State A track and field
At Laurel

First-day results

BOYS

400 – Jacob Grinwis, Belgrade, 50.21; Trace Jones, Sidney, 50.70; Matthew Rensvold, Polson, 51.49; Bruce Thomas, Corvallis, 51.53; Jake Jessop, Corvallis, 51.93; Dylan Cervelli, Dillon, 52.22.

Story continues below

800 – Jacob Grinwis, Belgrade, 1:54.10; Tristan Hilgart, Glendive, 1:55.71; Drake Henson, Lewistown, 1:56.68; Trace Jones, Sidney, 1:57.83; Frank Dean, Frenchtown, 1:58.06; David Prather, Hardin, 1:59.23.

3,200 – Sage Wanner, Columbia Falls, 9:50.31; Levi Taylor, Laurel, 9:50.97; Matt Wilson, Hamilton, 9:53.65; Sawyer Degen, Belgrade, 9:56.08; Kai Krumwiede, Lewistown, 9:57.88; Carson Jessop, Corvallis, 10:01.88.

Long jump – Isaiah Renner, Laurel, 22-5.75; Caleb Petross, Miles City, 21-11; Gabe Hupp, Dillon, 21-3.75; Jared Craig, Laurel, 21-1; Jacob Price, Frenchtown, 21-1; Lee Walburn, Whitefish, 20-10.25.

High jump – Ridge Albright, Corvallis, 6-4; Michael McGinnis, Sidney, 6-4; Dawson Fowler, Belgrade, 6-2; Cordell McGinley, Dillon, 6-2; Jess Bellow, Miles City, 6-2; Alex Barker, Whitefish, 6-2.

Pole vault – Garrison Hughes, Sidney, 16-0; Ben Windauer, Columbia Falls, 13-9; Wyatt Heringer, Sidney, 13-6; Austin Green, Columbia Falls, 13-0; Seth Gossett, Columbia Falls, 13-0; Jared Craig, Laurel, 13-0.

Shot put – Carter Hughes, Sidney, 54-2; Jayden Holley, Miles City, 51-2.75; Jesse Mecham, Frenchtown, 50-1; Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 49-4.75; Garrett Brown, Corvallis, 49-3.5; Troy Andersen, Dillon, 47-4.5.

GIRLS

400 – Pipi Eitel, Belgrade, 58.13; Taylor Ludwig, Laurel, 59.61; Kendra Zander, Glendive, 1:00.23; Lauren Schulz, Whitefish, 1:00.24; Heidi Nissly, Corvallis, 1:00.47; Myhia Metzenberg, Miles City, 1:00.54.

1,600 – Pipi Eitel, Belgrade, 4:57.07; Heidi Nissly, Corvallis, 5:10.62; Bea Frissell, Polson, 5:10.84; Morgan Vosler, Miles City, 5:13.32; Lyric Devries, Hamilton, 5:14.57; Emily Kuehn, Miles City, 5:16.75.

Long jump – Rachael McGree, Butte Central,17-9; Reilly Rostad, Hamilton, 17-5; Lindsey McGree, Butte Central, 17-3.5; Alysa Henry, Belgrade, 16-3; Alivia Williams, Frenchtown, 16-3; Mariah Hinson, Stevensville, 16-2.5

High jump – Emilie Hinrichs, Frenchtown, 5-5; Karsen Murphy, Glendive, 5-4; Marissa James, Lewistown, 5-2; Hannah Hutchinson, Corvallis, 5-2; Megan Pendergast, Stevensville, 5-0; Kacia Guisinger, Hamilton, 5-0; Mary Royce, Corvallis, 5-0.

Shot put – Adeline Richardson, Frenchtown, 40-4; Anna Zimmer, Lewistown, 40-0.25; Lauren Emter, Livingston, 39-6.25; Emilie Hinrichs, Frenchtown, 38-2; Brookelyn Palin, Corvallis, 37-5; Savanna Walker, Miles City, 35-7.5.

Javelin – Mariah Hinson, Stevensville, 127-8; Kylie Christiansen, Dillon, 126-8; Angellica Street, Columbia Falls, 118-9; Jessica LaFevre, Laurel, 117-10; Kiara Burlage, Columbia Falls, 115-3; Paige O’Toole, Laurel, 114-11.

LEAVE A REPLY