Frontier Conference

Actions

Cascade Conference wrestling championships begin in Great Falls

Posted at 10:49 PM, Feb 15, 2019
and last updated 2019-02-16 00:49:05-05

RESULTS

1 Embry-Riddle (Ariz.) 76.5
2 Menlo (Calif.) 61.5
3 Montana State-Northern 58.0
4 Providence (Mont.) 56.5
5 Southern Oregon 37.0
6 Life Pacific 29.0
7 Eastern Oregon University (OR) 19.5
8 Warner Pacific 16.0
9 Simpson (Calif.) 6.0

125
Quarterfinal – Alexander Nunez (Life Pacific) 2-0 won by decision over Ian Morken (Menlo (Calif.)) 11-12 (Dec 8-6)
Quarterfinal – Joshua Nira (Embry-Riddle (Ariz.)) 20-9 won by fall over Alex Ursua (Warner Pacific) 8-6 (Fall 3:13)
Quarterfinal – Francisco Barerra (Southern Oregon) 14-6 won in sudden victory – 1 over Rob Pair (Montana State-Northern) 21-13 (SV-1 3-1)
Quarterfinal – Riley Siason (Menlo (Calif.)) 17-7 won by fall over Sergio Montoya (Simpson (Calif.)) 8-14 (Fall 1:04)

133
Quarterfinal – Blaysen Terukina (Menlo (Calif.)) 20-7 won by fall over Ryan Ninman (Eastern Oregon University (OR)) 7-11 (Fall 3:45)
Quarterfinal – Anthony Vargas (Life Pacific) 5-5 won by fall over Mikel Perales (Menlo (Calif.)) 7-5 (Fall 4:16)
Quarterfinal – Justin Coon (Southern Oregon) 4-2 won by fall over Landon Bailey (Montana State-Northern) 22-7 (Fall 1:10)
Quarterfinal – Collin Anderson (Embry-Riddle (Ariz.)) 11-11 won by decision over Blake McNall (Eastern Oregon University (OR)) 14-11 (Dec 5-1)

141
Quarterfinal – Matt Weber (Montana State-Northern) 12-1 won by decision over Justin Acuff (Southern Oregon) 8-11 (Dec 7-0)
Quarterfinal – Joseph Dominguez (Menlo (Calif.)) 19-14 won by decision over TJ Baun (Providence (Mont.)) 32-11 (Dec 10-4)
Quarterfinal – Devin Poppen (Southern Oregon) 22-5 won by fall over Armand Molina (Simpson (Calif.)) 3-6 (Fall 2:25)
Quarterfinal – David Salazar (Embry-Riddle (Ariz.)) 21-4 won by fall over Zachery Sias (Warner Pacific) 9-10 (Fall 2:30)

149
Quarterfinal – Terrill Sidner (Menlo (Calif.)) 21-0 won by fall over Vincent Washington (Warner Pacific) 10-13 (Fall 0:35)
Quarterfinal – Shonn Roberts (Providence (Mont.)) 31-3 won by major decision over Aaron Mora (Life Pacific) 9-9 (MD 12-2)
Quarterfinal – Berit Sturgeon (Embry-Riddle (Ariz.)) 21-8 won by fall over Devin Everk (Menlo (Calif.)) 13-13 (Fall 0:50)
Quarterfinal – Chandler Michael (Southern Oregon) 16-5 won by fall over Chas Peterson (Warner Pacific) 10-15 (Fall 4:49)

157
Quarterfinal – James Williams (Embry-Riddle (Ariz.)) 28-4 won by major decision over Keegan Mulhill (Eastern Oregon University (OR)) 19-13 (MD 13-4)
Quarterfinal – Kevin James (Menlo (Calif.)) 19-6 won by decision over Hunter Hodges (Southern Oregon) 0-8 (Dec 6-1)
Quarterfinal – Casey Dobson (Providence (Mont.)) 22-5 won by decision over Taylor Owens (Embry-Riddle (Ariz.)) 17-8 (Dec 2-1)
Quarterfinal – Brandon Weber (Montana State-Northern) 23-5 won by fall over Noel Magallanes (Life Pacific) 0-1 (Fall 2:01)

165
Quarterfinal – Adrian Lyons-Lopez (Providence (Mont.)) 30-3 won by major decision over Noah Marquez (Simpson (Calif.)) 14-8 (MD 13-3)
Quarterfinal – Andrew Bartel (Montana State-Northern) 34-8 won by decision over Alejandro Garcia (Menlo (Calif.)) 15-9 (Dec 5-2)
Quarterfinal – Carlos Apodaca (Embry-Riddle (Ariz.)) 17-9 won by decision over Josh Beckler (Providence (Mont.)) 9-11 (Dec 5-4)
Quarterfinal – Drake Randall (Eastern Oregon University (OR)) 28-5 won by fall over Cody Stahl (Southern Oregon) 5-18 (Fall 1:45)

174
Quarterfinal – Daniel Butler (Embry-Riddle (Ariz.)) 18-4 won by major decision over Young An (Menlo (Calif.)) 15-16 (MD 9-1)
Quarterfinal – Gerardo Hernandez (Life Pacific) 12-7 won by major decision over Marco Retano (Eastern Oregon University (OR)) 13-20 (MD 13-4)
Quarterfinal – Kody Davis (Embry-Riddle (Ariz.)) 11-7 won by tech fall over Jonathan Moskowitz (Warner Pacific) 3-17 (TF-1.5 4:51 (16-0))
Quarterfinal – Chase Short (Montana State-Northern) 24-12 won by major decision over Rodney Kincaid (Simpson (Calif.)) 18-11 (MD 11-3)

184
Quarterfinal – Anthony Orozco (Menlo (Calif.)) 31-2 won by fall over Nicholas Sigala (Life Pacific) 0-6 (Fall 1:15)
Quarterfinal – Steeler French (Montana State-Northern) 20-11 won by major decision over Calvin McKinnis (Southern Oregon) 12-12 (MD 12-1)
Quarterfinal – Tyler Hall (Embry-Riddle (Ariz.)) 20-7 won by decision over Randy Keesler (Providence (Mont.)) 7-8 (Dec 4-2)
Quarterfinal – Ryan Redford (Eastern Oregon University (OR)) 6-5 won by injury default over Bryce DeCamargo (Simpson (Calif.)) 20-10 (Inj. 3:15)

197
Quarterfinal – Isaac Bartel (Montana State-Northern) 39-3 won by major decision over Jeremiah Smith (Life Pacific) 5-9 (MD 15-3)
Quarterfinal – Bruce Valdez (Menlo (Calif.)) 23-11 won by decision over Harley Dilulo (Eastern Oregon University (OR)) 6-3 (Dec 5-4)
Quarterfinal – John Hensley (Providence (Mont.)) 29-6 won by decision over Tanner Fischer (Southern Oregon) 20-8 (Dec 3-2)
Quarterfinal – Elias Mason (Embry-Riddle (Ariz.)) 22-5 won by fall over Alvaro Venegas (Warner Pacific) 8-8 (Fall 0:55)

285
Quarterfinal – Mathew Hopkins (Providence (Mont.)) 32-3 won by fall over Chris Borba (Simpson (Calif.)) 0-3 (Fall 0:34)
Quarterfinal – Cortez Rodelo (Warner Pacific) 28-8 won by fall over Max Hane (Southern Oregon) 14-7 (Fall 1:45)
Quarterfinal – Jase Stokes (Montana State-Northern) 25-12 won by fall over Tony DaCosta (Life Pacific) 6-4 (Fall 5:43)
Quarterfinal – Justin Harbison (Providence (Mont.)) 9-2 won by fall over Erick Sanchez (Simpson (Calif.)) 5-12 (Fall 0:41)