High School Sports

Actions

Updated list: State track and field qualifiers

Posted at 11:39 AM, May 15, 2018

The Montana high school track and field postseason started last week with Class B and Class C district meets, but the Billings Public Schools City meet stole the show.

Magic City runners had a great day on the track at last week’s city meet, clocking 13 top-10 times, including the state’s fastest girls 100- and 200-meter times of the season. Billings West star Maddie Brockel won both sprints, finishing with season-best times of 12.31 seconds in the 100 and 25.14 seconds in the 200. Brockel edged Billings Skyview’s Breanne Fuller by just one one-hundredth of a second in the 100, while the Golden Bears took the top four places in the 200.

The boys didn’t disappoint in the 200 at the BPS City meet, either. Micah Ans of Billings Senior clocked the third-fastest time of the season, crossing the finish line in 22.29 seconds. Billings West teammates Trevin Gradney (22.58) and Kyle Patelis (22.65) recorded personal-best times to finish in second and third, respectively.

Class AA and Class A join the track and field postseason this week, as the divisional meets take center stage, providing athletes their final opportunities to qualify for next week’s state meets. Each classification now uses qualifying standards (which are included in parentheses next to each class in each event below) that give athletes an opportunity during the regular season to secure berths at their respective state tournaments. Athletes can still qualify for their state meets at their divisional meets, but that’s not a necessity. If athletes hit a qualifying standard at any point during the season, they’re guaranteed a spot at the state meet, regardless of their performance at the divisional meet.

The full lists of state-qualified athletes are below. These lists, while unofficial, are updated through the official results posted at www.athletic.net through May 13. If you notice an error or omission, please email sports@ktvh.com.

BOYS

100

AA (11.3) – Damien Nelson, CMR, 10.63; Ethan Larson, Glacier, 10.82; Drew Turner, Glacier, 11.14; Mark Estes, Glacier, 11.16; Eyezayah Boroughs, West, 11.17; Kyle Patelis, West, 11.19; Robbie Simpson, Bozeman, 11.21; Will Cumley, Helena High, 11.29.
A (11.4) – Keith Vanderlaan, Miles City, 10.89; Kip Krebsbach, Miles City, 11.0; Phillip Knisely, Billings Central, 11.07; Colin Marks, Livingston, 11.08; Jace Klucewich, Frenchtown, 11.1; Alec Lovegren, Sidney, 11.3; Trenton Adler, Polson, 11.35; Adrian Garcia, Belgrade, 11.38.
B (11.6) – Casey Gunlikson, Big Timber, 10.89; Austin Hernandez, Huntley Project, 11.14; Cade Johnstone, Forsyth, 11.19; Dawson Allen, Fairfield, 11.23; Nate Brunett, Jefferson, 11.29; Brett Robinson, Joliet, 11.32; Lane Sumner, Huntley Project, 11.34; Tracer Stone, Manhattan, 11.35; Jethro Thorne, Florence, 11.42; Ryder Meyer, Fairfield, 11.42; Mitchell Burns, Huntley Project, 11.47; Asher Croy, Huntley Project, 11.55; Justin Jumetilco, Colstrip, 11.56; Kameron Rauser, Townsend, 11.56; Tanner Jolly, Deer Lodge, 11.6.
C (11.43) – Ian Ferris, St. Regis, 11.31; Corbin Wood, Ennis, 11.43.

200

AA (22.8) – Damien Nelson, CMR, 22.17; Micah Ans, Billings Senior, 22.29; Ethan Larson, Glacier, 22.57; Trevin Gradney, West, 22.58; Drew Turner, Glacier, 22.62; Kyle Patelis, West, 22.65; Mark Estes, Glacier, 22.69; Milo Carpenter, West, 22.78.
A (23.3) – Kip Krebsbach, Miles City, 22.38; Colin Marks, Livingston, 22.48; Keith Vanderlaan, Miles City, 22.7; Phillip Knisely, Billings Central, 22.78; Alec Lovegren, Sidney, 22.94; Trenton Adler, Polson, 23.09; Andrew Andra, Corvallis, 23.3.
B (23.3) – Cade Johnstone, Forsyth, 22.03; Casey Gunlikson, Big Timber, 22.39; Paul Johnstone, Forsyth, 22.7; Austin Hernandez, Huntley Project, 22.79; Dawson Allen, Fairfield, 22.85; Mitchell Burns, Huntley Project, 23.09; Jethro Thorne, Florence, 23.1; Kameron Rauser, Townsend, 23.17; Lane Sumner, Huntley Project, 23.24; Nate Brunett, Jefferson, 23.28.
C (22.98) –

400

AA (51.2) – Trevin Gradney, Billings West, 49.56; Micah Ans, Billings Senior, 49.65; Drew Turner, Glacier, 50.66; Mark Estes, Glacier, 50.97; Payton Ater, Missoula Sentinel, 51.0; Ethan Larson, Glacier, 51.01; Ray Trudeau, Helena High, 51.02; Korben Cossins, Bozeman, 51.11.
A (51.7) – Jake Jessop, Corvallis, 50.98; Jack Waddell, Livingston, 51.5.
B (52.0) – Cade Johnstone, Forsyth, 49.52; Jethro Thorne, Florence-Carlton, 50.05; Kameron Rauser, Townsend, 50.46; Nate Brunett, Jefferson, 51.31.
C (51.53) – Eddie Harmon, Turner, 51.34.

800

AA (2:01.00) – Will Dauenhauer, Missoula Hellgate, 1:57.08; Jonathan Harrison, Sentinel, 1:57.14; Elijah Boyd, Glacier, 1:58.02; Isaac Schmidt, Hellgate, 1:58.31; Duncan Hamilton, Bozeman, 1:58.94; Joseph Vanden Bos, Glacier, 1:59.65; Ben Perrin, Flathead, 2:00.12; Braden Stremcha, CMR, 2:00.42; Leonard McComas, Bozeman, 2:00.76.
A (2:02.00) – Jake Jessop, Corvallis, 1:58.13; Trajan Hill, Hardin, 2:01.29; Brock Rugg, Frenchtown, 2:01.54; Tanner Trafton, Lewistown, 2:01.89.
B (2:02.00) — Paul Johnstone, Forsyth, 2:00.02.
C (2:02.01) — Kordell Carpenter, DGS, 2:00.28; Eddie Harmon, Turner, 2:01.64.

1,600

AA (4:34.00) – Duncan Hamilton, Bozeman, 4:15.51; Isaac Schmidt, Hellgate, 4:18.02; Ben Perrin, Flathead, 4:18.81; Leonard McComas, Bozeman, 4:22.52*; Braden Stremcha, CMR, 4:25.13; Teagan Olson, Great Falls High, 4:25.68; Dylan Humberger, Bozeman, 4:32.07; Cooper West, CMR, 4:32.39; Elijah Boyd, Glacier, 4:33.03.
A (4:38.00) – Levi Taylor, Laurel, 4:21.63; Brock Rugg, Frenchtown, 4:33.30; Noah Majerus, Lewistown, 4:34.67; Quin Stewart, Polson, 4:35.55; Dane McCalla, Billings Central, 4:36.05; Grant Martin, Corvallis, 4:36.11; Ase Ackerman, Glendive, 4:36.59; Tyler Schmautz, Frenchtown, 4:36.85; Anders Watt, Corvallis, 4:37.69.
B (4:42.00) – Bryce Love, Manhattan, 4:36.76; Zak Meeker, Manhattan, 4:38.88; James Normandeau, Ronan, 4:39.44.
C (4:40.10) — Gus Dines, Roberts, 4:38.31.

3,200

AA (9:55.00) – Ben Perrin, Flathead, 9:04.56*; Duncan Hamilton, Bozeman, 9:10.34*; Isaac Schmidt, Missoula Hellgate, 9:15.02*; Cooper West, CMR, 9:39.81; Braden Stremcha, CMR, 9:45.24; Ian Curtis, Missoula Hellgate, 9:45.88; Teagan Olson, Great Falls High, 9:49.76; Simon Hill, Glacier, 9:52.16; Dylan Humberger, Bozeman, 9:52.46.
A (10:15.00) – Levi Taylor, Laurel, 9:27.54; Anders Watt, Corvallis, 9:55.48; Grant Martin, Corvallis, 9:55.59; Noah Majerus, Lewistown, 9:57.94; Sam Fulbright, Lewistown, 9:59.21; Matt Wilson, Hamilton, 10:11.17; Gabe Knudsen, Columbia Falls, 10:11.49; Luke Lutz, Frenchtown, 10:12.81; Ase Ackerman, Glendive, 10:13.79.
B (10:27.00) – Zak Meeker, Manhattan, 10:05.78; Wilson Overby, Glasgow, 10:13.23; Ellis McKean, Glasgow, 10:17.15; Bryce Love, Manhattan, 10:21.27.
C (10:27.58) – Riley Schott, Manhattan Christian, 10:06.14; Gus Dines, Roberts, 10:14.94; Ben Morrison, Manhattan Christian, 10:21.42; Samuel Smith, Richey-Lambert, 10:22.87; Keagan Stroop, Belt, 10:27.39.

110 hurdles

AA (15.7) – Gabe Sulser, Billings Senior, 14.46; Winston Platt, Billings West, 15.15; Chad Hemsley, Flathead, 15.17; Bryan Brensdal, Billings Skyview, 15.21; Dawson Rinehart, Flathead, 15.27; Kyle Patelis, Billings West, 15.3; Brendan Thompson, Missoula Sentinel, 15.49; Camas Rinehart, Flathead, 15.5.
A (16.2) – Colton Cote, Polson, 15.33; Chris Abell, Laurel, 15.48; Anders Westman, Dillon, 15.58; Camden Capser, Billings Central, 15.59; Lee Walburn, Whitefish, 15.62; Clay Nelson, Billings Central, 15.65; Aidan Barrows, Miles City, 15.73; Brian Peck, Libby, 15.89; Ridge Albright, Corvallis, 16.09.
B (16.3) – Dawson Allen, Fairfield, 14.97; Bradley Graves, Huntley Project, 15.07; Kameron Rauser, Townsend, 15.32; Chris Hust, Huntley Project, 15.61; Caleb Knoche, Forsyth, 15.63; Max Feight, Whitehall, 15.67; Chet McCully, Eureka, 15.73; Tyson Racht, Townsend, 15.75.
C (15.85) – Benjamin Tuinstra, Valley Christian, 15.51.

300 hurdles

AA (41.5) – Chad Hemsley, Flathead, 39.31; Gabe Sulser, Billings Senior, 39.59; Peter Demars, Billings West, 39.67; Dawson Rinehart, Flathead, 40.27; Camas Rinehart, Flathead, 40.46; Bryan Brensdal, Billings Skyview, 40.62, Drew Deck, Glacier, 40.64; Latrell McCutcheon, Bozeman, 40.7; Jordan Christian, Missoula Hellgate, 40.99; Jace DeWalt, Missoula Sentinel, 41.06.
A (41.8) – Lee Walburn, Whitefish, 40.52; Colton Cote, Polson, 40.64; Kaden Stradley, Miles City, 40.85; Chris Abell, Laurel, 40.96; Malik Toure, Hardin, 40.99; Justus Peterson, Dillon, 41.46.
B (42.0) – Casey Gunlikson, Big Timber, 39.21; Chris Hust, Huntley Project, 39.88; Bradley Graves, Huntley Project, 40.53; Dawson Allen, Fairfield, 40.53; Caleb Knoche, Forsyth, 41.49; Chet McCully, Eureka, 41.57; Max Feight, Whitehall, 41.85.
C (41.59) – Riley Linder, Scobey, 40.81.

400 relay

AA (45.8) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (44.8) – Miles City, 43.29; Sidney, 43.79; Livingston, 43.94; Billings Central, 44.37; Frenchtown, 44.39; Corvallis, 44.54; Columbia Falls, 44.56.
B (45.0) – Huntley Project, 43.88; Missoula Loyola, 44.45; Forsyth, 44.51.
C (45.45) –Seeley-Swan, 45.26; Scobey, 45.29; Manhattan Christian, 45.32.

1,600 relay

AA (3:42.00) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (3:34.00) – Corvallis, 3:31.08; Columbia Falls, 3:31.92; Livingston, 3:31.96; Miles City, 3:32.10; Hardin, 3:33.36; Sidney, 3:33.89; Lewistown, 3:33.90; Whitefish, 3:33.91.
B (3:34.00) – Forsyth, 3:30.57; Huntley Project, 3:32.67.
C (3:35.04) — Seeley-Swan, 3:28.40.

Long jump

AA (20-09) – Teddy Krogh, Billings West, 22-04; Robbie Simpson, Bozeman, 22-00 1/4; Latrell McCutcheon, Bozeman, 21-10 1/2; Hunter Nicholson, Glacier, 21-09; Gabe Sulser, Billings Senior, 21-07 1/2; Braxton Haws, Billings Senior, 21-05; Korben Cossins, Bozeman, 21-04 1/2; Oran Nash, Senior, 21-04; Mark Estes, Glacier, 21-03 1/2; Isaac Lysaght, Senior, 21-03 1/4; Winston Platt, Billings West, 21-03; Gabe Longin, Great Falls High, 21-02 1/2; Drew Deck, Glacier, 21-01 1/2; Elias DeWaters, Sentinel, 21-01 1/2; Tommy Mellott, Butte, 21-01; Lucas Harper, Billings Senior, 21-01; Kaleb Hanson, Billings West, 20-11; Caleb Ferguson, Helena High, 20-11; Sean Hegstad, Glacier, 20-11; Caden Harkins, Glacier, 20-10 1/2; Josh Neil, Butte, 20-09.
A (20-05) – Gavin Strom, Libby, 21-11 1/4; Jace Klucewich, Frenchtown, 21-07 1/2; Ivar Aageson, Havre, 21-04 1/4; Joshua Wallace, Corvallis, 20-10; Cutter Thatcher, Butte Central, 20-07 3/4.
B (20-01) – Paul Johnstone, Forsyth, 22-06; Ry Olson, Joliet, 21-09 1/2; Cade Johnstone, Forsyth, 21-01; David Koppang, Missoula Loyola, 21-01; Keeley Bake, Fairfield, 21-00; Ryan Tirrell, Missoula Loyola, 20-11; Marques White Horse, Wolf Point, 20-10 1/2; Keenan Reynolds, Huntley Project, 20-10 1/2; Gordon McMillion, Missoula Loyola, 20-08 1/2; Shay Robertus, Joliet, 20-7 1/2; Scotty Twite, Missoula Loyola, 20-05; Chris Hust, Huntley Project, 20-04; Garrett Graves, Eureka, 20-03; Taylor Rowlison, Joliet, 20-02 1/2; Hayden Mosness, Big Timber, 20-02; Cade Briggs, Whitehall, 20-01 1/2; Sean Keever, Shepherd, 20-01; Jake Trotter, Shepherd, 20-01.
C (20-03) – Allexander Kosel, Roberts, 22-02 1/4; Casey Cayer, Richey-Lambert, 21-03; Corbin Wood, Ennis, 21-01 1/4; Brody Grebe, Melstone, 20-11 1/2; Ethan Anderson, Scobey, 20-07 1/4; Brandon Managhan, Plains, 20-06; Nick Moore, Savage, 20-06; Dylan Webster, Bridger, 20-05 1/2; Caden Rettig, North Star, 20-03 3/4; Lane Buus, Harrison, 20-03.

Triple jump

AA (42-03) – Mark Estes, Glacier, 45-11; Hunter Nicholson, Glacier, 45-00; Caleb Ferguson, Helena High, 44-02; Isaac Lysaght, Senior, 43-08 1/2; Logan Kleinhans, Bozeman, 43-03; Elias DeWaters, Missoula Sentinel, 43-01; Seth Moon, Flathead, 42-03 1/2.
A (41-08) – Dawson Fowler, Belgrade, 43-07; Logan Lewis, Corvallis, 43-00 1/2; Steven Ray, Miles City, 42-02 1/4.
B (41-01) – Paul Johnstone, Forsyth, 43-09; Ry Olson, Joliet, 43-02; Braden Smith, Whitehall, 42-09 3/4; Bridger Bell, Missoula Loyola, 42-08 1/4; Brett Glaser, Glasgow, 42-04; David Koppang, Missoula Loyola, 41-11; Taylor Rowlison, Joliet, 41-10; Caleb Bailey, Joliet, 41-08; Keenan Reynolds, Huntley Project, 41-06 3/4; Danny Hoisington, Thompson Falls, 41-04 1/2; Kordel Ellis, Huntley Project, 41-03 3/4; Ryan Tirrell, Missoula Loyola, 41-02 1/4; Cade Briggs, Whitehall, 41-01.
C (41-11) – Brody Grebe, Melstone, 44-02; Allexander Kosel, Roberts, 43-02; Levi Brubaker, Noxon, 42-09 1/2; Vern Homner, Harrison, 42-01; Brandon Managhan, Plains, 41-11 1/2.

High jump

AA (6-03) – Trey Tintinger, Helena High, 6-09 3/4*; Julius Mims, Billings Skyview, 6-07; Tucker Greenwell, CMR, 6-05; Hunter Nicholson, Glacier, 6-04; Logan Kleinhans, Bozeman, 6-03; Truman Galland, Missoula Hellgate, 6-03; Eric Richlie, Missoula Hellgate, 6-03.
A (6-00) – Ridge Albright, Corvallis, 6-05; Jess Bellows, Miles City, 6-04; Gavin Strom, Libby, 6-04; Dawson Fowler, Belgrade, 6-04; Adam Botkin, Frenchtown, 6-03; Michael Haverfield, Dillon, 6-02; Peyton Crawford, Browning, 6-01; Alex Barker, Whitefish, 6-00; Tyler Chouinard, Hamilton, 6-00; Alfred Peterson, Dillon, 6-00.
B (6-00) – Avery Stiles, Jefferson, 6-07; Ry Olson, Joliet, 6-05; Wyatt Duke, Bigfork, 6-02; Chris Hust, Huntley Project, 6-02; Dyllon McDermid, Deer Lodge, 6-01; Josh Eckmann, Jefferson, 6-01; Garrett Graves, Eureka, 6-00; Logan Taylor, Bigfork, 6-00; Kobee Bigback, Colstrip, 6-00.
C (6-00) – Allexander Kosel, Roberts, 6-04; Noah Bouchard, Melstone, 6-02; Michael Buckley, Sunburst, 6-00; Jonah Parke, Drummond, 6-00; Josh Herron, Fairview, 6-00; Cobe Begger, Wibaux, 6-00; Corbin Wood, Ennis, 6-00; Brandon Managhan, Plains, 6-00; Kevin Murnion, Jordan, 6-00; Rylan Gauthier, Park City, 6-00; Lincoln Young, Manhattan Christian, 6-00.

Pole vault

AA (13-06) – Ty Peterson, Butte, 15-04; Rylan Wilcox, Missoula Big Sky, 14-03; Caleb Ferguson, Helena High, 14-00; Jacob Hofer, Helena Capital, 14-00; Vincent Davison, Bozeman, 13-06; Jameson Slevin, Bozeman, 13-06; Blake Wacaser, Billings Skyview, 13-06; Takahisa (Tucker) Samano, Billings Senior, 13-06; Jon Tripp, West, 13-06; Seth Entzel, Big Sky, 13-06.
A (13-00) – Garrison Hughes, Sidney, 16-09; Wyatt Heringer, Sidney, 13-06; Ben Windauer, Columbia Falls, 13-06; Kyzer Bair, Dillon, 13-00; Christian Dean, Sidney, 13-00; Jack Eisenbarth, Whitefish, 13-00; Austin Green, Columbia Falls, 13-00.
B (12-00) – Brett Robinson, Joliet, 13-09; Chet McCully, Eureka, 13-00; Levi Gibson, Fairfield, 13-00; Tracer Stone, Manhattan, 12-06; Logan Donally, Huntley Project, 12-06; Logan Heser, Wolf Point, 12-03; Quinn Whitmus, Wolf Point, 12-00; Logan Martens, Forsyth, 12-00; Sam Wandishin, Manhattan, 12-00; Cody Garrison, Thompson Falls, 12-00.
C (12-00) – Lincoln Young, Manhattan Christian, 15-00; Landers Smith, Charlo, 13-00; Nate Harris, Plentywood, 13-00; Nick Moore, Savage, 13-00; Joey Zylks, Power, 12-07; Ty Murphy, Saco, 12-03; Hunter Woodward, Lincoln, 12-00; Spencer Parke, Drummond, 12-00; Josh Herron, Fairview, 12-00; Andy VanOrnum, Roberts, 12-00; Tyler Planichek, Absarokee, 12-00.

Shot put

AA (48-06) – Justin Jenks, Helena Capital, 61-03 1/2; Michael Lee, Flathead, 55-02 1/2; Conor Quick, Helena Capital, 53-00; Landin Pabich, Billings West, 52-03; Jared Brendan, Glacier, 50-02 1/2; Garrison Poetzl, Billings Senior, 49-05 1/2.
A (46-06) – Carter Hughes, Sidney, 58-06; Garrett Brown, Corvallis, 54-03 1/2; Jesse Mecham, Frenchtown, 52-09; Jayden Holley, Glendive, 52-08 1/2; Jacob Campbell, Hamilton, 49-05 1/4; Dillon Botner, Whitefish, 49-02; Aaron Richards, Butte Central, 46-09 1/2.
B (46-10) – Austin Forson, Deer Lodge, 52-03 1/2; Curtis Harper, Roundup, 48-08 1/4; Stetson Miller, Eureka, 48-04; Joey McElroy, Missoula Loyola, 48-02 1/2; Michael Durglo, St. Ignatius, 47-10; Nathan Baker, Big Timber, 47-03 1/4; Trey Copeland, Huntley Project, 47-02 3/4; Colter Szymoniak, Eureka, 46-11.
C (45-07 ¾) – Noah Ambuehl, Great Falls Central, 50-08; Jayson Jackson, Frazer, 47-03.

Discus

AA (148-00) – Justin Jenks, Helena Capital, 170-02; Ethan Saberhagen, Billings Senior, 163-06; Brock Cantrell-Field, Missoula Sentinel, 159-11; Nicholas Wilks, Billings Senior; 157-06; Michael Lee, Flathead, 156-01; Blake Linsted, Missoula Sentinel, 155-02; Carter Slade, Billings West, 150-05; Landin Pabich, Billings West, 149-02; Alec Conwell, Missoula Sentinel, 148-00.
A (142-00) – Carter Hughes, Sidney, 179-00; Ely Kraft, Laurel, 157-00; Jayden Holley, Glendive, 146-08; Shawn Beeler, Miles City, 146-07; Jacob Campbell, Hamilton, 146-00; Garrett Brown, Corvallis, 142-05.
B (136-00) – Austin Forson, Deer Lodge, 190-4 1/2; Nathan Baker, Big Timber, 145-08; Tanner Harrell, Shepherd, 139-02.
C (135-05) – Trace Simonson, Whitewater, 147-04; Sol Arno, Reed Point-Rapelje, 146-00; Isaiah Bouchard, Melstone, 144-06; Jared Hofer, Savage, 141-10; Ezra Boles, Augusta, 139-11; Layne Homner, Harrison, 139-00 1/2; Connor McNeil, Park City, 138-09; Cameron Davis, CJI, 136-02.

Javelin

AA (170-00) – Evan Todd, Glacier, 193-01; Rylan Ortt, Sentinel, 187-06; Caden Venters, Missoula Sentinel, 184-05; Bennett McChesney, Glacier, 184-00; Gabe Dalbec, Helena High, 174-02; Brock Cantrell-Field, Sentinel, 173-00; Logan Riddle, Hellgate, 170-07.
A (166-00) – Michael Graves, Hamilton, 182-05; Zach Jessop, Corvallis, 180-03; Cade Holter, Butte Central, 179-03 1/2; Cooper Hoffman, Dillon, 178-03; Tyler Gray, Billings Central, 174-00; Drew Morgan, Columbia Falls, 173-10; Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 170-08; Tony Wiggins, Hamilton, 169-07; Ben Windauer, Columbia Falls, 166-09; Ben Voss, Billings Central, 166-08.
B (165-00) – Dawson Allen, Fairfield, 174-05.
C (163-04) – Connor McNeil, Park City, 169-04; CJ Nelson, Scobey, 167-06; Steve Smathers, Twin Bridges, 167-06; Morgan Harmon, Broadview-Lavina, 163-09.

GIRLS

100

AA (13.0) – Maddie Brockel, Billings West, 12.31; Breanne Fuller, Billings Skyview, 12.32; Audrey Bloomquist, Helena Capital, 12.66; Maddie Albrecht, Billings West, 12.67; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel, 12.75; Shelby Schweyen, Missoula Sentinel, 12.76; Ellie Scherffius, West, 12.78; Jessica Barnhart, Flathead, 12.78; Willa Albrecht, Billings West, 12.82; Aleeya Derlatka, Billings Skyview, 12.94; Kennedy Kanter, Flathead, 12.95; Kylee Jones, Bozeman, 12.97; Adrian Schnee, Glacier, 12.99.
A (13.2) – Tylia DeJohn, Dillon, 12.65; Kellan Wahl, Billings Central, 12.74; Kinsely Barney, Ronan, 12.87; Hayle Sundquist, Dillon, 12.94; Dalani Brayton, Belgrade, 12.97; Lindsay McGree, Butte Central, 13.0; Kaitlyn Keithley, Sidney, 13.1; Paige O’Toole, Laurel, 13.11; Sophia Bohl, Billings Central, 13.13; Lauren Schulz, Whitefish, 13.14; Aspen Cotter, Laurel, 13.15.
B (13.3) – Baylie Chappell, Glasgow, 12.75; Maddisen Marema, Shepherd, 12.87; Haile Norred, Bigfork, 12.91; Kamdyn Molenda, Cut Bank, 12.93; Shelby Schweigert, Fairfield, 12.96; Jordan Nelson, Bigfork, 13.05; Wrenzi Wrzesinski, Baker, 13.13; Alana Graves, Huntley Project, 13.25; Erica Smith, Malta, 13.27.
C (13.07) – Tyrah Hammond, Charlo, 12.66; Faith Shepard, Manhattan Christian, 12.81; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 12.86; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 12.94; Maddy Thompson, Fort Benton, 12.99; Carlee Fryberger, Charlo, 13.01.

200

AA (26.7) – Maddie Brockel, Billings West, 25.14; Breanne Fuller, Billings Skyview, 25.65; Delaney Bahn, Bozeman, 25.85; Maddie Albrecht, West, 25.95; Shelby Schweyen, Missoula Sentinel, 26.17; Ellie Scherffius, West, 26.34; Willa Albrecht, Billings West, 26.35; Tavy Findon, Billings Senior, 26.49; Katie Culver, Helena Capital, 26.58; Leigha Carter, Helena Capital, 26.65; Aleeya Derlatka, Billings Skyview, 26.66; Audrey Bloomquist, Helena Capital, 26.69.
A (27.0) – Tylia DeJohn, Dillon, 26.11; Kellan Wahl, Billings Central, 26.18; Dalani Brayton, Belgrade, 26.65; Bella Pacheco, Belgrade, 26.73; Emily Mossburg, Libby, 26.8; Aspen Cotter, Laurel, 26.8; Lauren Schulz, Whitefish, 26.89; Jaley Wyse, Glendive, 26.91; Hayle Sundquist, Dillon, 26.94.
B (27.2) – Haile Norred, Bigfork, 26.77; Jordan Nelson, Bigfork, 26.92; Baylie Chappell, Glasgow, 26.94.
C (26.69) – Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 26.08; Abby Clark, Fort Benton, 26.26; Tyrah Hammond, Charlo, 26.5; Carlee Fryberger, Charlo, 26.61; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 26.61.

400

AA (1:01.00) – Annie Hill, Glacier, 59.07; Tiahna Vladic, Billings Senior, 59.5; Whitney Morrison, Missoula Big Sky, 59.56; Tavy Findon, Senior, 1:00.18; Mary Corbett, Bozeman, 1:00.79; Aleeya Derlatka, Skyview, 1:00.82; Adrian Schnee, Glacier, 1:00.91.
A (1:01.50) – Lauren Schulz, Whitefish, 1:00.19; Helen Vanosdell, Stevensville, 1:00.54; Mikenna Els, Whitefish, 1:00.56; Faith Rebich, Frenchtown, 1:00.77; Bella Pacheco, Belgrade, 1:01.09; Heather Baker, Miles City, 1:01.44; Emily Mossburg, Libby, 1:01.44.
B (1:02.00) – Emily Kolstad, Glasgow, 59.7; Haile Norred, Bigfork, 59.86; Bryn Morley, Bigfork, 1:00.85; Savanna Wolff, Roundup, 1:01.49; Alana Graves, Huntley Project, 1:01.63; Baylie Chappell, Glasgow, 1:01.76.
C (1:00.90) – Kinley Peterson, Westby-Grenora, 58.82; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 59.48; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 59.68; Megan Bausch, Twin Bridges, 1:00.87.

800

AA (2:24.00) – Annie Hill, Glacier, 2:11.39; Tiahna Vladic, Billings Senior, 2:17.03; Madison Edwards, Missoula Big Sky, 2:19.57; Bridget Boyle, Bozeman, 2:19.95; Elise Stearns, Missoula Hellgate, 2:20.32; Camila Noe, Bozeman, 2:21.17; Madi Provo, Missoula Hellgate, 2:21.39; Laura Zimmer, Billings Senior, 2:21.45; Ellee Becker, Missoula Hellgate, 2:22.30; Terra Trom, Bozeman, 2:23.38; Meaghan Fisher, Flathead, 2:23.63; Laina Hall, Bozeman, 2:23.83; Annabelle Olsen, Billings West, 2:23.85.
A (2:27.00) – Heather Baker, Miles City, 2:19.76; Natalie Yocum, Frenchtown, 2:22.52; Ella Greenberg, Whitefish, 2:24.12; Lyric Devries, Hamilton, 2:24.62; Abigail Sherwood, Frenchtown, 2:25.22; Bea Frissell, Polson, 2:25.92; Emily Kuehn, Glendive, 2:26.18.
B (2:26.00) – Bryn Morley, Bigfork, 2:15.81; Whitney Hanson, Colstrip, 2:21.73; Anya Young, Bigfork, 2:24.73.
C (2:24.64) – Kinley Peterson, Westby-Grenora, 2:23.58; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 2:23.88; Leah Gannon, Fort Benton, 2:24.16.

1,600

AA (5:23.00) – Camila Noe, Bozeman, 4:54.94; Tiahna Vladic, Billings Senior, 5:03.03; Annie Hill, Glacier, 5:04.42; Madison Edwards, Missoula Big Sky, 5:09.98; Elle Becker, Missoula Hellgate, 5:10.78; Elise Stearns, Missoula Hellgate, 5:12.91*; Terra Trom, Bozeman, 5:14.27; Ella Degrandpre, Missoula Hellgate, 5:14.42; Alex Moore, Bozeman, 5:15.78; Zoe Eberspecher, Bozeman, 5:16.35; Bridget Boyle, Bozeman, 5:19.03; Jade Hallgrimson, Billings Senior, 5:19.86; Natalie McCormick, Bozeman, 5:20.10; Phoebe Jacques, Bozeman, 5:20.99; Meaghan Fisher, Flathead, 5:21.46; Makenna Edwards, Missoula Big Sky, 5:21.67; Jaylyn Hallgrimson, Billings Senior, 5:21.87; Katie Munro, Missoula Hellgate, 5:22.53.
A (5:31.00) – Bea Frissell, Polson, 5:13.60; Morgan Vosler, Miles City, 5:15.59; Grace Timm, Laurel, 5:22.04; Natalie Yocum, Frenchtown, 5:22.45; Emily Kuehn, Glendive, 5:23.78; Lyric Devries, Hamilton, 5:24.73; Libby Nedens, Hardin, 5:25.46; Ella Greenberg, Whitefish, 5:28.07.
B (5:33.00) – Bryn Morley, Bigfork, 4:50.05; Anya Young, Bigfork, 5:22.87.
C (5:29.38)

3,200

AA (11:56.00) – Camila Noe, Bozeman, 10:18.99*; Annie Hill, Glacier, 10:37.85; Alex Moore, Bozeman, 10:58.74*; Ellee Becker, Missoula Hellgate, 11:05.58*; Ella Degrandpre, Missoula Hellgate, 11:07.00; Phoebe Jacques, Bozeman, 11:08.16*; Tiahna Vladic, Billings Senior, 11:08.64; Terra Trom, Bozeman, 11:18.99*; Lucy Wagner, Bozeman, 11:29.96; Natalie McCormick, Bozeman, 11:31.15; Elena Vandersloot, Billings Senior, 11:41.54; Ellie Hull, Bozeman, 11:41.81; Makenna Edwards, Missoula Big Sky, 11:42.42; Katie Munro, Missoula Hellgate, 11:44.79; Emerlyn Gaschk, Billings Skyview, 11:48.45; Hannah Perrin, Flathead, 11:49.45; Wren Cilimburg, Missoula Hellgate, 11:50.84; Zoe Eberspecher, Bozeman, 11:52.15; Madeline Swanberg, Missoula Hellgate, 11:54.39.
A (12:13.00) – Morgan Vosler, Miles City, 11:28.94; Bea Frissell, Polson, 11:32.61; Grace Timm, Laurel, 11:36.81; Libby Nedens, Hardin, 11:56.32; Ella Greenberg, Whitefish, 12:07.09; Molly Sitter, Polson, 12:10.63.
B (12:21.00) – Bryn Morley, Bigfork, 10:48.65; Anya Young, Bigfork, 11:45.03; Hannah Madsen, Manhattan, 11:48.25, Hannah Boyd, Manhattan, 12:13.01.
C (12:04.33) –

100 hurdles

AA (16.3) – Lauren Heggen, Missoula Sentinel, 14.92; Elena Carter, Helena Capital, 15.06; Tavy Findon, Billings Senior, 15.09; Melissa Moreni, Helena Capital, 15.31; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel, 15.44; Faith Brennan, Glacier, 15.63; Kamden Hillborn, Helena High, 15.79; Lucy Corbett, Bozeman, 15.8; Kailee Stoppel, Billings West, 16.07; Lauren Bingham, Missoula Sentinel, 16.14; Gianna Migliaccio, Missoula Big Sky, 16.17; Maggie Kleinhans, Bozeman, 16.17; Kaia Schreder, Billings West, 16.18.
A (16.4) – Marissa James, Lewistown, 15.29; Alysa Henry, Belgrade, 16.07.
B (16.6) – Wrenzi Wrzesinksi, Baker, 15.13; Selina Angel, Roundup, 15.94; Trinity Lewandowski, Colstrip, 16.57.
C (16.59) – Kailee Oliverson, Twin Bridges, 15.59; Carlee Fryberger, Charlo, 15.77; Casey Ehmann, Darby, 15.99; Tia Hallock, Scobey, 16.31.

300 hurdles

AA (48.0) – Tavy Findon, Billings Senior, 46.2; Lucy Corbett, Bozeman, 46.26; Joylynn Glidewell, Missoula Big Sky, 46.34; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel, 46.47; Adrian Schnee, Glacier, 46.62; Kailee Stoppel, Billings West, 47.03; Mayjia Horst, Bozeman, 47.42; Gianna Migliaccio, Missoula Big Sky, 47.52; Aubry Grame, Glacier, 48.0.
A (48.5) – Jaley Wyse, Glendive, 46.14; Megan Pendergast, Stevensville, 47.56; McKenna Friend, Miles City, 47.68; Fallon Parker, Belgrade, 48.07.
B (48.6) – Wrenzi Wrzesinksi, Baker, 45.54; Kamryn Scully, Deer Lodge, 47.71; Selina Angel, Roundup, 48.17; Riki Poore, Red Lodge, 48.37; Olleca Severson, Manhattan, 48.37.
C (48.52) – Kailee Oliverson, Twin Bridges, 47.73; Sierra Durbin, Moore, 47.9; Casey Ehmann, Darby, 48.37.

400 relay

AA (52.8) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (51.8) – Dillon, 49.88; Belgrade, 50.42; Laurel, 50.89; Whitefish, 50.89; Libby, 51.34; Frenchtown, 51.63; Corvallis, 51.79.
B (52.2) – Bigfork, 51.0; Huntley Project, 51.83.
C (52.59) – Fort Benton, 51.6; Twin Bridges, 51.79; Charlo, 52.01.

1,600 relay

AA (4:25.00) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (4:14.00) – Whitefish, 4:09.52; Miles City, 4:11.35; Belgrade, 4:12.84; Frenchtown, 4:12.95.
B (4:19.00) – Bigfork, 4:03.70; Glasgow, 4:15.54; Colstrip, 4:17.29.
C (4:16.87) — Charlo, 4:14.40; Fort Benton, 4:14.83.

Long jump

AA (16-06) – Delaney Bahn, Bozeman, 19-02; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel, 17-11 1/2; Lauren Heggen, Missoula Sentinel, 17-11; Elena Carter, Helena Capital, 17-04 3/4; Severine Armstrong, Hellgate, 17-02 3/4; Wynter Dooley, Billings West, 17-01 1/4; Taylinn Garrett, Butte, 17-00; Kennedy Kanter, Flathead, 16-11 3/4; Whitney Morrison, Missoula Big Sky, 16-10; Aleeya Derlatka, Billings Skyview, 16-10; Maddy Gilsdorf, Senior, 16-09 1/2; Kamden Hilborn, Helena High, 16-08 3/4; Faith Brennan, Glacier, 16-08; Marias Oelkers, Bozeman, 16-07 1/2.
A (15-10) – Lindsay McGree, Butte Central, 17-02; Alysa Henry, Belgrade, 17-00 1/4; Alivia Williams, Frenchtown, 16-11 3/4; Ashton Lewis, Stevensville, 16-06; Kyndall Petersen, Dillon, 16-04; Gracey Willis, Laurel, 16-03; Mikaela Ducharme, Polson, 16-03; Annie Robertson, Whitefish, 16-02; Andrea Russell, Lewistown, 16-00 1/4; Maizie Whicker, Miles City, 15-10 1/4; Cariann Kunkel, Hamilton, 15-10; Olivia Bolton, Butte Central, 15-10; Sabrina Wolcott, Laurel, 15-10.
B (15-08) – Sinclair Oliver, Three Forks, 17-07 1/2; Wrenzi Wrzesinksi, Baker, 16-05 1/2; Kallie Zinne, Joliet, 16-05; Whitney Hanson, Colstrip 16-01; Sydney Brander, St. Ignatius, 16-00; Kenna Guenther, Missoula Loyola, 15-11 3/4; Kamille Reynolds, Huntley Project, 15-09 1/2.
C (15-10 ½) – Leah Gannon, Fort Benton, 17-00; Maddy Thompson, Fort Benton, 16-10 1/2; Michaela Madden, Twin Bridges, 16-09 1/2; Faith Shepard, Manhattan Christian, 16-08 1/2; Morgan Radtke, Drummond, 16-03 1/4; Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 16-03; Kaitlin Cox, Charlo, 16-01 1/2; Kiarah Coulter, Broadus, 16-00; Aspen Geise, Fort Benton, 15-11 1/2; Kaitlyn McColly, Hinsdale, 15-11 1/4.

Triple jump

AA (34-00) – Lauren Heggen, Missoula Sentinel, 39-07; Ashley McElmurry, Missoula Sentinel, 38-00; Whitney Morrison, Missoula Big Sky, 36-11 1/2; Wynter Dooley, Billings West, 36-03; Twila Reovan, Great Falls High, 36-00; Ginny Kerr, Helena High, 35-06 3/4; Audrey Bloomquist, Capital, 35-05; Faith Brennan, Glacier, 35-05; Maggie Kleinhans, Bozeman, 34-10; Cameron Leo, Billings Senior, 34-09 1/2; Kaitlyn Gilbert, Great Falls High, 34-08; McKenna Wendt, Butte, 34-07 3/4; Audrey McElmurry, Missoula Sentinel, 34-07 1/4; Marias Oelkers, Bozeman, 34-06 3/4; Maddy Gilsdorf, Billings Senior, 34-06 1/4; Seely Garrett, Helena High, 34-02 3/4; Talina Anderson, Bozeman, 34-02 1/2.
A (33-06) – Kyndall Petersen, Dillon, 34-07 1/2; Gracey Willis, Laurel, 34-04 3/4; Ashley Brand, Lewistown, 34-02 3/4; Dezi Chamberlin, Miles City, 34-02 1/4; Kellan Wahl, Billings Central, 34-01 1/2; Mikaela Ducharme, Polson, 34-01; Karsen Murphy, Glendive, 33-08; Sabrina Wolcott, Laurel, 33-08; Samantha Spitzer, Laurel, 33-07 1/4.
B (33-08) – Kamille Reynolds, Huntley Project, 35-06 1/2; Kenna Guenther, Missoula Loyola, 35-01 3/4; Kendall Lynn, Three Forks, 34-06 1/4; Sinclair Oliver, Three Forks, 34-00; Erica Smith, Malta, 33-11 3/4; Afton Brander, St. Ignatius, 33-11 1/2; Elizabeth Pacella, Eureka, 33-11 1/4.
C (33-08 ½) – Nicole Axtman, Fort Benton, 35-06; Carlee Fryberger, Charlo, 35-01 3/4; Morgan Radtke, Drummond, 35-00 1/4; Jourdain Klein, Ennis, 34-07 1/2; Kaitlin Cox, Charlo, 34-04 1/4; Ashley Miller, Seeley-Swan, 33-11 1/2; Michaela Madden, Twin Bridges, 33-11 1/2; Jocelyn Ott, Reed Point-Rapelje, 33-08 3/4.

High jump

AA (5-01) – Lucy Corbett, Bozeman, 5-10; Madison Boles, Flathead, 5-05; Shelby Schweyen, Missoula Sentinel, 5-05; Adrian Schnee, Glacier, 5-03; Kaci Lloyd, Helena High, 5-03; Aislinn Overby, Bozeman, 5-03; Anna Trudnowski, Butte, 5-03; Gillian Sherrill, Hellgate, 5-03; Delaney Bahn, Bozeman, 5-02*; Jadyn Malone, Billings Senior, 5-02; Jalen Deyo, Bozeman, 5-01; Andrea Newbrough, CMR, 5-01; Kira Mortensen, Butte, 5-01; Aspen Petersen, Billings Skyview, 5-01; Danielle Devlin, Great Falls High, 5-01.
A (5-00) – Cariann Kunkel, Hamilton, 5-04; Hannah Hutchison, Corvallis, 5-03; Karsen Murphy, Glendive, 5-02; Jessalyn Chvilicek, Havre, 5-02; Marissa James, Lewistown, 5-02; Maureen Jessop, Corvallis, 5-01; Amber Maurer, Belgrade, 5-01; Megan Pendergast, Stevensville, 5-00; Emily Mossburg, Libby, 5-00; Tessa Lamb, Belgrade, 5-00; Ashley Venable, Miles City, 5-00; Sarah Faber, Havre, 5-00.
B (4-10) – Kallie Zinne, Joliet, 5-03; Morgan Allen, Three Forks, 5-01; Afton Brander, St. Ignatius, 5-00; Karolyna Buck, St. Ignatius, 5-00; Kaylee King, Glasgow, 5-00; Jody Detlaff, Thompson Falls, 5-00; Anna Jamison, Choteau, 4-10; Madeline Severson, Manhattan, 4-10; Jillian O’Brien, Malta, 4-10; Abby Schmidt, Huntley Project, 4-10; Erica Smith, Malta, 4-10; Kenzie Schmitt, Fairfield, 4-10.
C (5-00) – Jourdain Klein, Ennis, 5-05; Morgan Radtke, Drummond, 5-04; Terra Bertsch, Seeley-Swan, 5-04; Kailee Oliverson, Twin Bridges, 5-02; Brenna Osksa, Plentywood, 5-02; Nicole Axtman, Fort Benton, 5-00; Ruby Rossiter, Sheridan, 5-00; Jenna Rust, Westby-Grenora, 5-00; Sydney Zeller, Saco, 5-00.

Pole vault

AA (10-00) – Kamden Hilborn, Helena High, 12-00; Maisee Brown, Billings Senior, 11-00; Isabella Reed, Missoula Big Sky, 10-08; Megan Rieke, Flathead, 10-06; Maddy Gilsdorf, Billings Senior, 10-06; Mara Lynch, Bozeman, 10-01; Mabel Gardner, Hellgate, 10-00; Katelyn Jablonski, Helena High, 10-00; Kendall Stark, Billings West, 10-00.
A (9-06) – Myka Steinbeisser, Sidney, 11-06; Alysa Henry, Belgrade, 11-00; Katie Berglund, Sidney, 10-06; Kailen Herbstritt, Corvallis, 9-06; Josie Windauer, Columbia Falls, 9-06; Tiana Carney, Glendive, 9-06; Emily Sullivan, Belgrade, 9-06; Hailey Garrison, Dillon, 9-06; Kyndall Petersen, Dillon, 9-06.
B (9-00) – Selina Angel, Roundup, 10-06; Dakota Manecke, Cut Bank, 9-07; Kamryn Scully, Deer Lodge, 9-06; Katie Kaiser, Glasgow, 9-06; Katie Jacobsen, Red Lodge, 9-06; Abbi Fitzpatrick, Cut Bank, 9-00.
C (8-06) – Bailey Funk, Saco, 9-00; Shawntaya Nelson, Arlee, 8-09; Kaitlyn McColly, Hinsdale, 8-06; Soda Rice, Savage, 8-06; Terra Bertsch, Seeley-Swan, 8-06; Christina Eike, Cascade, 8-06; Destiny Manuel, Charlo, 8-06; Sara Kielley, Drummond, 8-06;.

Shot put

AA (35-03) – Madi Arneson, Missoula Sentinel, 40-06; Aaliyah Woods, Missoula Sentinel, 40-03; Emily Malone, Missoula Sentinel, 39-02; Brooke Kearns, Missoula Big Sky, 38-11 1/2; Hailee Regan, Butte, 38-03; Breanna Johns-Oster, Great Falls CMR, 37-09; Mya Mcneely, Glacier, 36-09; Josey Earles, Butte, 36-05; Carsyn Campbell, Billings West, 35-09 1/4; Emma Dole, Helena High, 35-09; Taylor Huot, Helena High, 35-08 1/2; Kayla Martin, Flathead, 35-07; Kaylee Beer, CMR, 35-06 3/4; McKenzie Plummer, Helena High, 35-04 1/4; Tanlee Pipinich, Helena Capital, 35-03.
A (34-10) – Anna Zimmer, Lewistown, 40-10 1/4; Emilie Hinrichs, Frenchtown, 40-07; Shannon Reny, Libby, 38-08 1/4; Aiyana Ereaux, Hardin, 38-02; Tallia Sova, Columbia Falls, 38-01; Denali Smith, Corvallis, 37-06; Calla HAldorson, Corvallis, 37-03; Molly Craig, Hamilton, 37-01 1/2; Kylie Zimmer, Lewistown, 37-00; Savannah Toms, Glendive, 36-00; Angellica Street, Columbia Falls, 35-11; Brooke Wiltbank, Corvallis, 35-02.
B (34-11) – Ariel Clark, Deer Lodge, 39-01; Amy Fjell-Hagan, Deer Lodge, 38-02; Emily Poole, Huntley Project, 36-09 1/2; Riley Noser, Glasgow, 35-09.
C (35-01 ¾) – Jessica Thompson, Plains, 40-10; Taylor Laumeyer, Nashua, 39-02 1/4; Shyanne Clark, Geraldine, 35-09 3/4; Mickayala Johnson, Hinsdale, 35-07; Kiana Miller, Savage, 35-06 1/2; Peyton Lammerding, Arlee, 35-02.

Discus

AA (113-00) – Emily Malone, Missoula Sentinel, 138-03; Madi Arneson, Missoula Sentinel, 133-03; Kaylee Beer, CMR, 133-01; Brooke Kearns, Missoula Big Sky, 128-05; LaKeema Williams, Billings West, 128-03; Mackenzie Johannes, Billings West, 125-08; Aaliyah Woods, Sentinel, 125-05; Gabriella Hagen, CMR, 121-06; Audrey Skidmore, Billings Senior, 120-09.
A (108-00) – Calla Haldorson, Corvallis, 153-05; Paige O’Toole, Laurel, 144-08 1/2; Brooke Wiltbank, Corvallis, 124-06; Kylie Zimmer, Lewistown, 116-06; Anna Zimmer, Lewistown, 116-00; Tallia Sova, Columbia Falls, 114-05; Katelyn Dickemore, Hamilton, 113-04; Brynley Fitzgerald, Dillon, 112-01; Savannah Toms, Glendive, 110-03; Charlotte Powell, Corvallis, 109-06; Gillian Dorrance, Havre, 109-04; Ali Merritt, Sidney, 109-01.
B (108-00) – Emily Poole, Huntley Project, 132-11; Chasitie Rollins, Colstrip, 122-03; Amy Fjell-Hagan, Deer Lodge, 116-00 1/2; Lainee Hill, Townsend, 114-05 1/2; Gabriella Anato, Cut Bank, 114-04; Rochelle Pease, Rocky Boy, 111-09.
C (106-09) – Jessica Thompson, Plains, 135-07; Klaire Kovatch, Seeley-Swan, 130-05; Bridget Kelly, Manhattan Christian, 126-00; Taylor Laumeyer, Nashua, 121-09; Sierra Stahl, Judith Gap, 118-06; Shyanne Clark, Geraldine, 117-04 1/2; Prusek Lea, Harlowton, 115-02; Chloe Hanser, Broadview-Lavina, 113-11; Kara Altmiller, Plains, 112-08; Jenna Rust, Westby-Grenora, 108-04.

Javelin

AA (115-00) – Sarah Angwin, Bozeman, 142-05; Emily Malone, Missoula Sentinel, 135-07; Kylie Frohlich, Missoula Sentinel, 129-03; Kylee Gilcher, CMR, 127-08 1/2; Whitney Morrison, Missoula Big Sky, 123-05; Hannah Wheeler, Bozeman, 120-06; Kaitlyn Valentine, Billings Senior, 119-05; Lexi Wrigg, Helena Capital, 119-01; Piper Pfister, Missoula Hellgate, 117-11; Kelli Cheff, Missoula Hellgate, 117-01; Kenzie Williams, Glacier, 116-08; Hailee Regan, Butte, 116-03; Paige Bartsch, Helena Capital, 116-01; Samantha Bonenberger, Billings Senior, 115-05; Katie Dixon, 115-03.
A (115-00) – Angellica Street, Columbia Falls, 145-01; Cariann Kunkel, Hamilton, 129-06; Jessica LeFevre, Laurel, 123-11; Tayler Wright, Corvallis, 117-09; Tynn Christiansen, Dillon, 116-04; Denali Smith, Corvallis, 115-08; Tallia Sova, Columbia Falls, 115-01.
B (116-00) – Emily Poole, Huntley Project, 142-02; Karlee Frost, Eureka, 134-00; Madison Reddick, Baker, 129-04; Halle Burdick, Baker, 118-03; Jordan Cookman, Forsyth, 116-10; Kyleigh Schipman, Malta, 116-06.
C (116-01) – Brittany Frank, Park City, 133-06; Jessica Thompson, Plains, 125-06; Hailey Kelly, Alberton-Superior, 123-11; Toni Schieffer, Wibaux, 123-08; Taylor Laumeyer, Nashua, 121-02; Lindsay Laws, Plains, 119-08; Dani Urick, Belt, 119-04; Kiana Miller, Savage, 116-09.

*Denotes marks from out-of-state meets