High School SportsHigh School Boys Basketball

Actions

Rosters revealed for 2019 Hi-Line Invitational Tournament

Posted: 1:53 PM, Mar 19, 2019
Updated: 2019-03-19 16:09:28-04

(MSU-Northern Media Release)

HAVRE — The 33rd Annual Hi-Line Invitational Tournament will open Thursday night at the Armory Gymnasium in Havre.

The Class A girls and Class C girls will open the action at 5:30 p.m. The Class A boys and Class C boys will follow at 7:00 p.m.

The tournament, originally founded by Babsie Bishop, is hosted by the MSU-Northern men’s and women’s basketball teams and will feature five MontanaSports.com state tournament Most Valuable Players.

State tournament MVP’s who are set to be in action include Kyndall Keller (Class A-Havre High School), Chrishon Dixon (Class A-Billings Central), Imani Bighorn (Class B-Wolf Point), Joelnell Momberg (Class C-Box Elder), and Caleb Bellach (Class C-Manhattan Christian).

The tournament will also feature 11 players who were named to last year’s HIT All-Star teams.

The slam dunk and 3-point contests will take place at 5:00 p.m. on Friday night. Championship games are slated for 3:00 (girls) and 4:30 p.m. (boys) on Saturday.

A complete schedule is listed below.

Thursday, March 22
5:30 p.m. Class A vs. Class C Girls
7:00 p.m. Class A vs. Class C Boys

Friday, March 23
8:00 a.m. Class A vs. Class AA Girls
9:30 a.m. Class A vs. Class AA Boys
11:00 a.m. Class C vs. Class B Girls
12:30 p.m. Class C vs. Class B Boys
2:00 p.m. Class A vs. Class B Girls
3:30 p.m. Class A vs. Class B Boys
5:00 p.m. 3-Point Contest/Slam Dunk Contest
6:00 p.m. Class AA vs. Class C Girls
7:30 p.m. Class AA vs. Class C Boys

Saturday, March 24
9:00 a.m. Class B vs. Class AA Girls
10:30 a.m. Class B vs. Class AA Boys
12:00 p.m. Consolation Girls Game
1:30 p.m. Consolation Boys Game
3:00 p.m. Championship Girls Game
4:30 p.m. Championship Boys Game

ROSTERS BELOW

Class AA

BOYS (Maroon)

No. Name Ht Yr School

Cade Tyson 5’11” Jr. Billings West

Carter Ash 5’11” Jr. Bozeman

Cam Ketchum 6’2” So. Billings Skyview

Camdyn LaRance 6’2” Jr. Missoula Big Sky

Bryce Depping 6’3” Sr. Great Falls CMR

Alex Germer 6’5” So. Missoula Sentinel

Tony Fronhlich-Fair 6’5” So. Missoula Sentinel

Dylan Holst 6’5” Sr. Missoula Hellgate

Abe Johnson 6’8” Jr. Missoula Hellgate

Coach:  Zach Murphy

 

GIRLS (Maroon)

No. Name Ht Yr School

Shaya Montague 5’11” Sr. Billings West

Erin Watt 5’11” Sr. Great Falls High

TyRee Manuel 5’9” Sr. Billings West

Willa Albrecht 5’11” Jr. Billings West

Maddie Albrecht 5’11” Jr. Billings West

Jorgie Hawthorne 5’11” Jr. Great Falls High

Makenna Liles 5’10” Sr. Florence

TyRaa Manuel 5’9” Sr. Billings West

Coach: Brett Morehouse

 

 

Class A

A Boys (Black)

No. Name Ht Yr School

Chrishon Dixon 5’10” Sr. Billing Central

Tommy Brown 5’11” Sr. Havre

Tanner Goligiski 5’11” Sr. Hamilton

Riley Spoonhunter 6’3” Jr. Browning

Kellen Detrick 6”4” So. Havre

Michael Haverfield 6’4” Sr. Beaverhead County

Famous Lefthand 6’4” Jr. Hardin

Trae Hugs 6’4” Jr. Hardin

Jaden Graham 6’5” Sr. Fergus

Brendon Johnson 6’5” Jr. Park

Sam Gray 6’7” Sr. Billing Central

Tyree Whitcomb 6’7” Sr. Browning

Coach:  Jimmy Graham

 

GIRLS (Black)

No. Name Ht Yr School

Sadie Filius 5’4” Fr. Havre

Mya Hansen 5’7” Fr. Laurel

Kyndall Keller 5’8” Jr. Havre

Kadia Miller 5’9” Jr. Havre

Isabella Erickson 5’9” So. Billing Central

Ryley Kehr 5’10” Sr. Columbia Falls

Karson Murphy 6’0” Jr. Glendive

Marie Five 6’0” Jr. Hardin

Olivia Moten-Shell 6’1” Jr. Billing Central

Aubrey Meiwald 6’1” Sr. Hardin

Coach:  Walynn Burgess

 

 

Class B

B Boys (Royal Blue)

No. Name Ht Yr School

Kenny Smoker 5’7” Sr. Poplar

Keeley Bake 5’9” Jr. Fairfield

Kell Schwers 5’11 Sr. Big Timber

Joseph Williamson 6’0” Sr. Wolf Point

Sayer Patton 6’2” Sr. Choteau

Ry Olsen 6’2” Sr. Joliet

Colter Miller 6’3” Sr. Three Forks

Jack Lincoln 6’4” Sr. Missoula Loyola

Ethan Billock 6’6” Sr. Big Timber

Coach:  Zach McLean &  Kelly Nieskins

 

GIRLS (Royal Blue)

No. Name Ht. Yr School

Danielle Zahn 5’5” Sr. Florence-Carlton

Kyle Olson 5’6” Sr. Three Forks

Kenna Pitcher 5’6” Jr. Fairfield

L’tia Lawrence 5’9” Jr. Harlem

Brenna Rouane 5’9” So. Columbus

Sam Clevenger 5’11” Jr. Loyola Sacred Heart

Mary Bighorn 6’0 Sr. Wolf Point

Alison Harris 6’2” So. Conrad

Imani Bighorn 6’3” Sr. Wolf Point

Lindsey Hein 6’5” So. Forsyth

Coach:  Pat Goldhahn

 

Class C

C Boys (Forest Green)

No. Name Ht Yr School

Greg Whitesell 5’9” Sr. Arlee

Alex Schriver 5’10” Jr. Fairview

Sam Leep 5’10” Jr. Manhattan Christian

Brody Grebe 6’2” Sr. Melstone

Caleb Bellach 6’3” Sr. Manhattan Christian

Isaac Bell 6’4” Sr. Chinook

Caden Handran 6’4” So. Scobey

Cobe Beggar 6’5” Sr. Wibaux

Cord Schneider 6’7” Sr. Chinook

 Coaches:  Jeff Graham

 

C Girls (Forest Green)

No. Name Ht Yr School

Soda Rice 5’8” Sr. Savage

Kortney Nelson 5’8” Jr. Scobey

Morgan Cooper 5’9” Sr. Belt

Joelnell Momberg 5’9” Jr. Box Elder

Lillian Gopher 5’10” Sr.. Box Elder

Brianna Bergum 5’10” Sr. Tri-City

Brynn Jolma 6’0” Sr. Winnett Grass Range

Alyssa Vandenburg 6’1” Sr. Arlee

Sidney Dethman 6’1” So. Medicine Lake-Froid

Mackenzie Dethman 6’2” Sr. Medicine Lake-Froid

 Coach:  Jeff Graham