(Courtesy: Jackie Jensen Photography)

(Susan Kanode/Fort Worth Stock Show & Rodeo)

FORT WORTH, Texas — When Luke Brown swung his rope at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, he was just over 1,000 miles from the place of his birth.

Brown and his team roping partner Jake Long took the overall lead here with a total time of 10.2 seconds. They roped their first steer here on Sunday night and stopped the clock in 4.9 seconds to move into a tie for fourth place in the first round.

That set them up for their second competition on Monday afternoon. They stopped the clock in 5.3 seconds. Previously a three-way tie was the top of the overall team-roping leaderboard at 10.7, but Brown and Long took care of that.

Story continues below

While Brown didn’t grow up in an area known for rodeo, he moved west as quickly as he could to pursue his goals as a header. After high school, he moved to Big Spring, Texas, to attend Howard College. Knowing that Texas was a better place to rodeo from he now lives near Stephenville.

Brown and Long, who calls Coffeyville, Kansas home have teamed together for the last two rodeo seasons and have qualified for the Wrangler National Finals Rodeo (NFR) together twice.

They finished second at the National Western Stock Show in Denver just a week ago and are already in the top five in the world standings. Any money they win at the legendary Fort Worth Rodeo will help them qualify for the 2018 NFR next December in Las Vegas.

J.R. Vezain from Cowley, Wyoming, moved into third place overall in the bareback riding with 251 points on three rides. Vezain also leads the first round with an 88.5-point effort.

Justin Miller, who narrowly missed last year’s NFR, is motivated to be there this year. He has an opportunity to get a good check here and will get to ride a fourth horse at the Championship Finals. Miller, from Billings, Montana has a total 246.5 points and is fourth overall.

The World’s Original Indoor Rodeo® continues its 100th-anniversary edition Tuesday with performances at 2 and 7:30 p.m., in the historic Will Rogers Coliseum.

Eighteenth Performance

Bareback Riding: 1, Zack Brown, Red Bluff, Calif., 81.5 points on Western Rodeo’s Scamptown. 2, JR Vezain, Cowley, Wyo., 80.5. 3, Steven Dent, Mullen, Neb., 79.5. 4, Justin Miller, Billings, Mont., 79.

Steer Wrestling: 1, Sterling Lambert, Fallon, Nev., 4.8 seconds. 2, J.D. Struxness, Milan, Minn., 5.1. 3, Austin Eller, Glendo, Wyo., 5.8. 4, Jesse Brown, Baker City, Ore. 6.5.

Team Roping: 1, Casey Hicks, Sperry, Okla., and Braden Harmon, Tuttle, Okla., 4.9 seconds. 2, Luke Brown, Rock Hill, S.C., and Jake Long, Coffeyville, Kan., 5.3. 3, Derrick Begay, Seba Dalkai, Ariz., and Clay O’Brien Cooper, Gardnerville, Nev., 5.6. 4, Cole Wheeler, Flint, Texas, and Blake Bentley, Burleson, Texas, 11.4.

Saddle Bronc Riding: 1, Kobyn Williams, De Berry, Texas, 81 points on Western Rodeo’s Jet Liner. 2, Sage Newman, Melstone, Mont., 79. 3, Cole Elshere, Faith, S.D., 76. Carter Elshere, Elm Springs, S.D., 75.

Tie-Down Roping: 1, Tyler Milligan, Pawhuska, Okla., 9.6 seconds. 2, (tie) Clint Cooper, Decatur, Texas, and Lee Ellsworth, Brock, Texas, 10.8. 4, Jud Nowotny, La Vernia, Texas, 12.2.

Barrel Racing: 1, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 16.51 seconds. 2, Kellie Collier, Hereford, Texas, 16.63. 3, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.66. 4, Tammy Fischer, Ledbetter, Texas, 16.67.

Bull Riding: (no qualified rides)

 

Nineteenth Performance

Bareback Riding: 1, Ryan Jessop, Panguitch, Utah, 82 points on Four Star Rodeo’s CC Valley. 2, (tie) Chance Ames, Big Piney, Wyo., and Logan Patterson, Kim, Colo., 79. 4, Kyle Charley, Lukachukai, Ariz., 73.5.

Steer Wrestling: 1, Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 4.4 seconds. 2, (tie) Zack Jongbloed, Iowa, La., and Dakota Eldridge, Elko, Nev., 4.8. 4, Rowdy Parrott, Mamou, La., 5.7.

Team Roping: 1, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 5.1 seconds. 2, Tyler Waters, Stephenville, Texas, and Britt Bockius, Mineola, Texas, 6.1. 3, Joshua and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 7.0. 4, Cale Markham, Vinita, Okla., and Stitches Stanley, Wagoner, Okla., 15.6.

Saddle Bronc Riding: 1, Blaise Freeman, Snyder, Texas, 83 points on Four Star Rodeo’s Chucky. 2, Johnny Espeland, Tygh Valley, Ore., 78.5. 3, Kash Deal, Dupree, S.D., 73. 4, Clint Lindenfeld, Madill, Okla., 66.5.

Tie-Down Roping: 1, Cory Solomon, Prairie View, Texas, 8.2 seconds. 2, Justin Smith, Leesville, La., 14.0. 3, Zach Jongbloed, Iowa, La., 18.7. 4, Lane Jeffrey, Wilburton, Okla., 23.4.

Barrel Racing: 1, Tillar Murray, Fort Worth, Texas, 16.73. 2, Jessi Fish, Franklin, Tenn., 16.76.

Bull Riding: (two rides) 1, Cody Rostockyj, Lorena, Texas, 82 points on Wise Owl. 2, Clayton Savage, Yoder, Wyo., 75.5.

 

Current Leaders

Bareback Riding: (first round) 1, JR Vezain, Cowley, Wyo., 88.5 points on J Bar J Rodeo’s Painted Brush. 2, Tyler Scales, Buffalo, Wyo., 88. 3, Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, 86.5. 4, Ty Breuer, Mandan, N.D., 85.5. 5, Justin Miller, Billings, Mont., 85. 6, Jake Brown, Cleveland, Texas, 84.5. (second round) 1, (tie) Breuer on Andrews Rodeo’s Rags to Riches and Clements on J Bar J Rodeo’s Live Bunny, 85 points. 3, (tie) Tilden Hooper, Carthage, Texas, and Miller, 82.5. 5, Vezain, 82. 6, Paden Hurst, Cypress, Texas, 80.5. (third round) 1, Clements on United Pro Rodeo’s Jungle Cat, 89 points. 2, (tie) Hooper and Hardwick, 86. 4, Hurst, 82.5. 5, Larsen, 82. 6, (tie) Hibler and Zack Brown, Red Bluff, Calif., 81.5 (total on three) 1, Clements, 254. 2, Breuer, 241.5. 3, Vezain, 251. 4, Miller, 246.5. 5, Hibler, 245. 6, Hardwick, 244.

Steer Wrestling: (second round leaders) 1, Shayde Etherton, Borden, Ind., 4.1 seconds. 2, Ty Erickson, Helena, Mont., 4.3. 3, (tie) Tyler Pearson, Louisville, Miss.; Rowdy Thames, Buda, Texas, and Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 4.4.6, (tie) Ricky Riley, Sapulpa, Okla.; Damian Padilla, Rio Rico, Ariz., and Jace Melvin, Bluff Dale, Texas, 4.5 (total on two) 1, Pearson, 8.5. 2, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 9.0. 3, Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 9.2. 4, (tie) Sean Mulligan, Coleman, Okla., and Taz Olson, Prairie City, S.D., 9.4. 6, (tie) Josh Clark, Warner, Okla., and Dakota Eldridge, Elko, Nev., 9.5.

Team Roping: (first round) 1, Cody Snow, Los Olivos, Calif., and Wesley Thorp, Throckmorton, Texas, 4.1 seconds. 2, Dustin Egusquiza, Mariana, Fla., and Kory Koontz, Stephenville, Texas, 4.7. 3, Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueira, Presidente Prude, Brazil, 4.8. 4, (tie) Jake Cooper, Monument, N.M., and Logan Medlin, Tatum, N.M., and Luke Brown, Rock Hill, S.C., and Jake Long, Coffeyville, Kan., 4.9. 6, (tie) J.B. James, Jr., Bennett Colo., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., and Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 5.1. (second round) 1, Spencer Mitchell, Orange Cove, Calif., and Jason Duby, Klamath Falls, Ore., 4.0 seconds. 2, Mitchell Barney, Logan, Iowa, and J.W. Beck, Moville, Iowa, 4.5. 3, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla., and Jake Orman, Prairie, Miss., and Will Woodfin, Marshall, Texas, 4.6.  5, (tie) Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Daniel Braman IV, Victoria, Texas, and Jesse Stipes, Salina, Okla., and Jake Clay, Sapulpa, Okla., 4.8. (total on two) 1, Brown and Long, 10.2 seconds. 2, (tie) Tyler Wojciechowski, Hico, Texas, and Ross Ashford, Lott, Texas; Snow and Thorp and Beers and Braman, 10.7. 5, Begay and O’Brien Cooper, 11.0. 6, (tie) Aaron Macey, Post, Texas, and Wyatt Cox, Arroyo Grande, Ca., and Cooper and Medlin, 11.3.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Rusty Wright, Milford, Utah, 87 points on Frontier Rodeo’s Tiger Lily. 2, Brody Cress, Hillsdale, Wyo., 86.5. 3, Taos Muncy, Corona, N.M., 86. 4, Mitch Pollock, Winnemucca, Nev., 84. 5, Dawson Jandreau, Kennebec, S.D., 83.5. 6, Blaise Freeman, Snyder, Texas, 83. (second round) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 86.5 points on Rafter G Rodeo’s Orange Crush. 2, Colt Gordon, Comanche, Okla., 85.5. 3, Cress, 84. 4, Sterling Crawley, Stephenville, Texas, 83.5. 5, Spencer Wright, Milford, Utah, 82.5. 6, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 82. (total on two) 1, Cress, 170.5. 2, Rusty Wright, 168. 3, Dawson Jandreau, 164. 4, (tie) Crawley and Hardy Braden, Welch, Okla., 163.5. 6, Gordon, 163.

Tie-Down Roping: (second round leaders) 1, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.1 seconds. 2, Cory Solomon, Prairie View, Texas, 8.2. 3, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.4. 4, Dane Kissack, Spearfish, S.D., 8.7. 5, Monty Lewis, Hereford, Texas, 8.8. 6, (tie) Cody Huber, Albia, Iowa, and J.D. McCuistion, Collinsville, Texas, 8.9. (total on two) 1, Kormos, 16.7 seconds. 2, Clif Cooper, Decatur, Texas,18.1. 3, Marty Yates, Stephenville, Texas, 18.2. 4, Cody Quaney, Cheney, Kan., 19.1. 5, Solomon, 19.2. 6, Shane Hanchey, Sulphur, La.,19.5.

Barrel Racing: (first round) 1, Amberleigh Moore, Keizer, Ore., 16.35 seconds. 2, Kylie Weast, Comanche, Okla., 16.39. 3, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 16.51. 4, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 16.57. 5, Taci Bettis, Round Top, Texas, 16.58. 6, Tracy Nowlin, Nowata, Okla., 16.60. 7, Cayla Small, Burneyville, Okla.,16.61 seconds. 8, Jodi Colton, Spring Hill, Tenn., 16.62.

Bull Riding: (first round) 1, Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 88.5 points on Silver Creek Rodeo’s Sudden Debt. 2, Lane Nobles, Gatesville, Texas, 86.5. 3, Garrett Wickett, Battle Creek, Neb., 85.5. 4, Cody Rostockyj, Lorena, Texas, 82. 5, Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 81.5. 6, Colby Demo, Red Bluff, Calif., 81. (second round) 1, Chase Dougherty, Canby, Ore., 88 points on J Bar J Rodeo’s Cold Dice. 2, Cody Teel, Kountze, Texas. 3, Bingham, 85. 4, Josh Frost, Randlett, Utah, 84.5. 5, (tie) Tristan Mize, Bryan, Texas, and Reid Barker, Comfort, Texas, 84. (total on two) 1, Bingham, 166.5 points. 2, Demo, 161.5. 3, Mize, 156. 4, Colby Hill, Del Rio, Texas, 150. 5, Jimy Marten, Donahue, Iowa, 148.5. 6, Jed Jones, Garden Valley, Idaho, 129.

LEAVE A REPLY