Great Falls High's Morgan Evans is among a handful of athletes chasing state records this weekend. (RICHIE MELBY/MTN Sports)

The gun goes off on district track meets this week as the high school track and field postseason gets started, presenting athletes with their final chances to clinch berths at their respective state meets.

Many athletes have already guaranteed their places on the state lineups by surpassing the qualifying standards in their respective classes. If athletes hit a qualifying mark during the regular season, they’re automatically going to state, regardless of their finishes at the divisional meets. However, athletes who haven’t hit a qualifying standard can now extend their seasons with solid performances at the district and divisional meets.

An unofficial list of state-qualified athletes is below. This list is updated through the official results posted to www.athletic.net through May 7. Qualifying standards for each class are in parentheses.

If you notice an error or omission, please email skimmel@ktvh.com.

Story continues below

BOYS

100

AA (11.3) – Damien Nelson, CMR, 10.71; Zander Mozer, HEL, 11.0; Ethan Larson, GLA, 11.06; Drew Turner, GLA, 11.11; Xavier Melice, CAP, 11.17; Keaton Anderson, SEN, 11.2; Ryan Arntson, HEL, 11.2; David Estrada, SEN, 11.23; Lance McCutcheon, BOZ, 11.24; Evan Williams, SEN, 11.25; Kyle Patelis, WEST, 11.27; Gabriel Marten, BOZ, 11.28; Micah Ans, SEN, 11.29.
A (11.4) – Troy Andersen, DIL, 10.88; Keith Vanderlaan, MC, 11.15; Michael McGinnis, SID, 11.21; Colin Marks, LIV, 11.22; Haiden Collins, LEW, 11.26; Jamey Richardson, DIL, 11.27; Hayden Van Winkle, BEL, 11.37; Isaiah Renner, LAU, 11.4.
B (11.6) – Cleet Wrzesinski, BAK, 11.08; Lane Sumner, HP, 11.2; Seth Omsberg, CB, 11.22; Jacob Byrne, LOY, 11.25; Austin Hernandez, HP, 11.3; Cade Johnstone, FOR, 11.3; Dawson Allen, FAI, 11.32; Casey Gunlikson, BT, 11.34; Luke Gonsioroski, BAK, 11.38; Cade Benjamin, DL, 11.38; Benji Phillips, GLA, 11.47; Tanner Jolly, DL, 11.47; Wesley Weeks, WP, 11.48; Tracer Stone, MAN, 11.54; Chandler Allen, FAI, 11.54; Isaac McMaster, HP, 11.6.
C (11.43) – Mark Estes, DRU, 11.07; Corbin Wood, ENN, 11.41.

200

AA (22.8) – Zander Mozer, HEL, 22.05; Drew Turner, GLA, 22.31; Keaton Anderson, SEN, 22.37; Damien Nelson, CMR, 22.5; Blake Linsted, SENT, 22.67; Ethan Larson, GLA, 22.68; Hudson Shermer, SENT, 22.71; Gabriel Marten, BOZ, 22.71; David Estrada, SEN, 22.78; Milo Carpenter, WEST, 22.79.
A (23.3) – Troy Andersen, DIL, 22.11; Colin Marks, LIV, 22.67; Michael McGinnis, SID, 22.69; Hayden Van Winkle, BEL, 23.03; Jamey Richardson, DIL, 23.13; Keith Vanderlaan, MC, 23.14.
B (23.3) – Cleet Wrzesinski, BAK, 22.77; Paul Johnstone, FOR, 22.92; Lane Sumner, HP, 22.95; Luke Gonsioroski, BAK, 23.06; Austin Hernandez, HP, 23.14; Dawson Allen, FAI, 23.16; Casey Gunlikson, BT, 23.21; Cade Johnstone, FOR, 23.23; Chandler Allen, FAI, 23.26; Wade Luly, SHEL, 23.27.
C (22.98) – Mark Estes, DRU, 22.56.

400

AA (51.2) – Zander Mozer, HEL, 49.35; Micah Ans, SEN, 49.72; Dawson LaRance, SEN, 49.76; Simon Petsch, WEST, 49.97; Drew Turner, GLA, 50.53; Tyler Combs, GLA, 50.87.
A (51.7) – Jacob Grinwis, BEL, 50.08; Trace Jones, SID, 50.3; Jake Jessop, COR, 51.5.
B (52.0) – Cade Johnstone, FOR, 49.97; Paul Johnstone, FOR, 51.49; Wade Luly, SHEL, 51.55; Damon Adams, HAR, 51.78; Jethro Thorne, FLO, 51.93.
C (51.53) – Mark Estes, DRU, 51.47.

800

AA (2:01.00) – Dawson LaRance, SEN, 1:51.59*; Simon Petsch, WEST, 1:56.01; Jaden Anderson, FLAT, 1:56.58; Iain Anderson, HEL, 1:58.19; Elijah Boyd, GLA, 1:58.41; Chase Equall, BOZ, 1:58.80; Grant Wyland, SENT, 2:00.03; Riley Collins, BOZ, 2:00.11; Kyle Calles, FLAT, 2:00.97.
A (2:02.00) – Jacob Grinwis, BEL, 1:55.14; Drake Henson, LEW, 1:57.74; Frank Dean, FRE, 1:59.96; Trace Jones, SID, 1:59.99; Tristan Hilgart, GLE, 2:00.09; Brock Rugg, FRE, 2:01.19; Jake Jessop, COR, 2:01.37; Andrew Jessop, COR, 2:01.57; David Prather, HAR, 2:01.77.
B (2:02.00)
C (2:02.01)

1,600

AA (4:34.00) – Dawson LaRance, SEN, 4:15.37; Chase Equall, BOZ, 4:15.76; Marshall Beatty, SENT, 4:23.39; Riley Collins, BOZ, 4:23.88; Cooper West, CMR, 4:25.26; Jaden Anderson, FLAT, 4:26.60; Ben Perrin, FLAT, 4:26.63; Leonard McComas, BOZ, 4:28.23; Iain Anderson, HEL, 4:28.39; Duncan Hamilton Jr., BOZ, 4:30.62; Isaac Schmidt, HLGT, 4:31.07; Teagan Olson, GFH, 4:33.45; Morris Wecker, HLGT, 4:33.83.
A (4:38.00) – Jacob Grinwis, BEL, 4:21.17; Levi Taylor, LAU, 4:30.10; Drake Henson, LEW, 4:32.35; Sage Wanner, CF, 4:33.14; Andrew Jessop, COR, 4:34.73; Frank Dean, FRE, 4:35.96; Joel Haas, COR, 4:36.55; Brock Rugg, FRE, 4:36.68.
B (4:42.00) – Bryant Edgerton, TOWN, 4:32.03; Jackson Duffey, RON, 4:33.64.
C (4:40.10)

3,200

AA (9:55.00) – Chase Equall, BOZ, 8:57.62*; Duncan Hamilton Jr., BOZ, 9:23.78*; Ben Perrin, FLAT, 9:27.00; Riley Collins, BOZ, 9:28.90; Leonard McComas, BOZ, 9:29.51*; Dawson LaRance, SEN, 9:29.72; Marshall Beatty, SENT, 9:30.54; Morris Wecker, HLGT, 9:33.00; Isaac Schmidt, HLGT, 9:36.00; Cooper West, CMR, 9:44.05; Teagan Olson, GFH, 9:54.82.
A (10:15.00) – Levi Taylor, LAU, 9:54.05; Sawyer Degen, BEL, 9:58.70; Andrew Jessop, COR, 10:02.71; Matt Wilson, HAM, 10:03.26; Grant Martin, COR, 10:03.50; Anders Watt, COR, 10:03.65; Sage Wanner, CF, 10:05.00; Carson Jessop, COR, 10:05.47; Jaiden Rowe, FRE, 10:12.50.
B (10:27.00) – Bryant Edgerton, TOWN, 9:55.48; Jackson Duffey, RON, 10:20.91; Merlin McKean, GLA, 10:24.04; Ellis McKean, GLA, 10:24.12.
C (10:27.58) – Evan Duggan, DAR, 9:58.70; Keagan Stroop, BELT, 10:24.92; Tyson Flickinger, PLE, 10:25.39.

110 hurdles

AA (15.7) – Aidan Fitzgerald, HEL, 15.03; Derrick Olsen, HEL, 15.13; Kyle Patelis, WEST, 15.23; Winston Platt, WEST, 15.29; Victor Pavsek, CAP, 15.32; Bryan Brensdal, SKY, 15.34; Xavier Melice, CAP, 15.52; Brendan Thompson, SENT, 15.56; Kale Lunday, HLGT, 15.63; Bryce Gallagher, BUT, 15.7.
A (16.2) – Haiden Collins, LEW, 15.3; Anders Westman, DIL, 15.43; Michael Hoerner, CF, 15.9; Chris Abell, LAU, 15.93; Tyler Burk, MC, 16.03; Jansen Anderson, DIL, 16.14.
B (16.3) – Cleet Wrzesinski, BAK, 14.82; Brad Graves, HP, 15.0; Dawson Allen, FAI, 15.32; Luke Breigenzer, GLA, 15.57; Brandon Porter, DL, 15.58; Caleb Knoche, FOR, 15.73; Demar Pugh, SHEP, 15.9; Cannan Smith, EUR, 15.97; Tyson Racht, TOWN, 16.08; Ethan Olson, BIG, 16.12; Michael Jacobson, COL, 16.23; Max Feight, WHI, 16.24; Brian Peck, LIB, 16.26.
C (15.85) – Kye McCollaum, DAR, 15.39; Tanner Fix, EKA, 15.62.

300 hurdles

AA (41.5) – Tyler Gurchiek, WEST, 39.71; Dawson Rinehart, FLAT, 39.93; Jesse Hatler, GFH, 40.51; Chad Hemsley, FLAT, 40.53; Xavier Melice, CAP, 41.15; Bryan Brensdal, SKY, 41.36; Zach Huth, HEL, 41.42.
A (41.8) – Haiden Collins, LEW, 39.56; Anders Westman, DIL, 40.35; Tyler Burk, MC, 41.21; Danny DiGiallonardo, POL, 41.74.
B (42.0) – Cleet Wrzesinski, BAK, 39.85; Caleb Knoche, FOR, 40.94; Casey Gunlikson, BT, 41.02; Dawson Allen, FAI, 41.17; Luke Breigenzer, GLA, 41.21; Brad Graves, HP, 41.26; Matt Farrier, BIG, 41.34; Cannan Smith, EUR, 41.49; Michael Jacobson, COL, 41.95.
C (41.59) – Tanner Fix, EKA, 41.07; Kye McCollaum, DAR, 41.56.

400 relay

AA (45.8) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (44.8) – Sidney 43.39; Dillon 43.61; Miles City 44.13; Laurel 44.32; Polson 44.38; Belgrade 44.44.
B (45.0) – Huntley Project 43.94; Fairfield 44.02; Baker 44.35; Deer Lodge 44.58; Forsyth 44.6.
C (45.45) – Ennis 44.25.

1,600 relay

AA (3:42.00) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (3:34.00) – Sidney 3:31.17; Belgrade 3:31.86; Miles City 3:31.97; Corvallis 3:32.32; Lewistown 3:33.97.
B (3:34.00) – Fairfield 3:31.40; Baker 3:32.53; Glasgow 3:33.56; Shelby 3:33.73.
C (3:35.04)

Long jump

AA (20-09) – Keaton Anderson, SEN, 22-02 ¾; Camren Kovarik, SENT, 22-01; Winston Platt, WEST, 21-04 ¾; Bobby Lowry, FLAT, 21-03; Trae Vasquez, FLAT, 21-01 ¾; Elias Dewaters, SENT, 21-01 ½; Bryce Gallagher, BUT, 21-00 ½; Xavier Pace, CMR, 21-00 ¼; Tommy McDuffie, CAP, 21-00; Logan Kleinhas, BOZ, 21-00; Max Mader, HEL, 21-00; Josh Malone, MBS, 20-11; Teddy Krogh, WEST, 20-10 ½; Hunter Nicholson, GLA, 20-10; Tommy Mellott, BUT, 20-10; Andy Thomas, FLAT, 20-10.
A (20-05) – Hayden Van Winkle, BEL, 22-04 ¾; Isaiah Renner, LAU, 22-00 ½; Michael McGinnis, SID, 21-06 ½; Logan Stephens, CF, 21-04 ½; Trace Jones, SID, 21-03; Caleb Petross, MC, 21-00 ¼; Nate McGree, BUC, 20-08; Jared Craig, LAU, 20-08; Jacob Price, FRE, 20-07 ½; Braxton Roth, COR, 20-05.
B (20-01) – Cantor Coverdell, FAI, 21-09 ½; Cole McCloud, MAN, 21-06 ¼; Cleet Wrzesinski, BAK, 21-05 ¾; Seth Omsberg, CB, 21-04 ¾; Kellen Round, LOY, 22-02; Owen Lepper, WP, 21-01 ½; Cade Benjamin, DL, 21-01; Ry Olson, JOL, 20-10 ¾; Benji Phillips, GLA, 20-10 ¾; Paul Johnstone, FOR, 20-10 ¼; Shay Robertus, JOL, 20-08 ½; Payden Lynn, TFKS, 20-08 ½; Taner Stone, CHO, 20-05 ½; Cade Johnstone, FOR, 20-03 ½; Jacob Byrne, LOY, 20-03 ½; Elijah Daniels, COL, 20-03; Terik Fike, JOL, 20-02 ¼; Cal Holgate, MAN, 20-02.
C (20-03) – Corbin Wood, ENN, 21-02 ½; Trevor Paro, Hot Springs, 20-08; Allexander Kosel, ROB, 20-07 ¾; Bryar Lange, SAV, 20-05 ¾; Casey Cayer, RL, 20-03 ¾.

Triple jump

AA (42-03) – Logan Kleinhans, BOZ, 44-07; Hunter Nicholson, GLA, 43-11; Andy Thomas, FLAT, 43-07 ¼; Lance McCutcheon, BOZ, 43-03; Josh Malone, MBS, 42-10 ½; Caleb Ferguson, HEL, 42-10 ¼; Tommy McDuffie, CAP, 42-08; Kendall Johnson, HEL, 42-06 ¼; Caden Ingraham, SENT, 42-03 ½.
A (41-08) – Nate McGree, BUC, 43-10 ½; Michael McGinnis, SID, 42-09 ¼; Isaiah Renner, LAU, 42-04 ½; Dawson Fowler, BEL, 42-04; Jacob Price, FRE, 42-02 ¾; Braxton Roth, COR, 41-11 ¼; Zach Ingram, DIL, 41-10; Ky Burch, HAM, 41-08 ¾; Connor Lanier, POL, 41-08.
B (41-01) – Cantor Coverdell, FAI, 44-09 ½; Payden Lynn, TFKS, 42-08 ½; Ry Olson, JOL, 42-06 ½; Paul Johnstone, FOR, 41-11 ¾; Brett Glaser, GLA, 41-10 ½; Garrit Weeda, MAN, 41-10; Chandler Allen, FAI, 41-08 ½; Josh Eckmann, JEF, 41-07 ¼; Seth Omsberg, CB, 41-06 ½; Daniel Rost, BAK, 41-06 ½; Taylor Rowlison, JOL, 41-05; Ty Olson, JOL, 41-05; Garrett Graves, EUR, 41-05; Kell Schwers, BT, 41-03.
C (41-11) – Bryar Lange, SAV, 42-10 ½.

High jump

AA (6-03) – Trey Tintinger, HEL, 6-11; Logan Kleinhans, BOZ, 6-05; Tucker Greenwell, CMR, 6-05; Keaton Anderson, SEN, 6-05; Andy Thomas, FLAT, 6-05; Micah Bucy, FLAT, 6-05; Hunter Nicholson, GLA, 6-04; Brian McMahan, HEL, 6-03.
A (6-00) – Cordell McGinley, DIL, 6-05; Alex Barker, WHI, 6-03; Ridge Albright, COR, 6-02; Cole Wohltman, COR, 6-02; Michael McGinnis, SID, 6-02; Michael Haverfield, DIL, 6-02; Dawson Fowler, BEL, 6-01; Lee Walburn WHI, 6-00; Sawyer Silliker, WHI, 6-00; Jaden Graham, LEW, 6-00; Jared Steinbeisser, SID, 6-00; Jess Bellows, MC, 6-00.
B (6-00) – Josh Eckmann, JEF, 6-04; Seth Omsberg, CB, 6-04; Brandon Porter, DL, 6-04; Cole McCloud, MAN, 6-03; Rily Livingston, COL, 6-03; Tyus Hammett, HAR, 6-02; Keeley Bake, FAI, 6-02; Gavin Strom, LIB, 6-01; Greydon Nicholson, DL, 6-01; Owen Lepper, WP, 6-00; Dante Downing, SHEP, 6-00; Dyllon McDermid, DL, 6-00; Taner Stone, CHO, 6-00; Avery Stiles, JEF, 6-00; Ry Olson, JOL, 6-00.
C (6-00) – Allexander Kosel, ROB, 6-02; Cody Asbeck, FAI, 6-01; Hayden Heilig, MOO, 6-01; Riley Donaldson, DEN, 6-00; Tyrone Hageman, JOR, 6-00; Ryan Zentner, BRI, 6-00; Cobe Begger, WIB, 6-00; Brandon Managhan, STR, 6-00; Jonah Parke, DRU, 6-00; Michael Buckley, SUN, 6-00; Colten Curry, VAL, 6-00.

Pole vault

AA (13-06) – Scott Wacaser, SKY, 15-01; Ethan Mackay, CAP, 14-03; Tyler Gurchiek, WEST, 14-01; Ty Peterson, BUT, 13-08.
A (13-00) – Garrison Hughes, SID, 16-00; Ben Windauer, CF, 13-06; Austin Green, CF, 13-00.
B (12-00) – Losha Schroeder, TFLS, 14-00; Tracer Stone, MAN, 13-00; Cannan Smith, EUR, 13-00; Brett Robinson, JOL, 12-06; Cole Sundstrom, HP, 12-00; Kyle Ross, GLA, 12-00; Trey Oswald, JOL, 12-00; Cole McCloud, MAN, 12-00.
C (12-00) – Lincoln Young, MC, 14-10; Landers Smith, CHA, 12-6; Zachary Riphenburg, CAS, 12-00; Owen Nelson, SAV, 12-00; Hunter Woodward, LIN, 12-00; Nate Harris, PLE, 12-00.

Shot put

AA (48-06) – Justin Jenks, CAP, 56-04; Braydon Deming, WEST, 55-10; Bryson Deming, WEST, 55-04 ¼; Blade Miller, WEST, 54-07; Emmit Bartsch, SEN, 52-02 ¼; Michael Lee, FLAT, 51-07; Garrison Poetzl, SEN, 49-06 ¾; Dan Stockton, HEL, 49-01 ¼; Tadan Gilman, GLA, 48-11; Ethan Saberhagen, SEN, 48-09 ½.
A (46-06) – Carter Hughes, SID, 52-07; Jayden Holley, GLE, 50-07 ½; Jesse Mecham, FRE, 50-02; Garrett Brown, COR, 49-05 ½; Logan Kolodejchuk, CF, 49-03; Kyler Rogers, BEL, 47-04.
B (46-10) – Reece Hutton, HAR, 51-09; Austin Forson, DL, 50-06 ½; Owen Davis, EUR, 48-05 ½; McKenzie Holt, TFLS, 48-00 ½; Trey Copeland, HP, 47-04 ½; Kaelan Yanak, EUR, 47-03.
C (45-07 ¾) – Ty Morgan, ENN, 54-00; Dallas Reese, FRA, 51-06; Noah Ambuehl, GFCC, 47-01 ¼; Connor Perry, HS, 46-06.

Discus

AA (148-00) – Braydon Deming, WEST, 171-06; Bryson Deming, WEST, 168-05; Justin Jenks, CAP, 162-06; Blade Miller, WEST, 159-11; Emmit Bartsch, SEN, 159-01; Ethan Saberhagen, SEN, 158-02; Cade Wessel, BOZ, 158-01; Nicholas Wilks, SEN, 152-07; Blake Linsted, SENT, 149-09; Michael Lee, FLAT, 149-02.
A (142-00) – Carter Hughes, SID, 167-04; Jaylen Taggart, HAM, 159-03; Patrick Griffin, DIL, 157-01; Dillon Spear, HAM, 153-07.
B (136-00) – Austin Forson, DL, 178-03; McKenzie Holt, TFLS, 167-04; Cantor Coverdell, FAI, 164-09; Reece Hutton, HAR, 150-07; Taylor Green, SHEP, 144-05; Justin King, JOL, 138-02; Kade VanElswyk, TFLS, 137-03; Dawson Thrasher, FLO, 136-08; Peter Hamilton Jr., CB, 136-06.
C (135-05) – Ty Morgan, ENN, 167-08; Trace Simonson, WW, 148-06; Brock Cantrell-Field, STR, 148-04; Jaren Maki, BELT, 147-10; Cooper Christensen, TB, 138-05 ½; Jay Randall, BRO, 135-09.

Javelin

AA (170-00) – Kory Broussard, CAP, 188-07; Tadan Gilman, GLAC, 181-06; Cade Wessel, BOZ, 180-01; Rylan Ortt, SENT, 170-06.
A (166-00) – Dakota Bridwell, CF, 189-05; Casey Cole, LAU, 186-01; Zach Jessop, COR, 183-02; Logan Kolodejchuk, CF, 175-05; Tyler Gray, BIC, 175-02 ½; Patrick Griffin, DIL, 174-04; Tanner Gove, CF, 166-04.
B (165-00) – Benji Phillips, GLA, 207-00; Caden Venters, FLO, 190-00; Kade VanElswyk, TFLAS, 179-03; Jayce Bishop, MAL, 178-09; Ronnie Hennelly, CLS, 174-09; Cantor Coverdell, FAI, 173-07; Cannan Smith, EUR, 170-02; McKenzie Holt, TFLS, 165-09.
C (163-04) – John Beckers, DAR, 181-03; Tyrone Hageman, JOR, 179-01; Casey Watson, RL, 173-10; Jaren Maki, BELT, 166-08; Brock Cantrell-Field, STR, 166-01; Wesley Harshbarger, TB, 165-09.

GIRLS

100

AA (13.0) – Morgan Evans, GFH, 12.27; Cali Modglin, CMR, 12.45; Maddie Brockel, WEST, 12.58; Ellie Scherffius, WEST, 12.64; Audrey Bloomquist, CAP, 12.7; Willa Albrecht, WEST, 12.75; Shae Helterbran, WEST, 12.75; Allie Baldwin-Case, SENT, 12.83; Elena Carter, CAP, 12.86; Alexandra Lynch, BOZ, 12.92; Katrina Terry, WEST, 12.93; Tavy Findon, SEN, 12.98; Maddie Albrecht, WEST, 12.98.
A (13.2) – Tylia DeJohn, DIL, 12.72; Taylor Ludwig, LAU, 12.75; Hayle Sundquist, DIL, 12.87; Reilly Rodstad, HAM, 13.06; Jessalyn Chvilicek, HAV, 13.1; Lauren Schulz, WHI, 13.14.
B (13.3) – Wrenzi Wrzesinski, BAK, 12.72; Payge Durocher, CHO, 12.86; Payton Durocher, CHO, 12.9; Haile Norred, BIG, 12.94; Maddisen Merema, SHEP, 13.02; Kamille Reynolds, HP, 13.11; Cheyenne Alt, TFKS, 13.11; Whitney Hanson, CLS, 13.22; Shelby Schweigert, FAI, 13.24; Kaylee Kronsperger, EUR, 13.28; Madison Gardner, BIG, 13.3.
C (13.07) – Megan Molyneaux, CHI, 12.68; Madison Hill, STR, 12.78; Clair Fickler, DRU, 12.79; Maddy Thompson, FB, 12.94; Zoe Delaney, WGR, 12.96.

200

AA (26.7) – Morgan Evans, GFH, 25.74; Maddie Brockel, WEST, 25.79; Tavy Findon, SEN, 26.02; Cali Modglin, CMR, 26.03; Ellie Scherffius, WEST, 26.23; Mar Sorini, BUT, 26.27; Maysee Whitney, SEN, 26.3; Alexandra Lynch, BOZ, 26.59; Shae Helterbran, WEST, 26.68; Joylynn Glidewell, MBS, 26.69.
A (27.0) – Taylor Ludwig, LAU, 26.21; Hayle Sundquist, DIL, 26.51; Tylia DeJohn, DIL, 26.85.
B (27.2) – Haile Norred, BIG, 26.41; Wrenzi Wrzesinski, BAK, 26.61; Payge Durocher, CHO, 26.72; Amber Lebrun, COL, 26.84; Payton Durocher, CHO, 26.88; Kamille Reynolds, HP, 27.07; Ann Russell, WHI, 27.15; Alana Graves, HP, 27.19.
C (26.69) – Alex Bohlman, SS, 26.55.

400

AA (1:01.00) – Maddie Brockel, WEST, 57.84; Annie Hill, GLA, 59.00; Madeline Hamilton, SENT, 59.45; Ahna Kreitinger, GLA, 59.78; Tiahna Vladic, SEN, 59.91; Elsa Sveen, BOZ, 1:00.07; Maysee Whitney, SEN, 1:00.21; Trisha Carlson, CMR, 1:00.29; Bridget Boyle, BOZ, 1:00.35; Laura Zimmer, SEN, 1:00.57; Abigail Harmon, CAP, 1:00.68; Sarah Kronner, HLGT, 1:00.97; Jordan Gilcrist, SEN, 1:00.97.
A (1:01.50) – Taylor Ludwig, LAU, 59.3; Pipi Eitel, BEL, 59.39; Myhia Metzenberg, MC, 1:00.09; Madison Patrick, LIV, 1:00.63; Heidi Nisly, COR, 1:01.29.
B (1:02.00) – Haile Norred, BIG, 58.87; Payton Durocher, CHO, 59.72; Alexa Arthun, MAN, 1:00.17; Emily Kolstad, GLA, 1:01.05; Alana Graves, HP, 1:01.43; Emily Mossburg, LIB, 1:01.63.
C (1:00.90) – Kinley Peterson, WG, 59.75; Alex Veltkamp, MC, 59.8; Leah Gannon, FB, 1:00.21; Megan Bausch, TB, 1:00.43; Alex Bohlman, SS, 1:00.72; Claire Fickler, DRU, 1:00.79; Zoe Delaney, WGR, 1:00.84.

800

AA (2:24.00) – Annie Hill, GLA, 2:11.62; Madeline Hamilton, SENT, 2:15.12; Tiahna Vladic, SEN, 2:16.67; Trisha Carslon, CMR, 2:17.88; Elsa Sveen, BOZ, 2:18.69; Bridget Boyle, BOZ, 2:19.99; Brianna Hawthorne, BOZ, 2:21.36; Piper Meuwissen, BOZ, 2:21.43; Bailey Smith, GLA, 2:22.14; Joby Rosenleaf, BUT, 2:22.50; Elise Stearns, HLGT, 2:22.69; Laura Zimmer, SEN, 2:23.26; Nicole Buoma, FLAT, 2:23.82.
A (2:27.00) – Pipi Eitel, BEL, 2:15.61; Heidi Nisly, COR, 2:20.71; Morgan Vosler, MC, 2:22.94; Emme Warnken, COR, 2:23.03; Bea Frissell, POL, 2:23.52; Emily Kuehn, GLE, 2:23.69; Lyric Devries, HAM, 2:26.27; Heather Baker, MC, 2:26.80.
B (2:26.00) – Bryn Morley, BIG, 2:18.97; Whitney Hanson, CLS, 2:21.78; Anya Young, BIG, 2:25.41.
C (2:24.64) – Alex Veltkamp, MC, 2:21.83; Kaitlyn Bird, FB, 2:23.95.

1,600

AA (5:23.00) – Annie Hill, GLA ,4:47.30; Tiahna Vladic, SEN, 5:04.41; Camila Noe, BOZ, 5:09.75; Piper Meuwissen, BOZ, 5:12.22; Madeline Hamilton, SENT, 5:12.56; Joby Rosenleaf, BUT, 5:15.61; Ella Degrandpre, HLGT, 5:15.99; Ellee Becker, HLGT, 5:16.84; Laina Hall, BOZ, 5:17.17; Bridget Boyle, BOZ, 5:19.44; Molly MacDonald, SENT, 5:20.65; Jaylyn Hallgrimson, SEN, 5:20.82; Alex Moore, BOZ, 5:20.94; Jade Hallgrimson, SEN, 5:21.13; Kenenni Wiegand, BOZ, 5:21.27; Elise Stearns, HLGT, 5:21.89; Trisha Carlson, CMR, 5:22.45; Madison Edwards, MBS, 5:22.71.
A (5:31.00) – Pipi Eitel, BEL, 4:56.73; Bea Frissell, POL, 5:15.00; Morgan Vosler, MC, 5:16.78; Emily Kuehn, GLE, 5:18.92; Charlie Bellrock, HAR, 5:26.48; Jessica Elmer, LAU, 5:26.60; Tessa Hill, SID, 5:26.97; Heidi Nisly, COR, 5:28.64; Kimberly Peacock, CF, 5:28.98.
B (5:33.00) – Bryn Morley, BIG, 4:53.04; Anya Young, BIG, 5:22.62.
C (5:29.38)

3,200

AA (11:56.00) – Annie Hill, GLA, 10:15.21*; Camila Noe, BOZ, 10:26.05; Ella Degrandpre, HLGT, 10:55.45*; Tiahna Vladic, SEN, 10:55.90; Kenenni Wiegand, BOZ, 11:12.89*; Ellee Becker, HLGT, 11:15.84*; Piper Meuwissen, BOZ, 11:21.20; Phoebe Jacques, BOZ, 11:25.32; Alex Moore, BOZ, 11:28.06; Molly MacDonald, SENT, 11:40.16; Joby Rosenleaf, BUT, 11:40.81; Terra Trom, BOZ, 11:45.81; Katie Munro, HLGT, 11:47.62; Zoe Eberspecher, BOZ, 11:49.80; Jaylyn Hallgrimson, SEN, 11:49.85; Alana Tonidandel, CAP, 11:51.09; Wren Cilimburg, HLGT, 11:52.77; Hannah Rohrer-Fitzhugh, CAP, 11:54.03; Bridget Boyle, BOZ, 11:55.98.
A (12:13.00) – Bea Frissell, POL, 11:20.13; Kimberly Peacock, CF, 11:35.90; Morgan Vosler, MC, 11:36.65; Jacie Schmalz, HAM, 11:46.52; Emily Kuehn, GLE, 11:52.07; Charlie Bellrock, HAR, 12:09.76.
B (12:21.00) – Bryn Morley, BIG, 10:55.60; Anya Young, BIG, 11:53.58; L’Tia Lawrence, HAR, 12:14.88.
C (12:04.33) – Gracie Lang, DAR, 12:00.36; Averi Parker, WY, 12:02.45.

100 hurdles

AA (16.3) – Morgan Evans, GFH, 14.49; Elena Carter, CAP, 15.12; Maysee Whitney, SEN, 15.44; Tavy Findon, SEN, 15.57; Emily Pizzini, HEL, 15.73; Abby Dodge, BUT, 15.92; Kamden Hilborn, HEL, 16.15; Claire Griffin, SEN, 16.18; Melissa Moreni, CAP, 16.29.
A (16.4) – Rachael McGree, BUC, 15.39; Marissa James, LEW, 15.92; Megan Pendergast, STE, 15.92; Logan Huebsch, HAV, 16.13; Ireland Coyne, HAV, 16.35.
B (16.6) – Wrenzi Wrzesinski, BAK, 15.01; Alexa Arthun, MAN, 15.05; Sophia Stiles, MAL, 15.93; Tessa Burke, LOY, 16.01.
C (16.59) – Kailee Oliverson, TB, 15.72; Tia Hallock, SCO, 16.08; Carly Hergett, ARL, 16.28; Sara Anderson, BELT, 16.33; Rayna Laakso, PC, 16.52.

300 hurdles

AA (48.0) – Morgan Evans, GFH, 45.68; Ashley McElmurry, SENT, 46.67; Tavy Findon, SEN, 46.93; Mayjia Horst, BOZ, 46.93; Syd Steele, SENT, 47.28; Abigail Harmon, CAP, 47.52; Ahna Kreitinger, GLA, 47.69; Elsa Sveen, BOZ, 47.72.
A (48.5) – Jaley Wyse, GLE, 46.46; Megan Pendergast, STE, 48.15.
B (48.6) – Alexa Arthun, MAN, 44.46; Wrenzi Wrzesinski, BAK, 46.09; Scotti Robinson, BAK, 48.21; Tessa Burke, LOY, 48.52; Kamryn Scully, DL, 48.56.
C (48.52) – Sara Anderson, BELT, 48.37.

400 relay

AA (52.8) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (51.8) – Dillon 50.15; Laurel 50.99; Havre 51.36.
B (52.2) – Bigfork 51.04; Baker 51.21; Choteau 51.53; Huntley Project 51.68; Columbus 51.69; Manhattan 52.08; Three Forks 52.17.
C (52.59) – Twin Bridges 51.21; Manhattan Christian 51.36; Westby-Grenora 51.66; Fort Benton 51.82; Chinook 52.38; Seeley-Swan 52.51.

1,600 relay

AA (4:25.00) – Provisional qualifying time used at divisional meets
A (4:14.00) – Corvallis 4:09.44; Miles City 4:09.67; Belgrade 4:11.22; Laurel 4:11.64.
B (4:19.00) – Bigfork 4:08.23; Baker 4:18.31.
C (4:16.87) – Twin Bridges 4:08.43; Seeley-Swan 4:11.65; Fort Benton 4:13.63; Westby-Grenora 4:16.50.

Long jump

AA (16-06) – Delaney Bahn, BOZ, 18-07 ½; Elena Carter, CAP, 18-01 ½; Maddy Gilsdorf, SEN, 17-07; Camille Landon, BOZ, 17-06 ¼. Ashley McElmurry, SENT, 17-04; Lauren Heggen, SENT, 17-00; Severin Armstrong, HLGT, 16-09; Cali Modglin, CMR, 16-08 ½; Brynn McChesney, GLA, 16-08.
A (15-10) – Rachael McGree, BUC, 17-05; Alysa Henry, BEL, 17-03 ¾; Reilly Rodstad, HAM, 17-02 ½; Lindsay McGree, BUC, 16-07 ½; Taylor Ludwig, LAU, 16-01 ½; Kyndall Petersen, DIL, 16-00 ½; Alivia Williams, FRE, 15-11 ½; Emilie Hinrichs, FRE, 15-10.
B (15-08) – Alexa Arthun, MAN, 18-02 ¼; Sophia Stiles, MAL, 17-11; Kenna Guenther, LOY, 16-10; Kamille Reynolds, HP, 16-09 ½; Tessa Burke, LOY, 16-06 ½; Allix Goldhahn, FAI, 16-05 ½; Constence Rollins, CLS, 16-04; Jordan Kulczyk, GLA, 16-02 ½; Sinclair Oliver, TFKS, 16-02; Whitney Hanson, CLS, 16-00 ½; Kallie Zinne, JOL, 16-00.; Lee Camel, RON, 15-11 ½; Ann Russell, WHI, 15-10.
C (15-10 ½) – Leah Gannon, FB, 16-09 ¼; Maddy Thompson, FB, 16-07 ¼; Rayna Laakso, PC, 16-07 ¼; Carly Hergett, ARL, 16-04; Claire Fickler, DRU, 16-03 ½; Madison Hill, STR, 16-01; Rain Rehbein, RL, 16-00; Taylor Laumeyer, NAS, 15-11 ½; Faith Shepard, MC, 15-11; Mercedes Hoff, RPR, 15-10 ¾.

Triple jump

AA (34-00) – Lauren Heggen, SENT, 37-07; Ashley McElmurry, SENT, 36-07 ¾; Alexandra Lynch, BOZ, 36-01; Abi Fiske, GLA, 35-05 ¾; Maddy Gilsdorf, SEN, 35-04; Whitney Morrison, MBS, 35-01 ¾; Abby Dodge, BUT, 34-09 ½; Caitlin Carmody, BUT, 35-05 ½.
A (33-06) – Ceara Chavez, COR, 35-08 ½; Reilly Rodstad, HAM, 35-04 ½; Mariah Hinson, STE, 35-03; Rachael McGree, BUC, 34-09 ¼; Kyndall Petersen, DIL, 33-09; Alysa Henry, BEL, 33-09; Mikaela Ducharme, POL, 33-06.
B (33-08) – Sophia Stiles, MAL, 35-03; Kamille Reynolds, HP, 35-01 ¼; Autumn Round, FLO, 34-07 ½; Alexa Arthun, MAN, 34-06; Kallie Zinne, JOL, 34-04 ¼; Kenna Guenther, LOY, 34-02; Sinclair Oliver, TFKS, 34-01; Valencia Medina-Cabrera, ROU, 33-11; Madison Reddick, BAK, 33-09 ¼; Afton Brander, STI, 33-09.
C (33-08 ½) – Naiya Beaudin, VC, 36-04 ½; Desiree Scott, BRI, 36-02; MacKinzie Verke, PC, 35-02; Jourdain Klein, ENN, 34-10 ½; Morgan Radtke, DRU, 34-07 ½; Nicole Axtman, FB, 34-02 ½.

High jump

AA (5-01) – Camille Landon, BOZ, 5-07 ½; Delaney Bahn, BOZ, 5-05; Madde Boles, FLAT, 5-03; Aislinn Overby, BOZ, 5-03; Abby Dodge, BUT, 5-03; Olivia Romei, SEN, 5-03; Taeylr Krantz, HEL, 5-02; Jordyn Schweyen, SENT, 5-01; Danielle Devlin, GFH, 5-01; Adrian Schnee, GLA, 5-01; Andrea Newbrough, CMR, 5-01; Kaci Paffhausen, HLGT, 5-01.
A (5-00) – Marissa James, LEW, 5-05; Kacia Guisinger, HAM, 5-04; Ashlee Searle, HAM, 5-03; Hannah Hutchison, COR, 5-03; Megan Pendergast, STE, 5-03; Karsen Murphy, GLE, 5-02 ½; Sarah Faber, HAV, 5-02; Alice Wilde, WHI, 5-01; Jessalyn Chvilicek, HAV, 5-01; Emilie Hinrichs, FRE, 5-01; Savannah Toms, GLE, 5-00; Kendra Kaufman, GLE, 5-00; Kate Doorn, WHI, 5-00; Mary Royce, COR, 5-00.
B (4-10) – Sophia Stiles, MAL, 5-04; Morgan Allen, TFKS, 5-04; Kallie Zinnie, JOL, 5-03; Emily Mossburg, LIB, 5-02; Kelsi Mason, SHEP, 5-01; Kaylee Kronsperger, EUR, 5-01; Jada Nicholson, MAL, 5-00; Ember Schwindt, TFLS, 5-00; Kaylee King, GLA, 5-00; Autumn Round, FLO, 5-00; Joelle Luoma, JOL, 5-00; Afton Brander, STI, 5-00; Abby Juve, WP, 4-10; Melissa Breitbach, BAK, 4-10; Karolyna Buck, STI, 4-10; Jillian O’Brien, MAL, 4-10; Alivia Schultz, BAK, 4-10; Katie Wang, BAK, 4-10; Alayna McGuiness, MAN, 4-10; Abby Schmidt, HP, 4-10.
C (5-00) – Jourdain Klein, ENN, 5-05; Morgan Radtke, DRU, 5-02; Kailee Oliverson, TB, 5-02; Farrah Garman, WG, 5-02; Brenna Osksa, PLE, 5-02; Mya Fourstar, FRA, 5-00; Dani Urick, BELT, 5-00; Alex Bohlman, SS, 5-00; Hailey Kelly, AS, 5-00; Sage Collins, BRO, 5-00; Terra Bertsch, SS, 5-00; Claire Callahan, EKA, 5-00; Kristen Vincent, HOB, 5-00.

Pole vault

AA (10-00) – Katrina Terry, WEST, 11-09; Kamden Hilborn, HEL, 11-06; Mariah Brelsford, BOZ, 11-00; Shae Helterbran, WEST, 11-00; Maisee Brown, SEN, 10-06; Kahsiah Benson, HEL, 10-06; Maddy Gilsdorf, SEN, 10-00; Tendra Palin, WEST, 10-00; Mara Lynch, BOZ, 10-00.
A (9-06) – Myka Steinbeisser, SID, 11-9; Alysa Henry, BEL, 10-01; Katie Berglund, SID, 9-06; Alexi Speas, LIV, 9-06; Cynthia Smith, BEL, 9-06.
B (9-00) – Alexa Arthun, MAN, 11-00; Katie Jacobsen, HP, 9-06; Gabby Eaton, BIG, 9-06; Dakota Manecke, CB, 9-00; Olivia Stewart, SHEL, 9-00; Kamryn Scully, DL, 9-00; Heidi Cranford, HP, 9-00.
C (8-06) – Cera Strumpfer, SS, 9-10; Emma Duboise, AS, 9-03; Maddy Thompson, FB, 9-00; Bailey Funk, SACO, 9-00; Taylor McCready, CHA, 8-06; Sara Kielley, DRU, 8-06; Wednesday Rehm, POW, 8-06; Lexi Joslin, SAV, 8-06; Hailey Kassity, MC, 8-06.

Shot put

AA (35-03) – Nikki Krueger, GLA, 41-03 ½; Madi Arneson, SENT, 37-09 ½; Hailee Regan, BUT, 37-05; Aaliyah Woods, SENT, 37-04; Kindra Dunlap, HEL, 37-04; Emily Malone, SENT, 36-10 ½; Brooke Kearns, MBS, 36-02; Mariah May, BOZ, 36-01 ½; Courtney Mitchell, GLA, 35-09 ¼; Taylor Huot, HEL, 35-03 ½.
A (34-10) – Lauren Emter, LIV, 40-04 ½; Anna Zimmer, LEW, 39-00; Denali Smith, COR, 37-09; Adeline Richardson, FRE, 37-07 ½; Emilie Hinrichs, FRE, 37-07; Olivia Kober, SID, 37-06; Calla Haldorson, COR, 37-02; Savanna Walker, MC, 37-01; Brooke Wiltbank, COR, 35-07; Brookelyn Palin, COR, 35-01.
B (34-11) – Ariel Clark, DL, 37-04 ½; Hailey Poole, HP, 36-10 ½; Amy Fjell-Hagan, DL, 35-11; Leinie Hughes, GLA, 35-07; Saydee Wolff, ROU, 35-02 ½; Lee Camel, RON, 34-11; Alye Fjell, DL, 34-11.
C (35-01 ¾) – Jessica Thompson, PLA, 38-08; Coya Nack, FB, 37-03 ½; Shyanne Clark, GER, 37-01 ½; Tarissa Phipps, JOR, 37-01; Taylor Laumeyer, NAS, 36-07; Cassidy Randel, DGS 36-03; Brooke Elliot, CHI, 35-07.

Discus

AA (113-00) – Madi Arneson, SENT, 136-03; Nikki Krueger, GLA, 127-10; Emily Malone, SENT, 120-05; Brooke Kearns, MBS, 119-11; Kaylee Beer, CMR, 118-10; Kenzie Johannes, WEST, 117-05; Lilia Renova, SEN, 115-07; Kylie Frohlich, SENT, 113-09; Caroline Dimich, SEN, 113-05.
A (108-00) – Calla Haldorson, COR, 139-10; Lauren Emter, LIV, 137-10; Brookelyn Palin, COR, 137-06; Brooke Wiltbank, COR, 127-02; Paige O’Toole, LAU, 119-03; Savanna Walker, MC, 118-11; Kailan Rocheleau, HAM, 117-04; Kylie Christiansen, DIL, 115-08; Kristen Nash, HAV, 112-07; Brynley Fitzgerald, DIL, 111-09; Adeline Richardson, FRE, 111-08; Olivia Kober, SID, 111-00.
B (108-00) – Emily Poole, HP, 130-02; Hailey Poole, HP, 128-01; Alye Fjell, DL, 112-01; Lainee Hill, TOWN, 111-10; Amy Fjell-Hagan, DL, 110-07; Micalann McCrea, RON, 109-09 ½.
C (106-09) – Jessica Thompson, PLA, 125-01; Coya Nack, FB, 118-04; Payton Tillotson, VIC, 116-09; Bridget Kelly, MC, 113-11; Taylor Laumeyer, NAS, 113-10; Shyanne Clark, GER, 113-08; Kara Altmiller, PLA, 112-07; Chloe Hanser, BL, 111-08; Brooke Elliot, CHI, 108-10.

Javelin

AA (115-00) – Emily Malone, SENT, 146-06; Kylie Frohlich, SENT, 138-03; Celestia Hammond, SKY, 134-09; Sarah Angwin, BOZ, 130-11; Sierra Hardy, HLGT, 129-04; Lexi Wrigg, CAP, 127-02; Kylie Gilcher, CMR, 127-01; April Cross, SEN, 125-11; Kendra Woodland, HEL, 123-04; Hannah Wheeler, BOZ, 121-11; Aiyana Ereaux, SKY, 118-06; Kelli Cheff, HLGT, 116-09; Alyssa Wisher, FLAT, 116-08; Allyssa Treglown, SEN, 116-07; Bailey Volbrecht, SEN, 115-06.
A (115-00) – Kyle Christiansen, DIL, 132-00; Mariah Hinson, STE, 126-01; Angellica Street, CF, 123-10; Libby Nagler, WHI, 117-01.
B (116-00) – Hailey Poole, HP, 158-09; Madison Reddick, BAK, 120-05; Emily Poole, HP, 120-02; Katie Kostelnik, CHO, 119-02; Halle Burdick, BAK, 117-07; Jordan Kulczyk, GLA, 117-04.
C (116-01) – Alex Bohlman, SS, 144-01; Dani Urick, BELT, 140-08 ¼; Kara Altmiller, PLA, 32-08; Brittany Frank, PC, 127-08; Karly Lawson, HS, 126-02; Coya Nack, FB, 122-05; Taylor Laumeyer, NAS, 121-01; Hailey Kelly, AS, 119-02; Toni Schieffer, WIB, 119-00; Katy Long, HIGH, 117-09.

LEAVE A REPLY