Kalispell Flathead wrestling coach Jeff Thompson (kneeling) watches his Braves. (RICHIE MELBY/MTN Sports)

KALISPELL — Jeff Thompson and Kalispell Flathead certainly seem prepared to make a run at another Class AA wrestling title. The Braves won six different weight classes at the Western AA seeding tournament on Saturday, and will send numerous more to next week’s state tournament in Billings.

Tilynne Vasquez defeated teammate Brendan Barnes in the 103-pound championship, earning a 4-1 decision. Vasquez, who finished sixth at last year’s state tournament, is one of the few female wrestlers in the state of Montana.

The 132-pound bracket also featured an all-Flathead finale, where Jaden MacNeil picked up a technical fall at the 5:13 mark over teammate AJ Ekanger. MacNeil won the match 18-2.

The Braves won four of the final five weight classes, beginning with Garrett Rieke’s victory at 160 pounds. Payton Hume, Tucker Nadeau and Michael Lee won at 170, 182 and 285. Lee’s win came over teammate Alex Paull, a 6-5 decision.

Story continues below

Other winners included Helena High’s defending state champion Isaac Romero at 113 pounds. The Bengals saw Austin Murphy capture the 126-pound title, while Devin Crawford won at 138.

Helena Capital’s Travis Schulte won the 145-pound bracket, and teammate Hayden Azure was victorious at 120 pounds.

Missoula Big Sky’s Stormee Kipp and Missoula Sentinel’s Bryar Newbary were the other champions in the seeding tournament.

Wrestlers invade Billings for next weekend’s state tournament. Action begins Friday morning, Feb. 9, at Rimrock Auto Arena.

Individual results

103 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Tilynne Vasquez of Flathead (Kalispell)
2nd Place – Brendan Barnes of Flathead (Kalispell)
3rd Place – Bryson Danzinger of Missoula Sentinel
4th Place – Cody Frost of Glacier (Kalispell)
5th Place – Dylan Miller of Glacier (Kalispell)
6th Place – Nathaniel Yargo of Helena
7th Place – Jason Mandy of Helena
8th Place – Corbin Likeric of Missoula Sentinel
1st Place Match
Tilynne Vasquez (Flathead (Kalispell)) 4-1, So. over Brendan Barnes (Flathead (Kalispell)) 20-2, So. (Dec 4-1)
3rd Place Match
Bryson Danzinger (Missoula Sentinel) 10-10, Fr. over Cody Frost (Glacier (Kalispell)) 9-3, . (Fall 2:23)
5th Place Match
Dylan Miller (Glacier (Kalispell)) 11-7, Jr. over Nathaniel Yargo (Helena) 5-17, . (Fall 0:24)
7th Place Match
Jason Mandy (Helena) 4-5, . over Corbin Likeric (Missoula Sentinel) 0-3, . (Dec 8-3)

113 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Isaac Romero of Helena
2nd Place – Trevin Weizlen of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
3rd Place – Bryce Shaffer of Flathead (Kalispell)
4th Place – Kael Willis of Glacier (Kalispell)
5th Place – Damian Naldret of Flathead (Kalispell)
6th Place – Jackson Bakken of Missoula Sentinel
7th Place – Traeton Duty of Helena Capital
8th Place – Bridger Beach of Glacier (Kalispell)
1st Place Match
Isaac Romero (Helena) 27-0, . over Trevin Weizlen (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 31-5, . (Dec 10-3)
3rd Place Match
Bryce Shaffer (Flathead (Kalispell)) 15-4, Sr. over Kael Willis (Glacier (Kalispell)) 11-10, Fr. (Fall 2:32)
5th Place Match
Damian Naldret (Flathead (Kalispell)) 4-2, So. over Jackson Bakken (Missoula Sentinel) 7-7, Fr. (Fall 2:21)
7th Place Match
Traeton Duty (Helena Capital) 4-17, . over Bridger Beach (Glacier (Kalispell)) 4-8, So. (TF-1.5 4:48 (18-3))

120 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Hayden Azure of Helena Capital
2nd Place – Tyler Codington of Helena Capital
3rd Place – Tristan Little of Glacier (Kalispell)
4th Place – Cody Moats of Flathead (Kalispell)
5th Place – Dominic Battello of Flathead (Kalispell)
6th Place – Kyle Krstulich of Missoula Sentinel
7th Place – Dakota Thomas of Missoula Sentinel
8th Place – Lance Fretwell of Glacier (Kalispell)
1st Place Match
Hayden Azure (Helena Capital) 9-1, . over Tyler Codington (Helena Capital) 11-2, . (Inj. 0:00)
3rd Place Match
Tristan Little (Glacier (Kalispell)) 12-12, Jr. over Cody Moats (Flathead (Kalispell)) 4-2, Sr. (Dec 5-2)
5th Place Match
Dominic Battello (Flathead (Kalispell)) 12-7, Jr. over Kyle Krstulich (Missoula Sentinel) 2-3, Sr. (Fall 4:14)
7th Place Match
Dakota Thomas (Missoula Sentinel) 8-8, Sr. over Lance Fretwell (Glacier (Kalispell)) 7-10, . (Dec 6-1)

126 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Austin Murphy of Helena
2nd Place – Justin Kovalicky of Missoula Sentinel
3rd Place – Isaac Skillicorn of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
4th Place – Hunter Reichert of Flathead (Kalispell)
5th Place – Braden Comer of Flathead (Kalispell)
6th Place – Brayden Terzo of Missoula Hellgate
7th Place – Wyatt Schneider of Helena Capital
8th Place – Jerritt Messer of Missoula Sentinel
1st Place Match
Austin Murphy (Helena) 23-7, . over Justin Kovalicky (Missoula Sentinel) 16-7, So. (Dec 10-3)
3rd Place Match
Isaac Skillicorn (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 18-10, . over Hunter Reichert (Flathead (Kalispell)) 7-9, Jr. (Fall 2:41)
5th Place Match
Braden Comer (Flathead (Kalispell)) 6-10, Jr. over Brayden Terzo (Missoula Hellgate) 5-11, Fr. (Dec 6-2)
7th Place Match
Wyatt Schneider (Helena Capital) 4-11, . over Jerritt Messer (Missoula Sentinel) 1-3, So. (Dec 7-2)

132 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Jaden MacNeil of Flathead (Kalispell)
2nd Place – AJ Ekanger of Flathead (Kalispell)
3rd Place – Reece Eckley of Missoula Sentinel
4th Place – Tristan Traver of Missoula Sentinel
5th Place – Dayton Evans of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
6th Place – Conner May of Missoula Hellgate
7th Place – Caden Willis of Glacier (Kalispell)
8th Place – Ching Man Chan of Helena
1st Place Match
Jaden MacNeil (Flathead (Kalispell)) 12-5, Jr. over AJ Ekanger (Flathead (Kalispell)) 6-4, So. (TF-1.5 5:13 (18-2))
3rd Place Match
Reece Eckley (Missoula Sentinel) 16-5, Jr. over Tristan Traver (Missoula Sentinel) 3-2, Sr. (Fall 0:25)
5th Place Match
Dayton Evans (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 30-11, . over Conner May (Missoula Hellgate) 5-16, So. (Fall 1:22)
7th Place Match
Caden Willis (Glacier (Kalispell)) 16-9, Jr. over Ching Man Chan (Helena) 3-22, . (Fall 2:39)

138 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Devin Crawford of Helena
2nd Place – Cam Hegel of Missoula Sentinel
3rd Place – Dougie Swanson of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
4th Place – Lee Lambrecht of Helena Capital
5th Place – Hunter Meinzen of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
6th Place – Noah Kovick of Helena Capital
7th Place – Beau King of Missoula Sentinel
8th Place – Bo Meyer of Flathead (Kalispell)
1st Place Match
Devin Crawford (Helena) 31-4, . over Cam Hegel (Missoula Sentinel) 14-6, Sr. (MD 8-0)
3rd Place Match
Dougie Swanson (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 23-6, . over Lee Lambrecht (Helena Capital) 14-4, . (Dec 6-2)
5th Place Match
Hunter Meinzen (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 16-6, . over Noah Kovick (Helena Capital) 22-8, . (Dec 3-0)
7th Place Match
Beau King (Missoula Sentinel) 14-8, Jr. over Bo Meyer (Flathead (Kalispell)) 7-13, Jr. (Fall 1:57)

145 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Travis Schulte of Helena Capital
2nd Place – Kyle Gordon of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
3rd Place – Tanner Russell of Flathead (Kalispell)
4th Place – Bridger Hall of Missoula Hellgate
5th Place – Cole Bradford of Helena Capital
6th Place – Conall Powers of Missoula Sentinel
7th Place – Tristan Haueswas of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
8th Place – Blake Jolma of Missoula Sentinel
1st Place Match
Travis Schulte (Helena Capital) 30-6, . over Kyle Gordon (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 29-10, . (Dec 5-2)
3rd Place Match
Tanner Russell (Flathead (Kalispell)) 14-7, So. over Bridger Hall (Missoula Hellgate) 11-10, . (Fall 3:19)
5th Place Match
Cole Bradford (Helena Capital) 17-12, . over Conall Powers (Missoula Sentinel) 2-3, Jr. (Dec 2-1)
7th Place Match
Tristan Haueswas (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 2-2, . over Blake Jolma (Missoula Sentinel) 1-3, Fr. (Dec 1-0)

152 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Stormee Kipp of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
2nd Place – Kyle May of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
3rd Place – Kenyon Fretwell of Flathead (Kalispell)
4th Place – Dre Davis of Missoula Sentinel
5th Place – Luke Joy of Missoula Sentinel
6th Place – Joseph Battello of Flathead (Kalispell)
7th Place – Andrew Glynn of Glacier (Kalispell)
8th Place – Zachary LaPierre of Helena
1st Place Match
Stormee Kipp (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 11-3, . over Kyle May (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 17-14, . (Dec 5-4)
3rd Place Match
Kenyon Fretwell (Flathead (Kalispell)) 15-5, Sr. over Dre Davis (Missoula Sentinel) 3-2, Jr. (MD 11-3)
5th Place Match
Luke Joy (Missoula Sentinel) 12-10, Jr. over Joseph Battello (Flathead (Kalispell)) 3-3, Sr. (MD 8-0)
7th Place Match
Andrew Glynn (Glacier (Kalispell)) 12-14, Sr. over Zachary LaPierre (Helena) 2-6, . (Fall 2:18)

160 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Garrett Rieke of Flathead (Kalispell)
2nd Place – Mason Corcoran of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
3rd Place – Paxton Boyce of Flathead (Kalispell)
4th Place – Wyatt Shinn of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
5th Place – Jase Lewis of Missoula Hellgate
6th Place – Caden Gilmond of Glacier (Kalispell)
7th Place – Ian Isaacson of Helena Capital
8th Place – Peter McIntosh of Helena
1st Place Match
Garrett Rieke (Flathead (Kalispell)) 16-2, So. over Mason Corcoran (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 16-12, . (Dec 8-5)
3rd Place Match
Paxton Boyce (Flathead (Kalispell)) 9-3, So. over Wyatt Shinn (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 22-17, . (Dec 4-3)
5th Place Match
Jase Lewis (Missoula Hellgate) 5-13, So. over Caden Gilmond (Glacier (Kalispell)) 11-16, So. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Ian Isaacson (Helena Capital) 3-9, . over Peter McIntosh (Helena) 4-7, . (Fall 0:33)

170 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Payton Hume of Flathead (Kalispell)
2nd Place – Colby Martin of Flathead (Kalispell)
3rd Place – Chance Lee of Helena Capital
4th Place – Jacob Williams of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
5th Place – Mason Torrez of Glacier (Kalispell)
6th Place – Abraxas Brydon of Missoula Hellgate
7th Place – Keaton Pouliot of Helena Capital
8th Place – Albin Haglund of Missoula Sentinel
1st Place Match
Payton Hume (Flathead (Kalispell)) 17-1, Sr. over Colby Martin (Flathead (Kalispell)) 7-3, Jr. (For.)
3rd Place Match
Chance Lee (Helena Capital) 10-12, . over Jacob Williams (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 2-2, . (Fall 2:34)
5th Place Match
Mason Torrez (Glacier (Kalispell)) 10-6, Jr. over Abraxas Brydon (Missoula Hellgate) 6-11, So. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Keaton Pouliot (Helena Capital) 2-11, . over Albin Haglund (Missoula Sentinel) 1-3, Sr. (Fall 4:53)

182 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Tucker Nadeau of Flathead (Kalispell)
2nd Place – Dylan Goforth of Missoula Sentinel
3rd Place – Zane McCormick of Helena Capital
4th Place – Taylor Morton of Flathead (Kalispell)
5th Place – Camrin Doty of Missoula Sentinel
6th Place – Jacob Manibusan of Helena
7th Place – Josh Lee of Helena Capital
8th Place – Luke Wilson of Missoula Hellgate
1st Place Match
Tucker Nadeau (Flathead (Kalispell)) 18-0, Sr. over Dylan Goforth (Missoula Sentinel) 16-9, Sr. (Fall 5:33)
3rd Place Match
Zane McCormick (Helena Capital) 7-5, . over Taylor Morton (Flathead (Kalispell)) 2-2, Sr. (MD 13-5)
5th Place Match
Camrin Doty (Missoula Sentinel) 3-2, Jr. over Jacob Manibusan (Helena) 9-13, . (For.)
7th Place Match
Josh Lee (Helena Capital) 7-7, . over Luke Wilson (Missoula Hellgate) 8-9, Sr. (Dec 9-2)

205 pounds
Guaranteed Places
1st Place – Bryar Newbary of Missoula Sentinel
2nd Place – Seth Jensen of Helena Capital
3rd Place – Hunter Wellcome of Flathead (Kalispell)
4th Place – Tanner Stack of Missoula Sentinel
5th Place – Ross Calhoon of Flathead (Kalispell)
6th Place – Alec McVey-Touchette of Helena Capital
7th Place – Connor DeReu of Glacier (Kalispell)
8th Place – Kendahl Odell of Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart
1st Place Match
Bryar Newbary (Missoula Sentinel) 17-4, Sr. over Seth Jensen (Helena Capital) 22-8, . (Dec 4-3)
3rd Place Match
Hunter Wellcome (Flathead (Kalispell)) 11-7, Sr. over Tanner Stack (Missoula Sentinel) 15-11, Sr. (Fall 4:26)
5th Place Match
Ross Calhoon (Flathead (Kalispell)) 3-2, Jr. over Alec McVey-Touchette (Helena Capital) 3-7, . (Fall 1:18)
7th Place Match
Connor DeReu (Glacier (Kalispell)) 10-15, Sr. over Kendahl Odell (Missoula Big Sky / Loyola Sacred Heart) 3-16, . (Fall 2:40)

285 pounds
Guaranteed Places
2nd Place – Alex Paull of Flathead (Kalispell)
2nd Place – Michael Lee of Flathead (Kalispell)
3rd Place – Tre Krause of Glacier (Kalispell)
4th Place – Justin Jenks of Helena Capital
5th Place – Dakota Friesen of Missoula Hellgate
6th Place – Larrison Stevens of Glacier (Kalispell)
7th Place – Drekin Kelly of Missoula Hellgate
8th Place – Jake Slagel of Helena Capital
1st Place Match
This match has not been wrestled yet.
3rd Place Match
Tre Krause (Glacier (Kalispell)) 16-8, Jr. over Justin Jenks (Helena Capital) 11-13, . (Fall 0:45)
5th Place Match
Dakota Friesen (Missoula Hellgate) 3-2, . over Larrison Stevens (Glacier (Kalispell)) 2-3, Jr. (Fall 4:01)
7th Place Match
Drekin Kelly (Missoula Hellgate) 4-14, Jr. over Jake Slagel (Helena Capital) 0-3, . (Fall 0:31)

LEAVE A REPLY