MISSOULA – The Western AA Divisional tennis tournament started Thursday morning at Playfair Park. And finished three rounds in the winner’s bracket.

Missoula schools Big Sky, Hellgate and Sentinel as well as Kalispell Flathead are battling for spots in next week’s state tournament. The top four finishers in each singles and doubles bracket advance.

Play will continue at the University of Montana tennis courts starting at 8:00 AM Friday.

Round 1
Boys Singles Jake Treece (SHS) v. Kiegan Snider (FH) 6-0,6-1
Boys Singles Cooper Blunt (HG) v. Cody Flynn (BS) 6-1,7-6(4)
Boys Singles Ridge Lembke (FH) v. Aaron Young (HG) 7-6, 4-6, 6-4
Boys Singles Brady Tabish (BS) v. Cody Curtis (SHS) 6-0, 6-0
Girls Singles Olivia Panarella (HG) v. Presion Chiles (BS) 6-0, 4-0 forfeit
Girls Singles Kori Mooney (FH) v. Sarah Armstrong (SHS) 6-1, 6-0
Girls Singles Lauren McCarter (FH) v. Isla Olivera-Olsen (HG) 6-1, 6-0
Girls Singles Emma Softich (SHS) v. Danielle Buchanan (BS) 6-1, 6-0
Girls Doubles Hannah Worden/Peyton Finch (SHS) v. Tess Huckeba/Olivia Mohatt (FH) 6-1, 6-0
Girls Doubles Kat Liston/Emma Peasley (HG) v. Samantha Mathis/Johanna Mitchell (BS) 6-2, 7-5
Girls Doubles Savannah Bessette/Jadalin Denney (FH) v. Katie Greybeal/Zoe Nelson (HS) 6-0, 6-0
Girls Doubles B. Lyon-Delsordo/B. Gee (BS) ** v. Chelsea Bone/Bronwyn McCormick (SHS) 6-2, 6-2
Boys Doubles Sean Ramsbacher/Ethan Violette (SHS) ** v. Liam Crowley/Paul Harms (FH) 6-0, 6-0
Boys Doubles Dayton Evans/Dylan Sandry (BS) v. Oliver Gill/Soma Arens (HG) 6-4, 7-5
Boys Doubles Jackson Olsen/Sam Olsen (SHS) v. Rydell Welk/Nick Buenz (FH) 6-0, 6-4
Boys Doubles Dexter Crago/Tswm Seeb Vang (BS) ** v. Wyatt Brown/Henry Stahl (HG) 6-1, 6-0
Boys Singles Liam Johnson (BS) v. Jack Johnston (SHS) 6-2, 6-1
Boys Singles Brendan Barnes (FH) v. Austin Moseley (HG) 6-0, 6-0
Boys Singles James Thomas (SHS) v. Ino Caina (BS) 6-1, 6-1
Boys Singles Ethan Hawkins (FH) v. Connor D’Angelo (HG) 6-1, 6-1
Girls Singles Maya Nguyen-Haberneski (HG) v. Jade Sautter (BS) 6-4, 6-3
Girls Singles Mallory Slaten (FH) v. Kenna Stensrud (SHS) 6-0, 6-0
Girls Singles Leah Liebig (FH) v. Cassie Farago (BS) ** 6-0, 6-0
Girls Singles Maya Heffernan (HG) v. Meredith Murdock (SHS) 6-0, 6-4
Girls Doubles Rachel Levison/Nora Higgins (BS) v. Lea Tonnerre/Erin Thayer (SHS) 6-3, 7-6(4)
Girls Doubles Delani Long/Maisie Hansen (FH) v. Alba Ruiz/Emma Webster (HG) 3-6, 6-2, 6-0
Girls Doubles Sierra Dilworth/H. Fennell (FH) v. Lauren Badger/Leanna Badger ** 6-3, 6-2
Girls Doubles Ashley Du/Nidhi Bradford (BS) v. Holland Small/Kate Koenig (HG) Default
Boys Doubles Kevin Thomas/Thomas Stevens (SHS) ** v. David Marbuer/Trevor Weyer (FH) Default
Boys Doubles K. Rosenbaum/Wesley Rolle (BS) v. River Duce/Diego Kjelland (HG) 6-2, 7-6 (3)
Boys Doubles W. Taylor-Lewellen/G. Regoli (FH) v. Wes Gibbs/Sean Deyle (SHS) ** 6-3, 6-3
Boys Doubles T. Peterson/Z. Maca-Ampao (BS) v. Cole Tolleson-Knee/Henry Ledyard (HG) 6-0, 6-1

Story continues below

Rounds 2 and 3
Boys Singles Jake Treece (SHS) v. Cooper Blunt (HG) 6-0, 6-0
Boys Singles Aaron Young (HG) v. Cody Curtis (SHS) 6-1, 6-0
Boys Singles Kiegan Snider (FH) v. Cody Flynn (BS) 6-2, 6-1
Boys Singles Ridge Lembke (FH) v. Brady Tabish (BS) 7-5, 6-1
Girls Singles Olivia Panarella (HG) v. Sarah Armstrong (SHS) 6-1, 6-0
Girls Singles Lauren McCarter (FH) v. Danielle Buchanan (BS) 5-2, default
Girls Singles Presion Chiles (BS) v. Kori Mooney (FH) default
Girls Singles Isla Olivera-Olsen (HG) v. Emma Softich (SHS) 4-6, 6-4, 6-2
Girls Doubles Hannah Worden/Peyton Finch (SHS) v. Kat Liston/Emma Peasley (HG) 6-2, 6-3
Girls Doubles Katie Greybeal/Zoe Nelson (HS) v. Chelsea Bone/Bronwyn McCormick (SHS) 6-2, 6-1
Girls Doubles Tess Huckeba/Olivia Mohatt (FH) v. Samantha Mathis/Johanna Mitchell (BS) 6-3, 6-3
Girls Doubles Savannah Bessette/Jadalin Denney (FH) v. B. Lyon-Delsordo/B. Gee (BS) ** 6-2, 6-1
Boys Doubles Sean Ramsbacher/Ethan Violette (SHS) ** v. Dayton Evans/Dylan Sandry (BS) 6-0, 6-0
Boys Doubles Jackson Olsen/Sam Olsen (SHS) v. Wyatt Brown/Henry Stahl (HG) 6-3, 6-3
Boys Doubles Liam Crowley/Paul Harms (FH) v. Oliver Gill/Soma Arens (HG) 6-1, 6-1
Boys Doubles Rydell Welk/Nick Buenz (FH) v. Dexter Crago/Tswm Seeb Vang (BS) ** 6-2, 6-2
Boys Singles Liam Johnson (BS) v. Austin Moseley (HG) 6-0. 6-1
Boys Singles Ino Caina (BS) v. Connor D’Angelo (HG) 6-0. 6-2
Boys Singles Jack Johnston (SHS) v. Brendan Barnes (FH) 6-1, 6-2
Boys Singles James Thomas (SHS) v. Ethan Hawkins (FH) 3-6, 6-2, 6-2
Girls Singles Maya Nguyen-Haberneski (HG) v. Kenna Stensrud (SHS) 6-1, 6-0
Girls Singles Cassie Farago (BS) ** (testing 11-3) v. Meredith Murdock (SHS) 6-1, 6-3
Girls Singles Jade Sautter (BS) v. Mallory Slaten (FH) 6-0. 6-0
Girls Singles Leah Liebig (FH) v. Maya Heffernan (HG) 6-0, 6-0
Girls Doubles Lea Tonnerre/Erin Thayer (SHS) v. Alba Ruiz/Emma Webster (HG) 6-4, 6-1
Girls Doubles Lauren Badger/Leanna Badger ** v. Holland Small/Kate Koenig (HG) 6-0, 6-2
Girls Doubles Rachel Levison/Nora Higgins (BS) v. Delani Long/Maisie Hansen (FH) 7-5, 6-0
Girls Doubles Sierra Dilworth/H. Fennell (FH) v. Ashley Du/Nidhi Bradford (BS) 6-0, 4-6, 7-5
Boys Doubles Kevin Thomas/Thomas Stevens (SHS) ** v. River Duce/Diego Kjelland (HG) 6-2, 6-3
Boys Doubles Wes Gibbs/Sean Deyle (SHS) ** v. Cole Tolleson-Knee/Henry Ledyard (HG) 6-2, 6-2
Boys Doubles Bye v. K. Rosenbaum/Wesley Rolle (BS) BYE
Boys Doubles W. Taylor-Lewellen/G. Regoli (FH) v. T. Peterson/Z. Maca-Ampao (BS) 7-6 (4), 6-1

Round 4
Boys Singles Cody Flynn (BS) v. Aaron Young (HG) 6-4, 6-4
Boys Singles Ridge Lembke (FH) v. Cooper Blunt (HG) 6-3, 6-0
Girls Singles Kori Mooney (FH) v. Lauren McCarter (FH) default
Girls Singles Isla Olivera-Olsen (HG) v. Sarah Armstrong (SHS) 6-3, 4-6, 6-2
Girls Doubles Tess Huckeba/Olivia Mohatt (FH) v. Katie Greybeal/Zoe Nelson (HS) 6-0, 6-3
Girls Doubles B. Lyon-Delsordo/B. Gee (BS) ** v. Kat Liston/Emma Peasley (HG) 6-2, 6-2
Boys Doubles Oliver Gill/Soma Arens (HG) v. Jackson Olsen/Sam Olsen (SHS) 6-2, 6-0
Boys Doubles Rydell Welk/Nick Buenz (FH) v. Dayton Evans/Dylan Sandry (BS) 6-4, 6-4
Boys Singles Jack Johnston (SHS) v. Ino Caina (BS) 6-4, 4-6, 6-3
Boys Singles James Thomas (SHS) v. Austin Moseley (HG) 6-3, 7-6 (8)
Girls Singles Jade Sautter (BS) v. Cassie Farago (BS) ** (testing 11-3) 6-2, 7-6 (1)
Girls Singles Maya Heffernan (HG) v. Kenna Stensrud (SHS) 6-2, 6-0
Girls Doubles Rachel Levison/Nora Higgins (BS) v. Lauren Badger/Leanna Badger ** 7-5, 6-2
Girls Doubles Sierra Dilworth/H. Fennell (FH) v. Alba Ruiz/Emma Webster (HG) 6-3, 6-4
Boys Doubles K. Rosenbaum/Wesley Rolle (BS) v. Wes Gibbs/Sean Deyle (SHS) ** 6-1, 6-4
Boys Doubles T. Peterson/Z. Maca-Ampao (BS) v. River Duce/Diego Kjelland (HG) 6-3, 6-2

Rounds 5 and 6
Boys Singles Jake Treece (SHS) v. Cody Curtis (SHS) 6-3, 6-2
Boys Singles Liam Johnson (BS) v. Connor D’Angelo (HG) 6-2, 6-1
Girls Singles Olivia Panarella (HG) v. Danielle Buchanan (BS) 6-1, 6-0
Girls Singles Maya Nguyen-Haberneski (HG) v. Meredith Murdock (SHS) 6-3,7-6 (1)
Girls Doubles Hannah Worden/Peyton Finch (SHS) v. Chelsea Bone/Bronwyn McCormick (SHS) 6-4, 6-0
Girls Doubles Lea Tonnerre/Erin Thayer (SHS) v. Holland Small/Kate Koenig (HG) 6-0, 6-2
Boys Doubles Sean Ramsbacher/Ethan Violette (SHS) ** v. Wyatt Brown/Henry Stahl (HG) 6-2, 6-4
Boys Doubles Kevin Thomas/Thomas Stevens (SHS) ** v. Cole Tolleson-Knee/Henry Ledyard (HG) 3-6, 6-2, 6-3

LEAVE A REPLY