High School SportsHigh School Postseason

Actions

Girls basketball: Class B divisional tournament scores and pairings

Divisional basketball
Posted at 9:51 AM, Feb 20, 2024

Girls basketball

Class B divisional tournament pairings

Southern B

at Billings

(Three teams advance)

Bracket

Wednesday, Feb. 28

Game 1: Lodge Grass 55, Shepherd 50

Game 2: Ennis 42, Big Timber 40

Game 3: Huntley Project 56, Manhattan 26

Thursday, Feb. 29

Game 4: Baker 66, Columbus 48

Game 5: Jefferson 63, Lodge Grass 60

Game 6: Big Timber 51, Shepherd 36, loser out

Friday, March 1

Game 7: Lodge Grass 53, Columbus 45, loser out

Game 8: Big Timber 54, Manhattan 41, loser out

Game 9: Baker 66, Jefferson 35, semifinal

Game 10: Huntley Project 67, Ennis 41, semifinal

Saturday, March 2

Game 11: Ennis 52, Lodge Grass 43, loser out

Game 12: Big Timber 77, Jefferson 33, loser out

Game 13: Ennis 48, Big Timber 41, third place

Game 14: Huntley Project 49, Baker 48, championship

Northern B

at Conrad

(Two teams advance)

Bracket

Thursday, Feb. 29

Game 1: Fairfield 50, Wolf Point 16

Game 2: Poplar 74, Conrad 29

Game 3: Chinook 50, Fairview 29

Game 4: Malta 62, Shelby 43

Friday, March 1

Game 5: Conrad 43, Wolf Point 17, loser out

Game 6: Fairview 64, Shelby 61, loser out

Game 7: Poplar 46, Fairfield 41, semifinal

Game 8: Malta 55, Chinook 41, semifinal

Saturday, March 2

Game 9: Fairfield 37, Fairview 30, loser out

Game 10: Chinook 61, Conrad 26, loser out

Game 11: Chinook 55, Fairfield 35, third place

Game 12: Malta 47, Poplar 40, championship

Monday, March 4

Game 13: Chinook 62, Poplar 39, challenge

Western B

at Pablo

(Three teams advance)

Bracket

Thursday, Feb. 22

Game 1: St. Ignatius 53, Deer Lodge 12

Game 2: Anaconda 69, Eureka 43

Game 3: Missoula Loyola 67, Plains 26

Game 4: Florence 62, Thompson Falls 47

Friday, Feb. 23

Game 5: Eureka 58, Deer Lodge 52, loser out

Game 6: Thompson Falls 53, Plains 34, loser out

Game 7: Anaconda 60, St. Ignatius 49, semifinal

Game 8: Missoula Loyola 64, Florence 31, semifinal

Saturday, Feb. 24

Game 9: Florence 50, Eureka 34, loser out

Game 10: St. Ignatius 61, Thompson Falls 35, loser out

Game 11: Florence 53, St. Ignatius 43, third place

Game 12: Anaconda 64, Missoula Loyola 59, OT, championship