High School Sports

Actions

SCOREBOARD: Class AA state wrestling

Posted: 8:36 PM, Feb 09, 2019
Updated: 2019-02-09 22:36:43-05

Results for the 2019 Class AA state wrestling tournament at Rimrock Auto Arena at MetraPark are below.

For Class A results, please click here . For Class B/C results, please click here .

AA – 103

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colton Martello of Great Falls CMR
  • 2nd Place – Jalen Vladic of Billings Senior
  • 3rd Place – Keagan Gransbery of Butte
  • 4th Place – Wyatt Van Pelt of Billings West
  • 5th Place – Dre Coles of Great Falls
  • 6th Place – Hunter Ketchem of Billings Skyview

1st Place Match

  • Colton Martello (Great Falls CMR) 24-5, Fr. over Jalen Vladic (Billings Senior) 21-9, Fr. (MD 9-0)

3rd Place Match

  • Keagan Gransbery (Butte) 28-1, So. over Wyatt Van Pelt (Billings West) 21-8, Jr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Dre Coles (Great Falls) 24-12, Jr. over Hunter Ketchem (Billings Skyview) 14-17, . (Dec 4-3)

AA – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drake Rhodes of Billings West
  • 2nd Place – Alejandro Madrid of Billings Senior
  • 3rd Place – Felix Petersen of Bozeman
  • 4th Place – Wil Queer of Butte
  • 5th Place – Easton Shupe of Great Falls
  • 6th Place – Isaac Ayers of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Drake Rhodes (Billings West) 22-1, Fr. over Alejandro Madrid (Billings Senior) 24-6, Sr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Felix Petersen (Bozeman) 25-13, Fr. over Wil Queer (Butte) 22-10, Sr. (Dec 13-7)

5th Place Match

  • Easton Shupe (Great Falls) 21-8, Jr. over Isaac Ayers (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 12-17, Fr. (Dec 4-0)

AA – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson DesRosier of Helena Capital
  • 2nd Place – Isaac Romero of Helena
  • 3rd Place – RJ LowDog of Billings West
  • 4th Place – Tayt Rogers of Bozeman
  • 5th Place – Gentry Lamb of Billings Skyview
  • 6th Place – Carter Johnson of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Carson DesRosier (Helena Capital) 30-3, Fr. over Isaac Romero (Helena) 23-6, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • RJ LowDog (Billings West) 21-8, So. over Tayt Rogers (Bozeman) 29-7, Jr. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Gentry Lamb (Billings Skyview) 14-10, . over Carter Johnson (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 10-14, Fr. (Dec 8-2)

AA – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Matthew Dewitt of Billings Senior
  • 2nd Place – Sterling Quinn of Bozeman
  • 3rd Place – Brendan Barnes of Flathead (Kalispell)
  • 4th Place – Justen Unrein of Billings Senior
  • 5th Place – Dayne Martin of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 6th Place – Andrew Paradise of Great Falls CMR

1st Place Match

  • Matthew Dewitt (Billings Senior) 24-0, Jr. over Sterling Quinn (Bozeman) 26-3, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Brendan Barnes (Flathead (Kalispell)) 25-8, Jr. over Justen Unrein (Billings Senior) 14-7, Sr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Dayne Martin (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 21-13, Sr. over Andrew Paradise (Great Falls CMR) 15-13, Sr. (Dec 4-0)

AA – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Leif Schroeder of Bozeman
  • 2nd Place – Fin Nadeau of Flathead (Kalispell)
  • 3rd Place – Braeden Lomas of Great Falls
  • 4th Place – Trevin Welzien of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 5th Place – Idren Peak of Billings Senior
  • 6th Place – Jaiden James of Bozeman

1st Place Match

  • Leif Schroeder (Bozeman) 28-0, Jr. over Fin Nadeau (Flathead (Kalispell)) 25-5, Fr. (Fall 3:39)

3rd Place Match

  • Braeden Lomas (Great Falls) 23-9, Sr. over Trevin Welzien (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 18-12, Jr. (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Idren Peak (Billings Senior) 19-8, Fr. over Jaiden James (Bozeman) 15-10, Jr. (Fall 3:17)

AA – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jahzriel Peak of Billings Senior
  • 2nd Place – Lee Lambrecht of Helena Capital
  • 3rd Place – Cameron Savaria of Billings Skyview
  • 4th Place – Hayden Azure of Great Falls
  • 5th Place – Carter Carroll of Great Falls CMR
  • 6th Place – Reece Eckley of Missoula Sentinel

1st Place Match

  • Jahzriel Peak (Billings Senior) 19-3, Sr. over Lee Lambrecht (Helena Capital) 29-1, Sr. (MD 11-3)

3rd Place Match

  • Cameron Savaria (Billings Skyview) 24-9, . over Hayden Azure (Great Falls) 12-4, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Carter Carroll (Great Falls CMR) 19-5, Sr. over Reece Eckley (Missoula Sentinel) 20-9, Sr. (For.)

AA – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Hunter Meinzen of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 2nd Place – Kai Stewart of Great Falls CMR
  • 3rd Place – Brock Rodrigues of Bozeman
  • 4th Place – Luke Joy of Missoula Sentinel
  • 5th Place – Blake Jolma of Missoula Sentinel
  • 6th Place – Donovan Mahoney of Great Falls

1st Place Match

  • Hunter Meinzen (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 24-4, So. over Kai Stewart (Great Falls CMR) 18-5, Sr. (Dec 8-7)

3rd Place Match

  • Brock Rodrigues (Bozeman) 26-3, Jr. over Luke Joy (Missoula Sentinel) 20-9, Sr. (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Blake Jolma (Missoula Sentinel) 16-9, So. over Donovan Mahoney (Great Falls) 13-10, So. (Dec 4-2)

AA – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chance McLane of Bozeman
  • 2nd Place – Caden Hilliard of Great Falls
  • 3rd Place – Dougie Swanson of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 4th Place – Bridger Hall of Missoula Hellgate
  • 5th Place – Austin Ketchem of Billings Skyview
  • 6th Place – Thomas Klepps of Billings Senior

1st Place Match

  • Chance McLane (Bozeman) 25-0, Sr. over Caden Hilliard (Great Falls) 25-9, Jr. (Fall 4:52)

3rd Place Match

  • Dougie Swanson (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 29-5, Jr. over Bridger Hall (Missoula Hellgate) 20-10, Jr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Austin Ketchem (Billings Skyview) 13-5, . over Thomas Klepps (Billings Senior) 16-13, So. (Dec 5-3)

AA – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devin Crawford of Helena
  • 2nd Place – Carl Anderson of Butte
  • 3rd Place – Coy Cohenour of Bozeman
  • 4th Place – Jett Rebish of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 5th Place – Zaybin Stewart of Flathead (Kalispell)
  • 6th Place – Josh Macy of Billings Skyview

1st Place Match

  • Devin Crawford (Helena) 26-1, Sr. over Carl Anderson (Butte) 28-8, Sr. (Fall 0:59)

3rd Place Match

  • Coy Cohenour (Bozeman) 22-5, So. over Jett Rebish (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 25-10, Jr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Zaybin Stewart (Flathead (Kalispell)) 18-17, So. over Josh Macy (Billings Skyview) 16-11, . (Dec 6-1)

AA – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jace Rhodes of Billings West
  • 2nd Place – Tanner Russell of Flathead (Kalispell)
  • 3rd Place – Noah Kovick of Helena Capital
  • 4th Place – Peyton Morton of Billings Senior
  • 5th Place – Mason Corcoran of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
  • 6th Place – Tyson Krahe of Great Falls

1st Place Match

  • Jace Rhodes (Billings West) 20-0, So. over Tanner Russell (Flathead (Kalispell)) 32-2, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Noah Kovick (Helena Capital) 24-8, So. over Peyton Morton (Billings Senior) 20-10, Fr. (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Mason Corcoran (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 19-13, Sr. over Tyson Krahe (Great Falls) 18-14, Jr. (Dec 8-5)

AA – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elijiah Davis of Great Falls
  • 2nd Place – Brenner Bushfield of Billings Skyview
  • 3rd Place – Jaydn Hoff of Billings West
  • 4th Place – Kole McGrath of Butte
  • 5th Place – Paxton Boyce of Flathead (Kalispell)
  • 6th Place – Wyatt Shinn of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart

1st Place Match

  • Elijiah Davis (Great Falls) 24-1, So. over Brenner Bushfield (Billings Skyview) 18-3, . (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Jaydn Hoff (Billings West) 22-7, So. over Kole McGrath (Butte) 19-11, Sr. (Dec 6-0)

5th Place Match

  • Paxton Boyce (Flathead (Kalispell)) 20-9, Jr. over Wyatt Shinn (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 19-10, Sr. (Dec 5-1)

AA – 205

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kameron Moreno of Butte
  • 2nd Place – McCade O`Reilly of Bozeman
  • 3rd Place – Zane McCormick of Helena Capital
  • 4th Place – Noah Cannon of Great Falls
  • 5th Place – Kaden Westlake of Bozeman
  • 6th Place – Sebastian Koch of Flathead (Kalispell)

1st Place Match

  • Kameron Moreno (Butte) 25-1, Jr. over McCade O`Reilly (Bozeman) 6-3, Jr. (Fall 2:45)

3rd Place Match

  • Zane McCormick (Helena Capital) 15-7, Jr. over Noah Cannon (Great Falls) 18-12, Sr. (MD 10-2)

5th Place Match

  • Kaden Westlake (Bozeman) 20-8, Jr. over Sebastian Koch (Flathead (Kalispell)) 14-16, Sr. (Fall 1:36)

AA – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan DeRoche of Great Falls
  • 2nd Place – Tom Walkup of Bozeman
  • 3rd Place – Levi Malcolm of Billings West
  • 4th Place – Tre Krause of Glacier (Kalispell)
  • 5th Place – Josh Lee of Helena Capital
  • 6th Place – Camren Spencer of Bozeman

1st Place Match

  • Ethan DeRoche (Great Falls) 20-6, So. over Tom Walkup (Bozeman) 20-10, Jr. (TB-1 5-1)

3rd Place Match

  • Levi Malcolm (Billings West) 21-1, Sr. over Tre Krause (Glacier (Kalispell)) 17-5, Sr. (Fall 4:22)

5th Place Match

  • Josh Lee (Helena Capital) 20-5, Jr. over Camren Spencer (Bozeman) 8-12, So. (Dec 4-2)
AA Team Scores
1 Bozeman 260.5
2 Great Falls 197.5
3 Billings Senior 179.0
4 Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart 143.0
5 Billings West 135.0
6 Butte 130.0
7 Flathead (Kalispell) 116.0
8 Helena Capital 104.0
9 Billings Skyview 101.0
10 Great Falls CMR 83.0
11 Helena 66.0
12 Missoula Sentinel 62.0
13 Glacier (Kalispell) 55.5
14 Missoula Hellgate 18.0