High School Sports

Actions

2018 Class B basketball district tournament pairings

Posted: 3:10 PM, Feb 12, 2018
Updated: 2018-07-06 09:39:07-04

Pairings for the Class B boys and girls district basketball tournaments are below. Scores and pairings will be updated throughout the tournaments. For printable brackets, please click here .

Northern B

District 1B (four teams advance)

Feb. 15-17 at Conrad

Boys

Thursday, first round

Game 1: Choteau 68, Conrad 41
Game 2: Fairfield 58, Cut Bank 42

Friday, semifinals

Game 3: Shelby 68, Choteau 60
Game 4: Rocky Boy 73, Fairfield 66

Saturday

Game 5: Choteau 66, Cut Bank 42, loser-out
Game 6: Fairfield 65, Conrad 45, loser-out
Game 7: Fairfield 60, Choteau 57, consolation
Game 8: Shelby 57, Rocky Boy 46, championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Shelby 69, Cut Bank 50
Game 2: Choteau 30, Conrad 25

Friday, semifinals

Game 3: Fairfield 47, Shelby 41
Game 4: Rocky Boy 41, Choteau 38

Saturday

Game 5: Shelby 47, Conrad 41, loser-out
Game 6: Cut Bank 53, Choteau 36, loser-out
Game 7: Cut Bank 59, Shelby 53, consolation
Game 8: Rocky Boy 57, Fairfield 37, championship

District 2B (four teams advance)

Feb. 15-17 at Wolf Point

Boys

Thursday, play-in game

Game 1: Glasgow 63, Harlem 50

Friday, first round

Game 2: Malta 59, Wolf Point 38
Game 3: Poplar 54, Glasgow 49

Saturday

Game 4: Glasgow 65, Wolf Point 62, consolation
Game 5: Malta 55, Poplar 43, championship

Girls

Thursday, play-in game

Game 1: Malta 56, Glasgow 40

Friday, first round

Game 2: Wolf Point 48, Harlem 38
Game 3: Poplar 51, Malta 33

Saturday

Game 4: Harlem 65, Malta 42, consolation
Game 5: Wolf Point 50, Poplar 43, championship

Southern B

District 3B (three teams advance)

Feb. 14-17 at Colstrip

Boys

Wednesday, first round

Game 1: St. Labre 91, Lame Deer 87
Game 2: Forsyth 47, Baker 44

Thursday, semifinals

Game 3: Colstrip 84, St. Labre 50
Game 4: Lodge Grass 90, Forsyth 45

Friday, loser-outs

Game 5: St. Labre 60, Baker 28
Game 6: Forsyth 75, Lame Deer 53

Saturday

Game 7: St. Labre 57, Forsyth 54, consolation
Game 8: Colstrip 69, Lodge Grass 62, championship

Girls

Wednesday, first round

Game 1: Lame Deer 74, Lodge Grass 49
Game 2: St. Labre 61, Baker 43

Thursday, semifinals

Game 3: Colstrip 50, Lame Deer 34
Game 4: St. Labre 43, Forsyth 35

Friday, loser-outs

Game 5: Lame Deer 52, Baker 41
Game 6: Forsyth 51, Lodge Grass 43

Saturday

Game 7: Forsyth 68, Lame Deer 64, OT, consolation
Game 8: Colstrip 46, St. Labre 44, OT, championship

District 4B (two teams advance)

Feb. 15-17 at Worden

Boys

Thursday, first round

Game 1: Columbus 61, Huntley Project 56
Game 2: Shepherd 46, Red Lodge 38

Friday, semifinals

Game 3: Roundup 57, Columbus 32
Game 4: Joliet 61, Shepherd 56

Saturday

Game 5: Red Lodge 48, Columbus 40, loser-out
Game 6: Shepherd 61, Huntley Project 44, loser-out
Game 7: Shepherd 55, Red Lodge 40, consolation
Game 8: Roundup 42, Joliet 38, OT championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Red Lodge 42, Shepherd 28
Game 2: Joliet 61, Huntley Project 58, OT

Friday, semifinals

Game 3: Red Lodge 31, Columbus 27
Game 4: Roundup 54, Joliet 32

Saturday

Game 5: Columbus 44, Huntley Project 30, loser-out
Game 6: Joliet 48, Shepherd 41, loser-out
Game 7: Columbus 36, Joliet 34, consolation
Game 8: Red Lodge 39, Roundup 38, OT, championship

Monday, challenge game

Game 9: Roundup 32, Columbus 25

District 5B (three teams advance)

Feb. 15-17 at Belgrade

Boys

Thursday, first round

Game 1: Manhattan 58, Jefferson 50
Game 2: Whitehall 56, Townsend 44

Friday, semifinals

Game 3: Three Forks 52, Manhattan 35
Game 4: Big Timber 47, Whitehall 44

Saturday

Game 5: Manhattan 67, Townsend 57, loser-out
Game 6: Whitehall def. Jefferson, loser-out
Game 7: Manhattan 48, Whitehall 41, consolation
Game 8: Big Timber 60, Three Forks 49, championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Big Timber 57, Manhattan 34
Game 2: Jefferson 39, Whitehall 26

Friday, semifinals

Game 3: Three Forks 73, Big Timber 49
Game 4: Townsend 36, Jefferson 26

Saturday

Game 5: Big Timber 40, Whitehall 34, loser-out
Game 6: Jefferson 52, Manhattan 32, loser-out
Game 7: Jefferson 52, Big Timber 47, OT, consolation
Game 8: Three Forks 65, Townsend 43, championship

Western B

District 6B

No district tournament

District 7B

No district tournament