(Johna Cravens/Fort Worth Stock Show & Rodeo)

FORT WORTH, Texas – Lisa Lockhart, 11-time NFR barrel racer from Oelrichs, S.D., was traveling alone from Denver to Fort Worth. Turns out, miserable weather conditions nearly forced her to miss Monday’s performance Fort Worth Stock Show & Rodeo.

It’s a good thing they didn’t.

Lockhart endured six hours of bad road conditions, caught a couple hours sleep and arrived at Will Rogers Coliseum less than an hour before the performance began. Then, she had to find a farrier to replace one of her horse’s shoes.

Story continues below

Despite the travel woes, Lockhart’s time of 16.76 seconds put her in the number two slot of the first round of barrel racing. That time virtually assured she will be one of the 70 cowgirls returning for the second, progressive round next week.

Scott Kormos of Teague, Texas, roped the overall lead at the World’s Original Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo on Monday.

The veteran of eight National Finals Rodeos (NFR) had the second-fastest time of the night – 8.4 seconds. That gave him a total of 16.7 seconds on two tie-down roping runs and the overall lead.

The fastest time of the night was turned in by rodeo legend Trevor Brazile of Decatur, Texas. The 23-time world champion cowboy leads the second round of tie-down roping with 8.1 seconds. (He will compete Wednesday and Thursday nights in team roping.)

Brazile was one of several rodeo athletes who competed in the championship round at the National Western Stock Show & Rodeo in Denver on Sunday, then made a treacherous trip south.

Several inches of snow plus high winds closed most of the routes out of Colorado presenting a travel challenge. More than one rodeo rig wound up in a ditch during the trip.

FORT WORTH. — The following are unofficial results from Monday at the World’s Oldest Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, January 22, 2018.

Seventh Performance

Bareback Riding: (three rides) 1, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 80 points on Pickett Rodeo’s Prairie Wind. 2, David Peebles, Redmond, Ore., 77. 3, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 75.

Steer Wrestling: 1, Damian Padilla, Rio Rico, Ariz., 4.5 seconds. 2, Chason Floyd, Buffalo, S.D., 4.8. 3, Wyatt Lindsay, Cuchillo, N.M., 5.0. 4, Newt Novich, Twin Bridges, Mont., 5.2.

Team Roping: 1, Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueira, Presidente Prude, Brazil, 4.8 seconds. 2, Steve Duby, Melba, Idaho, and Evan Arnold, Santa Margarita, Calif., 10.1. 3, Tanner Baldwin, Vail, Ariz., and Tanner Luttrell, Santan Valley, Ariz., 12.7. 4, Garrett Rogers, Baker City, Ore., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 14.7.

Saddle Bronc Riding: 1, Allen Boore, Axtell, Utah, 81 points on Pickett Pro Rodeo’s Watch The Night. 2, (tie) Isaac Diaz, Desdemona, Texas, and Jesse Wright, Milford, Utah, 79. 4, Andy Clarys, Riverton, Wyo., 74.5.

Tie-Down Roping: 1, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.1 seconds. 2, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.4. 3, Ty Harris, San Angelo, Texas, 11.2. 4, Cash Myers, Athens, Texas, 11.9.

Barrel Racing: 1, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 16.76 seconds. 2, Jody McKay, Red Oak, Okla., 16.78. 3, Janie Johnson, Canyon, Texas, 17.00. 4, Dena Milner, Midland, Texas, 17.05.

Bull Riding: 1, Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 81.5 points on Pickett Pro Rodeo’s Jump The Gun. 2, Colby Demo, Red Bluff, Calif., 81. 3, (tie) Cain Smith, Pendleton, Ore., and Tristan Mize, Bryan, Texas, 72.

 

Current Leaders

Bareback Riding: (first round) 1, Kaycee Feild, Spanish Fork, Utah, 86.5 points on Rafter G Rodeo’s Secret Agent Man. 2, Ty Breuer, Mandan, N.D., 85.5. 3, (tie) Tanner Aus, Granite Falls, Minn., and Tyler Waltz, Martin, Tenn., 81. 5, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 80.5. 6, Mason Clements, Springville, Utah, 80. (second round) 1, (tie) Breuer on Andrews Rodeo’s Rags to Riches and Clements on J Bar J Rodeo’s Live Bunny, 85 points. 3, Tilden Hooper, Carthage, Texas, 82.5. 4, Kaycee Feild, 80. 5, Tanner Aus, 79. 6, Blade Elliott Centreville, Ala., 77.5. (third round) 1, Clements on United Pro Rodeo’s Jungle Cat, 89 points. 2, Hooper, 86. 3, Breuer, 81. 4, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 76. 5, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 75.5. 6, Colby Fedor, Grandview, Texas, 74.5. (total on three) 1, Clements, 254. 2, Breuer, 241.5. 3, Feild, 241. 4, Aus, 235.5. 5, O’Connell, 227.5. 6, Waltz. 226.

Steer Wrestling: (first round winners) 1, Jacob Talley, Keatchie, La., 3.9 seconds, $5,679. 2, (tie) Tyler Pearson, Louisville, Miss.; Dru Melvin, Hebron, Neb., and Cameron Morman, Glen Ullin, N.D., 4.1, $4,198 each. 5, (tie) Tanner Brunner, Ramona, Kan., and Jacob Shofner, Huntsville, Texas, 4.3, $,2346 each. 7, Cody Cabral, Hilo, Hawaii, 4.4, $1,235. 8, (tie) Josh Garner, Live Oak, Calif.; Blake Doyle, Flandreau, S.D.; Blair Jones, Monte Vista, Colo.; Baylor Roche, Tremonton, Utah, and Taz Olson, Prairie City, S.D., 4.5, $99 each. (second round leaders) 1, (tie) Ricky Riley, Sapulpa, Okla., and Damian Padilla, Rio Rico, Ariz., 4.5 seconds. 3, (tie) Monty Eakin, Pecos, Texas, and Chason Floyd, Buffalo, S.D., 4.8. 5, Wyatt Lindsay, Cuchillo, N.M., and Newt Novich, Twin Bridges, Mont., 5.2. (total on two) 1, Lindsay, 10.2. 3, Trevor Knowles, Mt. Vernon, Ore., 12.6. 3, Novich, 16.1. 4, Ty Talsma, Avon, S.D., 23.7. (on one) 5, Talley, 3.9. 6, (tie) Morman, Pearson and Melvin, 4.1.

Team Roping: (first round) 1, Kaleb Driggers, Hoboken, Ga., and Junior Nogueira, Presidente Prude, Brazil, 4.8 seconds. 2, J.B. James, Jr., Bennett Colo., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz., 5.1. 3, Tyler Wojciechowski, Hico, Texas and Ross Ashford, Lott, Texas, 5.6. 4, Cody Wheeler, Whitesboro, Texas, and Wesley Moss, Decatur, Texas, 6.4. 5, (tie) Colt Fisher, Sulphur, La., and Justin Pruitt, Greenbrier, Ark., and Chuck Doebbler and Randal Eggemeyer, Victoria, Texas, 6.7. (second round) 1, Spencer Mitchell, Orange Cove, Calif., and Jason Duby, Klamath Falls, Ore., 4.0 seconds. 2, Mitchell Barney, Logan, Iowa, and J.W. Beck, Moville, Iowa, 4.5. 3, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla., 4.6. 4, Tanner Green, Cotulla, Texas, and Cody Hogan, Benton, Ark., 4.9. 5, Tyler Wojciechowski and Ross Ashford, 5.1. 6, Brooks Dahozy, Window Rock, Ariz., and Lane Mitchell, Bolivar, Tenn., 5.3. (total on two) 1, Wojciechowski and Ashford, 10.7 seconds. 2, Proctor and Saebens, 14.0. 3, Green and Hogan, 16.0. 4, Wheeler and Moss, 21.5. 6, Brett Stuart, Bridgeport, Texas, and Paden Bray, Granbury, Texas, 26.4.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Brody Cress, Hillsdale, Wyo., 86.5 points on J Bar J Rodeo’s Faded Charm. 2, Taos Muncy, Corona, N.M., 86. 3, Allen Boore, Axtell, Utah, 81. 4, (tie) Dylan Henson, Bloomfield, Minn., and Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 80. 6, Preston Burr, Stratford, Texas, 78.5. (second round) 1, Jacobs Crawley, 86.5 points on Rafter G Rodeo’s Orange Crush. 2, Colt Gordon, Comanche, Okla., 85.5. 3, Cress, 84. 4, Cort Scheer, Douglas, Wyo. 80.5. 5, Mason Laviolette, Rayne, La., 78. 6, (tie) Shane Proctor, Grand Coulee, Wash., and Rowdy Rathmell, Pleasanton, Texas, 76. (total on two) 1, Cress, 170.5. 2, Crawley, 163.5. 3, Gordon, 163. 4, Scheer, 156.5. 5, Henson, 153. 6, Elliott, 152.5.

Tie-Down Roping: (first round winners) 1, Shane Hanchey, Sulphur, La., 7.9 seconds, $6,594. 2, Marcos Costa, Childress, Texas, 8.0, $5,725. 3, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.3, $4,866. 4, Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.5, $4,008. 5, (tie) Clif Cooper, Decatur, Texas; Braxton Laughlin, Sulphur, La., and Treg Schaack, Canyon, Texas, 8.8, $2,290 each. 8, (tie) Marcus Theriot, Poplarville, Miss.; Shay Carroll, Hico, Texas; Matt Kenney, Midland, Texas, and Cody Quaney, Cheney, Kan., 8.9, $143 each. (second round leaders) 1, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 8.1 seconds. 2, Scott Kormos, Teague, Texas, 8.4. 3, Monty Lewis, Hereford, Texas, 8.8. 4, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 9.1. 5, Clif Cooper, 9.3. 6, Jesse Clark, Portales, N.M., 11.1. (total on two) 1, Kormos, 16.7 seconds. 2, Cooper, 18.1. 3, Brazile, 20.1.  4, Smith, 20.7. 5, Clark, 20.8. 6 Myers, 25.4.

Barrel Racing: (first round) 1, Cayla Small, Burneyville, Okla.,16.61 seconds. 2, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 16.76. 3, Jody McKay, Red Oak, Okla., 16.78. 4, Liz Herrin, Big Spring, Texas, 16.79. 5, Cheyenne Kelly, Hallettsville, Texas, 16.86. 6, Kristin Shoppa, Decatur, Texas, 16.91. 7, (tie) Jane Melby, Burneyville, Okla., and Sissy Winn, Chapman Ranch, Texas, 16.92.

Bull Riding: (first round) 1, Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 81.5 points on Pickett Pro Rodeo’s Jump The Gun. 2, Colby Demo, Red Bluff, Calif., 81. 3, (tie) Jimy Marten, Donahue, Iowa, and Laramie Mosley, Satanta, Kan., 80. 5, Christopher Byrd, Compton, Calif., 76.5. 6, Jed Jones, Garden Valley, Idaho, 73 (second round) 1, Cody Teel, Kountze, Texas, 87 points on Andrews Rodeo’s B A’s Unicorn. 2, Josh Frost, Randlett, Utah, 84.5. 3, Keaton Moody, Hartshorne, Okla., 78,.5. 4, (tie) Wacey Finkbeiner, Ponoka, Alberta, and Casey White, Weiser, Idaho, 77. 6, Jimy Marten, Donahue, Iowa, 68.5. (total on two) 1, Marten, 148.5. 2, Jones, 129. (on one) 3, Teel, 87. 4, Frost, 84.5. 5, Mosley, 80. 6, Moody, 78.5.

LEAVE A REPLY