High School SportsHigh School Postseason

Actions

2021 Class A divisional basketball scores, pairings

Divisional basketball
Posted at 10:54 AM, Feb 23, 2021
and last updated 2021-02-27 12:40:56-05

The 2021 Class A divisional basketball tournaments start this week to determine state tournament berths. Updated scores and pairings are available below. For downloadable and printable PDFs of the brackets, please click here.

Eastern A

Feb. 24-27 at Billings (First Interstate Arena at MetraPark)
(Four teams advance)

Boys

Wednesday

Game 1: Livingston 56, Sidney 53, play-in
Game 2: Laurel 48, Miles City 33, first round
Game 3: Glendive 52, Hardin 48, first round

Thursday

Game 4: Billings Central 57, Lewistown 31, first round
Game 5: Havre 69, Livingston 47, first round
Game 6: Miles City 67, Sidney 47, loser-out

Friday

Game 7: Lewistown 78, Livingston 55, loser-out
Game 8: Laurel 52, Glendive 37, semifinal
Game 9: Hardin 72, Miles City 40, loser-out
Game 10: Billings Central 60, Havre 55, semifinal

Saturday

Game 11: Lewistown vs. Glendive, loser-out, 11 a.m. (at Lockwood)
Game 12: Havre vs. Hardin, loser-out, 11 a.m.
Game 13: Game 11 winner vs. Game 12 winner, consolation, 4 p.m. (at Lockwood)
Game 14: Billings Central vs. Laurel, championship, 6 p.m.

Girls

Wednesday

Game 1: Livingston 40, Lewistown 27, play-in
Game 2: Billings Central 69, Miles City 11, first round
Game 3: Glendive 45, Laurel 41, first round

Thursday

Game 4: Hardin 72, Sidney 37, first round
Game 5: Havre 50, Livingston 23, first round
Game 6: Miles City 40, Lewistown 30, loser-out

Friday

Game 7: Livingston 45, Sidney 40, loser-out
Game 8: Billings Central 60, Glendive 33, semifinal
Game 9: Laurel 51, Miles City 34, loser-out
Game 10: Havre 50, Hardin 46, semifinal

Saturday

Game 11: Glendive def. Livingston, loser-out
Game 12: Hardin 58, Laurel 33, loser-out
Game 13: Glendive vs. Hardin, consolation, 2 p.m. (at Lockwood)
Game 14: Havre vs. Billings Central, championship, 4 p.m.

Western A

Feb. 25-27 at Butte
(Four teams advance)

Boys at Civic Center

Thursday, first round

Game 1: Frenchtown 48, Libby 36
Game 2: Polson 40, Hamilton 37
Game 3: Butte Central 67, Ronan 50
Game 4: Dillon 65, Columbia Falls 38

Friday

Game 5: Hamilton 53, Libby 35, loser-out
Game 6: Ronan 57, Columbia Falls 49, OT, loser-out
Game 7: Polson 51, Frenchtown 45, OT, semifinal
Game 8: Dillon 58, Butte Central 48, semifinal

Saturday

Game 9: Frenchtown vs. Ronan, loser-out, 11:30 a.m. (at Maroon Activities Center)
Game 10: Hamilton vs. Butte Central, loser-out, 11:30 a.m.
Game 11: Game 9 winner vs. Game 10 winner, consolation, 5 p.m.
Game 12: Polson vs. Dillon, championship, 8 p.m.

Girls at Maroon Activities Center

Thursday, first round

Game 1: Browning 50, Dillon 31
Game 2: Columbia Falls 54, Frenchtown 40
Game 3: Hamilton 45, Whitefish 38
Game 4: Ronan 61, Butte Central 43

Friday

Game 5: Dillon 38, Frenchtown 33, loser-out
Game 6: Whitefish 63, Butte Central 44, loser-out
Game 7: Columbia Falls 45, Browning 42, semifinal
Game 8: Ronan 54, Hamilton 32, semifinal

Saturday

Game 9: Whitefish 56, Browning 48, loser-out
Game 10: Hamilton 48, Dillon 37, loser-out
Game 11: Whitefish vs. Hamilton, consolation, 5 p.m.
Game 12: Columbia Falls vs. Ronan, championship, 8 p.m.