High School SportsHigh School Postseason

Actions

2020 Class C divisional basketball scores, pairings

Posted: 1:51 PM, Feb 25, 2020
Updated: 2020-03-10 11:09:20-04
2018-19 Class C boys basketball standings

The 2020 Class C divisional basketball tournaments start this week to determine state tournament berths. Updated scores and pairings are available below. For downloadable and printable PDFs of the brackets, please click here.

Eastern C

Feb. 26-29 at Glasgow

(Two teams advance)

Boys

Wednesday, first round

Game 1: Fairview 50, Westby-Grenora 44
Game 2: Dodson 71, Plentywood 64
Game 3: Scobey 73, Richey-Lambert 50
Game 4: Froid-Medicine Lake 58, Lustre Christian 34

Thursday

Game 5: Westby-Grenora 57, Plentywood 46, loser-out
Game 6: Lustre Christian 55, Richey-Lambert 39, loser-out
Game 7: Fairview 59, Dodson 39, semifinal
Game 8: Scobey 53, Froid-Medicine Lake 45, semifinal

Friday, loser-outs

Game 9: Dodson 59, Lustre Christian 42
Game 10: Froid-Medicine Lake 49, Westby-Grenora 30

Saturday

Game 11: Dodson 53, Froid-Medicine Lake 50, consolation
Game 12: Scobey 59, Fairview 36, championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Westby-Grenora 52, Culbertson 24
Game 2: Saco-Whitewater-Hinsdale 45, Froid-Medicine Lake 44
Game 3: Scobey 55, Fairview 26
Game 4: Plentywood 58, Frazer 46

Friday

Game 5: Froid-Medicine Lake 47, Culbertson 31, loser-out
Game 6: Fairview 38, Frazer 30, loser-out
Game 7: Westby-Grenora 51, Saco-Whitewater-Hinsdale 34, semifinal
Game 8: Scobey 48, Plentywood 22, semifinal

Saturday

Game 9: Saco-Whitewater-Hinsdale 57, Fairview 32
Game 10: Froid-Medicine Lake 50, Plentywood 37
Game 11: Froid-Medicine Lake 54, Saco-Whitewater-Hinsdale 36, consolation
Game 12: Scobey 40, Westby-Grenora 34, championship

Monday, challenge game

Game 13: Westby-Grenora 47, Froid-Medicine Lake 39

Southern C

March 4-7 at Miles City

(Two teams advance)

Boys

Wednesday, March 4, first round

Game 1: Jordan 59, Absarokee 51
Game 2: Melstone 70, Bridger 69
Game 3: Plenty Coups 54, Terry 43
Game 4: Broadus 59, Reed Point-Rapelje 36

Thursday, March 5

Game 5: Bridger 62, Absarokee 51, loser-out
Game 6: Terry 49, Reed Point-Rapelje 45, loser-out
Game 7: Jordan 42, Melstone 37, semifinal
Game 8: Plenty Coups 46, Broadus 40, semifinal

Friday, March 6, loser-outs

Game 9: Melstone 65, Terry 44
Game 10: Bridger 63, Broadus 56

Saturday, March 7

Game 11: Melstone 49, Bridger 31, consolation
Game 12: Jordan 58, Plenty Coups 51, championship

Monday, March 9, challenge

Game 13: Melstone 67, Plenty Coups 58

Girls

Wednesday, March 4, first round

Game 1: Melstone 66, Roberts 25
Game 2: Wibaux 43, Harlowton-Ryegate 30

Thursday, March 5

Game 3: Plenty Coups 56, Jordan 32, first round
Game 4: Ekalaka 57, Bridger 32, first round

Friday, March 6

Game 5: Roberts 46, Harlowton-Ryegate 44, loser-out
Game 6: Bridger 42, Jordan 31, loser-out
Game 7: Melstone 52, Wibaux 32, semifinal
Game 8: Ekalaka 66, Plenty Coups 57, semifinal

Saturday, March 7

Game 9: Wibaux 56, Bridger 37
Game 10: Plenty Coups 63, Roberts 50
Game 11: Wibaux 66, Plenty Coups 64, consolation
Game 12: Ekalaka 61, Melstone 58, championship

Northern C

Feb. 26-29 at Great Falls (Four Seasons Arena)

(Two teams advance)

Boys

Wednesday

Game 1: Big Sandy 58, Centerville 54, play-in
Game 2: Belt 54, Sunburst 27, first round

Thursday

Game 3: Centerville 49, Sunburst 36, loser-out
Game 4: Fort Benton 61, Simms 44, first round
Game 5: Chinook 50, Roy-Winifred 45, first round
Game 6: Big Sandy 68, Heart Butte 65, OT, first round

Friday

Game 7: Centerville 73, Simms 60, loser-out
Game 8: Roy-Winifred 79, Heart Butte 50, loser-out
Game 9: Fort Benton 53, Belt 45, semifinal
Game 10: Big Sandy 58, Chinook 48, semifinal

Saturday

Game 11: Belt 41, Roy-Winifred 39, loser-out
Game 12: Chinook 68, Centerville 42, loser-out
Game 13: Belt 52, Chinook 47, consolation
Game 14: Fort Benton 47, Big Sandy 39, championship

Monday, challenge game

Game 15: Belt 58, Big Sandy 39

Girls

Wednesday

Game 1: Hays-Lodgepole 40, Denton-Geyser-Stanford 24, play-in
Game 2: Belt 66, Valier 15, first round

Thursday

Game 3: Denton-Geyser-Stanford 47, Valier 43, loser-out
Game 4: Fort Benton 64, Simms 18, first round
Game 5: Roy-Winifred 50, Turner 35, first round
Game 6: Hays-Lodgepole 62, Augusta 51, first round

Friday

Game 7: Denton-Geyser-Stanford 41, Simms 39, loser-out
Game 8: Turner 50, Augusta 31, loser-out
Game 9: Belt 52, Fort Benton 40, semifinal
Game 10: Roy-Winifred 59, Hays-Lodgepole 22, semifinal

Saturday

Game 11: Fort Benton 52, Turner 37, loser-out
Game 12: Hays-Lodgepole 59, Denton-Geyser-Stanford 26, loser-out
Game 13: Fort Benton 77, Hays-Lodgepole 27, consolation
Game 14: Roy-Winifred 47, Belt 46, championship

Western C

Feb. 27-29 at Frenchtown

(Two teams advance)

Boys

Thursday, first round

Game 1: Manhattan Christian 77, St. Regis 43
Game 2: Twin Bridges 58, Seeley-Swan 40
Game 3: Harrison-Willow Creek 64, Darby 51
Game 4: Gardiner 60, Plains 47

Friday

Game 5: St. Regis 67, Seeley-Swan 28, loser-out
Game 6: Darby 66, Plains 49, loser-out
Game 7: Manhattan Christian 60, Twin Bridges 53, semifinal
Game 8: Gardiner 57, Harrison-Willow Creek 40, semifinal

Saturday

Game 9: St. Regis 62, Harrison-Willow Creek 55, loser-out
Game 10: Twin Bridges 44, Darby 30, loser-out
Game 11: Twin Bridges 69, St. Regis 38, consolation
Game 12: Manhattan Christian 72, Gardiner 55, championship

Monday, challenge game

Game 13: Twin Bridges 49, Gardiner 41

Girls

Thursday, first round

Game 1: West Yellowstone 69, Hot Springs 55
Game 2: Alberton-Superior 43, Twin Bridges 39
Game 3: Seeley-Swan 31, Philipsburg 28
Game 4: Charlo 31, Manhattan Christian 29

Friday

Game 5: Hot Springs 52, Twin Bridges 43, loser-out
Game 6: Manhattan Christian 54, Philipsburg 21, loser-out
Game 7: West Yellowstone 61, Alberton-Superior 27, semifinal
Game 8: Seeley-Swan 45, Charlo 40, semifinal

Saturday

Game 9: Charlo 38, Hot Springs 32, loser-out
Game 10: Manhattan Christian 55, Alberton-Superior 30, loser-out
Game 11: Manhattan Christian 41, Charlo 28, consolation
Game 12: Seeley-Swan 39, West Yellowstone 37, championship

Monday, challenge game

Game 13: Manhattan Christian 47, West Yellowstone 36