High School SportsHigh School Wrestling

Actions

Miles City crowns 4 champions to take team title at North Dakota's Hettinger Classic

Web-Default-Image_1280x720-MTNSPX.png
Posted at 11:29 PM, Jan 04, 2020
and last updated 2020-01-05 11:14:38-05

HETTINGER, N.D. -- Miles City wrestlers Braxton Scheeler (113 pounds), Currey Brown (126), Damian Leidholt (138) and Tyler Harms (220) won individual titles in their respective weight classes Saturday at the 2020 Hettinger Wrestling Classic in North Dakota, pacing the Cowboys to the team title at the tournament.

Miles City finished with 271 points to edge New Salem-Almont, which was runner-up with 269.5.

Scheeler earned an 11-9 decision in the 113-pound championship, a weight class that saw teammate Morgan Buckingham place eighth.

Brown dominated at 126, finishing with a 10-3 championship decision. Jake Murnion earned a fourth-place effort in the weight class for the Cowboys.

Leidholt was credited with a major decision in his title match, while Harms finished with a 7-4 victory in the 220-pound championship.

In all, 14 Cowboys placed in the top eight of the tournament, with Kaid Campbell finishing runner-up at 145 pounds and Nate McAvoy second at 170. Brenan Hager placed third in the 160-pound weight class.

Baker and Broadus also competed in the tournament, with the Spartans finishing eighth with 102 points. O'Connell Qualley was the highest placer for Baker, taking third in the heavyweight division, while Bruce Higbee was also impressive, finishing fourth at 152 pounds. Devon Nesbitt earned a fifth-place effort at 138. Damien Nesbitt was sixth a weight up at 145.

Broadus was 12th with 29 points.

Team scores and individual results can be found below.

2020 Hettinger Classic in Hettinger, N.D.

Team scores

TeamAbbrScore
1Miles CityMICI271.0
2New Salem-AlmontNS-A269.5
3MoorcroftMOOR237.5
4Hettinger-ScrantonHETT231.5
5SpearfishSPEA204.0
6Bowman-BeachBOW190.0
7KilldeerKIL151.0
8BakerBAK102.0
9Harding Co. HC54.5
10Watford CityWC52.0
11DickinsonDIC51.0
12BroadusBRO29.0
13Cheyenne-Eagle ButteCEB27.0
14LemmonLEMM27.0
15FaithFAI22.0
16AlexanderAlex17.5
17McLaughlinMcL8.0
18Standing RockSR0.0

Individual results

106 pounds

1st Place Match

  • Cole Gerhardt (New Salem-Almont) won by decision over Wyatt Engwicht (New Salem-Almont) (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Jaron Frank (Hettinger-Scranton) won in sudden victory - 1 over Josh Hoffman (Spearfish) (SV-1 4-2)

5th Place Match

  • Alex Martinez (Watford City) won by fall over Taylor Wanner (Bowman-Beach) (Fall 0:32)

7th Place Match

  • Jace Andersen (Killdeer) won by decision over Caleb Sarsland (Bowman-Beach) (Dec 4-3)

113 pounds

1st Place Match

  • Braxton Scheeler (Miles City) won by decision over Peyton Tuhy (Hettinger-Scranton) (Dec 11-9)

3rd Place Match

  • Ethan Maier (New Salem-Almont) won by fall over Emery Noll (Bowman-Beach) (Fall 0:48)

5th Place Match

  • Cody Simmons (Killdeer) won by decision over John Jeffery (Spearfish) (Dec 5-2)

7th Place Match

  • Tucker Cook (Moorcroft) won by fall over Morgan Buckingham (Miles City) (Fall 3:35)

120 pounds

1st Place Match

  • Gus Bohmbach (Killdeer) won by decision over Mica Herrera (Moorcroft) (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Riley Doll (New Salem-Almont) won by decision over Gavin Dalley (Hettinger-Scranton) (Dec 7-4)

5th Place Match

  • Warrick Morel (Dickinson) won by decision over Ethan Dennis (Watford City) (Dec 4-2)

7th Place Match

  • Orin Muri (Miles City) won by major decision over Tyzer Isenberger (Moorcroft) (Maj 12-0)

126 pounds

1st Place Match

  • Currey Brown (Miles City) won by decision over Tucker Strand (Bowman-Beach) (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Clayton Donovan (Spearfish) won by major decision over Jake Murnion (Miles City) (Maj 13-0)

5th Place Match

  • Cody Irwin (New Salem-Almont) won by fall over Kolby Sperry (Bowman-Beach) (Fall 2:20)

7th Place Match

  • Randy Peters (Moorcroft) won by decision over Jacob Anderson (Moorcroft) (Dec 3-2)

132 pounds

1st Place Match

  • Clay Gerhardt (New Salem-Almont) won by medical forfeit over Oakley Blakeman (Spearfish) (MFF)

3rd Place Match

  • Dawson Richter (Dickinson) won in sudden victory - 1 over Cade Warbis (Hettinger-Scranton) (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Bryce Hirsch (Miles City) won by decision over Kaden Tomac (New Salem-Almont) (Dec 9-5)

7th Place Match

  • Charmayne DeLong (Moorcroft) won by medical forfeit over Keiren Coyle (Bowman-Beach) (MFF)

138 pounds

1st Place Match

  • Damian Leidholt (Miles City) won by major decision over Ethan Hammons (New Salem-Almont) (Maj 10-1)

3rd Place Match

  • Ezra Weichmann (Hettinger-Scranton) won by major decision over Mason Olander (New Salem-Almont) (Maj 13-1)

5th Place Match

  • Devon Nesbitt (Baker) won by fall over Caydon Wolbaum (Bowman-Beach) (Fall 2:09)

7th Place Match

  • Cord Beer (Lemmon) won by fall over Tayson Jones (Faith) (Fall 3:00)

145 pounds

1st Place Match

  • Parker Seeley (Moorcroft) won by fall over Kaid Campbell (Miles City) (Fall 2:43)

3rd Place Match

  • Ty Wolding (New Salem-Almont) won by medical forfeit over Conner Andress (Hettinger-Scranton) (MFF)

5th Place Match

  • Jayden Ybarra (Alexander) won in sudden victory - 1 over Damien Nesbitt (Baker) (SV-1 12-10)

7th Place Match

  • Wiley Harrison (Cheyenne-Eagle Butte) won by medical forfeit over Brady Hendrickson (Bowman-Beach) (MFF)

152 pounds

1st Place Match

  • Ty Warbis (Hettinger-Scranton) won by major decision over Darrian Black (Moorcroft) (Maj 10-2)

3rd Place Match

  • Brody Headley (Bowman-Beach) won by fall over Bruce Higbee (Baker) (Fall 3:57)

5th Place Match

  • Dalton Tvedt (Miles City) won by fall over Ashton Frei (Killdeer) (Fall 4:56)

7th Place Match

  • Collin McGrath (New Salem-Almont) won by decision over James Bozovsky (Dickinson) (Dec 5-0)

160 pounds

1st Place Match

  • Tristan Pekas (Hettinger-Scranton) won by decision over Hunter Garoutte (Moorcroft) (Dec 8-5)

3rd Place Match

  • Brenan Hager (Miles City) won by decision over Nick Fiedler (Watford City) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Hugh Groves (Faith) won by decision over Corydon Fladland (Watford City) (Dec 5-0)

7th Place Match

  • Wyatt Head (Bowman-Beach) won by fall over Andrew Dirk (Lemmon) (Fall 2:47)

170 pounds

1st Place Match

  • Zack Andersen (Killdeer) won by fall over Nate Mcavoy (Miles City) (Fall 0:47)

3rd Place Match

  • Wyatt Peters (Moorcroft) won by decision over Hunter Stambach (Cheyenne-Eagle Butte) (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Marcos Gallegos (Baker) won by fall over Tyson Mattern (Bowman-Beach) (Fall 4:25)

7th Place Match

  • Dakota Halbrook (Broadus) won by fall over Tayson Klatt (New Salem-Almont) (Fall 2:51)

182 pounds

1st Place Match

  • Rowdy Pfeil (Moorcroft) won by fall over Derek Webster (Spearfish) (Fall 5:13)

3rd Place Match

  • John Tomjack (Killdeer) won by fall over Jaiden Gibson (Miles City) (Fall 0:28)

5th Place Match

  • Navarre Head (Bowman-Beach) won by fall over Kyle Minow (Broadus) (Fall 1:57)

7th Place Match

  • Ethan Reichenberg (Baker) won by decision over Aj Veldman (Spearfish) (Dec 6-1)

195 pounds

1st Place Match

  • Sam Adams (Harding Co. ) won by fall over Elijah Zuniga (Spearfish) (Fall 5:34)

3rd Place Match

  • Dekken Mayer (Moorcroft) won by decision over Wyatt Raines (Dickinson) (Dec 8-5)

5th Place Match

  • Isaiah Lahoe (Spearfish) won by fall over Kody Beeler (Miles City) (Fall 2:32)

7th Place Match

  • Logan Greenwood (Dickinson) and Mace Stuber (Bowman-Beach) (DFF)

220 pounds

1st Place Match

  • Tyler Harms (Miles City) won by decision over Parker Schlater (Moorcroft) (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Evan Hehr (Spearfish) won by fall over Adam Morman (New Salem-Almont) (Fall 0:27)

5th Place Match

  • Grey Gilbert (Harding Co. ) won by fall over Josiah Middlerider (Broadus) (Fall 2:22)

7th Place Match

  • Ethan Jepson (Killdeer) won by medical forfeit over Mitch Stuber (Bowman-Beach) (MFF)

285 pounds

1st Place Match

  • Nate Boehm (Bowman-Beach) won by decision over Aj Heins (New Salem-Almont) (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Oconnell Qualley (Baker) won by fall over Austin Crotteau (Spearfish) (Fall 1:38)

5th Place Match

  • Ben Roundy (Killdeer) won by fall over Ethan Nehl (Lemmon) (Fall 1:33)

7th Place Match

  • Brett Rowe (Watford City) won by forfeit over Johnny Farrell (McLaughlin) (FF)