High School SportsHigh School Football

Actions

2020 football all-conference, all-state selections

Web-Default-Image_1280x720-MTNSPX.png
Posted at 12:49 PM, Nov 25, 2020
and last updated 2020-12-04 17:58:15-05

Missoula Sentinel, Laurel, Manhattan, Drummond-Philipsburg and Froid-Medicine Lake claimed Montana high school football state championships for the 2020 season. With the conclusion of the season, classifications have announced all-conference and all-state selections.

Class AA

All-state

Offensive MVP: Camden Sirmon, QB, Missoula Sentinel.
Defensive MVP: Geno Leonard, LB, Missoula Sentinel.

First team

Offense

Camden Sirmon, sr., QB, Missoula Sentinel; Dayton Bay, sr., QB, Missoula Sentinel; Isaiah Claunch, jr., QB, Billings West; Jake Rendina, jr., RB, Kalispell Glacier; Soren Syvrud, sr., RB, Missoula Sentinel; Jacob Miller, jr., RB, Billings Senior; Charlie Kirgan, jr., FB, Missoula Sentinel; Kenneth Eiden IV, sr., FB, Bozeman High; Max Murphy, jr., HB, Billings West; Ian Finch, jr., WR, Missoula Hellgate; TJ Rausch, sr., WR, Missoula Sentinel; Taco Dowler, jr., WR, Billings West; Jacksen Burckley, sr., WR, Billings Senior; Levi Torgerson, sr., WR, Great Falls High; Zac Crews, jr., TE, Missoula Sentinel; Jake Olson, sr., TE, Butte; Rocco Beccari, sr., OL, Kalispell Glacier; Zach Hangas, sr., OL, Missoula Sentinel; Zac Malcolm, jr., OL, Billings West; Dylan Rollins, sr., OL, Missoula Sentinel; Ramsey Knowles, jr., OL, Missoula Sentinel; Jadyn Hoff, sr., OL, Billings West; Geno Leonard, sr., OL, Missoula Sentinel; Camren Spencer, sr., OL, Bozeman High; Charlie Kirgan, jr., P, Missoula Sentinel; Elijah Eckles, sr., K, Bozeman High; Colter Janacaro, sr., LS, Missoula Big Sky; Jace Klucewich, sr., ATH, Missoula Sentinel.

Defense

Zac Crews, jr., DE, Missoula Sentinel; Tyler Little, sr., DE, Helena Capital; Kenneth Eiden IV, sr., DE, Bozeman High; Paul Brott, sr., DE, Billings West; Forrest Suero, jr., DL, Helena High; Daniel Difort, sr., DL, Missoula Sentinel; Camren Spencer, sr., DL, Bozeman High; Ethan DeRoche, sr., DL, Great Falls High; Zach Evans, sr., LB, Helena High; Geno Leonard, sr., LB, Missoula Sentinel; Brooks Talbot, sr., LB, Bozeman High; Chayton Winkle, sr., LB, Helena Capital; Soren Syvrud, sr., LB, Missoula Sentinel; Neil Daily, sr., LB, Billings West; Peyton Morton, jr., LB, Billings Senior; TJ Rausch, sr., DB, Missoula Sentinel; Taco Dowler, jr., DB, Billings West; Junior Bergen, sr., DB, Billings Senior; Levi Torgerson, sr., DB, Great Falls High; Jace Klucewich, sr., S, Missoula Sentinel; Donovan South, sr., S, Missoula Sentinel; Johnnie McClusky, sr., S, Billings Senior; Riley Bergesen, jr., S, Billings West; Jace Klucewich, sr., PR, Missoula Sentinel; Levi Torgerson, sr., KR, Great Falls High; Taco Dowler, jr., KR, Billings West; Jack Marcille, sr., ST, Helena High; Caden Dowler, jr., ST, Billings West; Colter Janacaro, sr., ATH, Missoula Big Sky.

Second team

Offense

Kaden Huot, jr.., QB, Helena High; Jaymn Medlock, sr., RB, Billings Weset; Michael Deleon, jr., RB, Billings West; Donovan South, sr., RB, Missoula Sentinel; Zach Evans, sr., HB, Helena High; Neil Daily, sr., WR, Billings West; Leo Filardi, so., WR, Missoula Hellgate; Dexter Tedesco, sr., WR, Helena High; Haiden Crews, sr., WR, Missoula Sentinel; Tucker Macbeth, sr., WR, Bozeman High; Rylan Schlepp, jr., TE, Bozeman Gallatin; Judson Seliskar, sr., OL, Helena High; John Brown, sr., OL, Bozeman High; Ethan DeRoche, sr., OL, great Falls High; Jacob Anderson, so., OL, Billings West; Josh Goleman, jr., OL, Helena High; Peyton Morton, jr., OL, Billings Senior; Thomas Klepps, sr., OL, Billings Senior; Bridger Polk, jr., P, Great Falls High; Camdin Dirnberger, sr., K, Missoula Sentinel; Spencer Berger, jr., K, Billings West; Thomas Klepps, sr., LS, Billings Senior; Colter Janacaro, sr., ATH, Missoula Big Sky.

Defense

Charlie Kirgan, jr., DE, Missoula Sentinel; Luke Fedyk, sr., DE, Bozeman High; Rocco Beccari, sr., DL, Kalispell Glacier; Caleb Romero, jr., DL, Billings Senior; Jadyn Hoff, sr., DL, Billings West; Chase Williams, jr., LB, Missoula Sentinel; Payton Stidham, sr., lB, Billings Senior; Jackson Willems, sr., LB, Billings Skyview; Marcus Evans, jr., LB, Helena High; Alex Allred, jr., LB, Billings Senior; Chase McGurran, jr., DB, Helena High; Christian Hansen, sr., DB, Butte; Tucker Macbeth, sr., DB, Bozeman High; Ben Swanson, sr., S, Helena High; Payton Gonser, sr., S, Great Falls High; Reece Stanish, sr., S, Bozeman High; Caden Dowler, jr., S, Billings West; Levi Torgerson, sr., PR, Great Falls High; Taco Dowler, jr., PR, Billings West; Donovan South, sr., KR, Missoula Sentinel; Levi Torgerson, sr., ST, Great Falls High; Brady Lang, sr., ATH, Bozeman High.

Honorable mention

Offense

Dante Maiuri, sr., QB, Missoula Hellgate; Jordan Jones, sr., QB, Bozeman High; Reed Harris, so., QB, Great Falls High; Christian Vetter, sr., RB, Butte; Jess Wattenbarger, sr., RB, Bozeman High; Ryan Krahe, jr., RB, Great Falls High; Ben Swanson, sr., HB, Helena High; Liam Swanson, sr., FB, Great Falls High; Quinn Belcher, sr., WR, Helena Capital; Raef Miller, sr., WR, Helena High; Chase McGurran, jr., WR, Helena High; Caden Dowler, jr., WR, Billings West; Cedric Miller, sr., WR, Belgrade; Payton Sanders, jr., WR, Billings Skyview; Luke Bilau, jr., TE, Kalispell Glacier; Jackson Willems, sr., TE, Billings Skyview; Parker Lindsay, sr., OL, Missoula Sentinel; Zach Tierney, so., OL, Butte; Kevin Northey, sr., OL, Helena Capital; Eli Rouane, sr., OL, Billings Senior; Winslow Perry, sr., OL, Bozeman High; Ty Raiha, sr., OL, Butte; Jamey Michelotti, jr., OL, Helena Capital; Zach Newton, jr., OL, Great Falls High; Carson Bain, sr., OL, Bozeman; DJ Jackson, sr., OL, Butte; Dylan Cunningham, jr., OL, Helena Capital; Tyler Marr, sr., OL, Great Falls CMR; Carter Warnick, jr., OL, Billings West; Patrick Rohrbach, jr., P, Kalispell Glacier; Casey Kautzman, jr., K, Butte; Jacksen Burckley, sr., K, Billings Senior; Dylan Christman, so., LS, Helena High; Dylan Cunningham, jr., LS, Helena Capital; Caden Dowler, jr., LS, Billings West; Junior Bergen, sr., ATH, Billings Senior.

Defense

Jake Olson, sr., DE, Butte; Aidan Lee, sr., DE, Butte; Ethan Diede, sr., DE, Kalispell Glacier; Liam Swanson, sr., DE, Great Falls High; Kylan Young, sr., DE, Billings West; Zach Tierney, so., DL, Butte; Talon Marsh, so., DL, Helena Capital; Zach Carson, sr., DL, Helena High; Joe Holzer, sr., DL, Missoula Sentinel; Andrew Altschwager, sr., DL, Great Falls CMR; Elijah Davis, sr., DL, Great Falls High; Kolby Jensen, jr., LB, Missoula Big Sky; Rayce Neill, sr., LB, Helena Capital; Alec Thomas, sr., LB, Kalispell Flathead; Ryan Krahe, jr., LB, Great Falls High; Zach Newton, jr., LB, Great Falls High; Tyler Gordon, sr., LB, Belgrade; Shawn Huseby, sr., LB, Missoula Big Sky; Ryan Wolstad, sr., LB, Missoula Hellgate; Cayden Paul, sr., LB, Billings West; Joe Stevenson, sr., LB, Great Falls CMR; Cameron Savaria, sr., LB, Billings Skyview; Alex Casas, sr., LB, Belgrade; Kailua Fatupaito, so., LB, Billings Skyview; Connor McCarthy, jr., DB, Missoula Sentinel; David Lowry, sr., DB, Helena High; Brayden Terzo, sr., DB, Missoula Hellgate; Mason Greene, jr., DB, Helena Capital; Zach Ehrbacher, sr., DB, Billings West; Payton Sanders, jr., DB, Billings Skyview; Avery Allen, so., DB, Bozeman High; Malikye Simpson, jr., DB, Billings Senior; Jacob Welnel, sr., S, Helena Capital; Tyler Hausmann, sr., S, Kalispell Glacier; Tanner Huff, sr., S, Butte; Padraig Lang, sr., S, Bozeman; Bubba Bergen, jr., S, Billings Senior; Caleb Partridge, sr., S, Billings Skyview; Quinn Belcher, sr., PR, Helena Capital; Malikye Simpson, jr., KR, Billings Senior; Jace Klucewich, sr., KR, Missoula Sentinel; Ryan Wolstad, sr., ST, Missoula Hellgate; Drew Klumph, jr., ST, Missoula Sentinel; Grayson Cetraro, sr., ST, Bozeman High.

Eastern AA

Offensive co-MVPs: Junior Bergen, Billings Senior; Taco Dowler, Billings West.
Defensive MVP: Neil Daily, Billings West.

All-conference

First team

Offense

Junior Bergen, sr., QB, Billings Senior; Isaiah Claunch, jr., QB, Billings West; Jacob Miller, jr., RB, Billings Senior; Jaymn Medlock, sr., RB, Billings West; Michael Deleon, jr., RB, Billings West; Max Murphy, jr., HB, Billings West; Kenneth Eiden IV, sr., FB, Bozeman High; Neil Daily, sr., WR, Billings West; Taco Dowler, jr., WR, Billings West; Tucker Macbeth, sr., WR, Bozeman High; Jacksen Burckley, sr., WR, Billings Senior; Levi Torgerson, sr., WR, Great Falls High; Rylan Schlepp, jr., TE, Bozeman Gallatin; John Brown, sr., OL, Bozeman High; Ethan DeRoche, sr., OL, Great Falls High; Zac Malcolm, jr., OL, Billings West; Peyton Morton, jr., OL, Billings Senior; Jadyn Hoff, sr., OL, Billings West; Camren Spencer, sr., OL, Bozeman High; Thomas Klepps, sr., OL, Billings Senior; Bridger Polk, jr., P, Great Falls High; Elijah Eckles, sr., K, Bozeman High; Thomas Klepps, sr., LS, Billings Senior; Junior Bergen, sr., ATH, Billings Senior.

Defense

Kenneth Eiden IV, sr., DE, Bozeman High; Luke Fedyk, sr., DE, Bozeman High; Paul Brott, sr., DE, Billings West; Caleb Romero, jr., DL, Billings Senior; Camren Spencer, sr., DL, Bozeman High; Ethan DeRoche, sr., DL, Great Falls High; Jadyn Hoff, sr., DL, Billings West; Brooks Talbot, sr., LB, Bozeman High; Payton Stidham, sr., LB, Billings Senior; Jackson Willems, sr., LB, Billings Skyview; Neil Daily, jr., LB, Billings West; Peyton Morton, jr., LB, Billings Senior; Alex Allred, jr., LB, Billings Senior; Taco Dowler, jr., DB, Billings West; Junior Bergen, sr., DB, Billings Senior; Levi Torgerson, sr., DB, Great Falls High; Tucker Macbeth, sr., DB, Bozeman High; Johnnie McClusky, sr., S, Billings Senior; Payton Gonser, sr., S, Great Falls High; Reece Stanish, sr., S, Bozeman High; Riley Bergesen, jr., S, Billings West; Brady Lang, sr., ATH, Bozeman High; Levi Torgerson, sr., PR/KR, Great Falls High; Taco Dowler, jr., KR, Billings West; Caden Dowler, jr., ST, Billings West; Levi Torgerson, sr., ST, Great Falls High.

Second team

Offense

Jordan Jones, sr., QB, Bozeman High; Reed Harris, so., QB, Great Falls High; Jess Wattenbarger, sr., RB, Bozeman High; Ryan Krahe, jr., RB, Great Falls High; Payton Stidham, sr., HB, Billings Senior; Liam Swanson, sr., FB, Great Falls High; Caden Dowler, jr., WR, Billings West; Cedric Miller, sr., WR, Belgrade; Payton Sanders, jr., WR, Billings Skyview; Jackson Willems, sr., TE, Billings Skyview; Eli Rouane, sr., OL, Billings Senior; Jacob Anderson, so., OL, Billings West; Winslow Perry, sr., OL, Bozeman High; Zach Newton, jr., OL, Great Falls High; Carson Bain, s.r, OL, Bozeman High; Tyler Marr, sr., OL, Great Falls CMR; Carter Warnick, jr., OL, Billings West; Jacksen Burckley, sr., P/K, Billings Senior; Spencer Berger, jr., K, Billings West; Caden Dowler, jr., LS, Billings West.

Defense

Caleb Romero, jr., DE, Billings Senior; Liam Swanson, sr. DE, Great Falls High; Kylan Young, sr., DE, Billings West; Andrew Altschwager, sr., DL, Great Falls CMR; Elijah Davis, sr., DL, Great Falls High; Ryan Krahe, jr., LB, Great Falls High; Zach Newton, jr., LB, Great Falls High; Tyler Gordon, sr., LB, Belgrade; Cayden Paul, sr., LB, Billings West; Joe Stevenson, sr., LB, Great Falls CMR; Cameron Savaria, sr., LB, Billings Skyview; Alex Casas, sr., LB, Belgrade; Kailua Fatupaito, so., LB, Billings Skyview; Zach Ehrbacher, sr., DB, Billings West; Payton Sanders, jr., DB, Billings Skyview; Avery Allen, so., DB, Bozeman High; Malikye Simpson, jr., DB, Billings Senior; Caden Dowler, jr., S, Billings West; Padraig Lang, sr., S, Bozeman High; Bubba Bergen, jr., S, Billings Senior; Caleb Partridge, sr., S, Billings Skyview; Taco Dowler, jr., PR, Billings West; Malikye Simpson, jr., KR, Billings Senior; Grayson Cetraro, sr., ST, Bozeman High.

Western AA

Offensive MVP: Camden Sirmon, Missoula Sentinel.
Defensive co-MVPs: Geno Leonard, Missoula Sentinel; Soren Syvrud, Missoula Sentinel.

First team

Offense

Kaden Huot, jr., QB, Helena High; Camden Sirmon, sr., QB, Missoula Sentinel; Dayton Bay, sr., QB, Missoula Sentinel; Jake Rendina, jr., RB, Kalispell Glacier; Soren Syvrud, sr., RB, Missoula Sentinel; Charlie Kirgan, jr., FB, Missoula Sentinel; Ian Finch, jr., WR, Missoula Hellgate; Leo Filardi, so., WR, Missoula Hellgate; Dexter Tedesco, sr., WR, Helena High; TJ Rausch, sr., WR, Missoula Sentinel; Haiden Crews, sr., WR, Missoula Sentinel; Zac Crews, jr., TE, Missoula Sentinel; Jake Olson, sr., TE, Butte; Rocco Beccari, sr., OL, Kalispell Glacier; Judson Seliskar, sr., OL, Helena High; Zach Hanas, sr., OL, Missoula Sentinel; Dylan Rollins, sr., OL, Missoula Sentinel; Ramsey Knowles, jr., OL, Missoula Sentinel; Josh Goleman, jr., OL, Helena High; Geno Leonard, sr., OL, Missoula Sentinel; Charlie Kirgan, jr., P, Missoula Sentinel; Camdin Dirnberger, sr., K, Missoula Sentinel; Colter Janacaro, sr., LS, Missoula Big Sky; Jace Klucewich, sr., ATH, Missoula Sentinel.

Defense

Zac Crews, jr., DE, Missoula Sentinel; Tyler Little, sr., DE, Helena Capital; Charlie Kirgan, jr., DE, Missoula Sentinel; Forrest Suero, jr., DL, Helena High; Rocco Beccari, sr., DL, Kalispell Glacier; Daniel Dilfort, sr., DL, Missoula Sentinel; Zach Evans, sr., LB, Helena High; Geno Leonard, sr., LB, Missoula Sentinel; Chase Williams, jr., LB, Missoula Sentinel; Chayton Winkle, sr., LB, Helena Capital; Marcus Evans, jr., LB, Helena High; Soren Syvrud, sr., LB, Missoula Sentinel; Chase McGurran, jr., DB, Helena High; TJ Rausch, sr., DB, Missoula Sentinel; Christian Hansen, sr., DB, Butte;Ben Swanson, sr., S, Helena High; Jace Klucewich, sr., S, Missoula Sentinel; Donovan South, sr., S, Missoula Sentinel; Jace Klucewich, sr., PR, Missoula Sentinel; Donovan South, sr., KR, Missoula Sentinel; Jack Marcille, sr., ST, Helena High; Colter Janacaro, sr., ATH, Missoula Big Sky.

Second team

Offense

Dante Maiuri, sr., QB, Missoula Hellgate; Donovan South, sr., RB, Missoula Sentinel; Christian Vetter, sr., RB, Butte; Zach Evans, sr., FB, Helena High; Ben Swanson, sr., FB, Helena High; Quinn Belcher, sr., WR, Helena Capital; Raef Miller, sr., WR, Helena High; Chase McGurran, jr., WR, Helena High; Luke Bilau, jr., TE, Kalispell Glacier; Parker Lindsay, sr., OL, Missoula Sentinel; Zach Tierney, so., OL, Butte; Kevin Northey, sr., OL, Helena Capital; Ty Raiha, sr., OL, Butte; Jamey Michelotti, jr., OL, Helena Capital; DJ Jackson, sr., OL, Butte; Dylan Cunningham, jr., OL, Helena Capital; Patrick Rohrbach, jr., P, Kalispell Glacier; Casey Kautzman, jr., K, Butte; Dylan Christman, so., LS, Helena High; Dylan Cunningham, jr., OS, Helena Capital; Colter Janacaro, sr., ATH, Missoula Big Sky.

Defense

Jake Olson, sr., DE, Butte; Aidan Lee, sr., DE, Butte; Ethan Diede, sr., DE, Kalispell Glacier; Zach Tierney, so., DL, Butte; Talon Marsh, so., DL, Helena Capital; Zach Carson, sr., DL, Helena High; Joe Holzer, sr., DL, Missoula Sentinel; Kolby Jensen, jr., LB, Missoula Big Sky; Rayce Neill, sr., LB, Helena Capital; Alec Thomas, sr., LB, Kalispell Flathead; Shawn Huseby, sr., LB, Missoula Big Sky; Ryan Wolstad, sr., LB, Missoula Hellgate; Connor McCarthy, jr., DB, Missoula Sentinel; David Lowry, sr., DB, Helena High; Brayden Terzo, sr., DB, Missoula Hellgate; Mason Greene, jr., DB, Helena Capital; Jacob Welnel, sr., S, Helena Capital; Tyler Hausman, sr., S, Kalispell Glacier; Tanner Huff, sr., S, Butte; Quinn Belcher, sr., PR, Helena Capital; Jace Klucewich, sr., KR, Missoula Sentinel; Ryan Wolstad, sr., ST, Missoula Hellgate; Drew Klumph, jr., ST, Missoula Sentinel.

Class A

Eastern A

All-state

Eli Aby, sr., QB, Laurel; Jack Waddell, sr., WR, Laurel; Connor Ulschak, sr., OL, Laurel; Gabe Hernandez, sr., C, Laurel; Shel Osborne, jr., ILB, Laurel; James Ochs, sr., ILB, Laurel; Colter Bales, sr., DE, Laurel; Landen Baxter, sr., DT, Laurel; JaQuawhann Booth, sr., DT, Billings Central; Camden Capser, sr., K, Billings Central; Marcus Wittman, sr., QB, Billings Central; Derek Damjanovich, sr., LB, Billings Central; Thomas Hubbard, sr., S, Billings Central; Nate Sasich, sr., DE, Billings Central; Brock Ping, sr., RB, Billings Central; Carson Hunter, sr., QB, Miles City; Jayden Venable, sr., WR, Miles City; Damian Leidholt, sr., OLB, Miles City; Dalton Tvedt, sr., ILB, Miles City; Jesse Chapweske, sr., OL, Miles City; Riley Waters, sr., OLB, Sidney; Jaxson Franklin, sr., CB, Sidney; Brodey Skogen sr., DT, Sidney; Max Eaton, jr., OL, Glendive; Landon Farrar, sr., ILB, Lewistown; Keaton Potter, sr., RB, Lewistown; Kellen Detrick, sr., DE, Havre; Orion Thivierge, jr., ILB, Havre; Jayden Tillman, sr., S, Hardin.

All-conference

First team

Offense

Eli Aby, sr., QB, Laurel; Marcus Wittman, sr., QB, Billings Central; Carson Hunter, sr., QB, Miles City; Brock Ping, sr., RB, Billings Central; Riley Waters, sr., RB, Sidney; Keaton Potter, sr., RB, Lewistown; Beau Dantic, jr., RB, Laurel; Jack Waddell, sr., WR, Laurel; Jayden Venable, sr., WR, Miles City; Junior Brackenridge, sr., WR, Billings Central; Brodie Eckert, sr., WR, Glendive; Orion Thivierge, jr., WR, Havre; Kellen Detrick, sr., TE, Havre; Ben Glasscock, jr., TE, Miles City; Gabe Hernandez, sr., OL, Laurel; JaQuawhann Booth, sr., OL, Billings Central; Connor Ulschak, sr., OL, Laurel; Trey Schepens, sr., OL, Sidney; Jesse Chapweske, sr., OL, Miles City; Shel Osborne, jr., OL, Laurel; Max Eaton, jr., OL, Glendive; Camden Capser, sr., K, Billings Central.

Defense

JaQuawhann Booth, sr., DL, Billings Central; Landen Baxter, sr., DL, Laurel; Brodey Skogen, sr., DL, Sidney; Brady Walker, sr., DL, Lewistown; Kellen Detrick, sr., DE, Havre; Colter Bales, sr., DE, Laurel; Nate Sasich, sr., DE, Billings Central; Riley Waters, sr., OLB, Sidney; Michael Hayden, sr., OLB, Billings Central; Dalton Tvedt, sr., OLB, Miles City; Damian Leidholt, sr., OLB, Miles City; Derek Damjanovich, sr., ILB, Billings Central; James Ochs, sr., ILB, Laurel; Landon Farrar, sr., ILB, Lewistown; Orion Thivierge, jr., ILB, Havre; Shel Osborne, jr., ILB, Laurel; Jayden Venable, sr., CB, Miles City; Jaxson Franklin, sr., CB, Sidney; Kyson Moran, jr., CB, Laurel; Emmet Renner, jr., CB, Laurel; Eli Aby, sr., S, Laurel; Thomas Hubbard, sr., S, Billings Central; Jack Waddell, sr., S, Laurel; Jayden Tillman, sr., S, Hardin; Aden Graves, jr., S, Sidney.

Second team

Offense

Parker Buckley, jr., QB, Glendive; James Ochs, sr., RB, Laurel; Derek Damjanovich, sr., RB, Billings Central; Tate Wieferich, sr., RB, Sidney; Dawson Rowsey, jr., RB, Glendive; Jaxson Franklin, sr., WR, Sidney; Damian Leidholt, sr., WR, Miles City; Jayden Tillman, sr., WR, Hardin; Hunter Bear Cloud, sr., WR, Hardin; Isaiah Marquart, sr., WR, Lewistown; Emmett Renner, jr., WR, Laurel; Ryan McGinnis, jr., TE, Sidney; Tristan Redfield, jr., TE, Hardin; Carson Lunak, sr., OL, Havre; Kane Ekle, sr., OL, Laurel; Landen Baxter, sr., OL, Laurel; Brodey Skogen, sr., OL, Sidney; Dante PAllone, jr., OL, Hardin; Casper Sackman, jr., OL, Glendive; Colin Gilpatrick, sr., OL, Lewistown; Alex Donnelly, so., OL, Miles City; Dylan Morris, jr., OL, Lewistown; Tyler Emineth, sr., K, Laurel.

Defense

Gabe Hernandez, sr., DL, Laurel; Ethan Carlson, sr., DL, Havre; Carson Lunak, sr., DL, Havre; Justin Morris, sr., DL, Miles City; Dante Pallone, jr., DL, Hardin; Ben Glasscock, jr., DE, Miles City; Keaton Potter, sr., OLB, Lewistown; Jaxon Wittmayer, sr., OLB, Laurel; Beau Dantic, jr., OLB, Laurel; Xander Red Star, jr., OLB, Hardin; Clay Oven, so., OLB, Billings Central; Aidan Franklin, sr., ILB, Glendive; Riley Jackson, sr., ILB, Sidney; Jace Guptill, sr., ILB, Hardin; Cameron Brackenridge, so., ILB, Billings Central; Marcus Wittman, sr., CB, Billings Central; Brock Nystrom, sr., CB, Havre; Hunter Bear Cloud, sr., CB, Hardin; Riley Basta, jr., CB, Glendive; Brenan Hager, sr., S, Miles City; Brodie Eckert, sr., S, Glendive; Kent Swisse, sr., S, Hardin; Seth Norslien, sr., S, Lewisown; Kade Boyd, so., S, Billings Central.

Honorable mention

Offense

Paul Little Light, sr., WR, Hardin; Dalton Poleski, jr., WR, Miles City; Riley Basta, jr., WR, Glendive; Aaron Foster, sr., OL, Billings Central; Ethan Carlson, sr., OL, Havre; Carson Old Bull, jr., OL, Hardin; Seth Benge, so., OL, Billings Central.

Defense

Colin Gilpatrick, jr., DE, Lewistown; Grady Nelson, jr., DE, Sidney; Jentz Scarpholt, sr., OLB, Glendive; Boston Peters, sr., OLB, Sidney; Danny Anderson, sr,. CB, Miles City; Jordan Darby, sr., CB, Sidney; Basil Crisafulli, sr., CB, Glendive; Aidan Kline, jr., S, Miles City; Ashton Grover, jr., S, Lewistown.

Western A

All-state

Hudson Vergeron, sr., Hamilton; Tyler Burrows, sr., Hamilton; Carter Lake, sr., Hamilton; Tyson Rostad, jr., Hamilton; Aiden Sisson, sr., Hamilton; Liam O'Connell, so., Hamilton; Tristan Lewis, sr., Hamilton; Jaiden Klemundt, sr., Hamilton; Jace Fitzgerald, sr., Dillon; Jon Kirkley, jr., Dillon; Cole Truman, ,sr., Dillon; Zeke Ellis, sr., Dillon; Daxon Graham, sr., Dillon; Connor Curnow, jr., Dillon; Duncan Richardson, sr., Frenchtown; Tel Arthur, sr., Frenchtown; Brandon Finley, sr., Frenchtown; Isaiah Roth, jr., Columbia Falls; Cade Morgan, jr., Columbia Falls; Lucas Thacker, sr., Columbia Falls; Stevie Wilkinson, sr., Columbia Falls; Camren Ross, sr., Whitefish; Jaxsen Schlauch, jr., Whitefish; Bodie Smith, jr., Whitefish; Dawson Young, sr., Libby; Ryker McElmurry, sr., Libby; Jay Beagle, sr., Libby; Jarrett Wilson, so., Polson; Colton Graham, jr., Polson; Kellan Beller, so., Stevensville; Chucky Brave Rock, sr., Browning.

All-conference

First team

Offense

Tyson Rostad, jr., QB, Hamilton; Jace Fitzgerald, sr., QB, Dillon; Jarrett Wilson, so., QB, Polson; Dawson Young, sr., RB, Libby; Ben Rooney, sr., RB, Hamilton; Isaiah Roth, jr., RB, Columbia Falls; Jaiden Klemundt, sr., WR, Hamilton; Brandon Finley, sr., WR, Frenchtown; Jaxsen Schlauch, jr., WR, Whitefish; Bodie Smith, jr., WR, Whitefish; Colton Graham, jr., WR, Polson; Cade Morgan, jr., WR, Columbia Falls; Jon Kirkley, jr.,WR, Dillon; Cole Truman, sr., WR, Dillon; Duncan Richardson, sr., C, Frenchtown; Hudson Vegeron, sr., OL, Hamilton; Tyler Michalkiewicz, jr., OL, Libby; Chucky Brave Rock, sr., OL, Browning; Stevie Wilkinson, sr., OL, Columbia Falls; Tyler Burrows, sr., OL, Hamilton; Carter Lake, sr., OL, Hamilton; Camren Ross, sr., OL, Whitefish.

Defense

Duncan Richardson, sr., DL, Frenchtown; Hudson Vergeron, sr., DL, Hamilton; Camren Ross, sr., DL, Whitefish; Zeke Ellis, sr., DL, Dillon; Tyler Burrows, sr., DL, Hamilton; Aiden Sisson, sr., DL, Hamilton; Carter Lake, sr., LB, Hamilton; Tel Arthur, sr., LB, Frenchtown; Lucas Thacker, sr., LB, Columbia Falls; Connor Curnow, jr., LB, Dillon; Liam O'Connell, so., LB, Hamilton; Ryker McElmurry, sr., LB, Libby; Kellen Beller, so., LB, Stevensville; Jon Kirkley, jr., LB, Dillon; Tyson Rostad, jr., DB, Hamilton; Ryder Davis, jr., DB, Libby; Bodie Smith, jr., DB, Whitefish; Michael Hupp, sr., DB, Dillon; Jace Fitzgerald, sr., DB, Dillon; Tristan Lewis, sr., DB, Hamilton; Jay Beagle, sr., DB, Libby; Jaxsen Schlauch, jr., DB, Whitefish; Daxon Graham, sr., DB, Dillon; Devin Shelton, jr., DB, Frenchtown; Isaiah Roth, jr., KR/PR, Columbia Falls.

Second team

Offense

Fynn Ridgeway, so., QB, Whitefish; Mason Peterson, jr., QB, Columbia Falls; Tel Arthur, sr., RB, Frenchtown; Ben Tack, sr., RB, Hamilton; Kellan Beller, so., RB, Stevensville; Egan Lester, sr., RB, Butte Central; Michael Hupp, sr., RB, Dillon; Liam O'Connell, so., WR, Hamilton; Devin Shelton, jr., WR, Frenchtown; Trapper McAllister, sr., WR, Ronan; Cody Carlson, sr., WR, Browning; Blayne DeRoche, sr., WR, Browning; Dougie Peoples, so., WR, Butte Central; Xavier Fisher, jr., WR, Polson; Jonny Reiser, sr., WR, Dillon; Orion Kutney, sr., C, Hamilton; Owen Wilkins, sr., C, Libby; Erik Hart, jr., C, Butte Central; Tanner Harmon, jr., OL, Whitefish; Issac Stoker, fr., OL, Corvallis; Jake Houlihan, sr., OL, Frenchtown; Bryan Holland, sr., OL, Butte Central.

Defense

Chucky Brave Rock, sr., DL, Browning; Cy Stevenson, so., DL, Libby; Bryan Holland, sr., DL, Butte Central; Braunson Henriksen, jr., DL, Polson; Finn Coleman, sr., DL, Columbia Falls; Tynan Ostler, sr., DL, Dillon; Callahan Hoffman, jr., DL, Dillon; Dave Patterson, sr., LB, Libby; Ty Schwaiger, so., LB, Whitefish; Josh Nelson, sr., LB, Whitefish; Cody Schweikert, fr., LB, Columbia Falls; Tyler Glenn, sr., LB, Hamilton; Ryan Collins, jr., LB, Libby; Trent wilson, so., LB, Polson; Cade Morgan, jr., LB, Columbia Falls; Eyston Lakkala, jr., DB, Butte Central; Boston Goode, sr., DB, Polson; Daniel Kelsch, sr., DB, Ronan; Zane McCallum, jr., DB, Columbia Falls; Brandon Finley, sr., DB, Frenchtown; Evan Ellington, jr., DB, Frenchtown; Trapper McAllister, sr., DB, Ronan; Cody Carlson, sr., DB, Browning; Dawson Young, sr., KR/PR, Libby; Austin Drake, sr., K/P, Hamilton; Neils Getts, sr., K/P, Columbia Falls.

Honorable mention

Offense

Jay Beagle, sr., QB, Libby; Wyatt Hayes, sr., QB, Frenchtown; Peyton Hicks, so. RB, Frenchtown; Daxon Graham, sr., WR, Dillon; Trey Hunt, sr., WR, Whitefish; Ethan Cunningham, sr., C, Polson; Lucas Thacker, sr., C, Columbia Falls; Bridger Cole, sr., C, Corvallis; Thomas Teniente, jr., C, Stevensville; Jason Rodda, jr., OL, Ronan; Cole Karlin, sr., OL, Columbia Falls.

Defense

Max Shestak, sr., DL, Whitefish; Ian Williams, sr., DL, Butte Central; Raphe Salmon, jr., DL, Columbia Falls; Tucker Masters, sr., DL, Libby; Orion Kutney, sr., LB, Hamilton; Luke Garrison, so., LB, Butte Central; Jack Gibson, jr., LB, Dillon; Clay Barcus, sr., LB, Corvallis; Konnor Pockervina, so., LB, Butte Central; Caleb Cheff, so., DB, Ronan; Kanyon Stoker, so., DB, Corvallis; Jaxon Heinz, sr., DB, Columbia Falls.

Class B

Eastern B

All-state

Elijah Reynolds, sr., Red Lodge; Jay Jetmore, sr., Red Lodge; Corby Mann, sr., Red Lodge; Hunter Dare, sr., Huntley Project; Jaxen DeHaven, sr., Shepherd; Mason Faulk, sr., Shepherd.

All-conference

First team

Offense

Trey Allen, sr., QB, Red Lodge; Jay Jetmore, sr., RB, Red Lodge; Hunter Dare, sr., RB, Huntley Project; Jaxen DeHaven, sr., WR, Shepherd; Mason Faulk, sr., WR, Shepherd; Elijah Reynolds, sr., TE, Red Lodge; Corby Mann, sr., OL, Red Lodge; Burke Mastel, jr., OL, Red Lodge; Chase Hould, jr., OL, Huntley Project; Colton Hutzenbiler, jr., OL, Shepherd; Austin Dylina, sr., OL, Roundup.

Defense

Elijah Reynolds, sr., DL, Red Lodge; Cade Buchanan, sr., DL, Huntley Project; Corby Mann, sr., DL, Red Lodge; Aaron Richardson, sr., DL, Shepherd; Hunter Dare, sr., LB, Huntley Project; Gable Davis, jr., LB, Red Lodge; Colter Zink, jr., LB, Shepherd; Rylin Burns, sr., LB, Colstrip; Jay Jetmore, sr., DB, Red Lodge; Jaxen DeHaven, sr., DB, Shepherd; Mason Faulk, sr., DB, Shepherd; Shaye Wilke, sr., DB, Colstrip; Skyler Quenzer, jr., Flex, Red Lodge; Guy Lesh, so., P, Baker; Colden Peterson, jr., K, Red Lodge; Jay Jetmore, sr., KR/PR, Red Lodge.

Second team

Offense

Shawn Spindel, jr., QB, Shepherd; Avery Uecker, sr., RB, Baker; Rylin Burns, sr., RB, Colstrip; Rizon Berndt, sr., WR, Red Lodge; Tyce Casterline, fr., WR, Colstrip; Colter Zink, jr., TE, Shepherd; Malcolm Mann, jr., OL, Red Lodge; Tyger Harris, sr., OL, Shepherd; Cade Buchanan, sr., OL, Huntley Project; Renzy Anderson, sr., OL, Colstrip; Nathan Schallenberger, so., OL, Baker.

Defense

Tyger Harris, sr., DL, Shepherd; Braden Lammers, jr., DL, Shepherd; Burke Mastel, jr., DL, Red Lodge; Malcolm Mann, jr., DL, Red Lodge; Cole Bechtold, jr., LB, Huntley Project; Skyler Quenzer, jr., LB, Red Lodge; Aiden Lammers, fr., LB, Shepherd; Ty Kombol, sr., LB, Roundup; Dawson Lindeen, jr., DB, Huntley Project; Konner Flint, sr., DB, Baker; Michael McHenry, sr., DB, Roundup; Mitchell Youngman, jr., DB, Poplar; Garrett Lesh, jr., Flex, Baker; Shay Wilke, sr., P, Colstrip; Damarion Brewer, fr., KR/PR, Roundup.

Southern B

All-state

Gavin Vandenacre, jr., Townsend; Toby Veltkamp, sr., Manhattan; Dylan Smith, sr., Whitehall; Gabriel Delgatty, sr., Manhattan; Trey Johannes, jr., Columbus; Caden Holgate, sr., Manhattan; Trey Hoveland, jr., Townsend; Cayl DeBoer, sr., Manhattan; Jake Genger, jr., Jefferson; Colby Martinez, jr., Columbus; Corban Johnson, jr., Manhattan; Flint Smith, sr., Whitehall; Wade Leachman, sr., Townsend.

All-conference

First team

Offense

Trey Hoveland, jr. QB, Townsend; Trey Johannes, jr., RB, Columbus; Toby Veltkamp, sr., RB, Manhattan; Gavin Vandenacre, jr., WR, Townsend; Colby Martinez, jr., WR, Columbus; Gabriel Delgatty, sr., TE, Manhattan; Wade Leachman, sr., C, Townsend; Dylan Smith, sr., OL, Whitehall; Cayl DeBoer, sr., OL, Manhattan; Matt Riehl, sr., OL, Jefferson; Sven Stenberg, jr., OL, Manhattan.

Defense

Dylan Smith, sr., DE, Whitehall; Gabriel Delgatty, sr., DE, Manhattan; Cayl DeBoer, sr., DL, Manhattan; Jamus DuBois, sr., DL, Whitehall; Toby Veltkamp, sr., LB, Manhattan; Trey Johannes, jr., LB, Columbus; Jake Genger, jr., LB, Jefferson; Wade Leachman, sr., LB, Townsend; Gavin Vandenacre, jr., DB, Townsend; Caden Holgate, sr., DB, Manhattan; Brendan Wagner, sr., DB, Whitehall; Colby Martinez, jr., DB, Columbus.

Special teams

Sam Lane, sr., K, Townsend; Isaac Richardson, sr., P, Manhattan; Isaac Richardson, sr., KR/PR, Manhattan; Dawson Sweat, so., ATH, Townsend.

Second team

Offense

Caden Holgate, sr., QB, Manhattan; Brody Becker, sr., RB, Whitehall; Isaac Richardson, sr., RB, Manhattan; Corban Johnson, jr., WR, Manhattan; Austin Allen, jr., WR, Three Forks; Flint Smith, sr., TE, Whitehall; Javier Estrada, sr., C, Manhattan; Matt Ivankovich, jr., OL, Columbus; Michael Matzick, jr., OL, Big Timber; Leo Scafani, so., OL, Whitehall; Jamus DeBois, sr., OL, Whitehall.

Defense

Fred Livezey, sr., DE, Manhattan; Tristin Matzick, sr., DE, Big Timber; Matt Riehl, sr., DL, Jefferson; Michael Matzick, jr., DL, Big Timber; Sven Stenberg, jr., LB, Manhattan; Dawson Sweat, so., LB, Townsend; Miles Hoerauf, so., LB, Whitehall; Alex Kober, sr., LB, Big Timber; Corban Johnson, jr., DB, Manhattan; Joey Visser, jr., DB, Jefferson; Tate Bowler, sr., DB, Manhattan; Flint Smith, sr., DB, Whitehall.

Special teams

Dylan Root, so., K, Jefferson; Trey Hoveland, jr., P, Townsend; Brendan Wagner, jr., KR/PR, Whitehall; Tate Bowler, sr., ATH, Manhattan.

Northern B

All-state

Carson Bitney, sr., Conrad; Kolter Bouma, sr., Fairfield; Loden Idler, sr., Glasgow; Gavin Mills, sr., Fairfield; Pierce Mortenson, sr. Malta; Conor Murray, sr., Fairfield; Dylan Nieskens, sr., Glasgow; Mayson Phipps, sr., Glasgow; Cash Salsbery, jr., Malta; Beau Simonson, sr., Malta; Rex Williamson, jr, Malta; Austin Wilson, sr., Wolf Point.

All-conference

First team

Offense

Guidry Giles, sr., QB, Fairfield; Cash Salsbery, jr., RB, Malta; Jesse Lee, sr., RB, Glasgow; Carson Bitney, sr., WR, Conrad; Gavin Mills, sr., WR, Fairfield; Dylan Nieskens, sr., TE, Glasgow; Austin Wilson, sr., ATH, Wolf Point; Mayson Phipps, sr., OL, Glasgow; Cooper Larson, sr., OL, Glasgow; Kolter Bouma, sr., OL, Fairfield; Pierce Mortenson, sr., OL, Malta; Kade Harwood, sr., OL, Conrad.

Defense

Parker Mortenson, sr., DE, Malta; Pierce Mortenson, DE, sr., Malta; Mayson Phipps, sr., DL, Glasgow; Beau Simonson, sr., DL, Malta; Kolter Bouma, sr., LB, Fairfield; Cash Salsbery, jr., LB, Malta; Austin Wilson, sr., LB, Wolf Point; Dylan Nieskens, sr., LB, Glasgow; Gavin Mills, sr., DB, Fairfield; Conor Murray, sr., DB, Fairfield;' Rex Williamson, jr., DB, Malta; Colten Fast, sr., DB, Glasgow.

Special teams

Eddie Dewert, jr., K, Cut Bank; Loden Idler, sr., P, Glasgow; Carson Bitney, sr., KR/PR; Conrad.

Second team

Offense

Loden Idler, sr., QB, Glasgow; Rex Williamson, jr., RB, Malta; Miguel Perez, jr., RB, Fairfield; Conor Murray, sr., WR, Fairfield; Colten Fast, sr., WR, Glasgow; Daniel Faith, jr., TE, Fairfield; Brinkley Evans, so., ATH, Conrad; Hunter Anderson, sr., OL, Fairfield; Kaelob Flores, jr., OL, Fairfield; Wesley Omsberg, sr., OL, Cut Bank; Beau Simonson, sr., OL, Malta; Parker Mortenson, sr., OL, Malta.

Defense

Dayne Barbie, jr., DE, Cut Bank; Kade Harwood, sr., DE, Conrad; Mark Doty, sr., DL, Conrad; Hunter Anderson, sr., DL, Fairfield; Cooper Larson, sr., LB, Glasgow; Austin Vanek, jr., LB, Cut Bank; Brinkley Evans, so., LB, Conrad; Drew Ginther, sr., LB, Conrad; Carson Bitney, sr., DB, Conrad; Loden Idler, sr., DB, Glasgow; Matt Larson, jr., DB, Cut Bank; Kooper Oxarart, sr., DB, Malta.

Special teams

Parker Swenson, sr., K, Wolf Point; Gavin Mills, sr., P, Fairfield; Matt Larson, jr., KR/PR; Cut Bank.

Western B

All-state

Blake Shoupe, jr., Florence; Cormac Benn, sr., Bigfork; Ethan Abbott, jr., Florence; Gunnar Smith, sr., Eureka; Luke Maki, jr., Florence; Luke Benson, sr., Bigfork; Johnny Fehr, jr., Eureka.

All-conference

First team

Offense

Patrick Duchien, so., QB, Florence; Cormacc Benn, sr., RB, Bigfork; Gunnar Smith, sr., RB, Eureka; Luke Maki, TE, jr., Florence; Blake Shoupe, jr., WR, Florence; Levi Posey, jr., WR, Florence; Ethan Abbott, jr., OL, Florence; Luke Benson, sr., OL, Bigfork; Gavin Pilkington, jr., OL, Eureka; Johnny Fehr, jr., OL, Eureka; Braeden Guse, jr., OL, Bigfork.

Defense

Johnny Fehr, jr., DE, Eureka; Jake Dixon, sr., DE, Florence; Ethan Abbott, jr., DL, Florence; Luke Benson, DL, sr., Bigfork; Blake Shoupe, jr., LB, Florence; Levi Taylor, jr., LB, Bigfork; Danny Dunn, jr., LB, Eureka; Luke Maki, jr., LB, Florence; Cormac Benn, DB, sr., Bigfork; Gunnar Smith, sr., DB, Eureka; Jonny Chamberlin, sr., DB, Florence; Caden Zaluski, jr., DB, Florence.

Special teams

Jace Kruer, P, sr., Missoula Loyola; Caden Zaluski, K, jr., Florence; Levi Posey, KR/PR, jr., Florence; Danny Dunn, ATH, jr., Eureka.

Second team

Offense

Caleb Utter, so., QB, Eureka; Levi Taylor, jr., RB, Bigfork; Tristan Pyette, jr., RB, Florence; Cadence Waller, sr., WR, Florence; Joey Kindel, jr., WR, Eureka; Colter Casazza, sr., TE, Eureka; Jake Dixon, sr., OL, Florence; Jeron Mcnair, jr., OL, Florence; Rian Hoiland, sr., OL, Anaconda; Chase Bovee, sr., OL, Florence; Tre Rodriuez, jr., OL, Bigfork.

Defense

Colter Casazza, sr., DE, Eureka; Keegan Reed, sr., DE, Florence; Gavin Pilkington, jr., DL, Eureka; Rian Hoiland, sr., DL, Anaconda; Remington Little, so., LB, Eureka; Tristan Pyette, jr., LB, Florence; Tucker Smith, so., LB, Eureka; Bryce Gilliard, so., LB, Bigfork; Joey Kindel, jr., DB, Eureka; Levi Posey, jr., DB, Florence; Shae Pluid, sr., DB, Eureka; Cadence Waller, sr., DB, Florence.

Special teams

Gunnar Smith, sr., P, Eureka; Blake Shoupe, jr., K, Florence; Jace Kruer, sr., KR/PR, Missoula Loyola; Keenan Russell, jr., ATH, Missoula Loyola.

8-Man

8-Man East

All-state

Brady Buxbaum, sr., Fairview; Easton Hopes, sr., Fairview; Hunter Sharbono, so., Fairview; Josh HAmmerly, jr., Scobey; Steve Rice, sr., Fairview; Parker Cromwell, sr., Scobey; Payton Leibrand, sr., Scobey; Turner Tooke, jr., Ekalaka; Kanyon Taylor, jr., Fairview; Erik Field, jr., Westby-Grenora; Hayden Lockie, sr., Circle; Jayce Tande, sr., Scobey; Keegan Nelson, sr., Westby-Grenora; Adian Harbin, sr., Westby-Grenora; Kieran Hernandez, sr., Plentywood.

All-conference

First team

Offense

Jayce Tande, sr., QB, Scobey; Turner Tooke, jr., QB, Ekalaka; Brady Buxbaum, sr., RB, Fairview; Payton Leibrand, sr., RB, Scobey; Erik Field, jr., RB, Westby-Grenora; Steve Rice, sr., C, Fairview; Easton Hopes, sr., G, Fairview; Josh Hammerly, jr., G, Scobey; Hunter Sharbono, so., End, Fairview; Parker Cromwell, sr., End, Scobey; Hayden Lockie, sr., End, Circle; Adian Harbin, sr., End, Westby-Grenora.

Defense

Hunter Sharbono, so., DL, Fairview; Josh Hammerly, jr., DL, Scobey; Steve Rice, sr., DL, Fairview; Brady Buxbaum, sr., LB, Fairview; Keegan Nelson, sr., LB, Westby-Grenora; Easton Hopes, sr., LB, Fairview; Payton Leibrand, sr., LB, Scobey; Kieran Hernandez, sr., LB, Plentywood; Parker Cromwell, sr., DB, Scobey; Kanyon Taylor, jr., DB, Fairview; Turner Tooke, jr., DB, Ekalaka; Garrett George, sr., DB, Fairview.

Second team

Offense

Kanyon Taylor, jr., QB, Fairview; Darian Holecek, sr., QB, Westby-Grenora; Cole Becker, sr., RB, Circle; Kyle Minow, sr., RB, Broadus; Tugg Taylor, jr., RB, Circle; Jerod Pardee, sr., RB, Ekalaka; Philip Haynes, so., C, Scobey; Jayden Haynie, sr., G, Circle; Brennan Bonsell, jr., G, Ekalaka; Caden Handran, sr., End, Scobey; Ryan Rychner, sr., End, Ekalaka; Caydon Trupe, so., End, Plentywood.

Defense

Caleb Gackle, sr., DL, Circle; Aiden Perkins, jr., DL, Culbertson; Jaden Haynie, sr., DL, Circle; Dakota Holbrock, jr., DL, Broadus; Cole Becker, sr., LB, Circle; Jaron Taylor, so., LB, Circle; Seth Kennedy, sr., LB, Ekalaka; Colter Oie, jr., LB, Scobey; Kyle Minow, sr., LB, Broadus; Erik Field, jr., LB, Westby-Grenora; Hayden Lockie, sr., DB, Circle; Caden Handran, sr., DB, Scobey.

8-Man South

All-state

Tucker Johnstone, sr., FB/LB, Park City; Garrett Zimdars, sr., RB/DB, Park City; Rye Brastrup, jr., RB/LB, Joliet; Kelly Lind, sr., G/DE, Joliet; Gunnar Ward, sr., C/DT, Joliet; Ian Swenson, sr., TE/LB, Ennis; Wyatt Anderson, sr. FB/DE, Joliet; Colton Young, sr. RB/DB, Absarokee; Ben Kessler, sr., G/DE/K, Park City.

All-conference

First team

Offense

Jake Gauthier, jr., QB, Park City; Rye Brastrup, jr., RB, Joliet; Garrett Zimdars, sr., RB, Park City; Tucker Johnstone, sr., FB, Park City; Tristin Kindsfather, jr., WR, Park City; Ian Swensen, sr., TE, Ennis; Gunnar Ward, sr., C, Joliet; Kelly Lind, sr., G, Joliet; Ben Kessler, sr., G, Park City; Caden Theis, so., P, Sheridan; Rye Brastrup, jr., KR, Joliet.

Defense

Eyan Jordet, jr., DE, Park City; Kelly Lind, sr., DE, Joliet; Gunnar Ward, sr., DT, Joliet; Ryan Webber, sr., DT, Park City; Tucker Johnstone, sr., ILB, Park City; Ian Swenson, sr., ILB, Ennis; Rye Brastrup, jr., OLB, Joliet; Jarrett Jenkins, sr., OLB, Ennis; Colton Young, sr., DB, Absarokee; Garrett Zimdars, sr., DB, Park City; Caden Theis, so., K, Sheridan.

Second team

Offense

Hayden Ward, jr., QB, Joliet;v Colton Young, sr., RB, Absarokee; Jacob Johnson, jr., RB, Ennis; Wyatt Anderson, sr., FB, Joliet; Paxton McQuillan, so., WR, Joliet; Kaiden Batzler, jr., TE, Sheridan; Tyler Sciuchetti, sr., C, Ennis; Matthew Kaiser, sr., G, Twin Bridges; Eyan Jordet, jr., G, Park City; Julek Shipman, fr., P, Lone Peak.

Defense

Wyatt Anderson, sr., DE, Joliet; Ben Kessler, sr., DE, Park City; Reid Johnson, so., DT, Twin Bridges; John Wetmore, jr., DT, Park City; Hayden Ward, jr., ILB, Joliet; Kaiden Batzler, jr., ILB, Sheridan; Tristin Kindsfather, jr., OLB, Park City; Chase Fitzpatrick, jr., OLB, Twin Bridges; Paxton McQuillan, so., DB, Joliet; Brand Ostler, jr., DB, Ennis; Ben Kessler, sr., K, Park City.

8-Man North

All-state

Aidan McDaniel, sr., Belt; Kaimen Evans, sr., Belt; Teagan Jorgenson, jr., Cascade; Brock Hanford, jr., Fort Benton; Hayden Axtman, sr., Fort Benton; Hayden Diekhans, sr., Fort Benton; Jace Thompson, sr., Fort Benton; Tim Lane, jr., Fort Benton; William Ullery, sr., Fort Benton; Aidan Torgerson, jr., Shelby; Cameron Brusven, jr., Shelby; Jackson Appley, sr., Shelby; Rhett Reynolds, jr., Shelby; Lane Hinderager, sr., Simms; Michael Leach, jr., Simms; Stephen Links Jr., sr., Simms.

'A' sub-division

All-conference

First team

Offense

Kaimen Evans, sr., QB, Belt; Jace Thompson, sr., RB, Fort Benton; Hayden Axtman, sr., FB, Fort Benton; Aidan McDaniel, sr., WR, Belt; Hayden Diekhans, sr., TE, Fort Benton; Brock Hanford, jr., C, Fort Benton; River Hanson, sr., G, Cascade, Tim Lane, jr., G, Fort Benton.

Defense

Hayden Axtman, sr., DL, Fort Benton; Brock Hanford, jr., DL, Fort Benton; Tim Lane, jr., DE, Fort Benton; Colter Ball, jr., ILB, Fort Benton; Kaimen Evans, sr., ILB, Belt; Teagan Jorgensen, jr., OLB/CB, Cascade; Jace Thompson, sr., OLB/CB, Fort Benton; Hayden Diekhans, sr., S, Fort Benton.

Second team

Offense

William Ullery, sr., QB, Fort Benton; Teagan Jorgensen, jr., RB, Cascade; Carter Morgan, jr., FB, Choteau; Andrew Ballantyne, jr., WR, Fort Benton; Kaden Shelton, sr., TE, Cascade; Cole Hepfner, jr., C, Belt; Jared Selander, jr., G, Choteau.

Defense

Carter Morgan, jr., DL, Choteau; Gabe Waters, sr., DE, Cascade; Kaden Shelton, sr., ILB, Cascade; Jared Selander, jr., ILB, Choteau;v Toney Dailey, sr., OLB/CB, Choteau; Andrew Ballantyne, jr., OLB/CB, Fort Benton; William Ullery, sr., S, Fort Benton.

Honorable mention

River Hanson, sr., DL, Cascade; Keaghn McDaniel, so., DE, Belt; Garrett Metrione, so., OLB/CB, Belt; Aidan McDaniel, sr., S, Belt.

Coach of the year: Jory Thompson, Fort Benton.

'B' sub-division

First team

Offense

Stephen Link Jr., sr., QB, Simms; Cameron Brusven, jr., RB, Shelby; Aidan Torgerson, jr., FB, Shelby; Tabris Correa, sr., WR, Shelby; Rhett Reynolds, jr., TE, Shelby; Jackson Appley, sr., C, Shelby; Joryn Bunnell, so., G, Shelby; Lane Hinderager, sr., G, Simms, Cameron Brusven, jr., K, Shelby.

Defense

Jackson Appley, sr., DL, Shelby; Rhett Reynolds, jr., DE, Shelby; Lane Hinderager, sr., DE, Simms; Cameron Brusven, jr., ILB, Shelby; Michael Leach, jr., ILB, Simms; Tabris Correa, sr., OLB/CB, Shelby; Stephen Links Jr., sr., OLB/CB, Simms; Caden Smerker, sr., S, Simms.

Second team

Offense

Taylor Parsons, jr., QB, Shelby; Michael Leach, jr., RB, Simms; Caden Smerker, sr., WR, Simms; Reese Elliot, sr., TE, Chinook; Sam Michler, sr., C, Simms; Ethan MAcLeod, sr., G, Chinook;

Defense

Jacob Remsh, jr., DL, Simms; Ethan MacLeod, sr., DE, Chinook; Tyler Schoen, so., ILB, Chinook; Aidan Torgerson, jr., ILB, Shelby; Drake Berreth, jr., OLB/CB, Chinook; Bryce Lee, so., OLB/CB Shelby; Trenton Emerson, so., S, Shelby.

Honorable mention

Lane Fischer, sr., RB, Chester-Joplin-Inverness; Carter McDowell, jr., TE, Simms.

8-Man West

All-state

Kade Cutler, sr., Drummond-Philipsburg; Cordell Langton, jr., Drummond-Philipsburg; Preston Metesh, sr., Drummond-Philipsburg; Kade Pardee, sr., Thompson Falls; Roman Sparks, sr., Thompson Falls; Cody Burk, sr., Thompson Falls; Bryan Mask, sr., Alberton-Superior; Aaron Waddle, sr., Alberton-Superior; Lucas Anderson, sr., Thompson Falls; Tucker Foster, sr., Plains; Layne Spidel, sr., St. Ignatius; Trae Thilmony, jr., Thompson Falls; Ethan Parke, sr., Drummond-Philipsburg; Bryce Umphrey, so., St. Ignatius; Colt Crawford, sr., Arlee; Trevor Morrissey, sr., Drummond-Philipsburg; Preston Smith, jr., Darby; Avery Metesh, jr., Drummond-Philipsburg.

All-conference

First team

Offense

Kade Cutler (MVP), sr., QB, Drummond-Philipsburg; Bryan Mask, sr., QB, Alberton-Superior; Roman Sparks, sr., QB, Thompson Falls; Kade Pardee, sr., RB, Thompson Falls; Colt Crawford, sr., RB, Arlee; Preston Metesh, sr., RB, Drummond-Philipsburg; Layne Spidel, sr., RB, St. Ignatius; William McPherson, sr., C, Thompson Falls; Aaron Waddle, sr., C, Alberton-Superior; Cody Burk, sr., OL, Thompson Falls; Mason Graeff, sr., OL, Drummond-Philipsburg; Orion Plakke, so., WR, Alberton-Superior; Bryce Umphrey, so., WR, St. Ignatius; Lucas Anderson, sr., TE, Thompson Falls; Tucker Foster, sr., TE, Plains; Avery Metesh, jr., SB, Drummond-Philipsburg; Jake Calloway, sr., SB, Alberton-Superior.

Defense

Cordell Langton (MVP), jr., DL, Drummond-Philipsburg; Dane Chojnacky, sr., DL, Thompson Falls; Cody Burk, sr., DL, Thompson Falls; Layne Spidel, sr., DE, St. Ignatius; Tucker Foster, sr., DE, Plains; Ethan Parke, sr., DE, Drummond-Philipsburg; Trae Thilmony, jr., ILB, Thompson Falls; Preston Metesch, sr., ILB, Drummond-Philipsburg; Lucas Anderson, sr., OLB, Thompson Falls; Leyton Wagner, jr., OLB, Drummond-Philipsburg; Kade Pardee, sr., DB, Thompson Falls; Kade Cutler, sr., DB, Drummond-Philipsburg.

Special teams
Noah Coulson, sr., P, Arlee; Walker McDonald, jr., P, Seeley-Swan; Kade Cutler, sr., KR, Drummond-Philipsburg; Kade Cutler, sr., K, Drummond-Philipsburg; Kade Cutler, sr., PR, Drummond-Philipsburg.

Second team

Offense

Kellen McClure, so., QB, St. Ignatius; Gavin Regalado, sr., RB, Plains; Roper Edwards, sr., RB, Charlo; Lalo Bravo, sr., C, St. Ignatius; Cordell Langton, jr., OL, Drummond-Philipsburg; Ian Killorn, sr., OL, St. Ignatius; Phil Marquez, sr., WR, Charlo; Ethan Parke, sr., TE, Drummond-Philipsburg; Trae Thilmony, jr., SB, Thompson Falls; Charley Adams, jr., SB, St. Ignatius; Tucker Love, so., SB, Charlo.

Defense

Dawson DuMont, so., DE, Charlo; Walker McDonald, jr., DE, Seeley-Swan; Danner Haskins, sr., DE, Alberton-Superior; Ian Killorn, sr., ILB, St. Ignatius; Nate Clark, sr., ILB, Charlo; Colt Crawford, sr., ILB, Arlee; Preston Smith, jr., ILB, Darby; Derek Andersen, sr., OLB, Thompson Falls; Trevor Morrissey, sr., OLB, Drummond-Philipsburg; Aaron Waddle, sr., OLB, Alberton-Superior; Canyon Sargent, so., OLB, St. Ignatius; Roman Sparks, sr., DB, Thompson Falls; Avery Metesh, jr., DB, Drummond-Philipsburg; Bryan Mask, sr., DB, Alberton-Superior; Bryce Umphrey, so., DB, St. Ignatius; Coyle Nagy, jr., DB, Charlo.

Special teams
Charley Adams, jr., KR, St. Ignatius; Nathan Schrader, jr., K, Thompson Falls; Roman Sparks, sr., PR, Thompson Falls; Bryce Umphrey, so., PR, St. Ignatius.

6-Man

6-Man East

All-state

Isaac Johnson, sr., Froid-Medicine Lake; Ashdyn Hobbs, jr., Froid-Medicine Lake; Mason Dethman, fr., Froid-Medicine Lake; Sloan McPherson, sr., Savage; Gentry Conradsen, sr., Savage; Grady Gonsioroski, jr., Richey-Lambert; Colten Miske, sr., Wibaux; Colt Miller, sr., Froid-Medicine Lake; Tiegan Cundiff, so., Richey-Lambert; Logan Nelson, sr., Savage; Brett Stentoft, jr., Froid-Medicine Lake; Quinn Abar, so., Froid-Medicine Lake.

All-conference

Isaac Johnson, sr., Froid-Medicine Lake; Ashdyn Hobbs, jr., Froid-Medicine Lake; Mason Dethman, fr., Froid-Medicine Lake; Sloan McPherson, sr., Savage; Gentry Conradsen, sr., Savage; Grady Gonsioroski, jr., Richey-Lambert; Colten Miske, sr., Wibaux; Colt Miller, sr., Froid-Medicine Lake; Tiegan Cundiff, so., Richey-Lambert; Logan Nelson, sr., Savage; Jonathan Harris, jr., Wibaux; Jesse Strickland, jr., Bainville.

Co-coach of the year: Michael Reiter, Froid-Medicine Lake and Michael Bender, Savage.

6-Man South

All-conference

Aidan Jenkins, sr., Shields Valley*; Dylan Flatt, jr., Shields Valley*; Kaden Acosta, jr., Shields Valley*; Baylor Pospisil, jr., Bridger*; Hank Tuszynski, so., Broadview-Lavina*; Chance Goltz, jr., Bridger*; Hazen Marshall, sr., Shields Valley*; Rod Zentner, jr., Bridger*; James Collins, fr., Shields Valley*; Zach Althoff, so., Bridger; William Hanser, jr., Broadview-Lavina; Kade Lannen, so., Shields Valley.

Coach of the year: Mitch Ward, Shields Valley.

*Indicates all-state selection.

6-Man Central

All-state

Johnny Mysse, sr., Harlowton-Ryegate; Zack Solomon, sr., Denton-Geyser-Stanford; Ian Moline, jr., Geraldine-Highwood; Justin Stulc, sr., Roy-Winifred; Tucker Brown, sr., Hobson-Moore-Judith Gap; Jason Todhunter, sr., Harlowton-Ryegate.

All-conference

Ace Becker, so., Denton-Geyser-Stanford; Carter Derks, jr., Hobson-Moore-Judith Gap; Colter Woldstad, jr., Harlowton-Reygate; Ian Moline, jr., Geraldine-Highwood; Jason Todhunter, sr., Harlowton-Ryegate; Johnny Mysse, sr., Harlowton-Ryegate; Justin Stulc, sr., Roy-Winifred; RJ Granot, sr., Hobson-Moore-Judith Gap; Ryan Fenley, sr., Harlowton-Ryegate; Sivad Davis, jr., Harlowton-Ryegate; Tim Snyder, sr., Hobson-Moore-Judith Gap; Tucker Brown, sr., Hobson-Moore-Judith Gap; Xander Houseman, sr., Denton-Geyser-Stanford; Zack Solomon, sr., Denton-Geyser-Stanford.

6-Man North

All-conference

Kade Strutz, sr., Big Sandy*; Parker Proulx, sr., Big Sandy*; Spencer Lehnerz, jr., Power-Dutton-Brady*; Stanley Jarvis, sr., Sunburst*; Tyce Erickson, sr., Power-Dutton-Brady*; Nick Widhalm, sr., Power-Dutton-Brady*; Brady Pleninger, sr., Big Sandy*; Brody Connelly, sr., Valier*; Cade Hanson, jr., Sunburst; Kellan Doheny, jr., Power-Dutton-Brady; Kody Strutz, so., Big Sandy; Payne Ditmar, sr., North Star; Tyler Ellsworth, jr., Power-Dutton-Brady; Cam Schwarzbach, sr., Big Sandy.

*Indicates all-state selection.

6-Man West

All-conference

Shaw Davis, jr., White Sulphur Springs*; Kyle Lawson, jr., Hot Springs*; Cade VanVleet, jr., Noxon*; Alex Novark, jr., White Sulphur Springs*; Jack McAllister, jr., Hot Springs*; Jared Webley, sr., Noxon*; Sam Davis, jr., White Sulphur Springs*; Josh Baldwin, sr., Noxon*; Cylar Taylor, sr., White Sulphur Springs*; Eyan Becker, jr., Valley Christian.

*Indicates all-state selection.