High School SportsHigh School Track and Field

Actions

Northern C divisional track: Fort Benton girls, Belt boys claim team titles

Fort Benton girls Northern C.png
Posted at 6:01 PM, May 19, 2021
and last updated 2021-05-20 12:51:21-04

GREAT FALLS — The Fort Benton girls and Belt boys won team championships at the Northern C divisional track and field meet at Memorial Stadium on Wednesday.

The Belt girls followed the Longhorns for second place, while Chinook took third. The boys results were flipped, with Fort Benton following Belt for second place. The Simms boys took third.

Fort Benton's Aspen Giese set a new meet record in the girls long jump at 17 feet, 4 inches.

Full results are below.

Northern C divisional track and field meet
May 19 at Great Falls (Memorial Stadium)

Girls

Team scores: Fort Benton 126, Belt 86, Chinook 48, Sunburst 46, Denton-Geyser-Stanford 34, North Star 34, Big Sandy 26, Cascade 23, Tri-City 22, Centerville 14, Turner 12, Power 11, Geraldine 11, Roy-Winifred 10, ChesterJoplin-Inverness 10, Simms 7, Valier 5, Box Elder 1, Highwood 1.

100-meter dash: 1, Reed, Kara, Den-Gey-Stan, 13.42. 2, Bucklin, Claire, North Toole, 13.45. 3, Wagoner, Eva, Big Sandy, 13.53. 4, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 13.55. 5, Fraser, Abby, Chester-Jopl, 13.58. 6, Sievers, Sierra, Power, 13.72.

200: 1, Giese, Aspen, Fort Benton, 27.22. 2, Reed, Kara, Den-Gey-Stan, 27.59. 3, Sievers, Sierra, Power, 27.86. 4, Wagoner, Eva, Big Sandy, 28.00. 5, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 28.14. 6, Neibauer, Hallie, Chinook, 28.55.

400: 1, Paulson, Lindsey, Belt, 1:01.02. 2, Giese, Aspen, Fort Benton, 1:01.19. 3, Sattoriva, Laynie, North Star, 1:03.29. 4, Reed, Kara, Den-Gey-Stan, 1:03.32. 5, Neibauer, Hallie, Chinook, 1:03.62. 6, Ramsey, Erica, Valier, 1:05.78.

800: 1, Paulson, Lindsey, Belt, 2:30.30. 2, Sattoriva, Laynie, North Star, 2:30.70. 3, Neibauer, Hallie, Chinook, 2:34.90. 4, Sievers, Sierra, Power, 2:36.80. 5, Carroll, Preslee, Cascade, 2:38.80. 6, Ramsey, Erica, Valier, 2:40.30.

1,600: 1, Paulson, Lindsey, Belt, 5:44.80. 2, Terry, Anna, Chinook, 5:46.60. 3, Krass, Shyan, Turner, 6:01.60. 4, Nau, Nikki, North Toole, 6:05.80. 5, Ludvigson, Caybree, Cascade, 6:16.40. 6, Valdez, Emma, Valier, 6:17.40.

3,200: 1, Paulson, Lindsey, Belt, 12:32.30. 2, Terry, Anna, Chinook, 12:36.60. 3, Nau, Nikki, North Toole, 13:08.40. 4, Krass, Shyan, Turner, 13:13.10. 5, Holland, Brooke, North Toole, 13:19.10. 6, Valdez, Emma, Valier, 14:13.20.

100 hurdles: 1, Clark, Abby, Fort Benton, 16.45. 2, Bucklin, Claire, North Toole, 17.24. 3, Wagoner, Eva, Big Sandy, 17.45. 4, Reed, Kara, Den-Gey-Stan, 17.48. 5, Wallace, Allie, Fort Benton, 17.52. 6, Aron, Ellie, Highwood, 17.95.

300 hurdles: 1, Clark, Abby, Fort Benton, 47.38. 2, Reed, Kara, Den-Gey-Stan, 47.84. 3, Wallace, Allie, Fort Benton, 49.33. 4, Bucklin, Claire, North Toole, 49.78. 5, Wagoner, Eva, Big Sandy, 50.04. 6, Christiaens, Kylie, Valier, 53.07.

4x100 relay: 1, Fort Benton 'A' 52.14. 2, Centerville 'A' 54.96. 3, Big Sandy 'A' 55.25. 4, Cascade 'A' 55.48. 5, Belt 'A' 56.28. 6, Chinook 'A' 57.32.

4x400 relay: 1, Fort Benton 'A' 4:35.00. 2, Cascade 'A' 4:37.70. 3, Belt 'A' 4:43.20. 4, Centerville 'A' 4:45.80. 5, North Star 'A' 4:47.40. 6, Big Sandy 'A' 4:54.30.

High jump: 1, Clark, Abby, Fort Benton, 4-10. 2, Dines, Abby, Geraldine PU, 4-08. 3, Bumgarner, Hattie, Belt, J4-06. 4, Southworth, Jayda, Roy-Winifred, J4-06. 5, Lynn, Kodiann, Simms, J4-06. 6, Sutherland, Meiyah, Box Elder, J4-04.

Pole vault: 1, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 9-03. 2, Sattoriva, Laynie, North Star, 9-00. 3, Wilson, Jasmine, Fort Benton, J7-06. 4, Ludvigson, Caybree, Cascade, J7-06. 5, Peterson, Laramie, North Star, 6-06. 6, Zoe, Mazaira, Cascade, 6-00.

Long jump: 1, Giese, Aspen, Fort Benton, 17-04. 2, Clark, Abby, Fort Benton, 16-04.25. 3, Urick, Addi, Belt, 15-06. 4, Bucklin, Claire, North Toole, 15-04.50. 5, Kerkes, Mollie, Centerville, 14-10.25. 6, Aflleje, Faith, Simms, 14-07.

Triple jump: 1, Bucklin, Claire, North Toole, 30-11.75. 2, Pethel, Ella, Belt, 30-04.50. 3, Auck, Dakota, Hobson-Moore, 29-10.50. 4, Aflleje, Faith, Simms, 29-09.50. 5, Dines, Abby, Geraldine PU, 29-01. 6, Baumann, Malaysia, Big Sandy, 28-10.

Shot put: 1, Gliko, Raily, Belt, 35-02. 2, Molinaro, Maci, Fort Benton, 33-10. 3, Hamilton, Kinley, Chinook, 32-11. 4, Miller, Jayden, Chinook, 31-10. 5, Faldinski, Lindsey, Cascade, 31-05. 6, Domire, Kaytlyn, North Star, 31-04.50.

Discus: 1, Miller, Jayden, Chinook, 115-04. 2, Lords, Ahmia, Belt, 114-02. 3, Watson, Rainee, North Star, 101-07. 4, Kalanick, Cloe, Fort Benton, 99-00. 5, Krass, Shyan, Turner, 97-00. 6, Domire, Kaytlyn, North Star, 96-00.

Javelin: 1, Molinaro, Maci, Fort Benton, 115-08. 2, Fraser, Abby, Chester-Jopl, 100-07. 3, Crabtree, Dakota, Roy-Winifred, J96-11. 4, Wilson, Jasmine, Fort Benton, J96-11. 5, Miller, Jayden, Chinook, 95-00. 6, Rowland, Azzia, Geraldine PU, 94-07.

Boys

Team scores: Belt 139, Fort Benton 118, Simms 68, Chinook 32, Cascade 31, Tri-City 26, Chester-Joplin-Inverness 23, North Star 22, Denton-Geyser-Stanford 18, Big Sandy 16, Winnett-Grass Range 16, Valier 8, Power 4, Sunburst 4, Dutton-Brady 1, Roy-Winifred 1.

100-meter dash: 1, Ullery, William, Fort Benton, 11.34. 2, Evans, Kaimen, Belt, 11.52. 3, Links, Stephen, Simms, 11.71. 4, Neideregger, Toby, Chinook, 11.83. 5, Zimmerman, Derrik, Winnett-Gras, 11.85. 6, Taylor, Cooper, Big Sandy, 11.86.

200: 1, Evans, Kaimen, Belt, 22.90. 2, Ullery, William, Fort Benton, 22.99. 3, Nelson, Dallin, Simms, 23.17. 4, Fetter, Brenden, Chinook, 23.44. 5, Links, Stephen, Simms, 23.54. 6, Diekhans, Hayden, Fort Benton, 23.66.

400: 1, Evans, Kaimen, Belt, 50.34. 2, Connelly, Brody, Valier, 53.19. 3, Bird, Devin, Fort Benton, 53.23. 4, Woodall, Conner, Cascade, 53.55. 5, Triplett, Ethan, Belt, 53.81. 6, Vogl, Bridger, Belt, 53.90.

800: 1, McDaniel, Aidan, Belt, 2:10.00. 2, Bird, Devin, Fort Benton, 2:10.40. 3, Jassen, Asa, Belt, 2:11.70. 4, Sargent, Jaden, North Star, 2:13.50. 5, Jassen, Clayton, Belt, 2:13.70. 6, Hitchcock, Chad, Simms, 2:14.90.

1,600: 1, Howell, Colter, Den-Gey-Stan, J4:50.50. 2, Jassen, Asa, Belt, J4:50.50. 3, Jassen, Clayton, Belt, 4:53.00. 4, Sargent, Jaden, North Star, 5:08.20. 5, Hepfner, Cole, Belt, 5:09.50. 6, Demontiney, Lane, Big Sandy, 5:13.60.

3,200: 1, Jassen, Asa, Belt, 10:43.20. 2, Sargent, Jaden, North Star, 10:43.30. 3, Jassen, Clayton, Belt, 10:48.50. 4, Koon, Jaden, North Toole, 11:04.40. 5, Hepfner, Cole, Belt, 11:06.70. 6, Demontiney, Lane, Big Sandy, 11:12.20.

110 hurdles: 1, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 16.43. 2, Kammerzell, Bryce, Chester-Jopl, 17.29. 3, Shepard, JD, Belt, 17.57. 4, Woods, Nick, Fort Benton, 17.96. 5, Hastings, Preston, Cascade, 18.42. 6, Lehnerz, Spencer, Power, 19.71.

300 hurdles: 1, Swanz, Jackson, Hobson-Moore, 42.72. 2, Shepard, JD, Belt, 43.03. 3, Inman, Braxton, Chinook, 43.11. 4, Hastings, Preston, Cascade, 43.68. 5, Lehnerz, Spencer, Power, 43.76. 6, Taylor, Cooper, Big Sandy, 44.65.

4x100 relay: 1, Simms 'A' 44.62. 2, Fort Benton 'A' 44.84. 3, Chinook 'A' 46.60. 4, Belt 'A' 47.34. 5, Big Sandy 'A' 47.42. 6, Cascade 'A' 47.56.

4x400 relay: 1, Fort Benton 'A' 3:37.30. 2, Simms 'A' 3:43.40. 3, Belt 'A' 3:43.50. 4, Cascade 'A' 3:44.10. 5, Chinook 'A' 3:50.70. 6, Dutton-Brady 'A' 3:51.60.

High jump: 1, Neideregger, Toby, Chinook, 6-02. 2, Marais, Nick, Fort Benton, 6-00. 3, Woodall, Conner, Cascade, 5-10. 4, Mortag, Reese, Cascade, J5-08. 5, Nelson, Dallin, Simms, J5-08. 6, Shepard, JD, Belt, J5-08.

Pole vault: 1, Thompson, Jace, Fort Benton, 11-06. 2, Grammar, Adam, Chester-Jopl, 10-06. 3, Patnode, Rhett, Hobson-Moore, J10-06. 4, Cole, Ryder, Chester-Jopl, J10-00. 5, Lane, Tim, Fort Benton, J10-00. 6, Thompson, Rider, Power, J10-00.

Long jump: 1, Marais, Nick, Fort Benton, 21-06.25. 2, Diekhans, Hayden, Fort Benton, 19-08.75. 3, McDowell, Carter, Simms, 19-07.50. 4, Ullery, William, Fort Benton, 19-05.50. 5, Vogl, Bridger, Belt, J19-05.50. 6, Harmon, Kyle, Chester-Jopl, 19-04.50.

Triple jump: 1, Diekhans, Hayden, Fort Benton, 44-03.25. 2, Vogl, Bridger, Belt, J40-00.50. 3, McDowell, Carter, Simms, J40-00.50. 4, Sekuterski, Caiden, Cascade, 39-02.75. 5, Harmon, Kyle, Chester-Jopl, 39-01.25. 6, Marais, Nick, Fort Benton, 38-09.25.

Shot put: 1, Thibert, Kaidin, Simms, 47-05. 2, Strutz, Kade, Big Sandy, 45-01.50. 3, Clawson, Gavin, North Star, 40-01. 4, Helms, Grant, Simms, 40-00.50. 5, Crowell, Caden, Cascade, 39-10.50. 6, Hennes, TJ, Belt, 39-06.50.

Discus: 1, Byle, Dane, Fort Benton, 136-08. 2, Hennes, TJ, Belt, 130-04. 3, Black, Memphis, Belt, 126-10. 4, Metrione, Garett, Belt, 122-03. 5, Strutz, Kade, Big Sandy, 119-01. 6, Helms, Grant, Simms, 118-09.

Javelin: 1, Bantz, Brady, Winnett-Gras, 141-04. 2, Becker, Ace, Den-Gey-Stan, 140-11. 3, Thibert, Kaidin, Simms, 137-06. 4, Dunkel, Jace, Winnett-Gras, 132-09. 5, McDaniel, Keaghn, Belt, 125-02. 6, Carlstrom, Ethan, Roy-Winifred, 124-01.