High School Sports

Actions

Colstrip, Circle lead Class B, C wrestling coaches polls

Posted at 10:22 AM, Jan 13, 2018

GLASGOW – The Colstrip Colts and Circle Wildcats are the top teams in Classes B and C wrestling, according to coaches around the state. The polls for the classification were released this week.

Five Colstrip grapplers were ranked No. 1 in their individual weight classes – defending champion Jackson Currier (138), Ty Bradley (152), Cody Blaede (160), Nakoda Siegel (170) and defending champion Merlin Whitedirt (285).

Defending Class B state champion Eureka was second in the team polls, while perennial power Glasgow ranked third.

126-pound Lincoln Stormer paces the Circle wrestling program. Stormer was selected No. 1 in his weight class. Trey Taylor (138) and Kyle Schillinger (285) were also represented in the polls.

Valier and Arlee rounded out the top three programs in the Class C coaches poll.

Individual and team rankings can be found below.

Class B team polls
Colstrip
Eureka
Glasgow
Thompson Falls
Plains-Hot Springs
Malta
Huntley Project
Florence-Carlton
Whitehall

Class C team polls
Circle
Valier
Arlee

103 pounds
Camron Reilly, Forsyth
Clayton Donally, Huntley Project
Roman Sparks, Thompson Falls
Austin Swanson, Chinook
Dawson Powers, Whitehall
Jace Samsel, Arlee

113 pounds
Tanner Cook, Shepherd
Dylan Riphenburg, Fairfield
Gunner Smith, Eureka
Gavin Horn, Harlem
Tristen Kemp, Wolf Point
Matt Connelly, Valier

120 pounds
Kaleb Frank, Thompson Falls
Nathan Schmidt, Eureka
Colten Fast, Glasgow
Conrad Vanderwall, Plains-Hot Springs
Jaxen Dean, Huntley Project
Keagan Thompson, Glasgow

126 pounds
Lincoln Stormer, Circle
Daniel Uli, Plains-Hot Springs
Baily Weible, St. Ignatius-Charlo
Kaden Zimmerman, Glasgow
Oden Hallock, Glasgow
Easton Held, Townsend

132 pounds
Nathan Weber, Forsyth
Matt Reyling, Glasgow
Hank Dunn, Eureka
Josh Vanderwall, Plains-Hot Springs
Rylin Burns, Colstrip
Conner Johnson, Whitehall

138 pounds
Jackson Currier, Colstrip
Trey Simanton, Malta
Trey Taylor, Circle
Quinn Whitmus, Wolf Point
Avery Meinzen, Florence-Carlton
Jake Travis, Jefferson

145 pounds
Michael Weber, Forsyth
Kaden Moore, Malta
Wyatt Brusven, Shelby
Sam Schmidt, Huntley Project
Jethro Thorne, Florence-Carlton
Riley Forcella, Whitehall

152 pounds
Ty Bradley, Colstrip
Matthew Middleton, Huntley Project
Cody Garrison, Thompson Falls
Kameron Rauser, Townsend
Ceaton Mears, Malta
Wyatt Powers, Whitehall

160 pounds
Cody Blaede, Colstrip
Jonathan Schmidt, Eureka
Kyler Alm, Florence-Carlton
Dalton Herbst, Baker
JR Seewald, Cut Bank
Sam Ostwald, Thompson Falls

170 pounds
Nakoda Siegel, Colstrip
Jase Soreson, Thompson Falls
Gus Bosley, St. Ignatius-Charlo
Dax Miller, Florence-Carlton
Sonny Chochern, Shepherd
Dylan Nieskens, Glasgow

182 pounds
Garrett Graves, Eureka
Spencer Jones, Florence-Carlton
George Shick, Arlee
Dakota Irvine, Thompson Falls
Wyatt Selman, Huntley Project
Travis Epperson, Malta

205 pounds
Blaine Buchanan, Huntley Project
Clancy Gout, Anaconda
Logan Kaminsky, Bigfork
Cooper Larson, Glasgow
Nick Workman, Jefferson
Reubin Swenson, Chinook

285 pounds
Merlin Whitedirt, Colstrip
Dawson Hoerhauf, Whitehall
Trey Pribbernow, Poplar
Kyle Schillinger, Circle
Nate Rauch, Jefferson
Curtis Humphrey, Harlem