State AA track and field
At Butte

BOYS

Team scores: Billings West 83; Billings Senior 81; Helena High 80; Bozeman 68; Kalispell Glacier 54; Kalispell Flathead 37.50; Missoula Sentinel 35; Great Falls CMR 27; Helena Capital 27; Missoula Big Sky 10.50; Billings Skyview 10; Butte 6; Missoula Hellgate 5; Great Falls 3.

100 – Damien Nelson, CMR, 10.85; Zander Mozer, Helena, 11.02; Ethan Larson, Glacier, 11.14; Keaton Anderson, Senior, 11.17; Tyler Brown, Skyview, 11.23; Gabriel Marten, Bozeman, 11.28.

Story continues below

200 – Zander Mozer, Helena, 21.74; Damien Nelson, CMR, 21.98; Gabriel Marten, Bozeman, 22.21; Ethan Larson, Glacier, 22.29; David Estrada, Senior, 22.3; Keaton Anderson, 22.32.

400 – Zander Mozer, Helena, 47.52; Simon Petsch, West, 48.65; Micah Ans, Senior, 49.66; Dawson LaRance, Senior, 49.68; Tyler Combs, Glacier, 50.33; Scout Willcut, Glacier, 50.75.

800 – Dawson LaRance, Senior, 1:50.22; Simon Petsch, West, 1:52.78; Iain Anderson, Helena, 1:54.21; Riley Collins, Bozeman, 1:54.60; Will Dauenhauer, Hellgate, 1:55.10; Jaden Anderson, Flathead, 1:55.53.

1,600 – Dawson LaRance, Senior, 4:15.51; Chase Equall, Bozeman, 4:16.68; Marshall Beatty, Sentinel, 4:18.61; Jaden Anderson, Flathead, 4:20.38; Iain Anderson, Helena, 4:21.44; Isaac Schmidt, Hellgate, 4:23.67.

3,200 – Chase Equall, Bozeman, 9:24.54; Marshall Beatty, Sentinel, 9:29.56; Ben Perrin, Flathead, 9:38.04; Cooper West, CMR, 9:40.76; Isaac Schmidt, Hellgate, 9:42.33; Teagan Olson, Great Falls, 9:53.15.

110 hurdles – Derrick Olsen, Helena, 14.52; Aidan Fitzgerald, Helena, 14.58; Gabe Sulser, Senior, 14.67; Victor Pavsek, Capital, 15.32; Brendan Thompson, Sentinel, 15.53; Kyle Patelis, West, 15.6.

300 hurdles – Derrick Olsen, Helena, 37.73; Tyler Gurchiek, West, 38.8; Gabe Sulser, Senior, 39.47; Dawson Rinehart, Flathead, 39.48; Xavier Melice, Capital, 39.52; Chad Hemsley, Flathead, 39.93.

400 relay – Senior 41.83; Glacier 41.85; Sentinel 42.30; Helena 42.30; CMR 42.76; Flathead 42.81.

1,600 relay – Senior 3:18.01; West 3:19.08; Flathead 3:19.26; Glacier 3:20.49; Helena 3:24.13; Bozeman 3:29.16.

Long jump – Logan Kleinhans, Bozeman, 21-07.5; Trae Vasquez, Flathead, 20-11; Josh Malone, Big Sky, 20-10.5; Elias Dewaters, Sentinel, 20-08.75; Lattrell McCutcheon, Bozeman, 20-08.75; Camren Kovarik, Sentinel, 20-08.

Triple jump – Hunter Nicholson, Glacier, 45-09.25; Lance McCutcheon, Bozeman, 45-01; Logan Kleinhans, Bozeman, 44-08; Josh Malone, Big Sky, 43-01 .25; Jesse Hatler, Great Falls, 42-09.5; Tommy McDuffie, Capital, 42-08.75.

High jump – Trey Tintinger, Helena, 7-01.5; Hunter Nicholson, Glacier, 6-03; Micah Bucy, Flathead, 6-03; Keaton Anderson, Senior, 6-03; Tucker Greenwell, CMR, 6-03; Andy Thomas, Flathead, 6-01.

Pole vault – Tyler Gurchiek, West, 15-03; Scott Wacaser, Skyview, 15-00; Ty Peterson, Butte, 14-00; Jacob Hofer, Capital, 13-06; Ethan McKay, Capital, 13-06; Vincent Davison, Bozeman, 13-06.

Shot put – Bryson Deming, West, 60-01.5; Justin Jenks, Capital, 60-00; Braydon Deming, West, 56-11.5; Blade Miller, West, 54-03; Conor Quick, Capital, 50-06.5; Garrison Poetzl, Senior, 49-03.5.

Discus – Bryson Deming, West, 163-09; Braydon Deming, West, 163-08; Ethan Saberhagen, Senior, 162-10; Justin Jenks, Capital, 159-05; Emmit Bartsch, Senior, 156-01; Cade Wessel, Bozeman, 153-10.

Javelin – Cade Wessel, Bozeman, 185-05; Rylan Ortt, Sentinel, 181-06; Tadan Gilman, Glacier, 179-03; Bennett McChesney, Glacier, 178-11; Braydon Deming, West, 178-05; Evan Todd, Glacier, 178-04.

GIRLS

Team scores: Missoula Sentinel 90; Kalispell Glacier 71.50; Bozeman 69; Billings West 69; Billings Senior 61.50; Great Falls 40; Helena Capital 32; Great Falls CMR 27; Missoula Big Sky 18; Helena High 16; Butte 13; Billings Skyview 10; Kalispell Flathead 5; Missoula Hellgate 4.

100 – Morgan Evans, Great Falls, 12.27; Maddie Brockel, West, 12.34; Cali Modglin, CMR, 12.53; Shae Helterbran, West, 12.78; Audrey Bloomquist, Capital, 12.87; Joylynn Glidewell, Big Sky, 12.92.

200 – Maddie Brockel, West, 25.06; Morgan Evans, Great Falls, 25.64; Cali Modglin, CMR, 25.77; Tavy Findon, Senior, 25.86; Ellie Scherffius, West, 26.13; Joylynn Glidewell, Big Sky, 26.21.

400 – Maddie Brockel, West, 57.78; Annie Hill, Glacier, 58.09; Trisha Carlson, CMR, 58.73; Madeline Hamilton, Sentinel, 59.42; Elsa Sveen, Bozeman, 59.75; Ahna Kreitinger, Glacier, 1:011.15.

800 – Annie Hill, Glacier, 2:09.27; Madeline Hamilton, Sentinel, 2:11.41; Tiahna Vladic, Senior, 2:15.15; Trisha Carlson, CMR, 2:15.26; Bridget Boyle, Bozeman, 2:16.26; Brianna Hawthorne, Bozeman, 2:16.68.

1,600 – Annie Hill, Glacier, 4:54.61; Camila Noe, Bozeman, 5:01.48; Piper Meuwissen, Bozeman, 5:06.39; Tiahna Vladic, Senior, 5:07.60; Joby Rosenleaf, Butte, 5:08.29; Madeline Hamilton, Sentinel, 5:11.50.

3,200 – Annie Hill, Glacier, 10:46.10; Camila Noe, Bozeman, 10:54.95; Tiahna Vladic, Senior, 11:05.74; Ella Degrandpre, Hellgate, 11:06.53; Piper Meuwissen, Bozeman, 11:08.46; Joby Rosenleaf, Butte, 11:19.90.

100 hurdles – Morgan Evans, Great Falls, 14.47; Tavy Findon, Senior, 15.25; Elena Carter, Capital, 15.26; Maysee Whitney, Senior, 15.52; Ashley McElmury, Sentinel, 15.54; Emily Pizzini, Helena, 15.68.

300 hurdles – Morgan Evans, Great Falls, 43.17; Tavy Findon, Senior, 44.6; Ashley McElmury, Sentinel, 44.75; Syd Steele, Sentinel, 44.92; Abigail Harmon, Capital, 44.96; Ahna Kreitinger, Glacier, 45.04.

400 relay – West 48.18; Capital 49.15; Senior 49.16; Sentinel 49.35; Great Falls 49.41; CMR 49.59.

1,600 relay – Senior 3:59.78; West 4:01.03; Glacier 4:01.14; Sentinel 4:15.66; Bozeman 4:06.90; Flathead 4:07.03.

Long jump – Elena Carter, Capital, 18-08.25; Delaney Bahn, Bozeman, 17-05.5; Brynn McChesney, Glacier, 17-05.25; Ashley McElmury, Sentinel, 17-04.5; Camille Landon, Bozeman, 17-01.75; Lauren Heggen, Sentinel, 17-00.

Triple jump – Ashley McElmury, Sentinel, 38-07.75; Lauren Heggen, Sentinel, 38-01.25; Whitney Morrison, Big Sky, 37-01.5; Ginny Kerr, Helena, 36-04; Abby Dodge, Butte, 36-02; Taelyr Krantz, Helena, 36-00.25.

High jump – Camille Landon, Bozeman, 5-08; Aislinn Overby, Bozeman, 5-03; Delaney Bahn, Bozeman, 6-03; Madde Boles, Flathead, 5-03; Olivia Romei, Senior, 5-01; Adrian Schnee, Glacier, 5-01.

Pole vault – Katrina Terry, West, 11-09; Kamden Hilborn, Helena, 11-06; Shae Helterbran, West, 11-00; Maddy Gilsdorf, Senior, 10-06; Mariah Brelsford, Bozeman, 10-06; Mara Lynch, Bozeman, 10-06.

Shot put – Nikki Krueger, Glacier, 42-01.5; Hailee Regan, Butte, 37-10.5; Emily Malone, Sentinel, 37-07; Aaliyah Woods, Sentinel, 37-06.5; Mya McNeely, Glacier, 37-04; Madi Arneson, Sentinel, 36-11.

Discus – Brooke Kearns, Big Sky, 130-05; Emily Malone, Sentinel, 124-05; Nikki Krueger, Glacier, 120-00; Kaylee Beer, CMR, 119-04; Madi Arneson, Sentinel, 119-02; LaKeema Williams, West, 115-09.

Javelin – Celestia Hammond, Skyview, 135-04; Emily Malone, Sentinel, 134-03; Kylie Frohlich, Sentinel, 133-10; Lexi Wrigg, Capital, 129-09; Kendra Woodland, Helena, 126-09; Sarah Angwin, Bozeman, 126-09.


State A track and field
At Laurel

BOYS

Team scores: Sidney 90; Dillon 65; Belgrade 59; Columbia Falls 58; Laurel 46; Corvallis 35; Lewistown 34; Miles City 31; Polson 21; Glendive 20; Hamilton 19; Frenchtown 17; Hardin 11; Butte Central 10; Livingston 7; Whitefish 4.

100 – Troy Andersen, Dillon, 11.29; Michael McGinnis, Sidney, 11.57; Keith Vanderlaan, Miles City, 11.71; Hayden Van Winkle, Belgrade, 11.8; Braxton Reiten, Columbia Falls, 11.8; Colin Marks, Livingston, 11.83.

200 – Troy Andersen, Dillon, 22.79; Michael McGinnis, Sidney, 22.99; Colin Marks, Livingston, 23.65; Hayden Van Winkle, Belgrade, 23.71; Matthew Rensvold, Polson, 23.88; Keith Vanderlaan, Miles City, 24.01.

400 – Jacob Grinwis, Belgrade, 50.21; Trace Jones, Sidney, 50.70; Matthew Rensvold, Polson, 51.49; Bruce Thomas, Corvallis, 51.53; Jake Jessop, Corvallis, 51.93; Dylan Cervelli, Dillon, 52.22.

800 – Jacob Grinwis, Belgrade, 1:54.10; Tristan Hilgart, Glendive, 1:55.71; Drake Henson, Lewistown, 1:56.68; Trace Jones, Sidney, 1:57.83; Frank Dean, Frenchtown, 1:58.06; David Prather, Hardin, 1:59.23.

1,600 – Jacob Grinwis, Belgrade, 4:21.85; Virgil McCormick, Hardin, 4:28.88; Levi Taylor, Laurel, 4:31.21; Tristan Hilgart, Glendive, 4:31.26; Sage Wanner, Columbia Falls, 4:33.01; Frank Dean, Frenchtown, 4:34.23.

3,200 – Sage Wanner, Columbia Falls, 9:50.31; Levi Taylor, Laurel, 9:50.97; Matt Wilson, Hamilton, 9:53.65; Sawyer Degen, Belgrade, 9:56.08; Kai Krumwiede, Lewistown, 9:57.88; Carson Jessop, Corvallis, 10:01.88.

110 hurdles – Haiden Collins, Lewistown, 15.19; Anders Westman, Dillon, 15.76; Michael Hoerner, Columbia Falls, 15.95; Chris Abell, Laurel, 16.25; Tyler Burk, Miles City, 16.26; Jared Craig, Laurel, 16.42.

300 hurdles – Haiden Collins, Lewistown, 39.88; Anders Westman, Dillon, 40.37; Tyler Burk, Miles City, 41.04; Jansen Anderson, Dillon, 41.35; Malik Toure, Hardin, 41.58; Danny DiGiallonardo, Polson, 41.8.

400 relay – Sidney 42.96; Polson 43.54; Miles City 43.55; Dillon 43.62; Belgrade 44.21; Laurel 44.34.

1,600 relay – Belgrade 3:25.74; Sidney 3:26.68; Lewistown 3:27.62; Corvallis 3:30.03; Whitefish 3:30.95; Dillon 3:31.20.

Long jump – Isaiah Renner, Laurel, 22-5.75; Caleb Petross, Miles City, 21-11; Gabe Hupp, Dillon, 21-3.75; Jared Craig, Laurel, 21-1; Jacob Price, Frenchtown, 21-1; Lee Walburn, Whitefish, 20-10.25.

Triple jump – Nate McGree, Butte Central, 44-08.75; Braxton Roth, Corvallis, 43-09.25; Jacob Price, Frenchtown, 43-04.5; Connor Lanier, Polson, 42-07.25; Michael Hoerner, Columbia Falls, 42-03.25; Isaiah Renner, Laurel, 42-01.5.

High jump – Ridge Albright, Corvallis, 6-4; Michael McGinnis, Sidney, 6-4; Dawson Fowler, Belgrade, 6-2; Cordell McGinley, Dillon, 6-2; Jess Bellow, Miles City, 6-2; Alex Barker, Whitefish, 6-2.

Pole vault – Garrison Hughes, Sidney, 16-0; Ben Windauer, Columbia Falls, 13-9; Wyatt Heringer, Sidney, 13-6; Austin Green, Columbia Falls, 13-0; Seth Gossett, Columbia Falls, 13-0; Jared Craig, Laurel, 13-0.

Shot put – Carter Hughes, Sidney, 54-2; Jayden Holley, Miles City, 51-2.75; Jesse Mecham, Frenchtown, 50-1; Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 49-4.75; Garrett Brown, Corvallis, 49-3.5; Troy Andersen, Dillon, 47-4.5.

Discus – Carter Hughes, Sidney, 169-06; Jaylen Taggart, Hamilton, 155-08; Patrick Griffin, Dillon, 151-11; Dillon Spear, Hamilton, 148-09; Ely Kraft, Laurel, 143-01; Jacob Campbell, Hamilton, 134-06.

Javelin – Dakota Bridwell, Columbia Falls, 194-00; Casey Cole, Laurel, 193-10; Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 188-00; Zach Jessop, Corvallis, 186-08; Tanner Gove, Columbia Falls, 174-04; Patrick Griffin, Dillon, 170-10.

GIRLS

Team scores: Belgrade 80; Corvallis 63.5; Dillon 57.5; Laurel 39; Hamilton 34.5; Butte Central 34; Glendive 33; Stevensville 31; Frenchtown 26; Columbia Falls 26; Miles City 25; Livingston 19; Lewistown 18; Whitefish 17; Polson 14; Sidney 6.5; Havre 3.

100 – Taylor Ludwig, Laurel, 13.21; Hayle Sundquist, Dillon, 13.22; Tylia DeJohn, Dillon, 13.31; Lauren Schulz, Whitefish, 13.45; Kaitlyn Keithley, Sidney, 13.52; Reilly Rodstad, Hamilton, 13.55.

200 – Hayle Sundquist, Dillon, 26.62; Lauren Schulz, Whitefish, 26.77; Tylia DeJohn, Dillon, 26.78; Jaley Wyse, Glendive, 26.81; Myhia Metzenberg, Miles City, 27.43; Penny Jessop, Corvallis, 27.47.

400 – Pipi Eitel, Belgrade, 58.13; Taylor Ludwig, Laurel, 59.61; Kendra Zander, Glendive, 1:00.23; Lauren Schulz, Whitefish, 1:00.24; Heidi Nissly, Corvallis, 1:00.47; Myhia Metzenberg, Miles City, 1:00.54.

800 – Pipi Eitel, Belgrade, 2:13.93; Heidi Nissly, Corvallis, 2:18.17; Lyric Devries, Hamilton, 2:19.24; Heather Baker, Miles City, 2:20.46; Emme Warnken, Corvallis, 2:20.60; Tessa Hill, Sidney, 2:21.94.

1,600 – Pipi Eitel, Belgrade, 4:57.07; Heidi Nissly, Corvallis, 5:10.62; Bea Frissell, Polson, 5:10.84; Morgan Vosler, Miles City, 5:13.32; Lyric Devries, Hamilton, 5:14.57; Emily Kuehn, Miles City, 5:16.75.

3,200 – Pipi Eitel, Belgrade, 10:56.69; Bea Frissell, Polson, 11:25.23; Kimberly Peacock, Columbia Falls, 11:28.94; Morgan Vosler, Miles City, 11:46.00; Sarah Passey, Hamilton, 12:04.29; Emily Kuehn, Glendive, 12:15.36.

100 hurdles – Rachael McGree, Butte Central, 15.6; Megan Pendergast, Stevensville, 16.33; Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 16.43; Marissa James, Lewistown, 16.72; Jaley Wyse, Glendive, 16.95; Logan Huebsch, Havre, 17.21.

300 hurdles – Jaley Wyse, Glendive, 45.67; Fallon Parker, Belgrade, 46.67; Pipi Eitel, Belgrade, 46.9; Megan Pendergast, Stevensville, 48.32; Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 48.75; Logan Huebsch, Havre, 48.97.

400 relay – Dillon 49.39; Belgrade 50.17; Laurel 50.61; Corvallis 50.99; Sidney 51.21; Havre 51.45.

1,600 relay – Corvallis 4:06.11; Miles City 4:07.41; Laurel 4:08.44; Columbia Falls 4:08.50; Belgrade 4:11.33; Whitefish 4:12.88.

Long jump – Rachael McGree, Butte Central,17-9; Reilly Rostad, Hamilton, 17-5; Lindsey McGree, Butte Central, 17-3.5; Alysa Henry, Belgrade, 16-3; Alivia Williams, Frenchtown, 16-3; Mariah Hinson, Stevensville, 16-2.5.

Triple jump – Reilly Rodstad, Hamilton, 35-04; Rachael McGree, Butte Central, 35-01.25; Mariah Hinson, Stevensville, 34-10; Ceara Chavez, Corvallis, 34-09.25; Alysa Henry, Belgrade, 24-02.75; Karsen Murphy, Glendive, 33-11.25.

High jump – Emilie Hinrichs, Frenchtown, 5-5; Karsen Murphy, Glendive, 5-4; Marissa James, Lewistown, 5-2; Hannah Hutchinson, Corvallis, 5-2; Megan Pendergast, Stevensville, 5-0; Kacia Guisinger, Hamilton, 5-0; Mary Royce, Corvallis, 5-0.

Pole vault – Alysa Henry, Belgrade, 10-09; Hailey Garrison, Dillon, 10-00; Alexi Speas, Livingston, 9-06; Hennesy Meyer, Hamilton, 9-06; Kyndall Petersen, Dillon, 9-00; Katie Berglund, Sidney, 9-00.

Shot put – Adeline Richardson, Frenchtown, 40-4; Anna Zimmer, Lewistown, 40-0.25; Lauren Emter, Livingston, 39-6.25; Emilie Hinrichs, Frenchtown, 38-2; Brookelyn Palin, Corvallis, 37-5; Savanna Walker, Miles City, 35-7.5.

Discus – Calla Haldorson, Corvallis, 147-11; Lauren Emter, Livingston, 139-02; Brookelyn Palin, Corvallis, 133-07; Paige O’Toole, Laurel, 132-06; Brooke Wiltbank, Corvallis, 127-06; Savanna Walker, Miles City, 122-08.

Javelin – Mariah Hinson, Stevensville, 127-8; Kylie Christiansen, Dillon, 126-8; Angellica Street, Columbia Falls, 118-9; Jessica LaFevre, Laurel, 117-10; Kiara Burlage, Columbia Falls, 115-3; Paige O’Toole, Laurel, 114-11.


State B track and field
At Butte

BOYS

Team scores: Fairfield 60.11; Baker 47; Townsend 37; Forsyth 35; Huntley Project 34; Glasgow 34; Manhattan 30; Thompson Falls 28; Deer Lodge 26.22; Shelby 24; Harlem 20.11; Missoula Loyola 19.11; Eureka 19; Cut Bank 16; Big Timber 15; Ronan 13; Bigfork 12; Wolf Point 10.11; Jefferson 10.11; Joliet 10.11; Three Forks 10; Florence 6; Shepherd 6; Roundup 2; Choteau 2; Colstrip 1; Libby 0.11.

100 – Lane Sumner, Huntley Project, 11.19; Casey Gunlikson, Big Timber, 11.3; Jacob Byrne, Loyola, 11.33; Cade Benjamin, Deer Lodge, 11.33; Cleet Wrzesinski, Baker, 11.33; Cade Johnstone, Forsyth, 11.38.

200 – Cleet Wrzesinski, Baker, 22.3; Lane Sumner, Huntley Project, 22.6; Jacob Byrne, Loyola, 22.68; Dawson Allen, Fairfield, 22.71; Paul Johnstone, Forsyth, 22.77; Casey Gunlikson, Big Timber, 22.88.

400 – Cade Johnstone, Forsyth, 50.44; Wade Luly, Shelby, 50.65; Owen Lepper, Wolf Point, 50.95; Kameron Rauser, Townsend, 51.03; Damon Adams, Harlem, 51.21; Benji Phillips, Glasgow, 51.65.

800 – Paul Johnstone, Forsyth, 1:57.56; Noah Smith, Townsend, 1:59.37; Wade Luly, Shelby, 2:00.80; Taggert Devaney, Harlem, 2:01.99; Jackson Duffey, Ronan, 2:02.67; Patrick Richardson, Shepherd, 2:02.89.

1,600 – Bryant Edgerton, Townsend, 4:34.82; Jackson Duffey, Ronan, 4:36.81; Colter Barney, Manhattan, 4:40.72; Gabe Hallock, Glasgow, 4:44.11; James Normandeau, Ronan, 4:46.00; Ellis McKean, Glasgow, 4:46.04.

3,200 – Bryant Edgerton, Townsend, 10:23.36; Zak Meeker, Manhattan, 10:26.79; Colter Barney, Manhattan, 10:33.17; Cole Giles, Fairfield, 10:34.33; Ellis McKean, Glasgow, 10:40.95; Jack Dolan, Townsend, 10:42.94.

110 hurdles – Cleet Wrzesinski, Baker, 14.65; Dawson Allen, Fairfield, 14.91; Brad Graves, Huntley Project, 15.06; Demar Pugh, Shepherd, 15.13; Luke Breigenzer, Glasgow, 15.55; Cannan Smith, Eureka, 15.64.

300 hurdles — Cleet Wrzesinski, Baker, 38.35; Matt Farrier, Bigfork, 40.41; Gasey Gunlikson, Big Timber, 40.75; Cannan Smith, Eureka, 40.76; Brad Graves, Huntley Project, 40.78; Caleb Knoche, Forsyth, 40.85.

400 relay – Fairfield 42.84; Huntley Project 43.11; Loyola 43.69; Deer Lodge 43.82; Baker 43.98; Forsyth 44.01.

1,600 relay – Shelby 3:25.46; Glasgow 3:27.03; Forsyth 3:29.71; Townsend 3:31.06; Fairfield 3:31.07; Baker 3:31.23.

Long jump – Cleet Wrzesinski, Baker, 22-01; Cantor Coverdell, Fairfield, 21-10.25; Seth Omsberg, Cut Bank, 21-06; Paul Johnstone, Forsyth, 21-04.75; Payden Lynn, Three Forks, 21-03; Kellen Round, Loyola, 21-02.

Triple jump – Cantor Coverdell, Fairfield, 45-05.25; Payden Lynn, Three Forks, 44-04.75; Brett Glaser, Glasgow, 42-10.25; Josh Eckmann, Jefferson, 42-02; Ry Olson, Joliet, 42-02; Taylor Rowlison, Joliet, 41-08.

High jump – Seth Omsberg, Cut Bank, 6-06; Cole McCloud, Manhattan, 6-06; Avery Stiles, Jefferson, 6-04; Logan Taylor, Bigfork, 6-00; Taner Stone, Choteau, 6-00; Keeley Bake, Fairfield, 5-10; Josh Eckmann, Jefferson, 5-10; Brandon Porter, Deer Lodge, 5-10; Ty Olson, Joliet, 5-10; Gavin Strom, Libby, 5-10; David Koppang, Loyola, 5-10; Owen Lepper, Wolf Point, 5-10; Dyllon McDermind, Deer Lodge, 5-10; Tyus Hammett, Harlem, 5-10.

Pole vault – Losha Schroeder, Thompson Falls, 13-06; Brett Robinson, Joliet, 13-00; Garrett Strine, Thompson Falls, 13-00; Quinn Whitmus, Wolf Point, 13-00; Cole McCloud, Manhattan, 13-00; Collin McGuyer, Ronan, 12-06.

Shot put – Reece Hutton, Harlem, 51-05.5; Austin Froson, Deer Lodge, 50-06.25; Owen Davis, Eureka, 48-10; Kaelan Yanak, Eureka, 48-06.75; Curtis Harper, Roundup, 46-07.75; McKenzie Holt, Thompson Falls, 46-00.5.

Discus – Austin Forson, Deer Lodge, 178-08; McKenzie Holt, Thompson Falls, 165-09; Cantor Coverdell, Fairfield, 157-04; Reece Hutton, Harlem, 154-03; Javon Degrand, Baker, 139-02; Chisum Green, Shepherd, 138-07.

Javelin – Benji Phillips, Glasgow, 197-08; Cantor Coverdell, Fairfield, 185-05; Caden Venters, Florence, 176-02; Cannan Smith, Eureka, 172-04; Kade VanElswyk, Thompson Falls, 169-09; Ronniee Hennelly, Colstrip, 165-08.

GIRLS

Team scores: Bigfork 109; Baker 53; Malta 44; Huntley Project 40; Manhattan 39; Choteau 30; Deer Lodge 29; Colstrip 23; Glasgow 22; Missoula Loyola 16; Florence 14; Columbus 13; Three Forks 13; Harlem 12; Ronan 11; Libby 10; Townsend 8; Thompson Falls 8; Joliet 7; Roundup 7; Shepherd 4; Fairfield 4; Red Lodge 3; Cut Bank 3; Whitehall 2; Eureka 1; Rocky Boy 1; St. Ignatius 1.

100 – Wrenzi Wrzesinski, Baker, 12.91; Haile Norred, Bigfork, 12.93; Payton Durocher, Choteau, 13.01; Maddisen Merema, Shepherd, 13.02; Shelby Schweigert, Fairfield, 13.05; Madison Gardner, Bigfork, 13.21.

200 – Haile Norred, Bigfork, 26.02; Wrenzi Wrzesinski, Baker, 26.52; Payton Durocher, Choteau, 26.54; Jordan Nelson, Bigfork, 27.03; Ann Russell, Whitehall, 27.16; Cheyenne Alt, Three Forks, 27.18.

400 – Haile Norred, Bigfork, 57.95; Payton Durocher, Choteau, 59.02; Amber Lebrun, Columbus, 1:00.26; Emily Kolstad, Glasgow, 1:01.03; Sidney Stevenson, Libby, 1:01.18; Bryn Morley, Bigfork, 1:02.18.

800 – Bryn Morley, Bigfork, 2:15.00; Whitney Hanson, Colstrip, 2:19.57; Amber Lebrun, Columbus, 2:20.80; Anya Young, Bigfork, 2:25.11; Grace McDonnell, Townsend, 2:26.70; Macee Hadley, Baker, 2:27.98.

1,600 – Bryn Morley, Bigfork, 5:03.50; L’Tia Lawrence, Harlem, 5:30.88; Anya Young, Bigfork, 5:30.99; Grace McDonnell, Townsend, 5:39.07; Lauren Thorstensen, Libby, 5:41.16; Hanna Madsen, Manhattan, 5:41.74.

3,200 – Bryn Morley, Bigfork, 11:06.08; Anya Young, Bigfork, 12:14.86; Hannah Madsen, Manhattan, 12:14.86; L’Tia Lawrence, Harlem, 12:25.98; Jodi Cameron, Manhattan, 12:36.55; Jessa Steele, Manhattan, 12:41.24.

100 hurdles – Wrenzi Wrzesinski, Baker, 15.27; Sophia Stiles, Malta, 15.86; Tessa Burke, Loyola, 16.3; Trinity Lewandowski, Colstrip, 16.45; Aria Johnson, Fairfield, 16.48; Madison Gardner, Bigfork, 16.53.

300 hurdles – Wrenzi Wrzesinski, Baker, 45.16; Alexa Arthun, Manhattan, 47.43; Sophia Stiles, Malta, 47.71; Kamryn Scully, Deer Lodge, 47.92; Tessa Burke, Loyola, 48.26; Riki Poore, Red Lodge, 48.51.

400 relay – Choteau 50.31; Bigfork 50.39; Baker 50.70; Three Forks 51.48; Glasgow 51.73; Colstrip 51.82.

1,600 relay – Bigfork 4:03.36; Glasgow 4:12.61; Libby 4:13.76; Baker 4:15.99; Cut Bank 4:16.37; Columbus 4:19.11.

Long jump – Sophia Stiles, Malta, 17-09.75; Alexa Arthun, Manhattan, 17-04.75; Jordan Kulczyk, Glasgow, 16-03.75; Constence Rollins, Colstrip, 16-03.75; Tessa Burke, Loyola, 16-03.5; Afton Brander, St. Ignatius, 16-01.

Triple jump – Sophia Stiles, Malta, 37-10; Autumn Round, Florence, 35-01.5; Kenna Guenther, Loyola, 34-08; Kallie Zinne, Joliet, 34-05.5; Kamille Reynolds, Huntley Project, 34-03.5; Josee Applegate, Deer Lodge, 34-01.75.

High jump – Sophia Stiles, Malta, 5-02; Morgan Allen, Three Forks, 5-02; Autumn Round, Florence, 5-02; Alayna McGuiness, Manhattan, 5-00; Kallie Zinnie, Joliet, 5-00; Kaylee Kronsperger, Eureka, 5-00.

Pole vault – Alexa Arthun, Manhattan, 11-00; Gabby Eaton, Bigfork, 10-00; Selina Angel, Roundup, 9-06; Kamryn Scully, Deer Lodge, 9-06; Katie Jacobsen, Red Lodge, 9-06; Dakota Manecke, Cut Bank, 9-00.

Shot put – Ariel Clark, Deer Lodge, 38-05.25; Hailey Poole, Huntley Project, 38-02.75; Micalann McCrea, Ronan, 37-00; Alye Fjell, Deer Lodge, 36-08.75; Leinie Hughes, Glasgow, 35-07.5; Saydee Wolff, Roundup, 35-02.5.

Discus – Hailey Poole, Huntley Project, 125-08; Emily Poole, Huntley Project, 121-08; Alye Fjell, Deer Lodge, 118-11; Micalann McCrea, Ronan, 114-01; Lainee Hill, Townsend, 106-01; Rochelle Pease, Rocky Boy, 105-03.

Javelin – Hailey Poole, Huntley Project, 147-05; Madison Wheeler, Thompson Falls, 121-05; Chasitie Rollins, Colstrip, 120-09; Madison Reddick, Baker, 120-06; Emily Poole, Huntley Project, 119-06; Micalann McCrea, Ronan, 119-01.


State C track and field
At Laurel

BOYS

Team scores: Ennis 61; Darby 46; Richey-Lambert 34; Drummond 30; Roberts 28; Belt 26; Seeley-Swan 25; Charlo 24; Savage 21; Ekalaka 20; Turner 16; Broadus 16; Scobey 15; Jordan 15; Hot Springs 14; Westby-Grenora 13; Manhattan Christian 12; Bridger 12; St. Regis 12; Valley Christian 10; Frazer 10; Plentywood 8; Park City 7; Valier 6; Hays-Lodge Pole 6; Harrison 6; Whitewater 6; Great Falls Central 4; Winnett-Grass Range 4; Cascade 4; Stanford-Geyser 3; Fairview 3; Denton 3; Wibaux 2; Chinook 1; Moore 1; Fort Benton 1; Chester-Joplin-Inverness 1; Reed Point-Rapelje 1.

100 – Mark Estes, Drummond, 11.53; Corbin Wood, Ennis, 11.61; Jeffrey Scholla, Richey-Lambert, 11.71; Colton Wheeler, Valier, 11.97; Tyrone Hageman, Jordan, 12.02; Tanner Wood, Ennis, 12.04.

200 – Mark Estes, Drummond, 22.97; Corbin Wood, Ennis, 23.24; Jeffrey Scholla, Richey-Lambert, 23.6; Jake Lockwood, Broadus, 23.92; Colton Wheeler, Valier, 24.0; Bryar Lange, Savage, 24.05.

400 – Mark Estes, Drummond, 50.39; Bryar Lange, Savage, 51.03; Eddie Harmon, Turner, 52.50; Ryan Zentner, Bridger, 52.98; Martin Farver, Scobey, 52.99; Hunter Shelmerdine, Seeley-Swan, 53.04;

800 – Eddie Harmon, Turner, 1:59.33; Logan Maughan, Seeley-Swan, 2:00.27; Keagan Stroop, Belt, 2:00.57; Mitch Parcell, Seeley-Swan, 2:00.76; Kordell Carpenter, Denton, 2:02.00; Damon Bird, Fort Benton, 2:03.19.

1,600 – Evan Duggan, Darby, 4:37.13; Keagan Stroop, Belt, 4:41.68; Derik Defrance, Harrison, 4:42.26; Jacob Jessen, Winnett-Grass Range, 4:42.27; Grant Van Dyken, Manhattan Christian, 4:42.40; Kordell Carpenter, Denton, 4:44.47.

3,200 – Evan Duggan, Darby, 10:03.28; Keagan Stroop, Belt, 10:15.08; Isiah Runs Above, Hays-Lodge Pole, 10:15.37; Gus Dines, Roberts, 10:24.15; Wills Degrandpre, Charlo, 10:24.81; Tyson Flickinger, Plentywood, 10:39.65.

110 hurdles – Tanner Fix, Ekalaka, 15.68; Kye McCollaum, Darby, 15.73; Benjamin Tuinstra, Valley Christian, 16.42; Wick Cole, Scobey, 16.73; Trevor Paro, Hot Springs, 17.16; Toby Odom, Charlo, 17.52.

300 hurdles – Tanner Fix, Ekalaka, 40.95; Kye McCollaum, Darby, 41.08; Riley Linder, Scobey, 41.58; Benjamin Tuinstra, Valley Christian, 41.9; Tate Lunde, Wibaux, 42.64; Rhet Woodhall, Stanford-Geyser, 42.85.

400 relay – Ennis 44.4; Richey-Lambert 45.15; Charlo 45.22; Park City 45.64; Seeley-Swan 45.72; Fairview 45.85.

1,600 relay – Seeley-Swan 3:32.84; Charlo 3:34.64; Richey-Lambert 3:36.09; Ennis 3:37.07; Park City 3:39.02; Scobey 3:40.08.

Long jump – Garrett Greslin, Broadus, 21-9; Allexander Kosel, Roberts, 20-11.25; Corbin Wood, Ennis, 20-9.75; Trevor Paro, Hot Springs, 20-8; Tanner Wood, Ennis, 20-4; Bryar Lange, Savage, 20-2.5.

Triple jump – Bryar Lange, Savage, 43-10; Trevor Paro, Hot Springs, 43-02.25; Allexander Kosel, Roberts, 42-05.75; Dylan Webster, Bridger, 42-00.75; Cody Asbeck, Fairview, 41-06; Cory Richeter, Chester-Joplin-Inverness, 41-05.5.

High jump – Allexander Kosel, Roberts, 6-02; Kade Guenther, Westby-Grenora, 6-00; Tyrone Hageman, Jordan, 6-00; Ryan Zentner, Bridger, 6-00; Corbin Wood, Ennis, 6-00; Hayden Heilig, Moore, 5-10.

Pole vault – Lincoln Young, Manhattan Christian, 13-6; Nate Harris, Plentywood, 12-00; Landers Smith, Charlo, 12-00; Zachary Riphenburg, Cascade, 12-00; Carson Norskog, Stanford-Geyser, 11-06; Owen Nelson, Savage, 11-06.

Shot put – Ty Morgan Ennis, 55-09.25; Dallas Reese, Frazer, 53-01.75; Kade Guenther, Westby-Grenora, 48-04.25; Noah Ambuehl, Great Falls Central, 47-06.5; Jayson Jackson, Frazer, 45-03.5; Wade Schneider, Chinook, 44-09.5.

Discus – Ty Morgan, Ennis, 154-9; Brock Cantrell-Field, St. Regis, 144-7; Trace Simonson, Whitewater, 143-04; Jaren Maki, Belt, 136-2; Jay Randall, Broadus, 134-6; Sol Arno, Reed Point-Rapelje, 133-9.

Javelin – John Beckers, Darby, 185-10; Casey Watson, Richey-Lambert, 180-1; Tyrone Hageman, Jordan, 172-1; Brock Cantrell-Field, St. Regis, 165-3; Tucker Gaustad, Scobey, 164-3; Connor McNeil, Park City, 162-3.

GIRLS

Team scores: Fort Benton 72; Manhattan Christian 56.33; Twin Bridges 46; Seeley-Swan 32; Westby-Grenora 32; Winnett-Grass Range 26; Drummond 25; Arlee 25; Park City 22; Plains 20; Ennis 20; West Yellowstone 16; Scobey 16; Darby 13; Chinook 12; Bridger 11; Jordan 9; Alberton-Superior 9; Charlo 8; Broadus 7; Victor 6; Wibaux 6; Nashua 5; Frazer 4; Belt 4; Geraldine 4; Cascade 3; St. Regis 3; Terry 3; Richey-Lambert 2.33; Saco 2.33; Broadview-Lavina 2; Sheridan 2; Hot Springs 1; Plentywood 1; Lima 1.

100 – Maddy Thompson, Fort Benton, 13.09; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 13.13; Faith Shepard, Manhattan Christian, 13.24; Claire Fickler, Drummond, 13.3; Madison Hill, St. Regis, 13.36; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 13.36.

200 – Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 26.33; Megan Molyneaux, Chinook, 26.76; Alex Bohlman, Seeley-Swan, 27.0; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 27.39; Claire Fickler, Drummond, 27.44; Rochelle Chaffin, Chinook, 27.47.

400 – Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 57.90; Zoe Delaney, Winnett-Grass Range, 58.80; Megan Bausch, Twin Bridges, 58.84; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 58.87; Claire Fickler, Drummond, 1:00.22; Leah Gannon, Fort Benton, 1:00.46.

800 – Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 2:23.02; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 2:23.25; Kaitlyn Bird, Fort Benton, 2:23.59; Natalie Yocum, Arlee, 2:24.32; Mayson Hudyma, Scobey, 2:24.68; Reata Crafton, Lima, 2:27.39.

1,600 – Kaitlyn Bird, Fort Benton, 5:23.53; Natalie Yocum, Arlee, 5:23.78; Averi Parker, West Yellowstone, 5:32.69; Gracie Lang, Darby, 5:34.12; Christina Eike, Cascade, 5:37.83; Laiten Lantis, Terry, 5:38.96.

3,200 – Averi Parker, West Yellowstone, 12:03.05; Gracie Lang, Darby, 12:11.05; Natalie Yocum, Arlee, 12:15.08; Sabrina Bryant, Drummond, 12:41.42; Laiten Lantis, Terry, 12:45.94; Christian Eike, Cascade, 12:49.73.

100 hurdles – Kailee Oliverson, Twin Bridges, 15.63; Tia Hallock, Scobey, 16.11; Rayna Laakso, Park City, 16.16; Carly Hergett, Arlee, 16.29; Desiree Scott, Bridger, 16.62; Casey Ehmann, Darby, 17.03.

300 hurdles – Kailee Oliverson, Twin Bridges, 45.79; Allie Delaney, Charlo, 47.72; Tia Hallock, Scobey, 47.74; Kaitlyn Bird, Fort Benton, 47.88; Shelby Branstetter, Park City, 47.95; Desiree Scott, Bridger, 48.24.

400 relay – Twin Bridges 50.37; Westby-Grenora 50.58; Manhattan Christian 50.72; Fort Benton 50.91; Chinook 51.16; Seeley-Swan 51.51.

1,600 relay – Twin Bridges 408.15; Westby-Grenora 4:09.19; Fort Benton 4:12.51; Seeley-Swan 4:14.97; Drummond 4:20.92; Chinook 4:22.16.

Long jump – Alex Veltkamp, Manhattan Christian, 17-2; Maddy Thompson, Fort Benton, 16-9; Leah Gannon, Fort Benton, 16-7.5; Faith Shepard, Manhattan Christian, 16-6.5; Carly Hergett, Arlee, 16-5.5; Madison Hill, St. Regis, 16-5.

Triple jump – Jourdain Klein, Ennis, 36-00.25; Desiree Scott, Bridger, 34-08; MacKinzie Verke, Park City, 34-06.25; Morgan Radtke, Drummond, 33-04.25; Nicole Axtman, Fort Benton, 33-03.25; Carly Hergett, Arlee, 33-03.25.

High jump – Jourdain Klein, Ennis, 5-05; Morgan Radtke, Drummond, 5-02; Sage Collins, Broadus, 5-02; Mya Fourstar, Frazer, 5-00; Nicole Axtman, Fort Benton, 5-00; Brenna Osksa, Plentywood, 5-00.

Pole vault – Cera Strumpfer, Seeley-Swan, 9-0; Maddy Thompson, Fort Benton, 9-0; Emma Duboise, Alberton-Superior, 9-0; Faith Shepard, Manhattan Christian, 8-6; Bailey Funk, Saco, 8-6; Tori Cundiff, Richey-Lambert, 8-6.

Shot put – Jessica Thompson, Plains, 38-06.5; Tarissa Phipps, Jordan, 36-06.75; Coya Nack, Fort Benton, 36-03.5; Shyanne Clark, Geraldine, 36-03; Janie Smart, Sheridan, 35-05; Taylor Laumeyer, Nashua, 35-00.

Discus – Jessica Thompson, Plains, 124-11; Bridget Kelly, Manhattan Christian, 122-3; Payton Tillotson, Victor, 120-8; Taylor Laumeyer, Nashua, 112-11; Chloe Hanser, Broadview-Lavina, 111-1; Tarissa Phipps, Jordan, 109-4.

Javelin – Alex Bohlman, Seeley-Swan, 139-08; Brittany Frank, Park City, 127-05; Toni Schieffer, Wibaux, 122-11; Dani Urick, Belt, 122-01; Hailey Kelly, Alberton-Superior, 121-03; Karly Lawson, Hot Springs, 117-07.

LEAVE A REPLY