High School SportsHigh School Wrestling

Actions

Scoreboard: Class AA, Class A wrestling rankings

Wrestling
Posted at 7:36 PM, Jan 28, 2021

The Class AA boys wrestling rankings, Class AA girls wrestling rankings and Class A boys wrestling coaches' poll are below.

Class AA boys wrestling rankings
Jan. 27, 2021 (Through matches Jan. 26)

Team rankings (based on awarding points for each ranked wrestler): 1, Billings Senior 100 (5-1); 2, Flathead 94 (6-0); 3, Great Falls High 93 (5-1); 4, Billings West 93 (6-1); 5, Butte 64 (4-1); 6, Capital 44 (5-1).

Individual rankings

103 pounds: 1, Trey Whitlock (5-0), Butte; 2, Keyan Hernandez (7-0), West; 3, Junior Madrid (5-1), Senior; 4, Davin Naldrett (5-1), Flathead; 5, Cooper Samson (3-2), Great Falls High; 6, Kaleb O’Shea (4-2), Helena High.

113: 1, Jase Van Pelt (7-0), West; 2, Colton Gutenberger (5-1), Belgrade; 3, Maverick McEwen (5-0), Butte; 4, Holden Howe (3-0), Senior; 5, Josh Melton (5-1), Glacier; 6, Keagan Crosby (3-0), Sentinel.

120: 1, Teegan Vasquez (6-0), Glacier; 2, Jaylen Vladic (6-0), Senior; 3, Mason Gutenberger (5-1), Belgrade; 4, Hunter Ketchem (6-1), Skyview; 5, Kyler Raiha (5-0), Butte; 6, Nathan Elmose (3-1), Helena High.

126: 1, Jesse Aarness (6-0), West; 2, Logan Cole (5-1), Senior; 3, Ethan Freund (5-0), Flathead; 4, Keagan Gransberry (4-1), Butte; 5, Bryson Danzinger (4-1), Sentinel; 6, Aaron Liscum (2-1), Great Falls High.

132: 1, Idren Peak (4-0), Senior; 2, Carter Schmidt (4-1), Belgrade; 3, Israel Moreno (6-0), Big Sky/Loyola; 4, Kip Pumnea (4-1), Butte; 5, Talon Barrington (5-2), Skyview; 6, Isaiah Dormady (1-1), Great Falls High.

138: 1, Carson DesRosier (6-0), Capital; 2, Asher Kemppaninen (5-0), Flathead; 3, RJ Lowdog (7-0), West; 4, Mason Huber (1-1), Great Falls; 5, Anders Thompson (4-0), Flathead; 6, Connor Konda (4-3), Butte.

145: 1, Avery Allen (2-0), Bozeman High; 2, Cade Troupe (4-0), Flathead; 3, Irish Furthmyre (5-0), Great Falls High; 4, Jesse Horner (6-0), Sentinel; 5, Gavin Stodtmeister (4-3), West; 6, Colton Martello (2-1), CMR.

152: 1, Drake Rhodes (7-0), West; 2, Fin Nadeau (3-0), Flathead; 3, Paolo Salminen (6-1); Skyview; 4, Blake Jolma (5-1), Sentinel; 5, Cache Hilliard (3-2), Great Falls High 6, Anthony Liva (4-1), Butte.

160: 1, Hunter Meinzen (6-0), Big Sky/Loyola; 2, Cameron Savaria (7-0), Skyview; 3, Noah Poe-Hatten (5-1), Flathead; 4, AJ Lafurge (4-1), CMR; 5, Donovan Mahoney (4-1), Great Falls High; 6, Conner Kovick (5-1), Capital.

170: 1, Thomas Klepps (3-0), Senior; 2, Brendan Lockhart (5-0), Great Falls High; 3, Chase Youso (6-0), Flathead; 4, Justice Seamons (3-2), Helena High 5, Dylan Graham (5-1), Capital; 6, Isaiah Murch (2-1), Senior.

182: 1, Peyton Morton (4-0), Senior; 2, Liam Swanson (4-1), Great Falls; 3, Ryan Nelson (6-0), Flathead; 4, Chris Garcia (4-2), West; 5, Mason Chrisitan (3-1), Butte; 6, Ian Isaacson (5-1), Capital.

205: 1, Elijah Davis (5-0), Great Falls; 2, Noah Kovick (6-0), Capital; 3, Charlie Desmarais (4-2), Senior; 4, Xaden Cunningham (4-2), Belgrade; 5, Zac Crews (5-1), Sentinel; 6, Gaige Winter (5-1), Flathead.

285: 1, Ethan DeRoche (5-0), Great Falls; 2, Jaydon Hoff (6-1), West; 3, Zack Tierney (5-0), Butte; 4, Timber Richberg (4-1), Flathead; 5, Talon Marsh (3-1), Capital; 6, Idellio Michelotti (3-1), CMR

Class AA girls wrestling rankings
Jan. 28, 2021

103 pounds: 1, Kaylin Taylor (3-0), Great Falls High; 2, Alyssa Poe-Hatten (6-1), Flathead; 3, Rylinn Mullaney (7-2), Butte; 4, Kaylee LaPier (3-1), Butte; 5, Anna Morrison (3-2), Flathead.

113: 1, Hania Halverson (4-1), Flathead; 2, Skye Shelmerdine (6-0), Flathead; 3, Ruste Torres (4-1), Skyview; 4, Aydin Gonzales (4-2), Butte; 5, Chloe Rogers, Senior.

126: 1, Bella Arriaga (6-1), Flathead; 2, Evija Cagle (5-1), Skyview; 3, Jessalyn Hewitt (4-1), Glacier; 4, Cheyenne A’Aigneau (4-1), Senior; 5, Temree Payne-Taylor (4-1), Glacier.

138: 1, Emma Gambino (7-0), Flathead; 2, Paige Gershmel (4-1), Senior; 3, Lily Conover (5-1), Flathead; 4, Nora Holiday (3-2), Glacier; 5, Addison Endy (4-4), Butte.

152: 1, Aleeya Derlatka (8-1), Flathead; 2, Kendal Tucker (5-1), Senior; 3, Kera Moreno (3-2), Butte; 4, Madisyn Frazier (2-2), Glacier; 5, McKenna McCarthy (1-1), Glacier.

170: 1, Hayla Hoffman (5-0), Butte; 2, Boston Howell (2-0), Flathead; 3, Audrey Goodsell (2-2), Glacier; 4, Sara Harrison (2-2), Flathead; 5, Haely Payne (1-1), Glacier.

205: 1, Kassidee Savaria (7-0), Skyview; 2. Lucy Libby (5-3), Flathead; 3, Shannon Todd (2-2), Glacier; 4, Ashlee Wilcox, Butte; 5, Seanna Dube, Glacier.

Class A boys wrestling coaches poll
Jan. 27, 2021

Team rankings: 1. Sidney; 2. Lewistown; 3. Miles City; 4. Laurel; 5. Havre; 6. Frenchtown; 7. Columbia Falls; 8. Livingston; 9. Libby; 10. Ronan.

103 pounds: 1. Landon Stewart, Frenchtown; 2. Ryley Knutson, Polson; 3. Chris Hall, Browning; 4. Gordon Knapp, Sidney; 5. Caleb Smith, Miles City; 6. Josh Pindle, Lockwood.

113: 1. Owen Lonski, Sidney; 2. Hunter Barnes, Dillon; 3. Austin Berry, Glendive; 4. Jett Cambell, Frenchtown; 5. Damon McCord, Lewistown; 6. Kaden Brown, Whitefish.

120: 1. Eli Warner, Frenchtown; 2. Mick Chagnon, Havre; 3. Kolby Hutzenbiler, Sidney; 4. Ashton Ulschak, Laurel; 5. Jesse Anson, Whitefish; 6. Nathan Sproul, Whitefish.

126: 1. Zander Dean, Sidney; 2. Orion Barta, Columbia Falls; 3. Noah Huffaker, Havre; 4. Mayson Cowell, Polson; 5. Dominic Perkins, Miles City; 6. Jonathan Herr, Laurel.

132: 1. Cooper Birdwell, Lewistown; 2. Kolton Reid, Sidney; 3. Justin Windauer, Columbia Falls; 4. Curry Brown, Miles City; 5. Riley Pleninger, Havre; 6. Zander Spady, Libby.

138: 1. Jordan Darby, Sidney; 2. Hayden Azure, Glendive; 3. John Warner, Frenchtown; 4. Jason Davis, Corvallis; 5. Owen Younger, Laurel; 6. Zach Morrison, Libby.

145: 1. Damian Leidholt, Miles City; 2. Zander Burnison, Sidney; 3. Danyk Jacobson, Livingston; 4. Wyatt Elam, Lewistown; 5. Zane Martin, Frenchtown; 6. Colton Hogan, Columbia Falls.

152: 1. Aden Graves, Sidney; 2. Smokey Stoker, Frenchtown; 3. Cody Crase, Libby; 4. Tyler Eminenth, Laurel; 5. Ashton Grover, Lewistown; 6. Henery Bennetts, Whitefish.

160: 1. Gavin Mclean, Frenchtown; 2. Kade Graves, Sidney; 3. Camden Johnson, Laurel; 4. Cade Gubler, Livingston; 5. Jace Dechazier, Libby; 6. Kade VanCampen, Havre.

170: 1. Keaton Potter, Lewistown; 2.Orion Thivierge, Havre; 3. Dylan Lutz, Sidney; 4. Daniel Collens Bishop, Ronan; 5. Cole Younger, Laurel; 6. Tucker Masters, Libby.

182: 1. Landon Farrar, Lewistown; 2. Easton Hopes, Sidney; 3. Josh Bertram, Columbia Falls; 4. Canyon Shope, Frenchtown; 5. Thristen Fisher, Ronan; 6. Jace Augare, Browning.

205: 1.Riley Waters, Sidney; 2. Brandon Roll, Columbia Falls; 3. Connor Ulschak, Corvallis; 4. Nathan Hansen, Frenchtown; 5. Derrick Saltzman, Hamilton; 6. Bryce Weidow, Corvallis.

285: 1. Brodey Skogen, Sidney; 2. Gabe Walker, Miles City; 3. Dylan Morris, Lewistown; 4. Aden Williamson, Libby; 5. Philip Herald, Frenchtown; 6. Gabe Hernandez, Laurel.