State B track and field
At Butte

First-day results

BOYS

400 – Cade Johnstone, Forsyth, 50.44; Wade Luly, Shelby, 50.65; Owen Lepper, Wolf Point, 50.95; Kameron Rauser, Townsend, 51.03; Damon Adams, Harlem, 51.21; Benji Phillips, Glasgow, 51.65.

Story continues below

800 – Paul Johnstone, Forsyth, 1:57.56; Noah Smith, Townsend, 1:59.37; Wade Luly, Shelby, 2:00.80; Taggert Devaney, Harlem, 2:01.99; Jackson Duffey, Ronan, 2:02.67; Patrick Richardson, Shepherd, 2:02.89.

3,200 – Bryant Edgerton, Townsend, 10:23.36; Zak Meeker, Manhattan, 10:26.79; Colter Barney, Manhattan, 10:33.17; Cole Giles, Fairfield, 10:34.33; Ellis McKean, Glasgow, 10:40.95; Jack Dolan, Townsend, 10:42.94.

Pole vault – Losha Schroeder, Thompson Falls, 13-06; Brett Robinson, Joliet, 13-00; Garrett Strine, Thompson Falls, 13-00; Quinn Whitmus, Wolf Point, 13-00; Cole McCloud, Manhattan, 13-00; Collin McGuyer, Ronan, 12-06.

Discus – Austin Forson, Deer Lodge, 178-08; McKenzie Holt, Thompson Falls, 165-09; Cantor Coverdell, Fairfield, 157-04; Reece Hutton, Harlem, 154-03; Javon Degrand, Baker, 139-02; Chisum Green, Shepherd, 138-07.

Javelin – Benji Phillips, Glasgow, 197-08; Cantor Coverdell, Fairfield, 185-05; Caden Venters, Florence, 176-02; Cannan Smith, Eureka, 172-04; Kade VanElswyk, Thompson Falls, 169-09; Ronniee Hennelly, Colstrip, 165-08.

GIRLS

400 – Haile Norred, Bigfork, 57.95; Payton Durocher, Choteau, 59.02; Amber Lebrun, Columbus, 1:00.26; Emily Kolstad, Glasgow, 1:01.03; Sidney Stevenson, Libby, 1:01.18; Bryn Morley, Bigfork, 1:02.18.

1,600 – Bryn Morley, Bigfork, 5:03.50; L’Tia Lawrence, Harlem, 5:30.88; Anya Young, Bigfork, 5:30.99; Grace McDonnell, Townsend, 5:39.07; Lauren Thorstensen, Libby, 5:41.16; Hanna Madsen, Manhattan, 5:41.74.

Long jump – Sophia Stiles, Malta, 17-09.75; Alexa Arthun, Manhattan, 17-04.75; Jordan Kulczyk, Glasgow, 16-03.75; Constence Rollins, Colstrip, 16-03.75; Tessa Burke, Loyola, 16-03.5; Afton Brander, St. Ignatius, 16-01.

Pole vault – Alexa Arthun, Manhattan, 11-00; Gabby Eaton, Bigfork, 10-00; Selina Angel, Roundup, 9-06; Kamryn Scully, Deer Lodge, 9-06; Katie Jacobsen, Red Lodge, 9-06; Dakota Manecke, Cut Bank, 9-00.

Discus – Hailey Poole, Huntley Project, 125-08; Emily Poole, Huntley Project, 121-08; Alye Fjell, Deer Lodge, 118-11; Micalann McCrea, Ronan, 114-01; Lainee Hill, Townsend, 106-01; Rochelle Pease, Rocky Boy, 105-03.

LEAVE A REPLY