High School Sports

Actions

Huntley Project up in latest Class B-C wrestling polls

Posted at 4:56 PM, Jan 24, 2019

GLASGOW — After winning the Class B-C wrestling duals on Saturday, holding off the 15 other teams in attendance, the Huntley Project wrestling team is up in the latest Class B-C coaches polls.

The Red Devils jumped up one spot to No. 3 in the team poll, behind top-ranked, defending champion Colstrip and No. 2 Glasgow. Columbus-Absarokee and Poplar round out the top five.

Clayton Donnally continues to be Huntley Project’s top-ranked individual, No. 2 in the 126-pound weight class. Sam Schmidt is third at 160, while Ashton Christman and Journey Grimsrud are both ranked No. 5 — Christman at 120 pounds, Grimsrud in the 285-pound division.

There were few changes to the top-ranked individuals this week, though Colstrip’s Jackson Currier, who had been No. 1 at 145 pounds, was top-ranked at 138 pounds in the latest poll. He, Ty Bradley (160 pounds), Nakoda Siegel (182) and Trey Yates (285) all remain No. 1 in their respective weight classes for the Colts.

Cut Bank’s JR Seewald, a Montana Tech football commit, moved from No. 3 to No. 1 at 170 pounds, and though Tanner Cook remains No. 1 at 113 pounds, he now wrestles for Columbus-Absarokee after his family recently moved. Brother Cooper Cook is No. 2 at 120 pounds.

Circle, Valier and Arlee remain the top three Class C programs.

The complete results of this week’s poll can be found below.

2018-2019 Class B-C wrestling poll (Jan. 23)

Team rankings

Class B

Colstrip
Glasgow
Huntley Project
Columbus-Absarokee
Poplar
Townsend
Eureka
Cut Bank
Whitehall
St. Ignatius-Charlo

Class C

Circle
Valier
Arlee

Individual rankings

103 pounds — Krayle Stormer (Circle), Weston Timberman (Columbus-Absarokee), Miguel Ramos (Fairfield), Leo Anderson (Townsend), Langdon Smith (Shepherd), Brad Connolly (Anaconda).

113 pounds — Tanner Cook (Columbus-Absarokee), Trae Thilmony (Thompson Falls), Roper Mycke (Conrad), Tugg Taylor (Circle), Jase Frederick (Poplar), Dawson Powers (Whitehall).

120 pounds — Camron Reilly (Forsyth), Cooper Cook (Columbus-Absarokee), Riley Richtmyer (Townsend), Roman Sparks (Thompson Falls), Ashton Christman (Huntley Project), Cody St. Clair (Jefferson).

126 pounds — Colten Fast (Glasgow), Clayton Donally (Huntley Project), Matt Connelly (Valier), Kyle Durden (Eureka), Trenton Walker (Whitehall), Matt Larson (Cut Bank).

132 pounds — Oden Hallock (Glasgow), Conner Johnson (Whitehall), Kolter Schipman (Malta), Nathan Schmidt (Eureka), Ty Curry (Valier), Dawson Buckalew (Colstrip).

138 pounds — Jackson Currier (Colstrip), Trey Taylor (Circle), Kaden Zimmerman (Glasgow), Josiah Vanderwall (Plains-Hot Springs), Pete Henderson (Choteau), Hank Dunn (Eureka).

145 pounds — Hunter Reum (Poplar), Rylin Burns (Colstrip), Callen Mears (Malta), Isaiah Kovalsky (Alberton-Superior), Darwin Adams (St. Ignatius-Charlo), Andrew Anderson (Cut Bank).

152 pounds — Michael Weber (Forsyth), Dylan Raihl (Columbus-Absarokee), Wyatt Brusven (Shelby), Austin Vanek (Cut Bank), Isaac DuMontier (St. Ignatius-Charlo), Kyler Hallock (Glasgow).

160 pounds — Ty Bradley (Colstrip), Kameron Rauser (Townsend), Sam Schmidt (Huntley Project), Avery Meinzen (Florence), Kyle Evans (Cascade), Gavin Pilkington (Eureka).

170 pounds — JR Seewald (Cut Bank), Dylan Nieskens (Glasgow), Cody Blaede (Colstrip), Isaiah Alik (St. Ignatius), Kameron Powell (Shepherd), Dillon Anderson (Fairfield).

182 pounds — Nakoda Siegel (Colstrip), Nate Gorham (Shepherd), Andres Lopez (Malta), Dakota Irvine (Thompson Falls), Justin Denton (Townsend), Orion MacDonald (Simms).

205 pounds — Spencer Jones (Florence), Brett Monroe (Valier), Tyson Sutherland (Poplar), Beau Peterson (Colstrip), Lane Hinderager (Simms), Jadon Lamb (Townsend).

285 pounds — Trey Yates (Colstrip), Trey Pribbernow (Poplar), Mayson Phipps (Glasgow), Reubin Swenson (Chester-Joplin-Inverness), Journey Grimsrud (Huntley Project), Carter Beer (Columbus-Absarokee).