High School SportsHigh School Postseason

Actions

2020 Class B divisional basketball scores, pairings

Posted: 1:51 PM, Feb 25, 2020
Updated: 2020-03-07 23:48:45-05
2018-19 Class B boys basketball standings

The 2020 Class B divisional basketball tournaments start this week to determine state tournament berths. Updated scores and pairings are available below. For downloadable and printable PDFs of the brackets, please click here.

Southern B

March 4-7 at Billings (First Interstate Arena at MetraPark)

(Three teams advance)

Boys

Wednesday, play-in game

Game 1: Columbus 36, Whitehall 34

Thursday, first round

Game 2: Three Forks 50, Colstrip 44
Game 3: Huntley Project 60, Lame Deer 36
Game 4: Manhattan 58, Red Lodge 48
Game 5: Lodge Grass 78, Columbus 59

Friday

Game 6: Colstrip 65, Lame Deer 63, loser-out
Game 7: Columbus 69, Red Lodge 53, loser-out
Game 8: Three Forks 45, Huntley Project 37, semifinal
Game 9: Lodge Grass 73, Manhattan 66, semifinal

Saturday

Game 10: Colstrip 69, Manhattan 47, loser-out
Game 11: Columbus 60, Huntley Project 54, loser-out
Game 12: Colstrip 54, Columbus 53, consolation
Game 13: Lodge Grass 73, Three Forks 50, championship

Girls

Wednesday, play-in game

Game 1: Whitehall 61, Huntley Project 51

Thursday, first round

Game 2: Big Timber 53, Lodge Grass 46
Game 3: Forsyth 28, Columbus 20
Game 4: Roundup 36, Three Forks 24
Game 5: Colstrip 48, Whitehall 36

Friday

Game 6: Columbus 37, Lodge Grass 35, loser-out
Game 7: Whitehall 43, Three Forks 38, loser-out
Game 8: Big Timber 51, Forsyth 45, semifinal
Game 9: Colstrip 39, Roundup 32, semifinal

Saturday

Game 10: Roundup 50, Columbus 45, loser-out
Game 11: Forsyth 47, Whitehall 40, loser-out
Game 12: Forsyth 51, Roundup 31, consolation
Game 13: Colstrip 45, Big Timber 38, championship

Northern B

(Three teams advance)

Boys

Feb. 27-29 at Malta

Thursday, first round

Game 1: Fairfield 59, Glasgow 42
Game 2: Harlem 57, Rocky Boy 50
Game 3: Wolf Point 64, Cut Bank 48
Game 4: Shelby 60, Malta 46

Friday

Game 5: Rocky Boy 60, Glasgow 48, loser-out
Game 6: Malta 55, Cut Bank 36, loser-out
Game 7: Fairfield 68, Harlem 66, semifinal
Game 8: Shelby 63, Wolf Point 48, semifinal

Saturday

Game 9: Malta 59, Harlem 54, loser-out
Game 10: Rocky Boy 71, Wolf Point 57, loser-out
Game 11: Rocky Boy 50, Malta 41, consolation
Game 12: Fairfield 54, Shelby 34, championship

Girls

March 5-7 at Shelby

Thursday, first round

Game 1: Harlem 66, Choteau 46
Game 2: Shelby 48, Glasgow 42
Game 3: Fairfield 57, Wolf Point 36
Game 4: Malta 56, Rocky Boy 36

Friday

Game 5: Glasgow 61, Choteau 52, loser-out
Game 6: Wolf Point 49, Rocky Boy 47, loser-out
Game 7: Shelby 53, Harlem 45, semifinal
Game 8: Malta 67, Fairfield 44, semifinal

Saturday

Game 9: Harlem 63, Wolf Point 46, loser-out
Game 10: Glasgow 45, Fairfield 40, loser-out
Game 11: Harlem 67, Glasgow 49, consolation
Game 12: Malta 47, Shelby 38, championship

Western B

Feb. 27-29 at Hamilton

(Two teams advance)

Boys

Thursday, first round

Game 1: Arlee 58, Eureka 51
Game 2: Bigfork 48, Anaconda 43
Game 3: Deer Lodge 54, Thompson Falls 42
Game 4: Missoula Loyola 60, St. Ignatius 51

Friday

Game 5: Anaconda 64, Eureka 53, loser-out
Game 6: Thompson Falls 62, St. Ignatius 59, loser-out
Game 7: Arlee 50, Bigfork 39, semifinal
Game 8: Deer Lodge 49, Missoula Loyola 41, semifinal

Saturday

Game 9: Thompson Falls 36, Bigfork 34, loser-out, 9 a.m.
Game 10: Missoula Loyola 53, Anaconda 46, loser-out
Game 11: Missoula Loyola 54, Thompson Falls 44, consolation
Game 12: Arlee 55, Deer Lodge 48, championship

Girls

Thursday, first round

Game 1: Missoula Loyola 75, St. Ignatius 38
Game 2: Florence 53, Eureka 52, OT
Game 3: Thompson Falls 50, Deer Lodge 33
Game 4: Bigfork 57, Anaconda 49

Friday

Game 5: Eureka 67, St. Ignatius 52
Game 6: Anaconda 59, Deer Lodge 56, loser-out
Game 7: Missoula Loyola 35, Florence 34, semifinal
Game 8: Bigfork 47, Thompson Falls 46, semifinal

Saturday

Game 9: Anaconda 58, Florence 46, loser-out
Game 10: Thompson Falls 54, Eureka 43, loser-out
Game 11: Thompson Falls 66, Anaconda 49, consolation
Game 12: Missoula Loyola 50, Bigfork 29, championship