High School SportsHigh School Wrestling

Actions

Billings Skyview leads after Day 1 of Cowboy Invitational

Miles City, Billings Senior round out top 3
Posted at 5:27 PM, Jan 10, 2020

MILES CITY - The Billings Skyview wrestling team holds the top spot after Day 1 of the Cowboy Invitational wrestling tournament in Miles City.

Skyview has racked up 107 points so far, while Miles City is in second with 103.5 points and Billings Senior is third with 97 points.

The Falcons have seven wrestlers in Saturday's semifinals, all in separate weight classes. Hunter Ketchem (103 pounds), Talen Barrington (120 pounds) Dylan Emborg (126 pounds), Gentry Lamb (138 pounds), Cameron Savaria (145 pounds), Paolo Salminen (152 pounds) and Brenner Bushfield (205 pounds) will wrestle on Saturday with a shot at a prestigous Cowboy Invitational title.

Billings Senior will have six wrestlers in Saturday's semifinals, while Miles City will have five. Miles City's Tyler Harms, the top-ranked 285-pound wrestler in Class B-C, won in sudden death over Columbus-Absarokee's Carter Beer to advance to the semifinals. Damien Leidholt, a 2019 Cowboy Invitational champion, will also be in the semifinals at 138 pounds.

Huntley Project freshman Gavin Nedens, the top-ranked Class B-C wrestler at 103 pounds, was upset in the opening round by Anthony Martinez of Worland High School in Wyoming. Nedens is still alive in the consolation bracket.

Saturday's action gets started at 9 a.m., with the semifinals and finals slated to take place late in the afternoon.

Friday's action significantly narrowed the field of wrestlers remaining. Guaranteed placers can be found below.

103
Guaranteed Places

  • 6th Place - Hunter Ketchem of Billings Skyview
  • 6th Place - Jase Van pelt of Billings West High School
  • 6th Place - Wes Murch of Billings Senior High School
  • 6th Place - Daylan Forshee of Billings Senior High School
  • 8th Place - Gage Anderson of Lemmon
  • 8th Place - Taylor Wanner of Bowman
  • 8th Place - Austin Wanner of Bowman
  • 8th Place - Gavin Nedens of Huntley Project

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

113
Guaranteed Places

  • 6th Place - Krayle Stormer of Circle
  • 6th Place - Jalen Vladic of Billings Senior High School
  • 6th Place - Braxton Scheeler of Miles City
  • 6th Place - Peyton Tuhy of Hettinger/Scranton
  • 8th Place - Wyatt Van pelt of Billings West High School
  • 8th Place - Ivan Lee of Laurel High School
  • 8th Place - Cooper Lane of Huntley Project
  • 8th Place - Jaron Frank of Hettinger/Scranton

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

120
Guaranteed Places

  • 6th Place - Tanner Cook of Columbus
  • 6th Place - Tugg Taylor of Circle
  • 6th Place - Mica Herrera of Moorcroft
  • 6th Place - Talen Barrington of Billings Skyview
  • 8th Place - Daniel Weyrich of Worland
  • 8th Place - Gavin Dalley of Hettinger/Scranton
  • 8th Place - Tucker Ellison of Miles City
  • 8th Place - Jesse Aarness of Billings West High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

126
Guaranteed Places

  • 6th Place - Drake Rhodes of Billings West High School
  • 6th Place - Cooper Cook of Columbus
  • 6th Place - Dylan Emborg of Billings Skyview
  • 6th Place - Jack Cornwell of Glasgow
  • 8th Place - Currey Brown of Miles City
  • 8th Place - Tucker Strand of Bowman
  • 8th Place - Jake Murnion of Miles City
  • 8th Place - Sean Mehling of Hardin

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

132
Guaranteed Places

  • 6th Place - Colten Fast of Glasgow
  • 6th Place - Rj Lowdog of Billings West High School
  • 6th Place - Cade Warbis of Hettinger/Scranton
  • 6th Place - Danyk Jacobsen of Livingston
  • 8th Place - Brady Ellison of Columbus
  • 8th Place - Caleb Partridge of Billings Skyview
  • 8th Place - Devon Nesbitt of Baker
  • 8th Place - Gavin Stodtmeister of Billings West High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

138
Guaranteed Places

  • 6th Place - Damian Leidholt of Miles City
  • 6th Place - Idren Peak of Billings Senior High School
  • 6th Place - Gentry Lamb of Billings Skyview
  • 6th Place - Cade Gubler of Livingston
  • 8th Place - Ezra Weichmann of Hettinger/Scranton
  • 8th Place - Espyn Hostetler of Dawson County High School
  • 8th Place - Garrett Sholley of Huntley Project
  • 8th Place - Shawn Miller of Billings Senior High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

145
Guaranteed Places

  • 6th Place - Parker Seeley of Moorcroft
  • 6th Place - Cameron Savaria of Billings Skyview
  • 6th Place - Cole Becker of Circle
  • 6th Place - Keagan Thompson of Laurel High School
  • 8th Place - John Cremer of Glasgow
  • 8th Place - Conner Andress of Hettinger/Scranton
  • 8th Place - Brady Deming of Cody
  • 8th Place - Kaid Campbell of Miles City

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

152
Guaranteed Places

  • 6th Place - Adin Gibson of Livingston
  • 6th Place - Wylee Lindeen of Huntley Project
  • 6th Place - Paolo Salminen of Billings Skyview
  • 6th Place - Kaden Zimmerman of Glasgow
  • 8th Place - Cody Todd of Billings Central
  • 8th Place - Darrian Black of Moorcroft
  • 8th Place - Isaiah Murch of Billings Senior High School
  • 8th Place - Coltin Bernhart of Billings Senior High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

160
Guaranteed Places

  • 6th Place - Luke Goncalves of Worland
  • 6th Place - Rylin Burns of Colstrip
  • 6th Place - Thomas Klepps of Billings Senior High School
  • 6th Place - Brenan Hager of Miles City
  • 8th Place - Jacoby Mattern of Dawson County High School
  • 8th Place - Camden Johnson of Laurel High School
  • 8th Place - Cole Younger of Laurel High School
  • 8th Place - Luke Brewer of Billings Senior High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

170
Guaranteed Places

  • 6th Place - Nelson Crisafulli of Dawson County High School
  • 6th Place - Nate Gorham of Shepherd
  • 6th Place - Conner Schwend of Hardin
  • 6th Place - Nate Mcavoy of Miles City
  • 8th Place - Wyatt Peters of Moorcroft
  • 8th Place - Charlie Desmarias of Billings Senior High School
  • 8th Place - Lane Mcbee of Worland
  • 8th Place - William Loveridge of Huntley Project

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

182
Guaranteed Places

  • 6th Place - Charlie Beaudrie of Cody
  • 6th Place - Rowdy Pfeil of Moorcroft
  • 6th Place - Dylan Nieskens of Glasgow
  • 6th Place - Peyton Morton of Billings Senior High School
  • 8th Place - Dekken Mayer of Moorcroft
  • 8th Place - Stran Selman of Huntley Project
  • 8th Place - Eli Madland of Billings West High School
  • 8th Place - Donald Maurer of Laurel High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

205
Guaranteed Places

  • 6th Place - Brenner Bushfield of Billings Skyview
  • 6th Place - Sam Adams of Harding County
  • 6th Place - Gage Schmitt of Shepherd
  • 6th Place - Nate Boehm of Bowman
  • 8th Place - Jaydn Hoff of Billings West High School
  • 8th Place - Hunter Morse of Billings West High School
  • 8th Place - Dante Pallone of Hardin
  • 8th Place - Cade Buchanan of Huntley Project

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

285
Guaranteed Places

  • 6th Place - Trey Yates of Colstrip
  • 6th Place - Journey Grimsrud of Huntley Project
  • 6th Place - Tyler Harms of Miles City
  • 6th Place - Mayson Phipps of Glasgow
  • 8th Place - Parker Schlater of Moorcroft
  • 8th Place - Carter Beer of Columbus
  • 8th Place - Jeff Williams of Cody
  • 8th Place - Zac Malcolm of Billings West High School

1st Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

3rd Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

5th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.

7th Place Match

  • This match has not been wrestled yet.