Frontier Conference

Actions

MSU-Northern’s Isaac Bartel earns wrestler of the week honor

Posted at 9:41 AM, Nov 13, 2018
and last updated 2018-11-13 11:41:27-05

LA GRANDE, Ore. — For the second time in as many weeks, a Bartel has been named the Cascade Collegiate Conference wrestler of the week.

One week after Andrew Bartel captured the honor, his younger brother Isaac was named the league’s wrestler of the week on Monday. The sophomore from Mason, Iowa captured a first-place finish at the Northwest College Trapper Open over the weekend, defeating University of Providence’s John Hensley in a 16-5 major decision in the final. Hensley was ranked No. 8 in the nation for the Argos.

Bartel earned a pair of technical falls, 23-1 and 15-0, in his first two matches before facing off with Hensley in the Trapper Open 197-pound championship.

MSU-Northern earned four first-place finishes, with Nick Kunz (125 pounds), Brandon Weber (157 pounds) and Steeler French (184 pounds) capturing individual titles.

Providence saw six athletes win championships — Eli Walston (133), TJ Baun (141), Shonn Roberts (149), Jordan Komac (165), Adrian Lyons-Lopez (174) and Mathew Hopkins (285).

The Argos and Lights combined to win all 12 titles.

Results from the 2018 Northwest College Trapper Open can be found below.

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nick Kunz of Montana State University Northern
  • 2nd Place – Rob Pair of Montana State University Northern
  • 3rd Place – Dalton Stutzman of Western Wyoming College
  • 4th Place – Trenton Hackworth of Otero Junior College

1st Place Match

  • Nick Kunz (Montana State University Northern) won by decision over Rob Pair (Montana State University Northern) (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Dalton Stutzman (Western Wyoming College) won by decision over Trenton Hackworth (Otero Junior College) (Dec 9-3)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Eli Walston of University of Providence
  • 2nd Place – Kieton Keller of Montana State University Northern
  • 3rd Place – Boburjon Berdiyorov of Northwest College
  • 4th Place – Carl Cronin of Montana State University Northern

1st Place Match

  • Eli Walston (University of Providence) won by decision over Kieton Keller (Montana State University Northern) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Boburjon Berdiyorov (Northwest College) won by major decision over Carl Cronin (Montana State University Northern) (Maj 17-6)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tj Baun of University of Providence
  • 2nd Place – Palmer Schafer of Northwest College
  • 3rd Place – Kyle Evans of Western Wyoming College
  • 4th Place – Chris Mesa of University of Providence

1st Place Match

  • Tj Baun (University of Providence) won by medical forfeit over Palmer Schafer (Northwest College) (MFF)

3rd Place Match

  • Kyle Evans (Western Wyoming College) won by major decision over Chris Mesa (University of Providence) (Maj 10-2)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shonn Roberts of University of Providence
  • 2nd Place – Brent Evans of Montana State University Northern
  • 3rd Place – Anthony Herrera of Western Wyoming College
  • 4th Place – Jake Thompson of Western Wyoming College

1st Place Match

  • Shonn Roberts (University of Providence) won by decision over Brent Evans (Montana State University Northern) (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Anthony Herrera (Western Wyoming College) won by injury default over Jake Thompson (Western Wyoming College) (Inj. 1:24)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Weber of Montana State University Northern
  • 2nd Place – Casey Dobson of University of Providence
  • 3rd Place – Samuel Freeman of Western Wyoming College
  • 4th Place – Jarren Komac of University of Providence

1st Place Match

  • Brandon Weber (Montana State University Northern) won by decision over Casey Dobson (University of Providence) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Samuel Freeman (Western Wyoming College) won by decision over Jarren Komac (University of Providence) (Dec 4-3)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jordan Komac of University of Providence
  • 2nd Place – Josh Beckler of University of Providence
  • 3rd Place – Jared Bird of Western Wyoming College
  • 4th Place – Logan Sondrup of Northwest College

1st Place Match

  • Jordan Komac (University of Providence) won by major decision over Josh Beckler (University of Providence) (Maj 12-3)

3rd Place Match

  • Jared Bird (Western Wyoming College) won by decision over Logan Sondrup (Northwest College) (Dec 6-4)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Adrian Lyons-Lopez of University of Providence
  • 2nd Place – Chase Short of Montana State University Northern
  • 3rd Place – Yair Moran of Northwest College
  • 4th Place – Alex Quick of University of Providence

1st Place Match

  • Adrian Lyons-Lopez (University of Providence) won by major decision over Chase Short (Montana State University Northern) (Maj 11-1)

3rd Place Match

  • Yair Moran (Northwest College) won by decision over Alex Quick (University of Providence) (Dec 8-6)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Steeler French of Montana State University Northern
  • 2nd Place – Jaylon Chiles of Otero Junior College
  • 3rd Place – Porter Fox of Northwest College
  • 4th Place – Jake French of Montana State University Northern

1st Place Match

  • Steeler French (Montana State University Northern) won by decision over Jaylon Chiles (Otero Junior College) (Dec 7-1)

3rd Place Match

  • Porter Fox (Northwest College) won by decision over Jake French (Montana State University Northern) (Dec 7-3)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Isaac Bartel of Montana State University Northern
  • 2nd Place – John Hensley of University of Providence
  • 3rd Place – Hunter Lee of University of Saskatchewan
  • 4th Place – Connor Kirkland of Western Wyoming College

1st Place Match

  • Isaac Bartel (Montana State University Northern) won by major decision over John Hensley (University of Providence) (Maj 16-5)

3rd Place Match

  • Hunter Lee (University of Saskatchewan) won by decision over Connor Kirkland (Western Wyoming College) (Dec 13-7)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mathew Hopkins of University of Providence
  • 2nd Place – Landon Brown of Western Wyoming College
  • 3rd Place – Jase Stokes of Montana State University Northern
  • 4th Place – Daniel Jordan of Northwest College

1st Place Match

  • Mathew Hopkins (University of Providence) won by major decision over Landon Brown (Western Wyoming College) (Maj 19-5)

3rd Place Match

  • Jase Stokes (Montana State University Northern) won by decision over Daniel Jordan (Northwest College) (Dec 4-2)