High School Sports

Actions

2018 Class B basketball divisional tournament pairings

Posted at 12:05 AM, Feb 18, 2018

Pairings for the Class B boys and girls divisional basketball tournaments are below. Scores and pairings will be updated throughout the tournaments.

Southern B (four teams advance)

March 1-3 at Billings, Rimrock Auto Arena

Boys

Thursday, first round

Game 1: Three Forks 60, Colstrip 42
Game 2: Roundup 60, Manhattan 43
Game 3: Big Timber 71, St. Labre 42
Game 4: Lodge Grass 69, Joliet 54

Friday

Game 5: Colstrip 76, Manhattan 50, loser-out
Game 6: Joliet 82, St. Labre 69, loser-out
Game 7: Three Forks 54, Roundup 46, semifinal
Game 8: Lodge Grass 70, Big Timber 63, semifinal

Saturday

Game 9: Joliet 39, Roundup 38, loser-out
Game 10: Colstrip 59, Big Timber 50, loser-out
Game 11: Colstrip 52, Joliet 36, consolation
Game 12: Three Forks 69, Lodge Grass 56, championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Colstrip 54, Townsend 51, 2OT
Game 2: Jefferson 43, Red Lodge 39
Game 3: Three Forks 73, Forsyth 47
Game 4: Roundup 48, St. Labre 29

Friday

Game 5: Townsend 56, Red Lodge 47, loser-out
Game 6: St. Labre 37, Forsyth 25, loser-out
Game 7: Colstrip 60, Jefferson 56, semifinal
Game 8: Three Forks 51, Roundup 46, semifinal

Saturday

Game 9: St. Labre 51, Jefferson 47, loser-out
Game 10: Townsend 37, Roundup 33, loser-out
Game 11: Townsend 45, St. Labre 33, consolation
Game 12: Three Forks 63, Colstrip 44, championship

Northern B (two teams advance)

Boys

Feb. 22-24 at Glasgow

Thursday, first round

Game 1: Choteau 63, Malta 48
Game 2: Rocky Boy 68, Glasgow 55
Game 3: Shelby 75, Wolf Point 48
Game 4: Fairfield 75, Poplar 58

Friday

Game 5: Glasgow 71, Malta 62, loser-out
Game 6: Poplar 60, Wolf Point 48 loser-out
Game 7: Rocky Boy 84, Choteau 54, semifinal
Game 8: Shelby 62, Fairfield 61, semifinal

Saturday

Game 9: Choteau 72, Poplar 67, loser-out
Game 10: Fairfield 68, Glasgow 55, loser-out
Game 11: Fairfield 75, Choteau 70, consolation
Game 12: Shelby 65, Rocky Boy 55, championship

Monday

Game 13: Rocky Boy 79, Fairfield 76, challenge game

Girls

March 1-3 at Cut Bank

Thursday, first round

Game 1: Wolf Point 44, Shelby 35
Game 2: Fairfield 47, Harlem 32
Game 3: Rocky Boy 62, Malta 48
Game 4: Poplar 64, Cut Bank 45

Friday

Game 5: Harlem 53, Shelby 40, loser-out
Game 6: Malta 49, Cut Bank 45, loser-out
Game 7: Wolf Point 45, Fairfield 38, semifinal
Game 8: Rocky Boy 71, Poplar 70, OT, semifinal

Saturday

Game 9: Fairfield 36, Malta 30, loser-out
Game 10: Poplar 61, Harlem 50, loser-out
Game 11: Poplar 61, Fairfield 44, consolation
Game 12: Rocky Boy 76, Wolf Point 52, championship

Monday

Game 13: Poplar 46, Wolf Point 42, challenge game

Western B (two teams advance)

Feb. 22-24 at Ronan Event Center

Boys

Thursday, first round

Game 1: Bigfork 44, Deer Lodge 27
Game 2: Anaconda 59, Eureka 23
Game 3: Missoula Loyola 67, Troy 19
Game 4: Florence 69, Thompson Falls 42

Friday

Game 5: Deer Lodge 55, Eureka 41, loser-out
Game 6: Thompson Falls 68, Troy 29, loser-out
Game 7: Bigfork 58, Anaconda 57, 2OT, semifinal
Game 8: Missoula Loyola 53, Florence 45, semifinal

Saturday

Game 9: Anaconda 79, Thompson Falls 48, loser-out
Game 10: Florence 49, Deer Lodge 40, loser-out
Game 11: Anaconda 66, Florence 49, consolation
Game 12: Bigfork 70, Missoula Loyola 58, championship

Monday

Game 13: Anaconda 70, Missoula Loyola 33, challenge game

Girls

Thursday, first round

Game 1: Florence 61, Thompson Falls 34
Game 2: Deer Lodge 37, Eureka 19
Game 3: Bigfork 52, Anaconda 40
Game 4: Missoula Loyola 49, Troy 29

Friday

Game 5: Eureka 50, Thompson Falls 48, loser-out
Game 6: Anaconda 48, Troy 43, loser-out
Game 7: Deer Lodge 36, Florence 32, semifinal
Game 8: Bigfork 62, Missoula Loyola 49, semifinal

Saturday

Game 9: Florence 65, Anaconda 51, loser-out
Game 10: Missoula Loyola 48, Eureka 31, loser-out
Game 11: Florence 62, Missoula Loyola 52, consolation
Game 12: Bigfork 41, Deer Lodge 36, championship