High School Sports

Actions

Final results: State track and field

Posted at 7:20 PM, May 26, 2018

Class AA

At Great Falls’ Memorial Stadium

BOYS

Team scores: Kalispell Glacier 107; Kalispell Flathead 76; Bozeman 45; Missoula Sentinel 44; Great Falls CMR 42; Billings West 39; Helena Capital 38; Helena High 30; Missoula Hellgate 28; Butte 28; Billings Senior 26; Billings Skyview 12; Missoula Big Sky 8; Great Falls High 4.

100: Damien Nelson, CMR, 10.5 (all-class state record); Ethan Larson, Glacier, 10.87; Robbie Simpson, Bozeman, 10.97; Drew Turner, Glacier, 11.06; Hudson Shermer, Sentinel, 11.13; Cooper Craig, Bozeman, 11.15.

200: Damien Nelson, CMR, 21.61; Drew Turner, Glacier, 22.27; Ethan Larson, Glacier, 22.28; Hudson Shermer, Sentinel, 22.41; Chad Hemsley, Flathead, 22.41; Robbie Simpson, Bozeman, 22.67.

400: Drew Turner, Glacier, 48.8; Trevin Gradney, West, 49.55; Dawson Rinehart, Flathead, 50.08; Ethan Larson, Glacier, 50.24; Mark Estes, Glacier, 50.41; Lucas Gibb, West, 50.78.

800: Jonathan Harrison, Sentinel, 1:55.09; Will Dauenhauer, Hellgate, 1:56.38; Elijah Boyd, Glacier, 1:56.45; Braden Stremcha, CMR, 1:56.84; Joseph Vanden Bos, Glacier, 1:57.38; Jake Vetter, Butte, 1:58.34.

1,600: Duncan Hamilton, Bozeman, 4:13.55; Isaac Schmidt, Hellgate, 4:15.05; Braden Stremcha, CMR, 4:21.61; Ben Perrin, Flathead, 4:22.86; Teagan Olson, Great Falls, 4:24.41; Dylan Humberger, Bozeman, 4:26.56.

3,200: Ben Perrin, Flathead, 9:08.38; Duncan Hamilton, Bozeman, 9:16.98; Isaac Schmidt, Hellgate, 9:19.71; Cooper West, CMR, 9:32.89; Teagan Olson, Great Falls High, 9:37.76; Ian Curtis, Hellgate, 9:38.87.

110 hurdles: Gabe Sulser, Senior, 14.22; Chad Hemsley, Flathead, 15.01; Dawson Rinehart, Flathead, 15.01J; Bryan Brensdal, Skyview, 15.23; Brendan Thompson, Sentinel, 15.33; Alec Ladas, Capital, 15.48.

300 hurdles: Chad Hemsley, Flathead, 38.09; Dawson Rinehart, Flathead, 39.12; Drew Deck, Glacier, 39.72; Peter Demars, West, 40.45; Jeremiah Wamsley, Capital, 40.48; Jordan Christian, Hellgate, 40.64.

400 relay: Kalispell Glacier, 41.68; Billings West, 42.59; Great Falls CMR, 42.72; Bozeman, 42.75; Kalispell Flathead, 43.35; Helena Capital, 43.35J.

1,600 relay: Billings West, 3:22.08; Kalispell Flathead, 3:23.14; Butte, 3:25.12; Helena Capital, 3:26.29; Missoula Sentinel, 3:28.28; Bozeman, 3:28.90.

Long jump: Latrell McCutcheon, Bozeman, 22-06 ½; Mark Estes, Glacier, 22-04; Caleb Ferguson, Helena, 21-11 ½; Gabe Sulser, Senior, 21-09; Hunter Nicholson, Glacier, 21-08; Tommy Mellott, Butte, 21-06.

Triple jump: Mark Estes, Glacier, 46-04 ¾; Isaac Lysaght, Senior, 44-06 ¾; Caleb Ferguson, Helena, 44-04 ½; Hunter Nicholson, Glacier, 44-01 ¾; Seth Moon, Flathead, 43-02 ¼; Pascual Gutierrez, Big Sky, 42-11 ¾.

High jump: Trey Tintinger, Helena, 6-09; Julius Mims, Skyview, 6-07; Neil Daily, Sentinel, 6-03; Truman Galland, Hellgate, 6-03J; Tucker Greenwell, CMR, 6-03J; Logan Kleinhans, Bozeman, 6-03J.

Pole vault: Ty Peterson, Butte, 15-06; Caleb Ferguson, Helena, 15-00; Rylan Wilcox, Big Sky, 14-09; Jacob Hofer, Capital, 14-00; Vincent Davison, Bozeman, 14-00J; Seth Entzel, Big Sky, 14-00.

Shot put: Justin Jenks, Capital, 64-03 ½; Michael Lee, Flathead, 56-05 ¼; Conor Quick, Capital, 51-011 ¼; Garrison Poetzl, Senior, 50-08; Landin Pabich, West, 50-05; Jaredn Brendan, Glacier, 48-07 ¾.

Discus: Justin Jenks, Capital, 172-03; Greyson Mandic, Butte, 158-06; Carter Slade, West, 155-07; Blake Linsted, Sentinel, 148-11; Brock Cantrell-Field, Sentinel, 148-07; Michael Lee, Flathead, 146-03.

Javelin: Evan Todd, Glacier, 184-01; Rylan Ortt, Sentinel, 182-05; Bennett McChesney, Glacier, 178-06; Caden Venters, Sentinel, 178-01; Cole Walker, Butte, 174-10; Brock Cantrell-Field, Sentinel, 174-04.

GIRLS

Team scores: Missoula Sentinel 113; Bozeman 94.5; Billings West 77; Billings Senior 62; Missoula Big Sky 42; Kalispell Glacier 39; Helena Capital 28; Missoula Hellgate 19; Billings Skyview 16; Helena High 12; Great Falls High 12; Butte 11; Kalispell Flathead 6.5; Great Falls CMR 5.

100: Maddie Brockel, West, 12.28; Breanne Fuller, Skyview, 12.32; Ellie Scherffius, West, 12.6; Audrey Bloomquist, Capital, 12.67; Emilie Maes, Helena, 12.71; Shelby Schweyen, Sentinel, 12.73.

200: Maddie Brockel, West, 25.06; Ellie Scherffius, West, 25.63; Breanne Fuller, Skyview, 25.71; Maddie Albrecht, West, 25.8; Delaney Bahn, Bozeman, 25.89; Willa Albrecht, West, 26.22.

400: Maddie Brockel, West, 57.97; Tavy Findon, Senior, 58.14; Annie Hill, Glacier, 58.52; Tiahna Vladic, Senior, 58.9; Adrian Schnee, Glacier, 59.18; Whitney Morrison, Big Sky, 59.6.

800: Annie Hill, Glacier, 2:10.94; Tiahna Vladic, Senior, 2:13.72; Madison Edwards, Big Sky, 2:17.77; Bridget Boyle, Bozeman, 2:18.06; Terra Trom, Bozeman, 2:19.21; Elise Stearns, Hellgate, 2:20.13.

1,600: Annie Hill, Glacier, 4:51.62; Camila Noe, Bozeman, 4:53.93; Tiahna Vladic, Senior, 5:00.58; Madison Edwards, Big Sky, 5:06.53; Elise Stearns, Hellgate, 5:06.74; Ella DeGrandpre, Hellgate, 5:08.29.

3,200: Camila Noe, Bozeman, 10:30.29; Ella DeGrandpre, Hellgate, 11:14.27; Ellee Becker, Hellgate, 11:24.68; Phoebe Jacques, Bozeman, 11:26.44; Lucy Wagner, Bozeman; 11:42.81; Katie Munro, Hellgate, 11:42.82.

100 hurdles: Lauren Heggen, Sentinel, 14.66; Tavy Findon, Senior, 14.81; Elena Carter, Capital, 14.98; Melissa Moreni, Capital, 15.08; Ashley McElmurry, Sentinel, 15.18; Lucy Corbett, Bozeman, 15.43.

300 hurdles: Tavy Findon, Senior, 44.2; Ashley McElmurry, Sentinel, 45.39; Lucy Corbett Bozeman, 45.87; Adrian Schnee, Glacier, 46.67; Mayjia Horst, Bozeman, 47.24; Kailee Stoppel, West, 47.54.

400 relay: Billings West, 47.56 (all-class state record); Helena Capital, 48.46; Missoula Sentinel, 48.82; Bozeman, 49.07; Billings Skyview, 49.11; Kalispell Flathead, 49.78.

1,600 relay: Billings Senior, 4:00.60; Billings West, 4:01.63; Bozeman, 4:01.67; Helena Capital, 4:02.85; Missoula Sentinel, 4:013.15; Kalispell Glacier, 4:03.34.

Long jump: Delaney Bahn, Bozeman, 18-10 ½; Ashley McElmurry, Sentinel, 18-08; Twila Reovan, Great Falls, 17-11 ¼; Lauren Heggen, Sentinel, 17-08 ¾; Faith Brennan, Glacier, 17-08 ¼; Whitney Morrison, Big Sky, 17-08.

Triple jump: Lauren Heggen, Sentinel, 39-07 (all-class state record); Ashley McElmurry, Sentinel, 39-05 ¼; Twila Reovan, Great Falls High, 37-00 ½; Whitney Morrison, Big Sy, 36-03; Audrey Bloomquist, Capital, 36-00 ¾; Wynter Dooley, West, 35-05 ¼.

High jump: Shelby Schweyen, Sentinel, 5-07; Lucy Corbett, Bozeman, 5-07J; Delaney Bahn, Bozeman, 5-07J; Madison Boles, Flathead, 5-03; Adrian Schnee, Glacier, 5-03J; Aislin Overby, Bozeman, 5-03J; Anna Trudnowski, Butte, 5-03J.

Pole vault: Kamden Hilborn, Helena, 12-03; Maisee Brown, Senior, 12-00; Isabella Reed, Big Sky, 11-06; Kendall Stark, West, 11-00; Mara Lynch, Bozeman, 10-06; Megan Rieke, Flathead, 10-06.

Shot put: Hailee Regan, Butte, 39-05; Madi Arneson, Sentinel, 39-05J; Brooke Kearns, Big Sky, 38-06 ¼; Breanna Johns-Oster, CMR, 38-95; Emily Malone, Sentinel, 38-03; Mya McNeely, Glacier, 37-10.

Discus: Brooke Kearns, Big Sky, 157-00 (all-class state record); Madi Arneson, Sentinel, 140-09; Emily Malone, Sentinel, 138-08; LaKeema Williams, West, 134-05; Aaliyah Woods, Sentinel, 128-05; Kaylee Beer, CMR, 128-01.

Javelin: Emily Malone, Sentinel, 141-09; Kylie Frohlich, Sentinel, 138-07; Sarah Angwin, Bozeman, 133-10; Whitney Morrison, Big Sky, 130-04; Katie Dixon, Glacier, 125-00; Hannah Wheeler, Bozeman, 119-10.

Class A

At Laurel Sports Complex

BOYS

Team scores: Corvallis 79; Miles City 62; Sidney 47; Laurel 37; Livingston 36; Dillon 34; Polson 32; Columbia Falls 29; Lewistown 26; Libby 22; Belgrade 22; Havre 18; Hamilton 17; Glendive 17; Whitefish 15; Frenchtown 14; Billings Central 13; Hardin 6; Butte Central 1.

100: Keith Vanderlaan, Miles City, 10.97; Colin Marks, Livingston, 11.13; Kip Krebsbach, Miles City, 11.21; Andrew Andra, Corvallis, 11.23; Trenton Adler, Polson, 11.28; Phillip Knisely, Billings Central, 11.32.

200: Keith Vanderlaan, Miles City, 22.36; Kip Krebsbach, Miles City, 22.37; Colin Marks, Livingston, 22.39; Jace Klucewich, Frenchtown, 22.90; Andrew Andra, Corvallis, 22.97; Alec Lovegren, Sidney, 23.16.

400: Jake Jessop, Corvallis, 50.83; Jack Waddell, Livingston, 50.86; Ivar Aageson, Havre, 51.03; Jay Beagle, Libby, 51.25; Jakob Dalbey, Corvallis, 51.40; Dylan Cervelli, Dillon, 51.46.

800: Quin Stewart, Polson, 1:59.39; Tanner Trafton, Lewistown, 2:00.35; Jake Jessop, Corvallis, 2:00.51; Trajan Hill, Hardin, 2:01.15; Tucker Salmonsen, Columbia Falls, 2:02.78; David Prather, Hardin, 2:02.92.

1,600: Levi Taylor, Laurel, 4:26.57; Noah Majerus, Lewistown, 4:28.25; Anders Watt, Corvallis, 4:34.14; Grant Martin, Corvallis, 4:34.18; Gabe Knudsen, Columbia Falls, 4:35.57; Sam Fulbright, Lewistown, 4:35.63.

3,200: Levi Taylor, Laurel, 9:43.80; Grant Martin, Corvallis, 9:57.67; Noah Majerus, Lewistown, 9:58.70; Anders Watt, Corvallis, 9:59.23; Sam Fulbright, Lewistown, 9:59.91; Ase Ackerman, Glendive, 10:03.07.

110 hurdles: Colton Cote, Polson, 14.84; Brian Peck, Libby, 15.29; Chris Abell, Laurel, 15.40; Anders Westman, Dillon, 15.45; Clay Nelson, Billings Central, 15.56; Camden Capser, Billings Central, 15.69.

300 hurdles: Ivar Aageson, Havre, 39.92; Kaden Stradley, Miles City, 39.95; Lee Walburn, Whitefish, 39.95; Colton Cote, Polson, 40.25; Chris Abell, Laurel, 41.22; Malik Toure, Hardin, 41.31.

400 relay: Miles City, 42.72; Sidney, 42.92; Polson, 43.26; Livingston, 43.33; Billings Central, 43.59; Columbia Falls, 43.77.

1,600 relay: Livingston, 3:24.43; Columbia Falls, 3:27.61; Dillon, 3:28.06; Miles City, 3:28.37; Sidney, 3:28.53; Corvallis, 3:28.72.

Long jump: Gavin Strom, Libby, 22-05; Dawson Fowler, Belgrade, 21-06 ½; Jace Klucewich, Frenchtown, 21-01 ¼; Ethan Renner, Laurel, 20-09 ¾; Ivar Aageson, Havre, 20-07 ¾; Dayron Johnson, Miles City, 20-06 ¾.

Triple jump: Zane Johnson, Dillon, 44-04 ¾; Logan Lewis, Corvallis, 43-02 ½; Dawson Fowler, Belgrade, 42-11 ½; Sam Menicke, Whitefish, 41-10 ¼; Steven Ray, Miles City, 41-03 ¾; Jaxon Wittmayer, Laurel, 41-00.

High jump: Ridge Albright, Corvallis, 6-04; Dawson Fowler, Belgrade, 6-02; Michael Haverfield, Dillon, J6-02; Alex Barker, Whitefish, J6-02: Adam Botkin, Frenchtown, J6-02: Jess Bellows, Miles City, J6-02.

Pole vault: Garrison Hughes, Sidney, 15-06; Ben Windauer, Columbia Falls, 13-06; Christian Dean, Sidney, J13-06; Zane Johnson, Dillon, J13-06; Austin Green, Columbia Falls, 13-00; Carson Weeden, Lewistown, J13-00.

Shot put: Carter Hughes, Sidney, 55-06 ½; Jayden Holley, Glendive, 53-05 ¾; Jacob Campbell, Hamilton, 52-04 ½; Garrett Brown, Corvallis, 51-09; Jesse Mecham, Frenchtown, 48-11; Aaron Richards, Butte Central, 48-07 ½.

Discus: Carter Hughes, Sidney, 174-01; Jayden Holley, Glendive, 150-11; Parker Greene, Columbia Falls, 150-03; Ely Kraft, Laurel, 146-10; Shawn Beeler, Miles City, 145-06; Jacob Campbell, Hamilton, 139-03.

Javelin: Zach Jessop, Corvallis, 181-04; Michael Graves, Hamilton, 180-04; Tyler Gray, Billings Central, 174-07; Cooper Hoffman, Dillon, 173-10; Tony Wiggins, Hamilton, 172-06; Ben Voss, Billings Central, 171-11.

GIRLS

Team scores: Dillon 59, Miles City 50; Belgrade 50; Lewistown 44; Whitefish 41; Laurel 36; Corvallis 35; Polson 31; Frenchtown 28; Libby 26; Glendive 23; Hamilton 22; Billings Central 18; Columbia Falls 17; Sidney 17; Stevensville 14; Butte Central 10; Hardin 4; Havre 2.

100: Hayle Sundquist, Dillon, 12.66; Tylia DeJohn, Dillon, 12.66; Kellan Wahl, Billings Central, 12.70; Lauren Schulz, Whitefish, 12.91; Kaitlyn Keithley, Sidney, 12.98; Aspen Cotter, Laurel, 13.16.

200: Tylia DeJohn, Dillon, 26.05; Kellan Wahl, Billings Central, 26.13; Hayle Sundquist, Dillon, 26.17; Jaley Wyse, Glendive, 26.54; Emily Mossburg, Libby, 26.63; Bella Pacheco, Belgrade, 26.80.

400: Lauren Schulz, Whitefish, 59.44; Bella Pacheco, Belgrade, 59.59; Emily Mossburg, Libby, 1:00.31; Faith Rebich, Frenchtown, 1:00.70; Lydia Kryshak, Whitefish, 1:00.75; Mikenna Els, Whitefish, 1:01.02.

800: Heather Baker, Miles City, 2:21.89; Emily Kuehn, Glendive, 2:23.00; Genevieve Delorme, Columbia Falls, 2:25.04; Mikenna Els, Whitefish, 2:25.78; Ella Greenberg, Whitefish, 2:26.88; Abigail Sherwood, Frenchtown, 2:27.32.

1,600: Bea Frissell, Polson, 5:09.79; Morgan Vosler, Miles City, 5:20.35; Grace Timm, Laurel, 5:21.68; Brynnli Poulsen, Hamilton, 5:26.05; Emily Kuehn, Glendive, 5:26.16; Natalie Yocum, Frenchtown, 5:26.44.

3,200: Bea Frissell, Polson, 11:23.92; Morgan Vosler, Miles City, 11:37.55; Grace Timm, Laurel, 11:56.47; Brynnli Poulsen, Hamilton, 12:07.88; Hannah Martin, Corvallis, 12:16.15; Molly Sitter, Polson, 12:16.50.

100 hurdles: Marissa James, Lewistown, 15.09; Alysa Henry, Belgrade, 15.46; Jaley Wyse, Glendive 16.15; Megan Pendergast, Stevensville, 16.17; McKenna Friend, Miles City, 16.22; Ashley Brand, Lewistown, 16.39.

300 hurdles: McKenna Friend, Miles City, 47.22; Megan Pendergast, Stevensville, 47.45; Fallon Parker, Belgrade, 48.41; Anna Cook, Whitefish, 48.86; Emma Gruber, Libby, 48.86; Kailee McCready, Corvallis, 49.24.

400 relay: Dillon, 48.86; Belgrade, 49.50; Laurel, 50.00; Whitefish, 50.46; Havre, 50.54; Sidney, 50.81.

1,600 relay: Whitefish, 4:04.33; Belgrade; 4:06.78; Libby, 4:08.10; Miles City, 4:08.86; Frenchtown, 4:10.02; Corvallis, 4:10.60.

Long jump: Lindsay McGree, Butte Central, 17-03.75; Alivia Williams, Frenchtown, 16-11.50; Taylor Noble, Laurel, 16-09.75; Mikaela Ducharme, Polson, 16-06.50; Ashton Lewis, Stevensville, 16-01.25; Alysa Henry, Belgrade, 16-00 ½.

Triple jump: Kyndall Petersen, Dillon, 36-02 ½; Dezi Chamberlin, Miles City, 34-09 ¾; Mikaela Ducharme, Polson, 34-07; Kellan Wahl, Billings Central, 34-01 ¾; Ashley Brand, Lewistown, 34-00; Samantha Spitzer, Laurel, 33-09 ¼.

High jump: Marissa James, Lewistown, 5-04; Emily Mossburg, Libby, 5-03; Cariann Kunkel, Hamilton, 5-02; Emilie Hinrichs, Frenchtown, 5-00; Karsen Murphy, Glendive, J5-00; Maureen Jessop, Corvallis, J5-00; Hannah Hutchison, Corvallis, J5-00.

Pole vault: Alysa Henry, Belgrade, 11-06; Myka Steinbeisser, Sidney, 11-03; Katie Berglund, Sidney, 10-00; Kailen Herbstritt, Corvallis, J10-00; Hailey Garrison, Dillon, J10-00; Jayla Ewers, Glendive, 9-06.

Shot put: Anna Zimmer, Lewistown, 43-01 ¼; Emilie Hinrichs, Frenchtown, 42-06 ½; Denali Smith, Corvallis, 37-10 ½; Aiyana Ereaux, Hardin, 37-04 ½; Shannon Reny, Libby, 36-09 ½; Kylie Zimmer, Lewistown, 36-09 ¼.

Discus: Calla Haldorson, Corvallis, 143-10; Anna Zimmer, Lewistown, 131-05; Paige O’Toole, Laurel, 124-10; Brooke Wiltbank, Corvallis, 122-08; Kylie Zimmer, Lewistown, 122-05; Brynley Fitzgerald, Dillon, 113-10.

Javelin: Angellica Street, Columbia Falls, 147-07; Cariann Kunkel, Hamilton, 127-01; Tayler Wright, Corvallis, 117-06; Jessica LeFevre, Laurel, 115-00; Tynn Christiansen, Dillon, 114-07; Tallia Sova, Columbia Falls, 113-05.

Class B

At Laurel Sports Complex

BOYS

Team scores: Forsyth 86; Huntley Project 73; Manhattan 53; Big Timber 49; Eureka 36; Fairfield 34; Glasgow 33; Joliet 31; Missoula Loyola 24; Deer Lodge 20; Townsend 19; Shepherd 13; Jefferson 11; Bigfork 9; Roundup 8; Florence 8; Whitehall 6; Thompson Falls 5; Colstrip 4; Poplar 4; St. Ignatius 1.

100: Casey Gunlikson, Big Timber, 11.09; Cade Johnstone, Forsyth, 11.40; Austin Hernandez, Huntley Project, 11.45; Tracer Stone, Manhattan, 11.45; Lane Sumner, Huntley Project, 11.46; Nate Brunett, Jefferson, 11.62.

200: Casey Gunlikson, Big Timber, 22.40; Cade Johnstone, Forsyth, 22.54; Lane Sumner, Huntley Project, 23.17; Austin Hernandez, Huntley Project, 23.24; Kameron Rauser, Townsend, 23.37; Tracer Stone, Manhattan, 23.39.

400: Cade Johnstone, Forsyth, 49.39; Jethro Thorne, Florence, 49.91; Kameron Rauser, Townsend, 50.41; Mitchell Burns, Huntley Project, 50.82; Wyatt Barney, Manhattan, 51.16; Junior Mosness, Big Timber, 51.44.

800: Paul Johnstone, Forsyth, 2:00.26; Bryce Love, Manhattan, 2:00.47; Cory Chaney, Eureka, 2:02.41; Alex Lowe, Eureka, 2:02.43; Patrick Richardson, Shepherd, 2:04.28; Junior Mosness, Big Timber, 2:04.82.

1,600: Bryce Love, Manhattan, 4:31.56; Zak Meeker, Manhattan, 4:32.77; Ellis McKean, Glasgow, 4:36.66; Clay Paddock, Fairfield, 4:38.44; Hudson Atkinson, Poplar, 4:40.59; Wilson Overby, Glasgow, 4:41.02.

3,200: Zak Meeker, Manhattan, 10:00.86; Ellis McKean, Glasgow, 10:03.75; Wilson Overby, Glasgow, 10:06.56; Bryce Love, Manhattan, 10:23.42; Hudson Atkinson, Poplar, 10:24.99; Louis Ingalls, Townsend, 10:26.26.

110 hurdles: Bradley Graves, Huntley Project, 14.64; Dawson Allen, Fairfield, 14.99; Chris Hust, Huntley Project, 15.48; Chet McCully, Eureka, 15.51; Tyson Racht, Townsend, 15.63; Caleb Knoche, Forsyth, 15.67.

300 hurdles: Casey Gunlikson, Big Timber, 38.85; Bradley Graves, Huntley Project, 40.25; Chris Hust, Huntley Project, 40.78; Chet McCully, Eureka, 40.85; Tyson Racht, Townsend, 41.02; Caleb Knoche, Forsyth, 41.23.

400 relay: Huntley Project, 43.35; Forsyth, 43.86; Fairfield, 44.33; Glasgow, 44.34; Big Timber, 44.55; Missoula Loyola, 44.60.

1,600 relay: Forsyth, 3:26.80; Huntley Project, 3:26.86; Townsend, 3:29.77; Big Timber, 3:31.80; Fairfield, 3:34.92; Bigfork, 3:35.47.

Long jump: Ry Olson, Joliet, 22-01; Paul Johnstone, Forsyth, 21-09; Ryan Tirrell, Missoula Loyola, 21-02; David Koppang, Missoula Loyola, 21-01; Scotty Twite, Missoula Loyola; 20-08 ¼; Shay Robertus, Joliet, 20-06 ¼.

Triple jump: Paul Johnstone, Forsyth, 44-07 ¼; Brett Glaser, Glasgow, 44-05; Braden Smith, Whitehall, 43-00 ¾; Ry Olson, Joliet, 43-00 ¼; Ryan Tirrell, Missoula Loyola, 42-00; Bridger Bell, Missoula Loyola, 41-06 ¾.

High jump: Avery Stiles, Jefferson, 6-06; Wyatt Duke, Bigfork, 6-04; Ry Olson, Joliet, J6-04; Kobee Bigback, Colstrip, 6-02; Kyle Hotvedt, Manhattan, 6-00; Chris Hust, Huntley Project, J6-00.

Pole vault: Brett Robinson, Joliet, 14-00; Chet McCully, Eureka, 13-06; Levi Gibson, Fairfield, 13-00; Tracer Stone, Manhattan, J13-00; Logan Donally, Huntley Project, 12-06; Cody Garrison, Thompson Falls, J12-06.

Shot put: Austin Forson, Deer Lodge, 50-01; Curtis Harper, Roundup, 49-08; Stetson Miller, Eureka, 47-03; Tanner Harrell, Shepherd, 46-07 ½; Nathan Baker, Big Timber, 46-05 ¼; Michael Durglo, St Ignatius, 46-05.

Discus: Austin Forson, Deer Lodge, 170-04; Nathan Baker, Big Timber, 149-06; Tanner Harrell, Shepherd, 138-06; Stetson Miller, Eureka, 137-01; Joey McElroy, Missoula Loyola, 136-06; Gustav Wenz, Shepherd, 135-06.

Javelin: Caleb Knoche, Forsyth, 169-03; Dawson Allen, Fairfield, 160-02; Bryce Danielson, Missoula Loyola, 155-09; Cody Garrison, Thompson Falls, 155-08; JW Bonomo, Forsyth, 155-00; Nathan Baker, Big Timber, 153-07.

GIRLS

Team scores: Bigfork 106; Baker 48; Huntley Project 41; Glasgow 40.33; Deer Lodge 29; Colstrip 37; Three Forks 34; Roundup 26; Red Lodge 19; Manhattan 19; Eureka 17.33; Columbus 17; Joliet 14; Shepherd 14; Cut Bank 10.33; Townsend 9; Malta 8.33; St. Ignatius 7; Big Timber 6; Missoula Loyola 6; Fairfield 4; Rocky Boy 2; Jefferson 1; Forsyth 1; Thompson Falls 0.67.

100: Maddisen Marema, Shepherd, 12.76; Baylie Chappell, Glasgow, 12.82; Haile Norred, Bigfork, 12.99; Wrenzi Wrzesinski, Baker, 13.12; Shelby Schweigert, Fairfield, 13.14; Kamdyn Molenda, Cut Bank, 13.16.

200: Haile Norred, Bigfork, 26.24; Baylie Chappell, Glasgow, 26.42; Wrenzi Wrzesinski, Baker, 26.81; Jordan Nelson, Bigfork, 26.94; Shelby Schweigert, Fairfield, 27.13; Alana Graves, Huntley Project, 27.27.

400: Haile Norred, Bigfork, 58.91; Amber LeBrun, Columbus, 59.51; Emily Kolstad, Glasgow, 1:00.03; Bryn Morley, Bigfork, 1:00.63; Savanna Wolff, Roundup, 1:01.02; Alana Graves, Huntley Project, 1:01.24.

800: Bryn Morley, Bigfork, 2:13.55; Whitney Hanson, Colstrip, 2:22.32; Grace McDonnell, Townsend, 2:22.71; Emily Kolstad, Glasgow, 2:22.87; Anya Young, Bigfork, 2:24.40; Mckay Guckenberg, Eureka, 2:25.52.

1,600: Bryn Morley, Bigfork, 4:49.41; Anya Young, Bigfork, 5:22.45; Hannah Madsen, Manhattan, 5:26.56; Whitney Hanson, Colstrip, 5:27.34; Grace McDonnell, Townsend, 5:30.42; Kyle Olson, Three Forks, 5:34.24.

3,200: Bryn Morley, Bigfork, 10:46.41; Anya Young, Bigfork, 11:55.23; Hannah Madsen, Manhattan, 11:57.32; Hannah Boyd, Manhattan, 12:30.93; Kyle Olson, Three Forks, 12:31.65; Jessa Steele, Manhattan, 12:42.37.

100 hurdles: Wrenzi Wrzesinski, Baker, 15.40; Selina Angel, Roundup, 15.96; Trinity Lewandowski, Colstrip, 16.24; Madison Gardner, Bigfork, 16.41; Riki Poore, Red Lodge, 16.49; Morgan Allen, Three Forks, 16.52.

300 hurdles: Wrenzi Wrzesinski, Baker, 45.84; Selina Angel, Roundup, 46.90; Riki Poore, Red Lodge, 47.17; Kamryn Scully, Deer Lodge, 47.64; Olleca Severson, Manhattan, 48.14; Trinity Lewandowski, Colstrip, 48.42.

400 relay: Bigfork, 50.26; Columbus, 50.77; Colstrip, 51.23; Shepherd, 51.34; Glasgow, 51.43; Jefferson, 51.53.

1,600 relay: Bigfork, 4:01.89; Glasgow, 4:12.04; Red Lodge, 4:12.59; Colstrip, 4:14.48; Big Timber, 4:16.17; Columbus, 4:17.43.

Long jump: Sinclair Oliver, Three Forks, 16-09 ¾; Wrenzi Wrzesinski, Baker, 16-08 ¾; Kallie Zinne, Joliet, 16-05; Kenna Guenther, Missoula Loyola, 16-04 ½; Erica Smith, Malta, 16-03; Alyssa Pecora, Eureka, 15-09.

Triple jump: Kendall Lynn, Three Forks, 34-10; Kamille Reynolds, Huntley Project, J34-10; Erica Smith, Malta, 34-09 ¾; Elizabeth Pacella, Eureka, 34-00 ½; Kenna Guenther, Missoula Loyola, 33-10 ¼; Josee Applegate, Deer Lodge, 33-09 ½.

High jump: Morgan Allen, Three Forks, 5-02; Kallie Zinne, Joliet, 5-00; Karolyna Buck, St Ignatius, 4-10; Abby Schmidt, Huntley Project, 4-10; Afton Brander, St Ignatius, J4-10; Erica Smith, Malta, J4-10; Kaylee King, Glasgow, J4-10; Jody Detlaff, Thompson Falls, J4-10.

Pole vault: Kamryn Scully, Deer Lodge, 10-00; Selina Angel, Roundup, 9-06; Dakota Manecke, Cut Bank, J9-06; Katie Jacobsen, Red Lodge, J9-06; Katie Kaiser, Glasgow, 9-00; Abbi Fitzpatrick, Cut Bank, 8-06; Maya Stiles, Thompson Falls, 8-06; Elizabeth Pacella, Eureka, 8-06.

Shot put: Ariel Clark, Deer Lodge, 42-00 ½; Amy Fjell-Hagan, Deer Lodge, 37-00 ½; Emily Poole, Huntley Project, 36-02 ½; Brooklyn Pederson, Big Timber, 33-09 ¾; Riley Noser, Glasgow, 33-00; Megan Hanson, Eureka, 32-09 ½.

Discus: Emily Poole, Huntley Project, 118-09; Chasitie Rollins, Colstrip, 115-03; Ariel Clark, Deer Lodge, 114-03; Gabriella Anato, Cut Bank, 111-02; Rochelle Pease, Rocky Boy, 110-03; Lainee Hill, Townsend, 108-09.

Javelin: Emily Poole, Huntley Project, 133-06; Madison Reddick, Baker, 127-05; Karlee Frost, Eureka, 117-06; Megan Hanson, Eureka, 117-04; Halle Burdick, Baker, 115-03; Jordan Cookman, Forsyth, 115-00.

Class C

At Great Falls’ Memorial Stadium

BOYS

Team scores: Ennis 59; Scobey 57; Seeley-Swan 44; Turner 40; Melstone 30.33; Roberts 30; Manhattan Christian 27; Richey-Lambert 20; Belt 18; Denton-Geyser-Stanford 14; Charlo 12.33; Valley Christian 12; Noxon 12; Great Falls Central 12; Whitewater 10; North Star 10: Park City 9.33; Power 9.33; Savage 9; Harrison 9; Fairview 8.33; St. Regis 8; Geraldine 8; Reed Point-Rapelje 8; Winnett-Grass Range 8; Plains 7; Plentywood 6; Frazer 6; Chester-Joplin-Inverness 4; Circle 4; Alberton-Superior 2; Twin Bridges 2; Jordan 2; Sheridan 1; Wibaux 1; Sunburst 0.33.

100: Corbin Wood, Ennis, 11.11; Ian Farris, St. Regis, 11.38; Tanner Wood, Ennis, 11.42; Dylan Yerbich, Circle, 11.43; Riley Linder, Scobey, 11.48; Martin Farver, Scobey, 11.57.

200: Corbin Wood, Ennis, 22.94; Tanner Wood, Ennis, 23.18; Eddie Harmon, Turner, 23.26; Dylan Miller, North Star, 23.29; Logan Robinson, Seeley-Swan, 23.47; Kevin Murnion, Jordan, 23.55.

400: Eddie Harmon, Turner, 50.31; Corbin Wood, Ennis, 50.32; Martin Farver, Scobey, 50.36; Hunter Shelmerdine, Seeley-Swan, 50.82; Dylan Miller, North Star, 51.21; Dominik Dunk, Power, 52.08.

800: Eddie Harmon, Turner, 1:57.48; Logan Maughan, Seeley-Swan, 1:58.64; Kordell Carpenter, Denton-Geyser-Stanford, 1:59.55; Keagan Stroop, Belt, 2:01.02; Dominik Dunk, Power, 2:02.17; Riain Deavel, Sheridan, 2:02.34.

1,600: Logan Maughan, Seeley-Swan, 4:31.61; Kordell Carpenter, Denton-Geyser-Stanford, 4:32.01; Keagan Stroop, Belt, 4:35.71; Gus Dines, Roberts, 4:36.00; Wills Degrandpre, Charlo, 4:37.74; Derik Defrance, Harrison, 4:41.45.

3,200: Riley Schott, Manhattan Christian, 10:07.07; Gus Dines, Roberts, 10:08.91; Keagan Stroop, Belt, 10:13.24; Samuel Smith, Richey-Lambert, 10:20.18; Wills Degrandpre, Charlo, 10:22.81; Ben Morrison, Manhattan Christian, 10:25.22.

110 hurdles: Benjamin Tuinstra, Valley Christian, 15.54; Riley Linder, 15.56; Noah Bouchard, Melstone, 15.65; Cody Welsch, Turner, 16.04; Carson Cayko, Fairview, 16.08; Martin Farver, Scobey, 16.09.

300 hurdles: Cody Welsh, Turner, 40.87; Jacob Jessen, Winnett-Grass Range, 41.22; Riley Linder, Scobey, 41.29; Carson Cayko, Fairview, 41.97; Benjamin Tuinstra, Valley Christian, 42.17; Connor McNeil, Park City, 42.67.

400 relay: Seeley-Swan, 44.24; Scobey, 44.52; Manhattan Christian, 44.83; Power, 45.61; Great Falls Central, 45.62; Jordan, 45.64.

1,600 relay: Seeley-Swan, 3:29.92; Scobey, 3:33.42; Charlo, 3:35.42; Richey-Lambert, 3:35.76; Belt, 3:36.39; Harrison, 3:36.65.

Long jump: Corbin Wood, Ennis, 22-00; Brody Grebe, Melstone, 21-10; Allexander Kosel, Roberts, 21-08; Casey Cayer, Richey-Lambert, 20-10; Levi Brubaker, Noxon, 20-06 ½; Brandon Managhan, Plains, 20-06 ½J.

Triple jump: Levi Brubaker, Noxon, 44-03; Casey Cayer, Richey-Lambert, 43-10 ¾; Brody Grebe, Melstone, 42-11; Brandon Managhan, Plains, 42-06; Allexander Kosel, Roberts, 42-04 ¼; Ethan Anderson, Scobey, 41-08 ¾.

High jump: Allexander Kosel, Roberts, 6-04; Corbin Wood, Ennis, 6-02; Jonah Parke, Drummond, 6-02; Noah Bouchard, Melstone, 6-00; Brandon Managhan, Plains, J6-00; Beni Jankovits, Melstone, J6-00; Michael Buckley, Sunburst, J6-00; Seth Popp, Park City, J6-00.

Pole vault: Lincoln Young, Manhattan Christian, 14-00; Nick Moore, Savage, 13-03; Nate Harris, Plentywood, 13-00; Joey Zylks, Power, 12-06; Landers Smith, Charlo, 12-06; Josh Herron, Fairview, 12-06.

Shot put: Noah Ambuehl, Great Falls Central, 49-08 ¼; Maverick McKinaly, Geraldine, 47-03 ¼; Jayson Jackson, Frazer, 46-04 ¾; Brody Grebe, Melstone, 45-04; Trey Green, Alberton-Superior, 44-09; Layne Homner, Harrison, 44-03 ¾.

Discus: Trace Simonson, Whitewater, 145-08; Sol Arno, Reed Point-Rapelje, 140-00; Layne Homner, Harrison, 139-04; Cameron Davis, Chester-Joplin-Inverness, 133-08; Isaiah Bouchard, Melstone, 133-03; Jared Hofer, Savage, 132-10.

Javelin: CJ Nelson, Scobey, 174-02; Connor McNeil, Park City, 173-01; Tucker Gaustad, Scobey, 170-07; Devon Miller, North Star, 167-08; Steve Smathers, Twin Bridges, 167-07; Tel Lunde, Wibaux, 164-03.

GIRLS

Team scores: Manhattan Christian 58; Fort Benton 54.5; Twin Bridges 48; Charlo 43; Winnett-Grass Range 30; Westby-Grenora 28; Plains 28; Drummond 27; Seeley-Swan 25; West Yellowstone 24; Darby 23; Ennis 16; Scobey 14; Arlee 13; Nashua 12; Plenty Coups 12; Cascade 10; Chinook 10; Plentywood 10; Wibaux 10; Belt 6; Shields Valley 5; Alberton-Superior 4; Harlowton 4; Savage 3; Moore 2; Geraldine 2; Froid-Lake 2; Hinsdale 1; Broadview-Lavina 1; Park City 1; Custer-Hysham 0.5.

100: Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 12.7; Faith Shephard, Manhattan Christian, 12.88; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 13.02; Tyrah Hammond, Charlo, 13.04; Carlee Fryberger, Charlo, 13.07; Megan Molyneaux, Chinook, 13.1.

200: Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 26.0; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, J26.0; Megan Molyneaux, Chinook, 26.48; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 26.52; Tyrah Hammond, Charlo, 26.8; Faith Shepard, Manhattan Christian, 26.84.

400: Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 57.88; Megan Bausch, Twin Bridges, 58.19; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 58.3; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 59.12; Leah Gannon, Fort Benton, 59.92; Lily Mercer, Seeley-Swan, 1:00.61.

800: Kinley Peterson, Westby-Grenora, 2:18.31; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 2:20.88; Leah Gannon, Fort Benton, 2:22.41; McKenzie Clark, Fort Benton, 2:27.98; Mackenzie Dethman, Froid-Lake, 2:28.60; Aspen Geise, Fort Benton, 2:29.29.

1,600: Averi Parker, West Yellowstone, 5:30.80; Gracee Lekvold, Scobey, 5:38.79; Lena Standsoverbull, Plenty Coups, 5:42.27; Christina Eike, Cascade, 5:42.54; Shelby Walls, Manhattan Christian, 5:44.56; Gracie Lang, Darby, 5:44.80.

3,200: Averi Parker, West Yellowstone, 12:01.72; Gracie Lang, Darby, 12:26.62; Lena Standsoverbull, Plenty Coups, 12:28.32; Kaitlin Jackson, West Yellowstone, 12:37.87; Raynee Hasler, Chinook, 12:38.52; Christina Eike, Cascade, 12:42.80.

100 hurdles: Kailee Oliverson, Twin Bridges, 15.36; Carlee Fryberger, Charlo, 15.52; Tia Hallock, Scobey, 15.82; Casey Ehmann, Darby, 16.19; Abby Clark, Fort Benton, 16.34; Kaitlin Cox, Charlo, 16.84.

300 hurdles: Casey Ehmann, Darby, 46.46; Kailee Oliverson, Twin Bridges, 46.54; Abby Clark, Fort Benton, 46.88; Jenna Rust, Westby-Grenora, 47.4; Sierra Durbin, Moore, 47.61; Kaitlyn McColly, Hinsdale, 48.55.

400 relay: Fort Benton, 50.21; Twin Bridges, 50.5; Charlo, 51.26; Shields Valley, 52.38; Winnett-Grass Range, 52.82; Chinook, J52.82.

1,600 relay: Fort Benton, 4:08.59; Twin Bridges, 4:10.99; Manhattan Christian, 4:12.24; Charlo, 4:14.27; Seeley-Swan, 4:21.81; Shields Valley, 4:22.52.

Long jump: Morgan Radtke, Drummond 17-06 ¼; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 17-05 ½; Maddy Thompson, Fort Benton, 17-00 ½; Faith Shepard, Manhattan Chrisitian, 17-00 ½J; Leah Gannon, Fort Benton, 16-06 ¾; Michaela Madden, Twin Bridges, 16-04 ¾.

Triple jump: Morgan Radtke, Drummond, 37-00; Jourdain Klein, Ennis, 34-09 ¾; Carlee Fryberger, Charlo, 34-01 ¾; Nicole Axtman, Fort Benton, 33-09 ½; Kaitlin Cox, Charlo, J33-09 ½; Michaela Madden, Twin Bridges, 33-03 ½.

High jump: Brenna Osksa, Plentywood, 5-04; Jourdain Klein, Ennis, J5-04; Morgan Radtke, Drummond, 5-02; Kailee Oliverson, Twin Bridges, J5-02; Terra Bertsch, Seeley-Swan, J5-02; Larisah Moreland, Custer-Hysham, 4-10; Abby Clark, Fort Benton, 4-10.

Pole vault: Terra Bertsch, Seeley-Swan, 9-06; Tyrah Hammond, Charlo, 9-06J; Shawntaya Nelson, Arlee, 8-06; Christina Eike, Cascade, 8-06; Sara Kielley, Drummond, 8-06J; Faith Shepard, Manhattan Christian, 8-06; McKenzie Clark, Fort Benton, 8-06.

Shot put: Jessica Thompson, Plains, 40-09 ¼; Peyton Lammerding, Arlee, 37-08 ½; Taylor Laumeyer, Nashua, 37-03 ¼; Prusek Lea, Harlowton, 36-03 ½; Brynn Salsbury, Savage, 35-06; Kiana Miller, Savage, 35-01.

Discus: Klaire Kovatch, Seeley-Swan, 134-03; Jessica Thompson, Plains, 123-08; Taylor Laumeyer, Nashua, 121-08; Bridget Kelly, Manhattan Christian, 111-02; Shyanne Clark, Geraldine, 109-04; Chloe Hanser, Broadview-Lavina, 108-07.

Javelin: Toni Schieffer, Wibaux, 133-09; Jessica Thompson, Plains, 126-03; Dani Urick, Belt, 125-02; Hailey Kelly, Alberton-Superior, 119-08; Lindsay Laws, Plains, 119-04; Brittany Frank, Park City, 117-11.