More Sports

Actions

Leaderboard tightens at National Western Stock Show Rodeo

Posted at 10:10 PM, Jan 17, 2018

(By Susan Kanode/National Western Stock Show Rodeo)

DENVER, Colo. – With nearly half a million dollars in prize money up for grabs at this year’s National Western Stock Show Rodeo, contestants are going for broke.

There was a change in both preliminary rounds of steer wrestling on Wednesday. At the matinee performance, Olin Hannum from Malad, Idaho had a 3.7 to take the lead in the second round. Unfortunately, a no time in the first round takes him out of any opportunity to qualify for Sunday’s U.S. Bank Championship Finals.

Then on Wednesday night, a world champion steer wrestling horse named Scooter showed fans why he is the best. Kyle Irwin and reigning world champion Tyler Pearson are partners on the sorrel gelding and both rode him here. Irwin, from Robertsdale, Alabama is now the most successful steer wrestler in the first round with a 3.5-second run.

Pearson, from Louisville, Miss., was right behind him with a 3.8 which is tied for second place. Both these men have their second-competition on Thursday morning so there is a good opportunity for some overall changes then.

Jennifer Barrett, from Buhl, Idaho, competed in the first-round of barrel racing at the matinee and had the fastest run of the whole rodeo when she stopped the clock in 15.28 seconds. She also had her second run in the Denver Coliseum Wednesday night, but a tipped-over barrel and a five-second penalty will see her making the trip home to Idaho hoping to get a good check from the first round.

There are two performances of the rodeo here on Thursday, at 10:30 a.m. and 7 p.m.

 

Eleventh Performance —

Bareback Riding: 1, Evan Jayne, Marseille, France, 82 points on Summit Pro Rodeo’s Lakota Park. 2, Bill Tutor, Huntsville, Texas, 79. 3, Cody Kiser, Carson City, Nev., 74. 4, Taylor Broussard, Estherwood, La., 60.

Steer Wrestling: 1, Olin Hannum, Malad, Idaho, 3.7 seconds. 2, Taz Olson, Prairie City, S.D>, 3.9. 3, John Henry Franzen, Riverton, Wyo., 4.0. 4, Bridger Chambers, Stevensville, Mont., 4.5.

Team Roping: 1, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Londell, Mo., 5.5 seconds. 2, Jake Pancost, Alva, Okla., and David Hinman, Hay Springs, Neb., 6.3. 3. (tie) Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, and Brady Tryan, Huntley, Mont., and Dustin Davis, Terrell, Texas, 10.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Lane Watt, Irma, Alberta, 80 points on Summit Pro Rodeo’s Party Code. 2, Jake Finlay, Goondiwindi, Australia, 79. 3, (tie) Cole Elshere, Faith, S.D.; Dawson Hay, Wildwood, Alberta; and Jade Blackwell, Rapid City, S.D.; 78.

Tie-Down Roping: 1, Haven Meged, Miles City, Mont., 8.6 seconds. 2, Darnell Johnson, Fowler, Colo., 9.5. 3, Logan Hofer, Magrath, Alberta, 17.6. 4, Blake Williamson, Duchess, Alberta, 18.9.

Women’s Barrel Racing: 1, Jennifer Barrett, Buhl, Idaho, 15.28 seconds. 2, Brittany Pozzi-Tonozzi, Victoria, Texas, 15.58. 3, Lisa Lackhart, Oelrichs, S.D., 15.61. 4, Kellie Collier, Hereford, Texas, 15.67.

Bull Riding: (two rides) 1, Todd Chotowetz, Major, Saskatchewan, 83 points on Cervi Brothers Rodeo’s Big Sexy Rodeo Houston. 2, Jared Parsonage, Maple Creek, Saskatchewan, 78.5.

 

Twelfth Performance —

Bareback Riding: 1, Bill Tutor, Huntsville, Texas, 81 points on Summit Pro Rodeo’s Revolving Door. 2, Evan Jayne, Marseille, France, 80. 3, Taylor Broussard, Estherwood, La., 78.5. 4, Cody Kiser, Carson City, Nev., 78.

Steer Wrestling: 1, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 3.5 seconds. 2, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 3.8. 3, Tyler Waguespack, Gonzales, La., 4.5. 4, Jeff Johnston, Thedford, Neb., 4.9.

Team Roping: 1, Shay Carroll, Hico, Texas, and Cody Pearson, Tucson, Ariz., 5.0 seconds. 2, Kellan and Jhett Johnson, Casper, Wyo., 5.8. 3, Cody Tew, Belgrade, Mont., and Chase Tryan, Helena, Mont., 20.0. 4, Jake Orman, Prairie, Miss., and Will Woodfin, Marshall, Texas, 21.0.

Saddle Bronc Riding: 1, Lane Watt, Irma, Alberta, 82 points on Summit Pro Rodeo’s Big Fork. 2, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 78. 3, Jake Finlay, Goondiwindi, Australia, 73. 4, Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 72.

Tie-Down Roping: 1, John Douch, Huntsville, Texas, 7.9 seconds. 2, Blane Cox, Cameron, Texas, 8.3. 3, Ryan Thibodeaux, Stephenville, Texas, 8.4. 4, King Pickett, Huntsville, Texas, 15.4.

Women’s Barrel Racing: 1, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 15.46. 2, Margo Crowther, Fort Myers, Fla., 15.50. 3, Carmel Wright, Roy, Mont., 15.55. 4, Carla Beckett, Laramie, Wyo., 16.04.

Bull Riding: (two rides) 1, Todd Chotowetz, Major, Saskatchewan, 83 points on Cervi Championship Rodeo’s Pitch Perfect. 2, Jared Parsonage, Maple Creek, Saskatchewan, 78.5.

 

Current leaders –

            Bareback Riding: (first round) 1, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 89.5 points on Mo Betta Rodeo’s Jason’s Pride. 2, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 86.5. 3, Jake Brown, Cleveland, Texas, 85. 4, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 84.5. (second round) 1, (tie) Nate McFadden, Elsmere, Neb., on Cervi Championship Rodeo’s Dream Machine and Tanner Aus, Granite Falls, Minn., on Mo Betta Rodeo’s Wild Style, 85 points each. 3, Jared Keylon, Uniontown, Kan., 84. 4, (tie) Shane O’Connell, Rapid City, S.D., and Austin Foss, Terrebonne, Ore., 83.5. (total on two) 1, Nate McFadden, Elsmere, Neb., 168.5. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 168. 3, (tie) Casey Colletti, Pueblo, Colo., and Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 166.5. 5, Jared Keylon, Uniontown, Kan., 164.5. 6, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 164.

Steer Wrestling: (first round) 1, Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., 3.5 seconds. 2, (tie) Tyler Pearson, Louisville, Miss., and Ryle Smith, Oakdale, Calif., 3.8. 4, Chason Floyd, Buffalo, S.D., 3.9. (second round) 1, Olin Hannum, Malad, Idaho, 3.7. 2, Jacob Talley, Keatchi, La., 3.8. 3, (tie) Cole Edge, Durant, Okla., and Taz Olson Prairie City, S.D., 3.9 each.  (total on two) 1, Taz Olson, Prairie City, S.D., 8.0. 2, Chason Floyd, 8.3. 3, Jon Ragatz, Beeville, Wis., 8.7. 4, Jason Thomas, Benton, Ark., 8.8. 5, Cody Pratt, Pueblo, Colo., 8.9. 6, Chance Howard, Cedarville, Ark., 9.3.

Team Roping: (first round) 1, Rhen Richard, Roosevelt, Utah and Quin Kesler, Holden, Utah, 4.7. 2, (tie) Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; and Cole Dorenkamp, Lamar, Colo., and T.J. Watts, Eads, Colo.; 4.8 each. 4, Shay Carroll, Hico, Texas, and Cody Pearson, Tucson, Ariz., 5.0. (second round) 1, Spencer Mitchell, Orange Cove, Calif., and Jason Duby, Klamath Falls, Ore., 4.1. 2, Paul David Tierney, Oklahoma City and Tanner Braden, Dewey, Okla., 4.5. 3, Joshua and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 4.6. 4, Tyler Wade, Terrell, Texas, and Levi Tyan, Wallace, Neb., 4.7. (total on two) 1, Lightning Aguilera, Athens, Texas,  and Brady Norman, Springer, Okla., 10.1. 2, Aaron Tsinigine, Tuba City, Okla., and Kyle Lockett, Visalia, Calif., 10.5. 3, Joshua and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 10.6. 4, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 10.6. 5, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas, 11.8. 6, Jeff Johnston, Thedford, Neb., and Ty Talsma, Avon, S.D., 13.4.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 85.5 points on Cervi Brother’s Womanizer. 2, Tanner Lockhart, Lewis, Colo., 84.5. 3, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 82. 4, Chanse Darling, Hyattville, Wyo., 81.5. (second round) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 86.5 points on Mo Betta Rodeo’s Sue City Sue. 2, (tie) Tyrel Larsen, Weatherford, Okla., and Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 84.5 each. 4, (tie) Audy Reed, Spearman, Texas; Bradley Harter, Loranger, La.; and Lane Watt, Irma, Alberta; 82 each. (total on two) 1, Zeke Thurston, 170. 2, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 163.5. 3, (tie) Cort Scheer, Elsmere, Neb., and Lane Watt, Irma, Alberta, 162. 5, (tie) Audy Reed, Spearman, Texas, and Chanse Darling, Hyattville, Wyo., 160.5.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Ty Harris, San Angelo, Texas, 7.5 seconds. 2, (tie) Cody Craig, Wendell, Idaho, and Marcos Costa, Childress, Texas, 7.5 each. 4, John Douch, Huntsville, Texas, 7.9. (second round) 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 7.2. 2, Randall Carlisle, Athens, La., 7.3. 3, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 7.8. 4, Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., 8.0. (total on two) 1, Jerome Schneeberger, Ponca City, Okla., 16.0 seconds. 2, Marcos Costa, Childress, Texas, 16.3. 3, Ty Harris, San Angelo, Texas, 16.6. 4, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 17.1. 5, (tie) Zack Jongbloed, Iowa, La., and Paul David Tierney, Oklahoma City, 17.3 each.

Women’s Barrel Racing: (first round) 1, Jennifer Barrett, Buhl, Idaho, 15.28 seconds. 2, Cayla Small, Burneyville, Okla., 15.39. 3, K.L. Spratt, Huntsville, Texas, 15.40. 4, Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., 15.46. (second round) 1, Cayla Small, Burneyville, Okla., 15.37. 2, Tiany Schuster, Krum, Texas, 15.39. 3, Wendy McKee, Craig, Colo., 15.44. 4, Michele Darling, Medford, Okla., 15.45. (total on two) 1, Cayla Small, Burneyville, Okla., 30.76. 2, Wendy McKee, Craig, Colo., 30.96. 3, (tie) Lori Todd, Willcox, Ariz., and Nikki Hansen, Dickinson, N.D., 31.05. 5, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 31.07. 6, (tie) Kathy Grimes, Medical Lake, Wash., and Tiany Schuster, Krum, Texas, 31.08.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Tanner Bothwell, Rapid City, S.D., on 4L & Diamond S Rodeo’s HTTR, and Ty Wallace, Collbran, Colo., on 4L & Diamond S Rodeo’s Living After Midnight, 86 points each. 3, (tie) Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, and Joseph McConnell, Bloomfield, N.M., 85. (second round) 1, Ty Wallace, Collbran, Colo., 87.5 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Foolish Crimes. 2, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 87. 3, Reid Barker, Comfort, Texas, 85.5. 4, Eli Vastbinder, Athens, Texas, 84. (total on two) 1, Ty Wallace, Collbran, Colo., 173.5 points. 2, Colby Demo, Red Bluff, Calif., 162. 3, Shane Proctor, Grand Coulee, Wash., 160.5. 4, Joe Frost, Randlett, Utah, 159.5. 5, Tanner Bothwell, Rapid City, S.D., 156. 6, Jared Parsonage, Maple Creek, Saskatchewan, 155.5.