High School SportsHigh School Football

Actions

2019 football all-conference, all-state selections

Web-Default-Image_1280x720-MTNSPX.png
Posted at 9:05 PM, Nov 27, 2019
and last updated 2019-12-05 19:39:36-05

Bozeman, Miles City, Eureka, Fairview and Jordan claimed Montana high school football championships last weekend. With the conclusion of the season, divisions have started announcing all-conference and all-state selections.

Class AA

All-state

First team

Offense

Tommy Mellott (MVP), QB, sr., Butte; Josh Erbacher, QB, sr., Billings West; Kameron Moreno, RB, sr., Butte; Asher Croy, RB, sr., Bozeman; Demarcus Carr, RB, sr., Billings West; Kobe Moreno, FB, sr., Butte; Parker Johnston, WR, sr., Helena Capital; Drew Deck, WR, sr., Kalispell Glacier; Connor Ryan, WR, sr., Billings West; Junior Bergen, WR, jr., Billings Senior; Levi Torgerson, WR., jr., Great Falls High; Kenneth Eiden IV, TE, jr., Bozeman; Nick Eliason, TE, sr., Billings Senior; Konor McClafferty, OT, sr., Butte; Tom Walkup, OT, sr., Bozeman; Dylan Rollins, OG, jr., Missoula Sentinel; Jaden Bienvenue, OG, sr., Billings West; John Brown, OG, jr., Bozeman; Brandon Spencer, OC, sr., Missoula Sentinel; Camren Spencer, OC, jr., Bozeman; Rollie Worster, ATH, sr., Missoula Hellgate; Jaxon Lee, ATH, sr., Missoula Sentinel.

Defense

Monte Pearson, DE, sr., Helena Capital; Tanner Russell, DE, sr., Kalispell Flathead; Kenneth Eiden IV (MVP), DE, jr. Bozeman; Hank Nuce, DL, sr., Kalispell Glacier; Jaden Bienvenue, DL, sr., Billings West; Camren Spencer, DL, jr., Bozeman; Zane McCormick, ILB, sr., Helena Capital; Ben Held, ILB, sr., Great Falls High; Brooks Talbot, ILB, jr., Bozeman; Hayden Ferguson, OLB, sr., Helena High; Soren Syvrud, OLB, jr., Missoula Sentinel; Kaelan Patten, OLB, sr., Bozeman; Jett Rebish, S, sr., Missoula Big Sky; Scout Allen, S., sr., Butte; Connor Ryan, S, sr., Billings West; Parker Johnston, CB, sr., Helena Capital; Carter Ash, CB, sr., Bozeman; Junior Bergen, CB, jr., Billings Senior; Rollie Worster, ATH, sr., Missoula Hellgate.

Special teams

Casey Kautzman, K, so., Butte; Andrew Almos, P, sr., Great Falls High; Peyton Hogan, LS, sr., Bozeman; Carter Ash, PR, sr., Bozeman; Junior Bergen, KR, jr., Billings Senior; Zach Tallman, ST, sr., Billings West.

Second team

Offense

Jake D'Agostino, QB, sr., Bozeman; Bridger Grovom, QB, sr., Helena Capital; Kadyn Craigle, RB, sr., Helena Capital; Charlie Kirgan, FB, so., Missoula Sentinel; Ian Finch, WR, so., Missoula Hellgate; Carter Ash, WR, sr., Bozeman; Ben Maehl, WR, sr., Missoula Big Sky; TJ Rausch, WR, jr., Missoula Sentinel; Taco Dowler, WR, so., Billings West; Luke Bilau, TE, so., Kalispell Glacier; Maddoxx Fucci, OT, sr., Kalispell Glacier; Isaiah Sanchez, OT, sr., Billings West; Conor Reitler, OT, sr., Billings Skyview; Lucas Kingston, OG, sr., Butte; Ty Raiha, OG, jr., Butte; Max Anderson, OC, sr., Kalispell Flathead; Thomas Klepps, OC, jr., Billings Senior.

Defense

Booker Perkins, DE, sr., Helena High; Luke Fedyk, DE, jr., Bozeman; Cole Curry, DE, sr., Billings West; Aidan Lee, DL, jr., Butte; Daniel Difort, DL, jr., Missoula Sentinel; Ethan DeRoche, DL, jr., Great Falls High; Zachary Evans, ILB, jr., Helena High; Geno Leonard, ILB, jr., Missoula Sentinel; Hunter Morse, ILB, sr., Billings West; Quinn Sullivan, OLB, sr., Butte; Neil Daily, OLB, jr., Billings West; Alex Allred, OLB, so., Billings Senior; Donovan South, S, jr., Missoula Sentinel; Johnnie McClusky, S, jr., Billings Senior; Zach Tallman, S, sr., Billings West; Chance Sheldon-Allen, CB, sr., Kalispell Flathead; Brayden Terzo, CB, jr., Missoula Hellgate; Taco Dowler, CB, so., Billings West; Ben Swanson, ATH, jr., Helena High.

Special teams

Jackson Burckley, K, jr., Billings Senior; Tommy Mellott, P, sr., Butte; Max Davis, P, sr., Billings Skyview; Doug Swanson, LS, sr., Missoula Big Sky; Jamie Jacobsen, LS, sr., Missoula Sentinel; Drew Deck, PR, sr., Kalispell Glacier; Jaxon Lee, KR, sr., Missoula Sentinel; Cory West, ST, sr., Butte.

Honorable mention

Offense

Dayton Bay, QB, so., Missoula Sentinel; Andrew Almos, QB, sr., Great Falls High; Logan Brown, RB, sr., Helena High; Jake Rendina, RB, so., Kalispell Glacier; Brenner Bushfield, RB, sr., Billings Skyview; Morgan Harmon, FB, sr., Billings Senior; Trey Herman, FB, sr., Billings Skyview; Keegan Barnes, WR, sr., Great Falls CMR; Josh Macy, WR, sr., Billings Skyview; Zach Tallman, WR, sr., Billings West; Oran Nash-Bergen, WR., sr., Billings Senior; Tate Bowler, WR, jr., Belgrade; Preston Jones, WR, sr., Missoula Sentinel; Cy Miller, WR, sr., Helena Capital; Ryan Neil, WR, jr., Butte; Kyler Tesch, WR, sr., Helena High; Raef Miller, WR, jr., Helena High; Kaelan Casey, TE, sr., Helena Capital; Peyton Hettick, TE, sr., Butte; Ryan Krahe, TE, so., Great Falls High; Neil Daily, TE, jr., Billings West; Monte Pearson, OT, sr., Helena Capital; Ryan Young, OT, sr., Helena High; Timmy Hollingsworth, OT, jr., Butte; Zac Malcolm, OT, so., Billings West; Ethan Cooper, OT, sr., Bozeman; Kyle Smith, OT, sr., Billings Senior; Ethan DeRoche, OT, jr., Great Falls High; Geno Leonard, OG, jr., Missoula Sentinel; Josh Lee, OG, sr., Helena Capital; Logan Lang, OG, so., Kalispell Flathead; Hunter Boyd, OG, jr., Great Falls High; Carter Cape, OG, sr., Bozeman; TJ Fife, OC, sr., Helena High; Brandon Donahoo, OC, sr., Missoula Big Sky; Will Harr, OC, sr., Great Falls CMR; Cade Hemby, OC, sr., Billings West.

Defense

Zac Crews, DE, so., Missoula Sentinel; Kade Feree, DE, sr., Missoula Hellgate; Forrest Suero, DE, so., Helena High; Caleb Romero, DE, so., Billings Senior; Quint Greer, DE, sr., Great Falls High; Andruw Brester, DE, sr., Billings West; Tyler Little, DL, jr., Helena Capital; Keyshawn Newby, DL, sr., Helena High; Max Andres, DL, sr., Missoula Big Sky; Brody Schwartz, DL, sr., Billings Senior; Zayne Konkol, DL, sr., Belgrade; Jason Langan, DL, sr., Bozeman; Tucker LeProwse, ILB, jr., Butte; Paxton Boyce, ILB, sr., Kalispell Flathead; Doug Swanson, ILB, sr., Missoula Big Sky; Mason Jacobsen, ILB, so., Belgrade; Wesley Tilleman, ILB, sr., Great Falls CMR; Jackson Willems, ILB, jr., Billings Skyview; Everett Fred, OLB, sr., Missoula Big Sky; Marcus Evans, OLB, so., Helena High; Dylan Nordberg, OLB, sr., Missoula Sentinel; Alex Barker, OLB, sr., Helena Capital; Joe Stevenson, OLB, jr., Great Falls CMR; Cameron Savaria, OLB, jr., Billings Skyview; Peyton Morton, OLB, so., Billings Senior; Connor Rigsby, S, sr., Helena High; Noah Braden, S, sr., Helena Capital; Brady Lang, S, jr., Bozeman; Gabe Longin, S, sr., Great Falls High; Payton Gonser, S, jr., Great Falls High; Reece Stanish, S, jr., Bozeman; Preston Jones, CB, sr., Missoula Sentinel; Anthony Guccione, CB, sr., Helena Capital; Billy Kelly, CB, jr., Butte; David Lowry, CB, jr., Helena High; Hudson Willett, CB, sr., Bozeman; Levi Torgerson, CB, jr., Great Falls High; Tate Bowler, CB, jr., Belgrade; Bryce Nelson, CB, sr., Great Falls CMR.

Special teams

Patrick Rohrbach, K, so., Kalispell Glacier; John Mears, K, sr., Belgrade; Everett Fred, P, sr., Missoula Big Sky; Jackson Burckley, P, jr., Billings Senior; Wyatt Hagen, P, jr., Great Falls CMR; Jake Slagel, LS, sr., Helena Capital; Hunter Morse, LS, sr., Billings West; Jaxon Lee, PR, sr., Missoula Sentinel; Bryce Nelson, PR, sr., Great Falls CMR; Kadyn Craigle, KR, sr., Helena Capital; Taco Dowler, KR, so., Billings West; Connor Ryan, KR, sr., Billings West; Brendan Martin, ST, sr., Bozeman; Scout Allen, ST, sr., Butte; Trystin Gilliam, ST, so., Helena Capital.

Eastern AA

First team

Offense

Josh Erbacher, QB, sr., Billings West; Jake D'Agostino, QB, sr., Bozeman; Asher Croy (MVP), RB, sr., Bozeman; Demarcus Carr, RB, sr., Billings West; Hunter Morse, HB, sr., Billings West; Morgan Harmon, FB, sr., Billings Senior; Connor Ryan, WR, sr., Billings West; Taco Dowler, WR, so., Billings West; Carter Ash, WR, sr., Bozeman; Junior Bergen, WR, jr., Billings Senior; Levi Torgerson, WR., jr., Great Falls High; Kenneth Eiden IV, TE, jr., Bozeman; Nick Eliason, TE, sr., Billings Senior; Isaiah Sanchez, OT, sr., Billings West; Tom Walkup, OT, sr., Bozeman; Conor Reitler, OT, sr., Billings Skyview; Jaden Bienvenue, OG, sr., Billings West; John Brown, OG, jr., Bozeman; Camren Spencer, OC, jr., Bozeman; Thomas Klepps, OC, jr., Billings Senior.

Defense

Kenneth Eiden IV (MVP), DE, jr. Bozeman; Luke Fedyk, DE, jr., Bozeman; Cole Curry, DE, sr., Billings West; Ethan DeRoche, DL, jr., Great Falls High; Jaden Bienvenue, DL, sr., Billings West; Camren Spencer, DL, jr., Bozeman; Ben Held, ILB, sr., Great Falls High; Hunter Morse, ILB, sr., Billings West; Brooks Talbot, ILB, jr., Bozeman; Neil Daily, OLB, jr., Billings West; Kaelan Patten, OLB, sr., Bozeman; Alex Allred, OLB, so., Billings Senior; Connor Ryan, S, sr., Billings West; Johnnie McClusky, S, jr., Billings Senior; Zach Tallman, S, sr., Billings West; Taco Dowler, CB, so., Billings West; Carter Ash, CB, sr., Bozeman; Junior Bergen, CB, jr., Billings Senior.

Special teams

Jackson Burckley, K, jr., Billings Senior; Andrew Almost, P, sr., Great Falls High; Max Davis, P, sr., Billings Skyview; Peyton Hogan, LS, sr., Bozeman; Carter Ash, PR, sr., Bozeman; Junior Bergen, KR, jr., Billings Senior; Zach Tallman, ST, sr., Billings West; Kenneth Eiden IV, ATH, jr., Bozeman.

Second team

Offense

Andrew Almos, QB, sr., Great Falls High; Brenner Bushfield, RB, sr., Billings Skyview; Mason Jacobsen, HB, so., Belgrade; Trey Herman, FB, sr., Billings Skyview; Keegan Barnes, WR, sr., Great Falls CMR; Josh Macy, WR, sr., Billings Skyview; Zach Tallman, WR, sr., Billings West; Oran Nash-Bergen, WR., sr., Billings Senior; Tate Bowler, WR, jr., Belgrade; Ryan Krahe, TE, so., Great Falls High; Neil Daily, TE, jr., Billings West; Zac Malcolm, OT, so., Billings West; Ethan Cooper, OT, sr., Bozeman; Kyle Smith, OT, sr., Billings Senior; Ethan DeRoche, OT, jr., Great Falls High; Hunter Boyd, OG, jr., Great Falls High; Carter Cape, OG, sr., Bozeman; Will Harr, OC, sr., Great Falls CMR; Cade Hemby, OC, sr., Billings West.

Defense

Caleb Romero, DE, so., Billings Senior; Quint Greer, DE, sr., Great Falls High; Andruw Brester, DE, sr., Billings West; Brody Schwartz, DL, sr., Billings Senior; Zayne Konkol, DL, sr., Belgrade; Jason Langan, DL, sr., Bozeman; Mason Jacobsen, ILB, so., Belgrade; Wesley Tilleman, ILB, sr., Great Falls CMR; Jackson Willems, ILB, jr., Billings Skyview; Joe Stevenson, OLB, jr., Great Falls CMR; Cameron Savaria, OLB, jr., Billings Skyview; Peyton Morton, OLB, so., Billings Senior; Brady Lang, S, jr., Bozeman; Gabe Longin, S, sr., Great Falls High; Payton Gonser, S, jr., Great Falls High; Reece Stanish, S, jr., Bozeman; Hudson Willett, CB, sr., Bozeman; Levi Torgerson, CB, jr., Great Falls High; Tate Bowler, CB, jr., Belgrade; Bryce Nelson, CB, sr., Great Falls CMR.

Special teams

John Mears, K, sr., Belgrade; Jackson Burckley, P, jr., Billings Senior; Wyatt Hagen, P, jr., Great Falls CMR; Hunter Morse, LS, sr., Billings West; Bryce Nelson, PR, sr., Great Falls CMR; Taco Dowler, KR, so., Billings West; Connor Ryan, KR, sr., Billings West; Brendan Martin, ST, sr., Bozeman; Connor Ryan, ATH, sr., Billings West.

Western AA

First team

Offense

Tommy Mellott (MVP), QB, sr., Butte; Kameron Moreno, RB, sr., Butte; Jaxon Lee, RB, sr., Missoula Sentinel; Kobe Moreno, FB, sr., Butte; Ian Finch, WR, so., Missoula Hellgate; Parker Johnston, WR, sr., Helena Capital; Ben Maehl, WR, sr., Missoula Big Sky; Drew Deck, WR, sr., Kalispell Glacier; TJ Rausch, WR, jr., Missoula Sentinel; Luke Bilau, TE, so., Kalispell Glacier; Maddoxx Fucci, OT, sr., Kalispell Glacier; Konor McClafferty, OT, sr., Butte; Dylan Rollins, OG, jr., Missoula Sentinel; Lucas Kingston, OG, sr., Butte; Ty Raiha, OG, jr., Butte; Brandon Spencer, OC, sr., Missoula Sentinel; Max Anderson, OC, sr., Kalispell Flathead.

Defense

Monte Pearson, DE, sr., Helena Capital; Booker Perkins, DE, sr., Helena High; Tanner Russell, DE, sr., Kalispell Flathead; Aidan Lee, DL, jr., Butte; Hank Nuce (MVP), DL, sr., Kalispell Glacier; Daniel Difort, DL, jr., Missoula Sentinel; Zane McCormick, ILB, sr., Helena Capital; Zachary Evans, ILB, jr., Helena High; Geno Leonard, ILB, jr., Missoula Sentinel; Quinn Sullivan, OLB, sr., Butte; Hayden Ferguson, OLB, sr., Helena High; Soren Syvrud, OLB, jr., Missoula Sentinel; Donovan South, S, jr., Missoula Sentinel; Jett Rebish, S, sr., Missoula Big Sky; Scout Allen, S., sr., Butte; Chance Sheldon-Allen, CB, sr., Kalispell Flathead; Brayden Terzo, CB, jr., Missoula Hellgate; Parker Johnston, CB, sr., Helena Capital.

Special teams

Casey Kautzman, K, so., Butte; Tommy Mellott, P, sr., Butte; Doug Swanson, LS, sr., Missoula Big Sky; Drew Deck, PR, sr., Kalispell Glacier; Jaxon Lee, KR, sr., Missoula Sentinel; Cory West, ST, sr., Butte; Rollie Worster, ATH, sr., Missoula Hellgate.

Second team

Offense

Dayton Bay, QB, so., Missoula Sentinel; Bridger Grovom, QB, sr., Helena Capital; Kadyn Craigle, RB, sr., Helena Capital; Logan Brown, RB, sr., Helena High; Jake Rendina, RB, so., Kalispell Glacier; Charlie Kirgan, FB, so., Missoula Sentinel; Preston Jones, WR, sr., Missoula Sentinel; Cy Miller, WR, sr., Helena Capital; Ryan Neil, WR, jr., Butte; Kyler Tesch, WR, sr., Helena High; Raef Miller, WR, jr., Helena High; Kaelan Casey, TE, sr., Helena Capital; Peyton Hettick, TE, sr., Butte; Monte Pearson, OT, sr., Helena Capital; Ryan Young, OT, sr., Helena High; Timmy Hollingsworth, OT, jr., Butte; Geno Leonard, OG, jr., Missoula Sentinel; Josh Lee, OG, sr., Helena Capital; Logan Lang, OG, so., Kalispell Flathead; TJ Fife, OC, sr., Helena High; Brandon Donahoo, OC, sr., Missoula Big Sky.

Defense

Zac Crews, DE, so., Missoula Sentinel; Kade Feree, DE, sr., Missoula Hellgate; Forrest Suero, DE, so., Helena High; Tyler Little, DL, jr., Helena Capital; Keyshawn Newby, DL, sr., Helena High; Max Andres, DL, sr., Missoula Big Sky; Tucker LeProwse, ILB, jr., Butte; Paxton Boyce, ILB, sr., Kalispell Flathead; Doug Swanson, ILB, sr., Missoula Big Sky; Everett Fred, OLB, sr., Missoula Big Sky; Marcus Evans, OLB, so., Helena High; Dylan Nordberg, OLB, sr., Missoula Sentinel; Alex Barker, OLB, sr., Helena Capital; Connor Rigsby, S, sr., Helena High; Noah Braden, S, sr., Helena Capital; Preston Jones, CB, sr., Missoula Sentinel; Anthony Guccione, CB, sr., Helena Capital; Billy Kelly, CB, jr., Butte; David Lowry, CB, jr., Helena High.

Special teams

Patrick Rohrbach, K, so., Kalispell Glacier; Everett Fred, P, sr., Missoula Big Sky; Jamie Jacobsen, LS, sr., Missoula Sentinel; Jake Slagel, LS, sr., Helena Capital; Jaxon Lee, PR, sr., Missoula Sentinel; Kadyn Craigle, KR, sr., Helena Capital; Scout Allen, ST, sr., Butte; Trystin Gilliam, ST, so., Helena Capital; Hayden Ferguson, ATH, sr., Helena High; Ben Swanson, ATH, jr., Helena High.

Class A

Eastern A

First team

Offense

Carson Hunter, QB, jr., Miles City*; Conner Schwend, QB, sr., Hardin*; Ethan Renner, RB, sr., Laurel*; Cameron Younger, RB, sr., Laurel; Masion Dionne, RB, sr., Havre*; Aidan Barrows, RB, sr., Miles City; Jess Bellows, WR, sr., Miles City*; Jayden Venable, WR, sr., Miles City*; Keagan Campbell, WR, sr., Laurel*; Jack Waddell, WR, jr., Laurel; Cayden Redfield, WR, sr., Hardin*; Carson Weeden, WR, sr., Lewistown; Mason Yochum, TE, sr., Billings Central; Kellen Dietrick, TE, jr., Havre; Jacolby Mattoon, C, sr., Miles City*; Alex Balkenbush, OL, sr., Billings Central*; Nathan McAvoy, OL, sr., Miles City; Traton Ferrell, OL, sr., Miles City; Connor Ulschak, OL, jr., Laurel; Kirby Basta, OL, sr, Glendive; Kasee Henderson, OL, sr., Havre*; Camden Capser, K, jr., Billings Central*;

Defense

JaQuawhann Booth, DL, jr., Billings Central*; Cameron Younger, DL, sr., Laurel*; Tyler Harms, DL, sr., Miles City; Kirby Basta, DL, sr., Glendive; Mason Harding, DE, sr., Miles City*; Kellen Dietrick, DE, jr., Havre*; Alex Balkenbush, DE, sr., Billings Central; Aidan Barrows, LB, sr., Miles City*; Garren Todoroff, LB, sr., Miles City*; Shel Osborne, LB, so., Laurel*; Danner Purkett, LB, sr., Laurel*; Riley Waters, LB, jr., Sidney*; Duane Otto II, LB, sr., Lewistown*; Nelson Crisafulli, LB, sr., Glendive*; Mason Yochum, LB, sr., Billings Central*; Mason Dionne, LB, sr., Havre; Dayron Johnson, CB, sr., Miles City*; Danny Anderson, CB, jr., Miles City; Jack Waddell, CB, jr., Laurel*; Emmett Renner, CB, so., Laurel; Damian Leidholt, S, jr., Miles City; Jack Cline, S, sr., Miles City*; Eli Aby, S, jr., Laurel; Charlie Parkan, S, sr., Billings Central; Junior Brackenridge, KR/PR, jr., Billings Central.

Second team

Offense

Eli Aby, QB, jr., Laurel*; Marcus Wittman, QB, jr., Billings Central; Keaton Potter, RB, jr., Lewistown; Riley Waters, RB, jr., Sidney; Nelson Crisafulli, RB, sr., Glendive; Derek Damjanovich, RB, jr., Billings Central; Jaxson Franklin, WR, jr., Sidney; Hunter Bear Cloud, WR, jr., Hardin; Orion Thivierge, WR, so., Havre; Charlie Parkan, WR, sr., Billings Central; Boston Peters, TE, jr., Sidney; Grayden Sanders, TE, sr., Lewistown; Gabe Hernandez, C, jr., Laurel; JaQuawhann Booth, C, jr., Billings Central; Bo Hakert, OL, sr., Billings Central; Jesse Chapweske, OL, jr., Miles City; Shel Olsborne, OL, so., Laurel; Dexter Beck, OL, sr., Havre; Colin Gilpatrick, OL, jr., Lewistown; Dylan Morris, OL, so., Lewistown; Max Eaton, OL, so., Glendive; Trey Schepens, OL, jr., Sidney.

Defense

Jacolby Mattoon, DL, sr., Miles City; Brady Walker, DL, jr., Lewistown; Tim Rindahl, DL, jr., Hardin; Brodey Skogen, DL, jr., Sidney; Max Eaton, DE, so., Glendive; Quinn Springer, DE, sr., Havre; Landen Baxter, DE, jr., Laurel; Eric Woods, DE, sr., Hardin; James Ochs, LB, sr., Laurel; Logan Peila, LB, sr., Miles City; Landon Farrar, LB, jr., Lewistown; Jett Jones, LB, sr., Sidney; Derek Damjanovich, LB, jr., Billings Central; Orion Thivierge, LB, so., Havre; Ty Greenfield, LB, sr., Hardin; Andres Galaz, LB, sr., Hardin; Carter Johnson, CB, so., Sidney; Cassady Redden, CB, sr., Hardin; Mason Whitmer, CB, sr., Glendive; Dane McCalla, CB, sr., Billings Central; Thomas Hubbard, S, jr., Billings Central; Keagan Campbell, S, sr., Laurel; Reese Bulkley, S, sr., Havre; Collin Comes, S, sr., Lewistown; Boston Peters, S, jr., Sidney.

Honorable mention

Offense

John Mehling, WR, sr., Hardin; Paul Little Light, WR, sr., Hardin; Kade Hellman, TE, sr., Glendive; Landen Baxter, OL, jr., Laurel; Nathan Gentry, OL, sr., Glendive; Quinn Springer, OL, sr., Havre; Ethan Carlson, OL, jr., Havre; Dante Pallone, OL, so., Hardin; Brady Walker, OL, jr., Lewistown.

Defense

Dexter Beck, DL, sr., Havre; Donald Mauer, DL, sr., Laurel; Colter Bales, DE, so., Laurel; Junior Brackenridge, LB, jr., Billings Central; Kaid Campbell, LB, sr., Miles City; Kendal Barta, LB, sr., Lewistown; Ethan Renner, LB, sr., Laurel; Troy Powell, CB, sr., Havre; Michael Hayden, CB, jr., Billings Central; Marcus Whittman, CB, jr., Billings Central; Cooper McGlothlin, CB, sr., Sidney; Seth Norslien, S, jr., Lewistown.

*Indicates all-state selection

Western A

First team

Offense

Carson Rostad, QB, sr., Hamilton*; Dawson Young, RB, jr., Libby*; Devin Beale, RB, sr., Whitefish*; Landon Duce, RB, sr., Hamilton*; Tel Arthur, FB, jr., Frenchtown*; Tyson Rostad, WR, so., Hamilton*; Jaiden Klemundt, WR, jr., Hamilton*; Cody Carlson, WR, jr., Browning; Jace Klucewich, WR, jr., Frenchtown*; Guido Ossello, WR, sr., Butte Central*; Trevor Neumann, WR, sr., Butte Central*; Cole Truman, WR, jr., Dillon; Ryker Wenderoth, WR, sr., Polson*; Tucker Jones, WR, sr., Hamilton*; Ian Calaway, TE, sr., Whitefish*; Preston Hales, C, sr., Dillon*; Logan Drown, G, sr., Whitefish*; Chris Schedlbauer, G, sr., Libby*; Tyler Burrows, T, jr., Hamilton*; Aaron Richards, T, sr., Butte Central*; Jade Morast, T, sr., Dillon*; Brayden Harrington, P, sr., Butte Central; Niels Getss, K, jr., Columbia Falls.

Defense

Duncan Richardson, DL, jr., Frenchtown*; Ian Williams, DL, sr., Butte Central; Tanner Marshall, DL, sr., Libby*; Zeke Ellis, DL, jr., Dillon*; Tyler Burrows, DE, jr., Hamilton*; Hank Rugg, DE, sr., Frenchtown*; Justin Anderson, DE, sr., Browning*; Carter Lake, ILB, jr., Hamilton*; Logan Drown, ILB, sr., Whitefish*; Cooper Hoffman, ILB, sr., Dillon*; Tel Arthur, ILB, jr., Frenchtown*; David Patterson, OLB, jr., Libby; Pete Gibson, OLB, sr., Dillon*; Bradly Nieves, OLB, sr., Columbia Falls*; Tucker Jones, OLB, sr., Hamilton*; Cade Baker, CB, sr., Frenchtown*; Ryker Wenderoth, CB, sr., Polson*; Chandler Bower, CB, sr., Libby; Justus Peterson, CB, sr., Dillon*; Michael Hupp, S, jr., Dillon*; Carson Rostad, S, sr., Hamilton*; Jace Klucewich, S, jr., Frenchtown*; Thomas McGree, FS, sr., Butte Central*; Jace Klucewich, KR/PR, jr., Frenchtown*.

Second team

Offense

Justus Peterson, QB, sr., Dillon; Thomas McGree, QB, sr., Butte Central; Cade Baker, QB, sr., Frenchtown; Ben Larson, RB, sr., Frenchtown; Eagon Lester, RB, jr., Butte Central; Dustin Terracciano, FB, so., Corvallis; Mason Murry, WR, sr,. Hamilton; Aidan Cyr, WR, sr., Frenchtown; Matt Victor, WR, sr., Ronan; Kellan Beller, WR, fr., Stevensville; Hank Rugg, WR, sr., Frenchtown; Bradly Nieves, WR, sr., Columbia Falls; Cooper Hoffman, TE, sr., Dillon; Duncan Richardson, C, jr., Frenchtown; Bryan Holland, G, jr., Butte Central; Kyle Kidrick, G, sr., Dillon; Tanner Marshall, T, sr., Libby; Dylan Perrine, T, sr., Frenchtown; Carter Lake, T, jr., Hamilton; Mason Peters, P, so., Columbia Falls; Chandler Bower, K, sr., Libby.

Defense

Aaron Richards, DL, sr., Butte Central; Aiden Sisson, DE, jr., Hamilton; Camren Ross, DE, jr., Whitefish; Brayden Harrington, DE, sr., Butte Central; Cayman Lee, DE, sr. Libby; Taetum Tresch, DE, jr., Corvallis; Ian Calaway, ILB, sr., Whitefish; Landon Duce, ILB, sr., Hamilton; Clay Barcus, ILB, jr., Corvallis; Bryan Holland, ILB, jr., Butte Central; Erik Westman, ILB, sr., Dillon; Isaac Balla, ILB, sr., Columbia Falls; Aidan Cyr, OLB, sr., Frenchtown; Jacob Ogeruk, OLB, sr., Dillon; Ryker McElmurry, OLB, jr., Libby; Jaxsen Schlauch, CB, so., Whitefish; Mason Murry, CB, sr., Hamilton; Trevor Neumann, CB, sr., Butte Central; Jackson Cripe, CB, sr., Whitefish; Kellan Beller, S, fr., Stevensville; Kaiden Romney, S, sr., Frenchtown; Austin Smith, S, sr., Stevensville; Jace Fitzgerald, S, jr., Dillon; Eric Dolence, S, sr., Ronan; Tyson Rostad, FS, so., Hamilton; Bodi Smith, FS, so., Whitefish.

Honorable mention

Offense

Mason Peters, QB, so., Columbia Falls; Jeff Offenbecher, QB, sr., Libby; Chandler Bower, WR, sr., Libby; Chucky Braverock, C, jr., Browning; Eric Hart, C, so., Butte Central; Owen Wilkins, C, jr., Libby; Dalton Jessop, C, sr., Hamilton; Landon Lynch, C, sr., Ronan; James Talia, G, sr., Corvallis; Gavin Rahl, G, sr., Stevensville; Stevie Wilkinson, G, jr., Columbia Falls; Boston Goode, P, jr., Polson.

Defense

Riley Vogel, DL, sr., Libby; Skyler Morrow, DL, sr., Columbia Falls; Xavier Avsec, DE, sr., Columbia Falls; Guido Ossello, ILB, sr., Butte Central; Colton Nelson, ILB, jr., Corvallis; Tanner Pendergast, ILB, sr., Stevensville; Luke Forman, ILB, sr., Libby; Chris Schedlbauer, ILB, sr., Libby; Kolby Reum, OLB, sr., Ronan; Garhet Salminen, CB, sr., Columbia Falls; Luke Heaphy, CB, sr., Butte Central; Ryder Davis, S, so., Libby.

*Indicates all-state selection

Class B

Eastern B

First team

Offense

Riley O'Donnell, QB, sr., Baker*; Finnegan Davis, RB, sr., Red Lodge*; Jay Jetmore, RB, jr., Red Lodge; Chris Kistler, RB, sr., Huntley Project; Braden Tomlin, WR, sr., Red Lodge*; Jake Fox, WR, jr., Huntley Project; Elijah Reynolds, TE, jr., Red Lodge*; Trey Yates, OL, sr., Colstrip*; Journey Grimsrud, OL, sr., Huntley Project*; Presten Ehrlich, OL, sr., Red Lodge*; Bannack Kisthand, OL, sr., Red Lodge; O'Connell Qualley, OL, sr., Baker.

Defense

Trey Yates, DL, sr., Colstrip*; Journey Grimsrud, DL, sr., Huntley Project*; Elijah Reynolds, DL, jr., Red Lodge*; Presten Ehrlich, DL, sr., Red Lodge*; Finnegan Davis, LB, sr., Red Lodge*; MaKale Kembel, LB, sr., Roundup*; Jay Jetmore, LB, jr., Red Lodge; Bannack Kisthand, LB, sr., Red Lodge; Braden Tomlin, DB, sr., Red Lodge; Austin Heimer, DB, sr., Red Lodge; Riley O'Donnell, DB, sr., Baker; Kordell Ellis, DB, sr., Huntley Project.

Second team

Offense

Austin Heimer, QB, sr., Red Lodge; MaKale Kembel, RB, sr., Roundup; Jay Johnson, RB, sr., Shepherd; Rizon Berndt, RB, jr., Red Lodge; Mason Faulk, WR, jr., Shepherd; Jaydell Little Axe, WR, sr., Colstrip; Teight Madler, TE, sr., Baker; Ryder Klein, OL, sr., Roundup; Beau Martin, OL, sr., Red Lodge; Jacob Wang, OL, sr., Baker; Aaron Richardson, OL, jr., Shepherd; Michael Main, OL, sr., Poplar.

Defense

Gage Schmitt, DL, sr., Shepherd; Corby Mann, DL, jr., Red Lodge; Braeden Cerveny, DL, jr., Shepherd; O'Connell Qualley, DL, sr., Baker; Cole Bechtold, LB, so., Huntley Project; Rylin Burns, LB, jr., Colstrip; Hunter Dare, LB, jr., Huntley Project; Chris Kistler, LB, sr., Huntley Project; Jay Johnson, DB, sr., Shepherd; Ty Kombol, DB, jr., Roundup; Shake Wilke, DB, jr., Colstrip; Rizon Berndt, DB, jr., Red Lodge.

*Indicates all-state selection

Southern B

First team

Offense

Lane Veltkamp, QB, sr., Manhattan*; Garrit Weeda, RB, sr., Manhattan; Jaxson Yanzick, RB, sr., Jefferson*; Colby Martinez, WR, so., Columbus*; Kyle Hotvedt, WR, sr., Manhattan*; Gabe Delgatty, TE, jr., Manhattan; Caleb Randall, C, sr., Manhattan; Spencer Oldenburger, OL, sr., Manhattan*; Jaden Lamb, OL, sr., Townsend*; Coen Guisti, OL, sr., Jefferson*; Rickey Preece, OL, sr., Columbus*; Avery Stiles, ATH, sr., Jefferson*.

Defense

Jaden Lamb, DE, sr., Townsend*; Josh Dyk, DE, sr., Manhattan; Spencer Oldenburger, DL, sr., Manhattan*; Coen Guisti, DL, sr., Jefferson*; Toby Veltkamp, LB, jr., Manhattan; Keegan Goddard, LB, sr., Columbus; Jake Genger, LB, so., Jefferson; Wade Leachman, LB, jr., Townsend; Avery Stiles, DB, sr., Jefferson*; Gavin Vandenacre, DB, so., Townsend*; Kyle Hotveldt, DB, sr., Manhattan; Lane Veltkamp, DB, sr., Manhattan; Nate Hill, K, sr., Townsend; Isaac Richardson, P, jr., Manhattan; Jaxson Yanzick, KR, sr., Jefferson.

Second team

Offense

Caden Meier, QB, so., Columbus; Braden Stosich, RB, sr., Big Timber; Levi Wagner, RB, so., Three Forks; Gavin Vandenacre, WR, so., Townsend; Tegan Robbins, WR, jr., Whitehall; Keegan Goddard, TE, sr., Columbus; Wade Leachman, C, sr., Townsend; Sampson Martinson, OL, sr., Manhattan; Dylan Smith, OL, jr., Whitehall; Cody Stene, OL, sr., Big Timber; Derek Nygaard, OL, sr., Jefferson; Dawson Sweat, ATH, fr., Townsend.

Defense

Derek Nygaard, DE, sr., Jefferson; Dylan Smith, DE, jr., Whitehall; Richy Preece, DL, sr., Columbus; Cody Stene, DL, sr., Big Timber; Tegan Robbins, LB, jr., Whitehall; Sampson Martinson, LB, sr., Manhattan; Jaxson Yanzick, LB, sr., Jefferson; Levi Wagner, LB, so., Three Forks; Colby Martinez, DB, so., Columbus; Brendan Wagner, DB, so., Whitehall; Tanner Cook, DB, sr., Columbus; Caden Holgate, DB, jr., Manhattan; Jose Molina, K, sr., Manhattan; James Nathan, P, sr., Jefferson; Tegan Robbins, KR, jr., Whitehall.

*Indicates all-state selection

Northern B

First team

Offense

Keeley Bake, QB, sr., Fairfield*; Tanner Smith, RB, sr., Malta*; Jesse Lee, RB, jr., Glasgow; Colten Fast, WR, jr., Glasgow; Gavin Mills, WR, jr., Fairfield*; Tel Aune, ATH, jr., Glasgow; Dylan Nieskens, TE, jr., Glasgow*; Conner Klick, OL, sr., Fairfield*; Kolter Bouma, OL, jr., Fairfield*; Mayson Phipps, OL, jr., Glasgow*; Parker Mortenson, OL, jr., Malta; Pierce Mortenson, OL, jr., Malta*; Keeley Bake, K, sr., Fairfield; Gavin Mills, P, jr., Fairfield; Keeley Bake, KR, sr., Fairfield.

Defense

Kolter Bouma, DE, jr., Fairfield*; Pierce Mortenson, DE, jr., Malta*; Hunter Anderson, DL, jr., Fairfield; Mayson Phipps, DL, jr., Glasgow*; Callan Mears, LB, sr., Malta; Conner Klick, LB, sr., Fairfield*; Keeley Bake, LB, sr., Fairfield*; Dylan Nieskens, LB, jr., Glasgow*; Alec Boland, DB, sr., Glasgow; Gaice Blackwell, DB, sr., Fairfield; Tanner Smith, DB, sr., Malta*; Gavin Mills, DB, jr., Fairfield*.

Second team

Offense

Alec Boland, QB, sr., Glasgow; Colten Barsness, RB, sr., Cut Bank; Rex Williamson, RB, so., Malta; Conor Murray, WR, jr., Fairfield; Loden Idler, WR, jr., Glasgow; Austin Wilson, ATH, jr., Wolf Point; Daniel Faith, TE, so., Fairfield; Thomas Troy, OL, sr., Fairfield; Cooper Larson, OL, jr., Glasgow; Hunter Anderson, OL, jr., Fairfield; Mark Doty, OL, jr., Conrad; Ty Kittleson, OL, jr., Glasgow; Lance St. Germaine, K, sr., Wolf Point; Rex Williamson, P, so., Malta; Loden Idler, KR, jr., Glasgow.

Defense

Parker Mortenson, DE, jr., Malta; Ty Kittleson, DE, jr., Glasgow; Cordel Salsbery, DL, jr., Malta; Kade Harwood, DL, jr., Conrad; Andrew Andersen, LB, sr., Cut Bank; Austin Wilson, LB, jr., Wolf Point; Tel Aune, LB, jr., Glasgow; Cash Salsbery, LB, so., Malta; Dexter Monson, DB, sr., Glasgow; Carson Bitney, DB, jr., Conrad; Conor Murray, DB, jr., Fairfield; Kooper Oxarart, DB, jr., Malta.

*Indicates all-state selection

Western B

First team

Offense

Colby Kohlman, QB, sr., Florence*; Hank Dunn, QB, sr., Eureka*; Chet McCully, RB, sr., Eureka*; Jake Kindel, RB, sr., Eureka*; Blake Shoupe, WR, so., Florence*; AJ Pacella, WR, sr., Eureka; Cory Chaney, TE, sr., Eureka*; Gavin Pilkington, OL, so., Eureka; Keith Kippenhan, OL, sr., Deer Lodge*; Ethan Holt, OL, sr., Eureka; Tommy Leonard, OL, sr., Missoula Loyola; Nickolay Shved, OL, sr., Florence*; Logan Nicholson, KR, so., Deer Lodge; Brodey Freeman, P, jr., Deer Lodge; Tanner Stone, K, so., Bigfork.

Defense

Dennis Schjetne, DL, sr., Eureka; Nickolay Shved, DL, sr., Florence*; Cory Chaney, DE, sr., Eureka*; Isaac Sessums, DE, sr., Missoula Loyola; Jake Kindel, LB, sr., Eureka*; Chet McCully, LB, sr., Eureka*; Luke Maki, LB, so., Florence; Bridger Danielson, LB, sr., Missoula Loyola; Hank Dunn, DB, sr., Eureka*; Colby Kohlman, DB, sr., Florence*; Chance Muller, DB, sr., Eureka*; Nick Mitzel, DB, sr., Missoula Loyola*.

Second team

Offense

Judd Appplegate, QB, sr., Deer Lodge*; Eli Christiansen, RB, sr., Florence; Austin Sartori, WR, sr., Eureka; Cormac Benn, WR, jr., Missoula Loyola; Luke Maki, TE, so., Florence; Rob Kaiser, OL, sr., Bigfork; Liam Haffey, OL, sr., Missoula Loyola; Jeron Mcnair, OL, so., Florence; David Wickwire, OL, sr., Bigfork; Johnny Fehr, OL, so., Eureka; Blake Shoupe, KR, so., Florence; Kellen Feeley, P, sr., Missoula Loyola; Caden Zaluski, K, so., Florence.

Defense

Izaya ward, DL, sr., Missoula Loyola; Malik Jones, DL, sr., Deer Lodge; Jake Dixon, DE, jr., Florence; Rob Kaiser, DE, sr., Bigfork; Judd Applegate, LB, sr., Deer Lodge*; Dan Dunn, LB, so., Eureka; Blake Shoupe, LB, so., Florence; Levi Taylor, LB, so., Bigfork; Cormac Benn, DB, jr., Missoula Loyola; AJ Pacella, DB, sr., Eureka; Jonny Chamberlin, DB, jr., Florence; Jake Round, DB, sr., Florence.

*Indicates all-state selection

8-Man

8-Man East

First team

Offense

Alex Schriver, QB, sr., Fairview*; Jayce Tande, QB, jr., Scobey*; Cody Asbeck, RB, sr., Fairview*; Brady Buxbaum, RB, jr., Fairview*; Gabe Granada, RB, sr., Culbertson*; Dyllan Elletson, G, sr., Fairview; Jared Pardee, G, jr., Ekalaka*; Tom Neu, G, sr., Fairview*; Ethan Neu, G, sr., Fairview*; Jesse Selting, End, sr., Fairview*; Mick O'Conner, End, sr., Ekalaka*; Brayden Cromwell, End, sr., Scobey*.

Defense

Mick O'Conner, DL, sr., Ekalaka*; Hunter Sharbono, DL, fr., Fairview*; Brayden Cromwell, DL, sr., Scobey*; Jacob Pardee, DL, jr., Ekalaka*; Braiden Taylor, DL, sr., Fairview*; Brady Buxbaum, LB, jr., Fairview*; Jesse Selting, LB, sr., Fairview*; Gabe Granada, LB, sr., Culbertson*; Easton Hopes, LB, jr., Fairview*; Alex Schriver, DB, sr., Fairview*; Cody Asbeck, DB, sr., Fairview*; Max Cole, DB, sr., Scobey*.

Second team

Offense

Kendall Russell, QB, jr., Lodge Grass; Payton Hauge, QB, sr., Culbertson; Cole Becker, RB, jr., Circle; Max Cole, RB, sr., Scobey; Wyatt Welchlin, C, sr., Scobey; Ryan Rychner, C, jr., Ekalaka; Jacob Brien, G, jr., Lodge Grass; Josh Hammerly, G, so., Scobey; Braiden Taylor, End, sr., Fairview; Corbin Irish, End, so., Broadus; JW Bonomo, End, sr., Forsyth; Rope Three Irons, End, sr., Lodge Grass.

Defense

Ethan Neu, DL, sr., Fairview; Wyatt Welchlin, DL, sr., Scobey; Beau Beery, DL, fr., Circle; Jacob Crowder, DL, sr., Culbertson; Josh Heron, DL, sr., Fairview; Hudson Blackwell, DL, so., Forsyth; Cole Becker, LB, sr., Circle; Caleb Gackle, LB, jr., Circle; Payton Leibrand, LB, jr., Scobey; Parker Cromwell, DB, jr., Scobey; Morgan Cummings, DB, jr., Plentywood; Hudson Blackwell, K, so., Forsyth.

*Indicates all-state selection

8-Man South

First team

Offense

Mac Hauck, QB, sr., West Yellowstone*; Carson Baker, QB, sr., Park City*; Miguel Salinas, RB, sr., West Yellowstone*; Trystan Harmon, RB, sr., Twin Bridges; Kyle Watt, FB, sr., West Yellowstone*; Sam Coffin, WR/TE, sr., West Yellowstone*; Caleb Bailey, TE, sr., Joliet*; German Vazquez, C, sr., West Yellowstone; Austin Dennis, G, sr., Park City*; Matthew Kaiser, G, jr., Joliet; Colton Young, KR, jr., Absarokee; Caleb Bailey, P, sr., Joliet.

Defense

Sam Coffin, DE, sr., West Yellowstone; Kelly Lind, DE, jr., Joliet; Talon Fortner, DT, sr., Ennis; Micah Ross, DT, sr., West Yellowstone; Nate Konen, ILB, sr., Twin Bridges*; Kyle Watt, ILB, sr., West Yellowstone; Tucker Johnstone, ILB, jr., Park City; Austin Samuels, OLB, sr., Lone Peak; Caleb Bailey, DB, sr., Joliet; Mac Hauck, S, sr., West Yellowstone; Dayton Gurie, K, jr., Absarokee.

Second team

Offense

Frankie Starz, QB, sr., Lone Peak; Bryce Nye, QB, sr., Twin Bridges; Garrett Zimdars, RB, jr., Park City; Rye Brastrup, RB, so., Joliet; Nate Konen, FB, sr., Twin Bridges; Austin Samuels, WR, sr., Lone Peak; Dylan Bal, C, sr., Park City; Kelly Lind, G, jr., Joliet; Talon Fortner, G, sr., Ennis.

Defense

Eyan Jordet, DE, so., Park City; Austin Dennis, DE, sr., Park City; Matthew Kaiser, DT, jr., Twin Bridges; Wyatt Anderson, LB, jr., Joliet; Frankie Starz, ILB, sr., Lone Peak; Trystan Harmon, OLB, sr., Twin Bridges; Hayden Ward, OLB, so., Joliet; Garrett McMillen, S, sr., Park City; Bryce Nye, S, sr., Twin Bridges.

*Indicates all-state selection

8-Man North

'A' sub-division

First team

Offense

Shane Girres, QB, sr., Great Falls Central*; Kyler Crabtree, RB, sr., Choteau*; Carter Morgan, FB, so., Choteau*; Hunter Vogl, WR, sr., Belt*; Kolby Kovatch, WR, sr., Choteau*; Caden Woods, TE, sr., Chester-Joplin-Inverness*; Quin Pray, C, sr., Great Falls Central*; Adam Langston, OG, sr., Belt; Rocky Vance, OG, sr., Great Falls Central*.

Defense

Cayle Schraner, DE, sr., Great Falls Central; Carter Morgan, DL, so., Choteau*; Quin Pray, DL, sr., Great Falls Central*; Kaimen Evans, ILB, jr., Belt*; Johnny Rappold, ILB, sr., Choteau; Hunter Vogl, OLB/CB, sr., Belt*; Drew Newman, OLB/CB, sr., Great Falls Central; Kyler Crabtree, S, sr., Choteau*.

Second team

Offense

Kaimen Evans, QB, jr., Belt; Jackson Malsam, RB, sr., Great Falls Central; Logan Warren, WR, sr., Great Falls Central; Treyton Hennes, TE, jr., Belt; Sam Stutz, C, sr., Choteau; Brady Armstrong, OG, sr., Choteau.

Defense

Caden Woods, DE, sr., Chester-Joplin-Inverness; Gavin Roberts, DL, sr., Belt; Andrew Woods, ILB, sr., Chester-Joplin-Inverness; Rocky Vance, ILB, sr., Great Falls Central; Kolby Kovatch, OLB/CB, sr., Choteau; Shane Girres, S, sr., Great Falls Central.

Honorable mention

Offense

Johnny Rappold, QB, sr., Choteau; Lane Fischer, RB, sr., Chester-Joplin-Inverness; Gavin Roberts, OG, sr., Belt.

Defense

Malachi Ereaux, DL, sr., Great Falls Central; J.J. Triplett, DL, fr., Belt; Teagen Jorgensen, ILB, so., Cascade; Trevor Thompson, OLB/CB, sr., Great Falls Central.

*Indicates all-state selection

8-Man North

'B' sub-division

First team

Offense

Carson McGinness, QB, sr., Centerville*; Garett Diekhans, QB, sr., Fort Benton*; Jace Thompson, RB, jr., Fort Benton*; Tanner Parsons, FB, sr., Shelby*; Hayden Axtman, FB, jr., Fort Benton*; Grant Cotton, WR, sr., Centerville; Toby Niederegger, WR, so., Chinook; William Ullery, WR, jr., Fort Benton; Hayden Diekhans, TE, jr., Fort Benton*; Gabe Johnson, C, sr., Centerville; Jadon Davis, OG, sr., Centerville*; Stetson LeFurgey, OG, sr., Fort Benton*; Cameron Brusven, K, so., Shelby.

Defense

Jacob Kelley, DE, sr., Centerville; Jadon Davis, DL, sr., Centerville*; Stetson LeFurgey, DL, sr., Fort Benton*; J.T. Hauer, ILB, sr., Chinook; Garett Diekhans, ILB, sr., Fort Benton*; Carson McGinness, OLB/CB, sr., Centerville*; Jace Thompson, OLB/CB, jr., Fort Benton*; Hayden Diekhans, S, jr., Fort Benton*.

Second team

Offense

Michael Leach, RB, so., Simms; Bridger Cavill, TE, sr., Centerville; Brock Hanford, C, so., Fort Benton; Lane Hinderager, OG, jr., Simms.

Defense

Tanner Parsons, DE, sr., Shelby; Lane Hinderager, DE, jr., Simms; Hayden Axtman, DL, jr., Fort Benton; Cameron Brusven, ILB, so., Shelby; Grant Cotton, ILB, sr., Centerville; Sam Dumas, OLB/CB, sr., Chinook; Stephen Gannon, OLB/CB, sr., Fort Benton; Michael Leach, S, so., Simms.

Honorable mention

Offense

Jacob Kelley, RB, sr., Centerville; Stephen Gannon, OG, sr., Fort Benton.

Defense

Orion MacDonald, DL, sr., Simms.

Coach of the year: Jory Thompson, Fort Benton.

*Indicates all-state selection

8-Man West

First team

Offense

Bryan Mask, QB, jr., Alberton-Superior*; Kade Cutler, QB, jr., Drummond-Philipsburg*; Nelson Smith, QB, sr., Darby*; Trey Green, RB, sr., Alberton-Superior*; Trey Fisher, RB, sr., Thompson Falls*; Isaiah Kovalsky, WR, sr., Alberton-Superior*; Kyler Francis, TE, sr., Alberton-Superior*; Brad Lantz, C, sr., Thompson Falls; Jack Jacobson, OL, sr., Thompson Falls*; Hewston Coon, OL, sr., Alberton-Superior*; Jake Calloway, SB, jr., Alberton-Superior; Kade Cutler, KR, jr., Drummond-Philipsburg; Dakota Wood, KR, sr., Seeley-Swan*; Layne Spidel, KR, sr., St. Ignatius; Nelson Smith, P, sr., Darby.

Defense

Jacob Lapinski, DL, sr., Alberton-Superior*; Dakota Irvine, DL, sr., Thompson Falls; Tucker Foster, DL, jr., Plains; Layne Spidel, DE, jr., St. Ignatius; Wyatt Rigby, DE, sr., Drummond-Philipsburg*; Hewston Coon, DE, sr., Alberton-Superior*; Walker McDonald, DE, so., Seeley-Swan*; Nate Wilhite, DE, sr., Thompson Falls*; Trey Green, ILB, sr., Alberton-Superior*; Nelson Smith, ILB, sr., Darby*; Trey Fisher, ILB, sr., Thompson Falls*; Jedi Christy, ILB, sr., St. Ignatius*; Wesley Buchanan, OLB, sr., Alberton-Superior; Daniel Brabender, OLB, sr., Drummond-Philipsburg*; Kade Cutler, DB, jr., Drummond-Philipsburg*; Isaiah Kovalsky, DB, sr., Alberton-Superior*; Kade Cutler, PR, jr., Drummond-Philipsburg; Nelson Smith, K, sr., Darby.

Second team

Offense

Troy Matt, RB, sr., St. Ignatius*; Preston Metesh, RB, jr., Drummond-Philipsburg; Nate Wilhite, RB, sr., Thompson Falls; Colt Crawford, RB, jr., Arlee; Esvin Reyes, RB, sr., Plains; Jedi Christy, WR, sr., St. Ignatius; Dakota Wood, WR, sr., Seeley-Swan; Daniel Brabender, TE, sr., Drummond-Philipsburg; Dakota Irvine, TE, sr., Thompson Falls; Aaron Waddle, C, jr., Alberton-Superior; CJ Forgey, C, sr., Arlee; Wyatt Rigby, OL, sr., Drummond-Philipsburg; Justin Miller, OL, sr., Thompson Falls; Hayden Currie, OL, sr., St. Ignatius; Tucker Foster, OL, jr., Plains; Charley Adams, SB, so., St. Ignatius; Caleb Maughan, SB, sr., Seeley-Swan; Walker McDonald, P, so., Seeley-Swan.

Defense

Hayden Currie, DL, sr., St. Ignatius; CJ Forgey, DE, sr., Arlee; Brice Hawkinson, ILB, so., Seeley-Swan; Esvin Reyes, ILB, sr., Plains; Brandon Zimmerman, OLB, sr., Thompson Falls; Preston Smith, OLB, so., Darby; Jake Calloway, OLB, jr., Alberton-Superior; Dakota Wood, DB, sr., Seeley-Swan; Roman Sparks, DB, jr., Thompson Falls; Charley Adams, DB, so., St. Ignatius; Kyler Francis, DB, sr., Alberton-Superior; Dakota Wood, PR, sr., Seeley-Swan; Deric Parks, PR, jr., Darby; Walker McDonald, K, so., Seeley-Swan.

Offensive MVP: Trey Green, RB, sr., Alberton-Superior.

Defensive MVP: Trey Green, ILB, sr., Alberton-Superior.

*Indicates all-state selection

6-Man

All-state

Keenan Murnion, sr., Jordan; Ed Murnion, sr., Jordan; Cole Murnion, sr., Jordan; Derek Reis, jr., Jordan; Ben McRaie, sr., Jordan; Dawson Murnion, so., Jordan; Ridge Sargent, sr., Westby-Grenora; Keegan Nelson, jr., Westby-Grenora; Blake Lien, sr., Richey-Lambert; Gabe Gonsioroski, sr., Richey-Lambert; Grady Gonsioroski, jr., Richey-Lambert; Hunter Watson, sr., Richey-Lambert; Sloan McPherson, jr., Savage; Gage Bloesser, sr., Savage; Tel Lunde, sr., Wibaux; Colton Miske, jr., Wibaux; Wyatt Davis, so., Wibaux; Gavin Nelson, sr., Wibaux; Jake Kallevig, sr., Bridger; Hank Tuzsynski, fr., Broadview-Lavina; Tayt Hansen, sr. Harlowton-Ryegate; Johnny Mysse, jr., Harlowton-Ryegate; Tyler Fordyce, sr., Roy-Winifred; Justin Stulc, jr., Roy-Winifred; Emmett Gilbert, sr., Shields Valley; Aidan Jenkins, jr., Shields Valley; Dylan Flatt, so., Shields Valley; Kade Strutz, jr., Big Sandy; Clint Darlington, sr., Big Sandy; Brock Proulx, sr., Big Sandy; Parker Proulx, jr., Big Sandy; Dylan Taylor, sr., Denton-Geyser-Stanford; Zack Solomon, jr., Denton-Geyser-Stanford; Ben Lenerz, sr., Power-Dutton-Brady; Nick Widhalm, jr., Power-Dutton-Brady; Elijah Byrd, sr., Gardiner; Brandon Knudsen, sr., Hot Springs; Kyle Lawson, so., Hot Springs; Rylan Weltz, sr., Noxon; Josh Baldwin, jr., Noxon; Cade McParland, sr., Sheridan; Alex Novark, so., White Sulphur Springs.

6-Man East

Keenan Murnion, sr., Jordan; Ed Murnion, sr., Jordan; Cole Murnion, sr., Jordan; Derek Reis, jr., Jordan; Ridge Sargent, sr., Westby-Grenora; Keegan Nelson, jr., Westby-Grenora; Blake Lien, sr., Richey-Lambert; Gabe Gonsioroski, sr., Richey-Lambert; Grady Gonsioroski, jr., Richey-Lambert; Hunter Watson, sr., Richey-Lambert; Sloan McPherson, jr., Savage; Tel Lunde, sr., Wibaux; Colton Miske, jr., Wibaux; Wyatt Davis, so., Wibaux.

6-Man South

Emmett Gilbert, sr., Shields Valley; Aidan Jenkins, jr., Shields Valley; Dylan Flatt, so., Shields Valley; Hunter Sanderson, sr. Shields Valley; Kaden Acosta, so., Shields Valley; Jake Kallevig, sr., Bridger; Rod Zentner, so., Bridger; Tyler Fordyce, sr., Roy-Winifred; Justin Stulc, jr., Roy-Winifred; Tayt Hansen, sr. Harlowton-Ryegate; Johnny Mysse, jr., Harlowton-Ryegate; Jason Todhunter, jr., Harlowton-Ryegate; Coltor Woldstad, so., Harlowton-Ryegate; Hank Tuzsynski, fr., Broadview-Lavina; Gabe Hanser, sr., Broadview-Lavina; Skyler Ward, sr., Broadview-Lavina; Preston Long, sr., Custer-Hysham; Tanner Bicker, so., Fromberg.

6-Man North

Kade Strutz, jr., Big Sandy; Clint Darlington, sr., Big Sandy; Brock Proulx, sr., Big Sandy; Parker Proulx, jr., Big Sandy; Brady Pleninger, jr., Big Sandy; Hunter Jappe, sr., Big Sandy; Ben Lenerz, sr., Power-Dutton-Brady; Nick Widhalm, jr., Power-Dutton-Brady; Jackson Wildhalm, sr., Power-Dutton-Brady; Tyce Erickson, jr., Power-Dutton-Brady; Dylan Taylor, sr., Denton-Geyser-Stanford; Zack Solomon, jr., Denton-Geyser-Stanford; Brodie Goodhart, sr., Denton-Geyser-Stanford; Xander Houseman, jr., Denton-Geyser-Stanford; Caden Rettig, sr., North Star; Bailer Spicher, sr., North Star; Bryce Birgenheier, sr., Geraldine-Highwood; Liam Laws, sr., Geraldine-Highwood; Brett Monroe, sr., Valier; Tucker Brown, jr., Hobson-Moore-Judith Gap.

6-Man West

Elijah Byrd, sr., Gardiner; Brandon Knudsen, sr., Hot Springs; Kyle Lawson, so., Hot Springs; Jack McAllister, so., Hot Springs; Rylan Weltz, sr., Noxon; Josh Baldwin, jr., Noxon; Michael Antonich, sr., Noxon; Cade McParland, sr., Sheridan; Alex Novark, so., White Sulphur Springs; Isaac Collins, sr., White Sulphur Springs; Cylar Taylor, jr., White Sulphur Springs; Andrew Davis, so., White Sulphur Springs.