High School Sports

Actions

SCOREBOARD: Class B state track and field

Posted: 6:34 PM, May 25, 2019
Updated: 2019-05-25 20:34:12-04

State B track and field

May 23-25 at Kalispell

BOYS

Team scores — Huntley Project 122, Manhattan 43, Townsend 41, Big Timber 40, Glasgow 37, Missoula Loyola 35, Joliet 26, Fairfield 24, Jefferson 23, Wolf Point 22, Three Forks 20, St. Labre 15, Malta 12, Troy 11, Bigfork 10, Thompson Falls 9, Deer Lodge 9, Anaconda 6, Shelby 5, Red Lodge 4, Harlem 4, Eureka 4, Colstrip 2, Forsyth 2, Columbus 1.

100 — 1, Casey Gunlikson, Big Timber, 10.87. 2, Austin Hernandez, Huntley Project, 11.17. 3, Kameron Rauser, Townsend, 11.26. 4, Ryder Meyer, Fairfield, 11.37. 5, Hunter Leighty, Troy, 11.48. 6, Asher Croy, Huntley Project, 11.53.

200 — 1, Casey Gunlikson, Big Timber, 21.80. 2, Austin Hernandez, Huntley Project, 21.94. 3, Kameron Rauser, Townsend, 22.27. 4, Hunter Mahan, Loyola, 22.34. 5, Ryder Meyer, Fairfield, 22.59. 6, Hunter Leighty, Troy, 22.65.

400 — 1, Kameron Rauser, Townsend, 49.19. 2, Hunter Leighty, Troy, 49.48. 3, Casey Gunlikson, Big Timber, 49.65. 4, Mitchell Burns, Huntley Project, 49.95. 5, Ty Henry Steele, Townsend, 50.99. 6, Hunter Mahan, Loyola, 51.42.

800 — 1, Wyatt Barney, Manhattan, 1:57.91. 2, Bryce Love, Manhattan, 1:59.62. 3, Nick Page, Wolf Point, 1:59.88. 4, Zak Meeker, Manhattan, 1:59.89. 5, Marik Chrisman, Deer Lodge, 2:01.35. 6, Clay Paddock, Fairfield, 2:03.33.

1,600 — 1, Ellis McKean, Glasgow, 4:32.74. 2, Bryce Love, Manhattan, 4:33.98. 3, Zak Meeker, Manhattan, 4:34.95. 4, Clay Paddock, Fairfield, 4:35.63. 5, Louis Ingalls, Townsend, 4:36.32. 6, Wilson Overby, Glasgow, 4:39.11.

3,200 — 1, Ellis McKean, Glasgow, 9:59.52. 2, Zander Ackerman, Wolf Point, 10:03.82. 3, Wilson Overby, Glasgow, 10:09.21. 4, Brad Cichosz, Harlem, 10:13.71. 5, Zak Meeker, Manhattan, 10:17.77. 6, Bryce Love, Manhattan, 10:19.94.

110 hurdles — 1, Bradley Graves, Huntley Project, 14.14. 2, Noah Bouchard, Huntley Project, 14.94. 3, Chris Hust, Huntley Project, 15.13. 4, Kameron Rauser, Townsend, 15.46. 5, Tyson Racht, Townsend, 15.91. 6, Wyatt Brusven, Shelby, 15.96.

300 hurdles — 1, Casey Gunlikson, Big Timber, 38.11. 2, Bradley Graves, Huntley Project, 38.90. 3, Chris Hust, Huntley Project, 39.55. 4, Braden Tomlin, Red Lodge, 41.49. 5, Braedon Stosich, Big Timber 42.11. 6, Joey Visser, Jefferson, 42.54.

400 relay — 1, Huntley Project 43.17. 2, Missoula Loyola 43.93. 3, Deer Lodge 44.61. 4, Malta 44.66. 5, Big Timber 44.81. 6, Townsend 44.90.

1,600 relay — 1, Huntley Project (Austin Hernandez, Bradley Graves, Chris Hust, Mitchell Burns), 3:23.84. 2, Townsend, 3:26.82. 3, Missoula Loyola, 3:28.74. 4, Manhattan, 3:29.02. 5, Fairfield, 3:32.07. 6, St. Labre, 3:32.86.

Long jump — 1, Avery Stiles, Jefferson, 22-03. 2, Ry Olson, Joliet, 21-11.75. 3, Cooper Waters, Loyola, 21-02.25. 4, Gordon McMillion, Loyola, 21-01.25. 5, Noah Bouchard, Huntley Project, 20-09.50. 6, Chris Hust, Huntley Project, 20-08.75.

Triple jump — 1, Ry Olson, Joliet, 44-00.50. 2, Payden Lynn, Three Forks, 43-10.75. 3, Bryce Olson, Three Forks, 43-02. 4, Caleb Bailey, Joliet, 41-11.50. 5, Wyatt Brusven, Shelby, 41-05. 6, Dylan Sutton, Columbus, 40-06.75.

High jump — 1, Noah Bouchard, Huntley Project, 6-08. 2, Wyatt Duke, Bigfork, 6-06. 3, Avery Stiles, Jefferson, J6-06. 4, Ry Olson, Joliet, 6-02. 5, Owen Long, Three Forks, 6-00. 6, Dyllon McDermid, Deer Lodge, J6-00.

Pole vault — 1, Chris Kistler, Huntley Project, 13-09. 2, Logan Heser, Wolf Point, 13-06. 3, Brennen Blume, Anaconda, 13-00. 4, Bryce Olson, Three Forks, J13-00. 5, Wyatt Brusven, Shelby, 12-06. 6, Kordel Ellis, Huntley Project, J12-06.

Shot put — 1, Brett Glaser, Glasgow, 46-11.50. 2, Andres Lopez, Malta, 46-08. 3, Coen Guisti, Jefferson, 46-00. 4, Tameron Medicine Bull, St. Labre, 45-10. 5, Brody Lamar, Bigfork, 44-11. 6, Tyler Schaff, Huntley Project, 44-09.50.

Discus — 1, Journey Grimsrud, Huntley Project, 151-02. 2, Isaiah Bouchard, Huntley Project, 147-03. 3, Bryce Danielson, Loyola, 144-05. 4, Tameron Medicine Bull, St. Labre, 140-00. 5, Beau Petersen, Colstrip, 138-11. 6, Cody Burk, Thompson Falls, 136-00.

Javelin — 1, Dawson Allen, Fairfield, 177-03. 2, Trey Fisher, Thompson Falls, 176-02. 3, Tameron Medicine Bull, St. Labre, 174-11. 4, Jakeb Kindel, Eureka, 170-07. 5, JW Bonomo, Forsyth, 166-00. 6, Kaelob Flores, Fairfield, 165-01.

GIRLS

Team scores — Baker 74, Huntley Project 74, Colstrip 63, Deer Lodge 42, Three Forks 35, Cut Bank 32, Bigfork 29, Wolf Point 27, Glasgow 23, Harlem 18, Eureka 17, Malta 16, Manhattan 11.33, Red Lodge 11, Forsyth 8, Joliet 7, St. Ignatius 6.33, Whitehall 5, Shepherd 5, Thompson Falls 4.33, Rocky Boy 4, Roundup 4, Columbus 4, Poplar 2, Fairfield 2, Lodge Grass 2, Jefferson 1.

100 — 1, Kamdyn Molenda, Cut Bank, 12.75. 2, Maya Carvey, Eureka, 12.85. 3, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 12.88. 4, Maddisen Marema, Shepherd, 12.94. 5, Shelby Schweigert, Fairfield, 12.98. 6, Jordan Nelson, Bigfork, 13.12.

200 — 1, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 26.09. 2, Macee Murphy, Huntley Project, 26.38. 3, Kamdyn Molenda, Cut Bank, 26.41. 4, Jordan Nelson, Bigfork, 26.47. 5, Bella Klein, Roundup, 26.93. 6, Katie Whitehurst, Whitehall, 27.01.

400 — 1, Emily Kolstad, Glasgow, 59.34. 2, Kamdyn Molenda, Cut Bank, 59.91. 3, Jewel Olson, Wolf Point, 1:00.37. 4, Katie Whitehurst, Whitehall, 1:00.88. 5, Kamryn Scully, Deer Lodge, 1:01.84. 6, Abigail Dudley, Colstrip, 1:02.00.

800 — 1, Whitney Hanson, Colstrip, 2:17.48. 2, Katie Jacobsen, Red Lodge, 2:19.60. 3, Ashlyn Lutts, Baker, 2:21.10. 4, Natalie Lile, Huntley Project, 2:21.43. 5, Emily Kolstad, Glasgow, 2:24.27. 6, Hayley Burns, Colstrip, 2:24.41.

1,600 — 1, Whitney Hanson, Colstrip, 5:12.57. 2, L’Tia Lawrence, Harlem, 5:15.69. 3, Hallie Hemenway, Manhattan, 5:19.51. 4, Hayley Burns, Colstrip, 5:20.40. 5, Katie Jacobsen, Red Lodge, 5:23.15. 6, Natalie Lile, Huntley Project, 5:26.67.

3,200 — 1, L’Tia Lawrence, Harlem, 11:18.84. 2, Whitney Hanson, Colstrip, 11:31.32. 3, Hayley Burns, Colstrip, 11:37.37. 4, Zoey Stroop, Colstrip, 11:51.34. 5, Hallie Hemenway, Manhattan, 11:55.65. 6, Jodi Cameron, Manhattan, 11:56.96.

100 hurdles — 1, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 15.37. 2, Macee Murphy, Huntley Project, 15.82. 3, Kamryn Scully, Deer Lodge, 16.18. 4, Justine Lamb, Malta, 16.34. 5, Olleca Severson, Manhattan, 16.41. 6, Gracie Bradley, Colstrip, 16.43.

300 hurdles — 1, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 45.84. 2, Macee Murphy, Huntley Project, 46.59. 3, Kamryn Scully, Deer Lodge, 46.73. 4, Gracie Bradley, Colstrip, 47.96. 5, Bella Klein, Roundup, 47.97. 6, Kendall Lynn, Three Forks, 48.27.

400 relay — 1, Baker 50.57. 2, Bigfork 51.34. 3, Huntley Project 51.62. 4, Columbus 51.81. 5, Wolf Point 52.06. 6, Shepherd 52.52.

1,600 relay — 1, Baker (Ashlyn Lutts, Anika Ploeger, Macee Hadley, Wrenzi Wrzesinski), 4:07.73. 2, Huntley Project, 4:11.92. 3, Bigfork, 4:14.08. 4, Glasgow, 4:15.40. 5, Colstrip, 4:16.94. 6, Jefferson, 4:17.36.

Long jump — 1, Keaton Lynn, Three Forks, 17-00.25. 2, Wrenzi Wrzesinski, Baker, 16-11.50. 3, Kendall Lynn, Three Forks, 16-09. 4, Erica Smith, Malta, 16-05.75. 5, Kamryn Scully, Deer Lodge, 16-04.25. 6, Macee Murphy, Huntley Project, 16-03.

Triple jump — 1, Kendall Lynn, Three Forks, 36-04.50. 2, Erica Smith, Malta, 36-02.75. 3, Macee Murphy, Huntley Project, 35-07.75. 4, Sydney Brander, St. Ignatius, 34-06.50. 5, Afton Brander, St. Ignatius, 34-03. 6, Jasmyn Murphy, Three Forks, 33-10.50.

High jump — 1, Mya Fourstar, Wolf Point, 5-03. 2, Kallie Zinne, Joliet, 5-00. 2, Abby Juve, Wolf Point, 5-00. 4, Jolee Gotfredson, Colstrip, J5-00. 5, Canzas HisBadHorse, Colstrip, 4-10. 6, Afton Brander, St. Ignatius, J4-10. 6, Jody Detlaff, Thompson Falls, J4-10. 6, Madeline Severson, Manhattan, J4-10.

Pole vault — 1, Kamryn Scully, Deer Lodge, 11-00. 2, Dakota Manecke, Cut Bank, 10-06. 3, Emily Kolstad, Glasgow, 9-06. 4, Maya Stiles, Thompson Falls, J9-00. 5, Paisley Ferdina, Wolf Point, J9-00. 6, Katie Jacobsen, Red Lodge, J9-00.

Shot put — 1, Ashton McAnally, Bigfork, 38-05.75. 2, Amy Fjell-Hagan, Deer Lodge, 38-03.50. 3, Jamie Whitedirt, Colstrip, 38-02.50. 4, Emily Poole, Huntley Project, 37-11.25. 5, Samantha Hogan, Lodge Grass, 35-11.75. 6, Riley Noser, Glasgow, 35-07.75.

Discus — 1, Emily Poole, Huntley Project, 125-08. 2, Amy Fjell-Hagan, Deer Lodge, 124-08. 3, Paeton Ohs, Three Forks, 115-02. 4, Rochelle Pease, Rocky Boy, 110-01. 5, E’Leena Sherman, Poplar, 109-11. 6, Megan Hanson, Eureka, 109-03.

Javelin — 1, Emily Poole, Huntley Project, 140-11. 2, Jordan Cookman, Forsyth, 122-09. 3, Karlee Frost, Eureka, 119-10. 4, Andie Batchelor, Baker, 116-07. 5, Megan Hanson, Eureka, J116-07. 6, Paeton Ohs, Three Forks, 116-06.